Novinky

Adventný koncert Slovenského komorného orchestra už túto nedeľu

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

V nedeľu 10. decembra uvedú členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom Adventný koncert s populárne ladeným programom pre sláčikový orchester. Tóny hudby v priestoroch Reduty navodia príjemnú predvianočnú atmosféru a krátke zastavenie sa v tohtoročnom advente. Koncert sa uskutoční v Koncertnej sieni SF o 16.00.

Slovenská filharmónia sa aj tento rok vracia s bohatou ponukou tradičných sviatočných koncertov, vďaka ktorým sa na najkrajšie sviatky naladíte aj v bratislavskej Redute. Už nedeľné popoludnie ponúkne jeden zo sviatočných koncertov – adventný koncert so Slovenským komorným orchestrom. Hudobné stretnutie otvorí Albinoniho Adagio, ktoré patrí medzi  najpopulárnejšie melódie klasickej hudby. Nasledovať bude Koncert pre čembalo a orchester č. 5 f mol Johanna Sebastiana Bacha, ktorý zaznie v interpretácii Judit Izsák. Interpretka po bratislavskom konzervatóriu pokračovala v štúdiu  na  Akadémii múzických umení v Prahe. V roku 1990 získala 2. miesto a cenu za najlepšiu interpretáciu súčasnej českej hudby na čembalovej súťaži v Hradci nad Moravicí. V súčasnosti vyučuje na Sächsisches Landesgymnasium für Musik Carl Maria von Weber.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou od 4. decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Johann Sebastian Bach skomponoval sedem koncertov pre čembalo. Mnohé z týchto diel  sú transkripciami skorších kompozícii pre iné nástroje, ktoré sú dnes považované za stratené. Je to aj prípad Koncertu pre čembalo a  orchester č. 5 f mol, BWV 1056. Koncert pre čembalo vystrieda Štvoro ročných období Antonia Vivaldiho, ktoré patria k jeho najpopulárnejším dielam vôbec. Nesmrteľný cyklus koncertov je pravdepodobne inšpirovaný prírodným okolím Mantovy, kde Vivaldi pôsobil od roku 1718 ako kapelník tamojšieho vojvodu Philipa von Hesse-Darmstadt. Venoval sa najmä komponovaniu opier pre účely dvora. Štvoro ročných období je hudobnou ilustráciou špecifických zvukov miestneho vidieka. Skladateľ ako jeden z prvých použil k skladbám literárny komentár. Všetky koncerty uviedol sonetmi neznámeho autora.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Advent - viac než len čas predvianočných príprav
Advent - viac než len čas predvianočných príprav

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus

Zdroj: SF

Redakciu informovala Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »