Novinky

Nalaďme sa na Vianoce 2023: vianočné trhy začínajú (1)

Vianočné trhy Bratislava / Advent

Trblietavé vianočné svetielka, vyzdobený vysoký stromček, príjemná zmes vôní, vianočné koledy. To všetko je tá sviatky evokujúca predvianočná nálada, ktorú tradične prinášajú vianočné trhy. Aj ich tohtoročná edícia vás so svojou ponukou koncertov, skvelého jedla a inšpiratívnych darčekov a sviatočnej atmosféry zaručene naladia do sviatočnej pohody. A to nielen doma na Slovensku, ale aj v zahraničí.

Koniec novembra je časom, kedy sa pomaly, ale iste zvianočnieva. Ostatne, naplno nám to už ukazujú obchody a všakovaké letáky či reklamy. Vianoce – buď ich milujeme, alebo nenávidíme. Najbližšie týždne, než zasadneme k štedrovečerného stolu, rozbalíme darčeky a budeme sa tešiť s rodinou a priateľmi, sú časom stresu, naháňania, nákupného šialenstva, pečenia a varenia vo veľkom. No ale pre mnohých sú nadchádzajúce dni aj napriek tomu tým správnym časopriestorom naladiť sa na vianočnú pohodu. Môžete sa venovať aj rôznym tradíciám, zvykom i predvianočným prípravám a príjemným stretnutiam. To vám sľubujú po slovenských mestách i zahraničných metropolách práve vianočné trhy. Sú jasným znakom blížiacich sa najkrajších sviatkov roka.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Množstvo ľudí okolo stánkov s tradičným remeselnými produktami, ktoré sú často skvelými inšpiráciami na darčeky pod stromček. Vianočné trhy tradične so sebou prinášajú aj sviatočné koncertné programy a skvelé jedlá i nápoje. Priestranstvom rozvoniava kapustnica, klobásky a lokše na milión spôsobov. Sem-tam aj lahodný divinový guláš či tradičná „cigánska“ v žemli a medovníčky či turecký med. Do toho vás očarí hriatô, vôňa medoviny, vareného vína, punču či kakaa. A tak sa spoločne pozrime na vianočné trhy 2023. V prvej časti sa dočítate o tých, ktoré môžete navštíviť doma na Slovensku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

Vianočné trhy 2023 na Slovensku

Vianočné trhy na Slovensku sú povestné svojou jedinečnou atmosférou, ktorá okrem predsviatočnej nálady prináša návštevníkom strhujúcu kombináciu. Tradičné slovenské remeslá, lokálne špeciality a sviatočnú výzdobu kombinuje s bohatým kultúrnym programom. Prehľad tohtoročných začneme v Bratislave.

Vianočné trhy v Bratislave s novinkami

Asi každý z nás si už niekedy pozrel vianočné trhy v Bratislave. Každoročne sú tými najospevovanejšími na Slovensku. Tento rok prinesú bratislavské vianočné trhy 2023 s viacero noviniek. V prevádzke sú od štvrtka 23. novembra 2023 na Hlavnom námestí, no slávnostné otvorenie s rozsvietením 12-metrového vianočného stromčeka bude až v piatok, 24. novembra o 18:00. Tohtoročné budú trvať o čosi dlhšie až do 31. decembra 2023, pričom počas sviatkov sa na pár dní zatvoria.

Vianočné trhy Bratislava / Advent
Bratislavské vianočné trhy v roku 2022. Foto: Silvia Mária Petrovits

Novinkou budú tzv. prívetivé zóny, určené návštevníkom na oddych od námestia so stánkami. Otvorené budú od 10:00 do 22:00. Trhy budú nielen na Hlavnom námestí, ale aj Františkánskom a Hviezdoslavovom námestí. Vianočné trhy 2023 opäť sľubujú pestrý program. Zapojí sa doň viacero mestských organizácií a v tomto roku aj všetkých 17 bratislavských mestských častí. Program BKIS chystá aj v Klariskách. Konať sa tu budú nielen adventné koncerty, ale aj swapy oblečenia či detských hračiek, vianočná detská burza, tvorivé dielne aj silent disco. Mimoriadny program je pripravený aj na Mikuláša (5.12.) či na deň svätej Lucie (13.12.), kedy BKIS chystá magickú Noc bosoriek.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Počas víkendov na trhy so stredovekou atmosférou

Počas štyroch predvianočných víkendov (25.-26. novembra, 1.-3. decembra, 8.-10. decembra, a 15.-17. decembra) sa v čase od 10:00 do 18:00 budú na nádvorí Bratislavského hradu konať stredoveké remeselné vianočné trhy. Zažite tam atmosféru 14. storočia na nádvorí Bratislavského hradu! Brašnár, hrnčiar, tokár, minciar, pisár a ďalší vám ukážu svoje remeslá ako aj lokálne výrobky ich ručnej práce. Zážitok dotvorí stredoveká kuchyňa – budete môcť ochutnať tradičné polievky či koláče. Na najmenších čaká stánok „alchymistu“ s nápojmi. Pre dospelých bude pripravené víno podľa starých receptúr. Podujatie má za cieľ taktiež doplniť a prepojiť vybrané výstavy s témou stredoveku a slávenia Vianočných sviatkov s prezentačnou formou tzv. living history. Vstup na trh je bezplatný.

Okrem hlavného mesta sa k nemu pripájajú väčšie i menšie mestá po celom Slovensku. Pozrite sa, kde návštevníci zažijete skutočného ducha Vianoc. Vybrali sme pre vás niekoľko našich tipov naprieč Slovenskom. 

Trnava aj so známymi spevákmi, Nitra štartuje neskôr

V Trnave začnú vianočné trhy na Trojičnom námestí a Hlavnej ulici tiež v piatok 24. novembra 2023. Potrvajú však len do 22. decembra. Ochutnáte tradičné slovenské jedlá i nápoje, a nakúpite si rôzne remeselné výrobky. Trhy sú známe svojim príjemným prostredím a kultúrnymi podujatiami. Súčasťou kultúrneho programu budú aj vystúpenia spevákov Katky Koščovej a Martina Haricha či skupiny Fragile.

Tradičné vianočné mestečko v Nitre otvoria neskôr ako po iné roky. Ladia ho ako symbolické otváranie okienok na adventnom kalendári. No taktiež ponúkne tradičné vianočné pochúťky či remeselné výrobky a bohatý program. Napríklad 17. decembra tam o 17.00 zavíta aj sv. Mikuláš. 

Za duchom Vianoc do Trenčína, Žiliny aj Banskej Bystrice

Ducha Vianoc zažijete aj v Trenčíne. Tamojšie vianočné trhy opäť prinesú aj populárne remeselné trhy a vianočný jarmok. Navštíviť ich môžete v termíne od 1. do 23. decembra 2023. Uskutočnia sa na Mierovom námestí a Sládkovičovej ulici. 

Prvý vianočný punč s priateľmi, kolegovcami alebo rodinou si na vianočných trhoch v Banskej Bystrici môžete vychutnať od 1. decembra. Slávnostné otvorenie plánujú  6. decembra, kedy stromček rozsvieti Mikuláš. Na Námestí SNP nájdete stánky s remeselnými výrobkami, vianočnými ozdobami a chutnými jedlami. Trhy často hostia aj živé vystúpenia a workshopy pre deti. Tamojšie vianočné trhy na Námestí SNP a Námestí Štefana Moyzesa potrvajú do 22. decembra 2023.   

Vianočné trhy v Žiline sa začnú 23. novembra. Tieto trhy vám ponúknu nielen rôzne vianočné dobroty, ale aj pestrý výber z tradičných slovenských jedál, remeselných výrobkov a rôzne kultúrne a zábavné programy. Na Mariánskom námestí vystúpia počas žilinských vianočných trhov aj Robo Opatovský, Pavol Hammel, Heľenine oči či Sisa Sklovská. S pestrou ponukou dobrôt a remeselných výrobkov budú trvať dlhšie, ako boli Žilinčania zvyknutí, a teda potrvajú do 2. januára 2024.

Na vianočné trhy aj na východnom Slovensku

Prešov i Košice budú mať svoje vianočné trhy. Prešovské vianočné trhy sa budú konať dvojfázovo. Začínajú od 25. novembra do 22. decembra a po sviatkoch budú pokračovať od 26. decembra do 31. decembra, teda prekryjú obdobie od Kataríny do Silvestra. V Prešove vianočný stromček rozsvietia až na Mikuláša, 6. decembra o 17:30 hod.

Sviatočné osvetlenie a pôsobivé dekorácie zmenia celé mesto na rozprávkový svet aj v Košiciach. Tradičné miesto konania vianočných trhov sa nemení a pešia zóna na Hlavnej ulici, v priestore od Immaculaty smerom na severnú stranu k OD Urban, privíta aj tento rok tisícky Košičanov, ale aj návštevníkov mesta. Ponúknu nádherné vianočné dekorácie a osvetlenie, ktoré dodávajú mestu magický nádych. Ochutnáte rôzne lokálne a medzinárodné kulinárske špeciality. Samozrejmosťou programu budú i tento rok vianočné koncerty a divadelné predstavenia. Tohtoročné vianočné trhy si v Košiciach si užijete od 1. do 23. decembra 2023 a potom znovu od 26. do 31. decembra 2023.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy v Mozartovom meste
Vianočné trhy v Mozartovom meste

Veríme, že ste si vybrali a aj návštevou aspoň jedného z nich si spríjemnite magický čas adventu.

Zdroj: SITA, Bratislava – hl. mesto SR, BKIS, Trnava, Nitra, Trenčín, Žilina, Banská Bystrica, Prešov, Košice

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »