Novinky

Vianoce 2023 na hradoch a zámkoch

Duch Vianoc na slovenských hradoch a zámkoch

Tohtoročnú predvianočnú atmosféru i Vianoce si môžete vychutnať počas decembra aj na hradoch a zámkoch. Zavítajte s nami na zaujímavé podujatia, výstavy, prehliadky či koncerty. Toto sú naše tipy!

Predvianočné obdobie je v plnom prúde. Ak sa chcete naladiť na Vianoce, odporúčame už v adventnom období a samozrejme aj medzi sviatkami navštíviť zaujímavé podujatia v exkluzívnom šate. Nájdete ich na slovenských hradoch a zámkoch. Zavítajte s nami na adventné i vianočné trhy, koncerty, workshopy i výstavy. Pozrite si s nami ďalší inšpiratívny diel decembrových z prostredia hradov a zámkov. TOTO je prehľad tých najlepších z nich.

Stredoveké trhy na Bratislavskom hrade

Zaujíma vás aké to bolo v minulosti? Čo varili a ako naši predkovia žili? Ak ste odpovedali kladne, tak práve pre vás sú stredoveké vianočné trhy. Nájdete ich na Bratislavskom hrade počas adventných piatkov a víkendov. Navštíviť ich môžete ešte v dňoch 8. – 10. decembra a 15.- 17. decembra. V piatok: od 12:00 do 18:00 a sobotu a nedele: od 10:00 do 18:00. Vianočnú atmosféru na Bratislavskom hrade počas 3. adventnej nedele v čase od 14:00 do 17:00 hod. umocnia vianočné tvorivé dielne. Tri adventné nedele si deti budú môcť vyrobiť vianočné stromčeky z papiera a ďalších materiálov a vyzdobiť si tak svoje izby a obývačky. Pre menších i väčších šikovníkov a šikovníčky ich pripravujú v SNM – Historickom múzeu na 3. poschodí U lišiaka

Most SNP z Petržalskej strany
Pohľad na Bratislavský hrad z Petržalky. Foto: Silvia Mária Petrovits

Ak návštevu trhov spojite na Bratislavskom hrade s návštevou SNM – Historického múzea určite vás na vianočnú atmosféru naladí výstava betlehemov “Pokoj ľuďom dobrej vôle“. Návštevníkom predstavuje reprezentatívny výber viac ako 60 historických a ľudových betlehemov  z územia celého Slovenska  i niektorých susedných európskych krajín (Česko, Rakúsko). Časovo pokrývajú obdobie od 18. po koniec 20. storočia. Doplňujú ich maľby na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou. Všetky  vystavené a pre túto príležitosť zreštaurované artefakty  pochádzajú zo zbierok SNM – Historického múzea, Ľubovnianskeho múzea – Hradu v Starej Ľubovni a súkromných fondov.  

Medzi sviatkami pripravuje Červený Kameň koncert i rozprávku

Hrad Červený Kameň pripravuje v posledný decembrový týždeň zaujímavú dvojicu podujatí. Prvým z nich je vianočný koncert Kataríny Koščovej, ktorý sa uskutoční vo štvrtok 28. decembra 2023 priamo na hradnom nádvorí. Návštevníkov čaká program plný emotívnych melódií a sviatočnej atmosféry. V termíne 28. – 30. decembra 2023 vždy o 11:00, 12:00, 14:00 a 15:00 hod. chystá divadelné vianočné prehliadky na motívy klasickej rozprávky Snehulienka. Príbeh najkrajšej princeznej oživí známu otázku o tom kto je najkrajší na svete  priamo v priestoroch hradnej expozície. Odpoveď na ňu však nebude jednoduchá. Predstavenie nie je vhodné pre deti do 3 rokov.

Červený Kameň / nádvorie / Kam za kultúrou
Pohľad na nádvorie Hradu Červený Kameň. Foto: Silvia Mária Petrovits

Vianoce na zámkoch Smolenice a Bojnice

Vydajte sa zažiť nezabudnuteľné Vianoce s Pálffyovcami priamo na Smolenickom zámku 17. decembra 2023 od 13:00 do 18:00. Nechajte sa okúzliť scénickými prehliadkami v sprievode grófiek Pálffyových a ich oddaných zamestnancov. Počas prehliadok vám poskytnú jedinečný pohľad na vianočné zvyky a tradície nielen v aristokratickom prostredí, ale aj na vidieku. Pripravte sa na dobrodružstvo, v ktorom sa história mieša s vianočnou atmosférou. Počas prehliadok na návštevníkov čaká aj interaktívna hra, za ktorej správne vylúštenie čaká malých, ale aj veľkých sladká odmena.
Bojnice
Bojnice - najnavštevovanejší slovenský hrad. Zdroj: Wikimedia Commons

Unikátne priestory Bojnického zámku sa aj počas tohtoročných Vianoc zaplnia vôňou ihličia a leskom vianočných ozdôb. Chýbať nebudú pritom ani tradičné hudobné melódie. Súčasťou tohtoročných Vianoc na zámku je aj veľký adventný veniec na prvom hradnom nádvorí. Lektorované prehliadky vianočne vyzdobeného zámku prebiehajú od 3. decembra 2023 do 7. januára 2024 vždy od stredy do nedele v čase od 10:00 do 15:00 hod.

Ladovska zima na Trenčianskom hrade

Nezabudnite navštíviť Trenčín. Pri návšteve jeho dominanty budete mať od soboty 9.12. 2023 možnosť nielen sa prizerať ako sa zdobia medovníky, ale si to aj sami vyskúšať. Tiež na vás čakajú ukážky vianočných zvykov, ktoré k adventu neodmysliteľne patria. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

No a v budove kasárne si môžete pozrieť dve výstavy, ktoré vás vrátia do detstva. Výstava „Ladovská zima“ je z  tvorby Josefa Ladu a interaktívna výstava „Kaligrafia = Krasopis“ je určená deťom aj dospelým. Zimnú i vianočnú atmosféru sľubuje výstava Ladovská zima, ktorú venujú tvorbe jedného z najvýznamnejších českých umelcov Josefovi  Ladovi. Jeho jedinečné maľby milujú deti aj dospelí a pre mnohých sú súčasťou Vianoc. Okrem  obrazov  so zimnou  a vianočnou tematikou , ktoré Lada namaľoval môžete na nej vidieť aj  ilustrácie  dielu Jaroslava Haška – „Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války“.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Vianočné tajomstvo v Budatíne

V kaplnke Budatínskeho hradu na vás čaká výstava s názvom Vianočné tajomstvo. Prenesie vás v čase a predstaví vianočné pohľadnice, rôzne druhy ozdôb a betlehemov zo zbierok múzea. Pred kaplnkou sa bude aj tento rok nachádzať stromček. Návštevníci sa v rámci sprevádzaných prehliadok o 13.00, 13.45, 14.30, 15.15 a 16.00 stretnú aj s poslednými majiteľmi Gejzom a Alžbetou Čákiovcami. Tešiť sa môžu aj na príbeh narodenia Ježiša Krista v podaní divadelno-hravého zoskupenia RAZCA.

Popoluška na na Oravskom hrade

Vo štvrtok, 28. decembra 2023 vám a najmä vašim deťom Oravský hrad ponúka zažiť na hrade rozprávkové Vianoce.  V podujatí počas 28. – 30. 12. 2023 v čase od 12:00 do 15:00 h sa prenesiete do čarovnej rozprávky „O Popoluške“, ktorá sa odohrá na hlavnom nádvorí. Čas vystúpení je o 12:00, 13:00, 14:00 a 15:00 h.

Zároveň sa počas prehliadky  budete môcť  započúvať do prekrásnych vianočných melódií  a vychutnať si zákutia sviatočne vyzdobeného hradu. Súčasťou podujatia je aj tematická výstava s názvom „V teple a v kráse odetí“, ktorá je verejnosti sprístupnena  do 11. februára 2024.

„K Ježiškovi do Betlema pôjdeme ...“ do Kaštieľa Radoľa

Kysucké múzeum, pripravilo v expozičných priestoroch renesančného Kaštieľa v Radoli výstavu K Ježiškovi do Betlema pôjdeme …, ktorá predstaví betlehemy zo zbierok Kysuckého múzea. Vystavené exponáty sú z dreva, zo šúpolia, zo sadry, vosku, cínu a papiera. Výstava potrvá do 25.2.2024.

Betlehemy / Kysucké múzeum / Kam za kultúrou / výstavy
Krásne slovenské betlehemy nájdete aj v Kysuckom múzeu. Zdroj: Kysucké múzeum

Zaujímavý program sľubuje SNM – Múzeu bábkarských kultúr a hračiek, Hrad Modrý Kameň. Už túto sobotu 9. 12. 2023 o 16:00 hodine ponúknu netradičný hudobný recitál i zaujímavú tému diskusie. Do Španielskeho mesta Santiago de Compostela prichádzajú každoročne desaťtisíce ľudí z celého sveta a mnohí z nich putujú aj stovky a desiatky kilometrov pešo. O svojom putovaní do tohto mesta budú rozprávať finalistka Superstar Petra Kepeňová a moderátorka RTVS Martina Jančeková.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami
Daniel Hevier medzi zrkadlami a za zrkadlami

Ďalším zaujímavým podujatím je workshop, tentoraz pre starších, ktorého témou sú vianočné ozdoby. V sobotu 16. decembra 2023 od 9:00 do 15:00 hod. sa v remeselnej dielni múzea uskutoční ukážka výroby vianočných slamených ozdôb. Mgr. Anna Brezovská naučí záujemcov techniku špirálového pletenia. Pod vedením šikovných rúk skúsenej lektorky si tak vyhotovíte prvé dekorácie zo slamy. Domov si odnesiete originálne a zároveň tradičné vlastnoručné vianočné ozdoby zo slamy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

A trojicu zaujímavých tipov na Hrade Modrý Kameň uzatvára výstava paličkovanej čipky Z truhlice starej matere. Predstavuje prierez tvorby od rekonštrukcií tradičných hontianskych a novohradských čipiek z jednotlivých obcí regiónu až po vlastné autorské diela Mgr. Ivety Žlnkovej z Veľkého Krtíša. Výstava potrvá do konca januára 2024.

Vianoce na Betliari aj so svätým Mikulášom

Areál pred Kaštieľ Betliar ožije v období od stredy 6.12.2023  až do druhej adventnej nedele 10.12.2023 vďaka vianočným trhom! Budú prezentovať predovšetkým miestni remeselníci z Gemera a blízkeho okolia. V stánkoch budete môcť vidieť ručne vyrábané sviečky, ozdoby, hračky, textil či obrazy, ale aj špeciálne zimné teplé nápoje, med a mnoho iného. Môžete sa tešiť na drevený betlehem so živými zvieratami, výstava Premeny Vianoc, vianočné mestečko a bohatý sprievodný program.

Kaštieľ Betliar / Kam za kultúrou
Kaštieľ Betliar. Foto: Silvia Mária Petrovits

Streda 6.12. bude od 13:00 patriť tvorivej dielni, po 16:30 zaznie otvárací koncert a o 18:00 hodine patrí slávnostnému rozsvieteniu vianočného stromčeka. Štvrtok 7.12. sa o 17:00 uskutoční Kvíz aristokratických Vianoc. Po 19:00 nasleduje v Film Kino Úsvit Betliar premiérová Perinbaba a dva svety. Premietanie bude vo vyhrievanom stane v areáli kaštieľa Betliar. V piatok 8.12. po 16:00 vystúpia žiaci a koledníci zo ZUŠ Rožňava a o 18:00 hod. nasleduje vianočná degustácia vín Sv. Václav. Počas sobotňajšieho popoludnia v čase 13:00-19:00 sa bude podávať charitatívna kapustnica. Medzi 14:00-16:00 ponúknu tvorivé dielne zamerané na textilnú výrobu a o 17:00 nasleduje  Vianočný benefičný koncert. Sv. Mikuláš zavíta na Betliar v nedeľu 10.12 v čase 13:00-15:00. Spoločnosť mu budú robiť jeho tradiční súpútnici – anjel a čert. Po 15:00 do 17:00 navštívia aj tamojšie trhy a o 15:30 zaznejú aj koledy.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

A mimochodom,  v termíne 14. – 17. 12. sa v Kaštieli Betliar uskutočnia aj adventné trhy. Môžete sa tešiť aj na drevený betlehem so živými zvieratami, výstavu historických fotografií zo zbierok múzea so zimnou tematikou. Čaká na vás rozsvietený stromček pri kaštieli a v nedeľu 11.12. o 16:00 zaujímavé rozprávanie s názvom Aristokratické Vianoce. V sobotu 17.12. o 17:00 si môžete zájsť na benefičný punč.

Vianočné príbehy na trebišovskom panstve

Zažite vianočnú atmosféru na trebišovskom panstve počas (ne)tradičného podujatia. Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, kultúrne zariadenie Košického samosprávneho kraja, predstaví v nedeľu 17. decembra 2023 výnimočnú interaktívnu historicko-etnologickú výstavu s názvom Svadobná biela…príbehy šiat. Prostredníctvom svadobných odevov a doplnkov z čias bývalého Československa sa odprezentuje vývoj svadobnej módy v našich podmienkach. Zvedavci na výstave nájdu aj reflexiu svetovej módy v našom priestore a jej pretavenie do československej podoby a vtedajšieho textilného priemyslu. Ten však limitoval možnosti budúcich neviest. Najstaršími a najzaujímavejšími vystavenými šatami budú čierne svadobné šaty z roku 1928. Každý z vystavených modelov ukrýva dojímavý príbeh. Pre mnohé návštevníčky, ale aj návštevníkov bude možno výstava pripomienkou ich vlastnej svadby. Nebude chýbať aj múzejná pedagogika v podobe kreatívnych hier.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

Podujatie Vianočné príbehy na trebišovskom panstve sa začne o 15:30 hod. pred kaštieľom. Na balkóne bude prítomná nevesta – grófka Borbála Andrássy so svojim ženíchom – grófom Györgym Pallavicinim, ktorí sa v takomto vianočnom období vzali pred takmer 112 rokmi. Aj preto sa múzeum rozhodlo túto tematickú výstavu prezentovať vo vianočnom období. Svadobný pár spolu s autorkou výstavy – Janou Mládek-Rajniakovou a riaditeľkou múzea slávnostne rozsvietia vianočný stromček na nádvorí kaštieľa za doprovodu detských koledníkov. Následne si návštevníci budú môcť pozrieť spomínanú výstavu v galérii kaštieľa. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Od 16:30 hod. začne druhá časť podujatia, a to v jazdiarni trebišovského múzea, kde si budete môcť pozrieť tradičný vianočný program Vinčujem, vinčujem… Účinkovať bude folklórna skupina Žipovčan, Nižný Žipov. Nebude chýbať ani výber ručných prác prezentovaných na vianočných trhoch Umenie a remeslo. A čo by to bolo za vianočnú atmosféru, keby sa nepodávala tradičná kapustnica, bobaľky či chutné tokajské víno. Aj to vás naladí na tie pravé Vianoce!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sv. Barbora
Adventný čas: Aj svätá Barbora fandí zvykom a tradíciám

Veríme, že si tú tohtoročnú predvianočnú atmosféru vychutnáte spolu so svojimi drahými a naladíte sa sviatky rodiny, pohody a šťastia – Vianoce.

Zdroj: Kysucké múzeum, Oravské múzeum, Múzeum Trebišov, Slovenské národné múzeum, Smolenický zámok, Trenčianské múzeum

*** Posledná aktualizácia: 2023-12-23 (adm-oprava chyby) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »