EnsembleSpectrum v Redute s premiérou diela Schnee

Ensemble Spectrum / Kam za kultúrou

Na decembrových koncertoch zažijete zimnú, adventnú či sviatočnú atmosféru. Presne takú sľubuje už prvý decembrový koncert na pôde Slovenskej filharmónie. V utorok 5. decembra o 19:00 hod. sa v bratislavskej Redute predstaví zoskupenie mladých hudobníkov EnsembleSpectrum. Pozýva osláviť 10. výročie tohto jedinečného súboru a prenesie vás do ľadového kráľovstva v zajatí vločiek. Návštevníkov čakajú výnimočné hudobné zážitky umocnené nielen slovenskou premiérou, ale aj svetelnou projekciou.

V  utorok 5. decembra 2023 večer sa v Slovenskej filharmónii predstaví zoskupenie mladých hudobníkov EnsembleSpectrum. Pred desiatimi rokmi ho založil skladateľ Matej Sloboda. Jeho túžba prinášať verejnosti nové diela a zážitky sa tentoraz pretaví do slovenskej premiéry diela súčasného dánskeho skladateľa Hansa Abrahamsena Schnee, ktoré zaznie na Slovensku po prvýkrát. Hudobné vločky zaznejú tematicky v predvianočnom čase a budú unikátnou ochutnávkou aktuálnej klasickej tvorby. Atmosféru koncertu, ktorý sa začne o 19:00 hod., umocní v Malej sále Slovenskej filharmónie svetelná projekcia zrealizovaná poslucháčmi VŠVU. 

Ľadové kráľovstvo (takmer) všetkými zmyslami

“Schnee” alebo “Sneh” súčasného dánskeho skladateľa Hansa Abrahamsena (1952) je fascinujúce hudobné dielo, ktoré zrkadlí náladu zimy ako ročného obdobia. Ide o inštrumentálny cyklus, ktorý sa stal pomyselnou klasikou 21. storočia. Skladba pozostáva z desiatich kánonov inšpirovaných kanónmi J. S. Bacha a ponúka hodinu intímnej a tajomnej hudby, ľahkej ako pierko. Abrahamsen hovorí: “V Schnee je jeden moment natiahnutý tak ďaleko, ako je to len možné. V určitom momente sa hudba vytratí. Ostáva len vánok.” Sneh pripomína prechádzku vo víriacich sa vločkách, bez toho, aby ste našli cestu. Táto poetická hudba sa pohybuje nielen dopredu, ale aj dozadu či do kruhu a niekedy zostáva úplne nehybná. Nechajte sa ňou unášať spolu s nami, pozýva na koncert Matej Sloboda, umelecký vedúci a dirigent komorného zoskupenia ENSEMBLE SPECTRUM.

EnsembleSpectrum s komornou hudbou súčasnosti oslavuje 10. narodeniny

EnsembleSpectrum patrí medzi najvýraznejšie a najaktívnejšie slovenské súbory špecializujúce sa na komornú hudbu 20. a 21. storočia. Z túžob uvádzať menej známe a nové diela, ktorých zdolanie často predstavuje mentálnu a technickú výzvu sa postupom rokov stala vášeň a životné poslanie motivujúce nás do stále väčších a závažnejších dramaturgií presahujúcich hranice hudby.

Za desať rokov svojich aktivít súbor naštudoval vyše stotridsať rôznorodých diel súčasnej domácej a zahraničnej tvorby. Založil vydavateľstvo UBU Collection (utopická brána umenia), pod ktorým vydal tri z celkovo piatich album. Zároveň vytvoril na vzdelávanie zameraný Inštitút otázok pre súčasnú hudbu a vo svetovej premiére uviedol vyše šesťdesiat nových diel, vytvorených tiež na objednávku EnsembleSpectrum.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Patričné miesto obsadzujú aj slovenské premiéry diel. EnsembleSpectrum je pravidelným iniciátorom vzniku nových diel najmä prostredníctvom projektu zameraného na mladú generáciu, projektu New Dawn. Súbor EnsembleSpectrum sa pravidelne predstavuje na významných domácich (Melos-Étos, Viva Musica!, Nová slovenská hudba), prehliadkach (Galéria Hudby, Konfrontácie, Hudba u Fullu), ale aj zahraničných festivaloch (MicroFest Prague, MusicOlomouc) a prehliadkach (Fête de la Musique) ako aj na vlastných dedikovaných koncertoch (New Dawn On the Road, Rezonancia farieb, Mikroskop – Platforma pre mikrointervalovú hudbu, Avantgarda 60). Predstavil sa tiež na unikátnom deväť hodinovom maratóne Sleepover v Novej Cvernovke.

Ensemble Spectrum
EnsembleSpectrum počas koncertu v Novej Cvernovke (2021). Zdroj: EnsembleSpectrum/ Martina Levásovská - @c.z.immer - martinacimer.com

V roku 2018 súbor debutoval s nahrávkou New Dawn, ktorú nasledoval titul Avant-garde of the ’60s (2021) venovaný komorným dielam slovenskej tvorby 60. rokov. Ďalším bol New Dawn Vol. 2 – La femme armée (2021), ktorý získal nomináciu na ocenenie Radio_Head Award v kategórii klasická hudba za rok 2021. Tento titul tvorí spolu s debutovou nahrávkou Doublebassement kontrabasistu Františka Výrostka & BraCk Players začiatok aktivít priestoru pre šírenie súčasného umenia UBU Collection (utopická brána umenia).

Dve nominácie na ocenenie Radio_Head Award za rok 2022 v kategóriách klasická ako aj experimentálna hudba získal EnsembleSpectrum za profilové CD jeho umeleckého vedúceho Mateja Slobodu – Doctor ONE & Mistress PULSE (2022). V roku 2023 vydal súbor dva albumy – 2CD Joy Boy dedikovaný hudbe amerického a slovenského minimalizmu a tretie pokračovanie projektu New Dawn s hudbou mladých skladateliek a skladateľov zo Slovenska a zahraničia.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: EnsembleSpectrum / FB

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »