Novinky

Eugen Onegin sa vracia do Banskej Bystrice. Štátna opera ho uvedie v ostatnú novembrovú sobotu

Eugen Onegin / Štátna opera / Kam za kultúrou

Po desiatich rokoch od poslednej banskobystrickej premiéry sa na dosky banskobystrickej Štátnej opery vracia najobľúbenejšia Čajkovského opera Eugen Onegin. Jej návrat si vyžiadali diváci, a tak ju v premiére Štátna opera uvedie v obnovenej premiére už v poslednú novembrovú sobotu - 25. novembra 2023.

Z dôvodu všeobecne nepriaznivej finančnej situácie bola Štátna opera nútená zredukovať svoje pôvodné umelecké zámery v roku 2023 a obmedziť počet nových premiér. “Aby naši diváci neboli ochudobnení o umelecké zážitky, postupne sa vraciame k niektorým divácky obľúbeným titulom, ktoré sme museli v covidových rokoch dočasne stiahnuť z repertoáru, a viac sa na javisko nedostali. U obecenstva boli však také populárne, že sa umelecké vedenie rozhodlo znovu ich uviesť do repertoáru v pôvodnej inscenačnej podobe,” hovorí Katarína Uhríková, vedúca propagácie Štátnej opery.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna opera
Štátna opera bilancovala uplynulú divadelnú sezónu a prezradila aj svoje plány

A tak, okrem obľúbenej Dvořákovej Rusalky a baletu pre deti Ferdo mravec, budú môcť diváci znovu vidieť aj operu Eugen Onegin. Čajkovského najznámejšie operné dielo malo poslednú premiéru v Štátnej opere 15. marca 2013. Vzniklo v hudobnom naštudovaní Igora Bullu v spolupráci s petrohradským umeleckým tímom, pod vedením režisérky Anny Osipenko.

Eugen Onegin - opera, ktorú všetci milujú

Opera v 3 dejstvách v ruskom jazyku so slovenskými titulkami návštevníkov prenesie do Ruska 1. polovice 19. storočia. Mladý unudený šľachtic a veľkomestský elegán Eugen Onegin sa vydáva so svojim priateľom Lenským na vidiek za jeho snúbenicou Oľgou. Jej sestra Táňa sa do Onegina zamiluje a vyzná mu lásku. On však pre ňu nemá pochopenie a chladne ju odmieta. Aby sa rozptýlil, začne dvoriť Lenského snúbenici.

Eugen Onegin
Eugen Onegin. Zdroj: Štátna opera

Lenskij chce chrániť česť ľahkomyseľnej Oľgy, no Onegin ho v súboji zabije. Po Lenského smrti nešťastný Onegin odchádza na bezcieľnu púť po Rusku, až sa napokon vracia späť do Petrohradu. Opäť stretáva Tatianu, ktorá sa medzitým stala manželkou kniežaťa. Vyznáva jej svoju lásku, no tentoraz je to Táňa, kto odmieta jeho vyznanie, hoci ho nikdy neprestala milovať.

Banskobystrická obnovená premiéra sa uskutoční v sobotu 25. novembra 2023 o 18.30 hod. Pod dirigentskou taktovkou Igora Bullu sa v hlavných úlohách predstavia Patrícia Malovec ako Tatiana, Michaela Šebestová v úlohe Oľgy, Šimon Svitok ako Onegin a Peter Berger v postave Lenského.

— 

TS, Štátna opera, www.stateopera.sk

Zdroj: Štátna opera

Redakciu informovala Katarína Uhríková, vedúca propagácie Štátnej opery

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »