V 17. storočí vraj navštívil slávneho lekára istý postarší zadumaný muž, ktorý potreboval liek na odstránenie smutnej a depresívnej nálady. Lekár bez zaváhania odvetil: ,,Choďte sa pozrieť na Moliérove hry, tie vás zaručene rozveselia.“ Mužova odpoveď na lekárovo odporúčanie bola: ,,Ale veď ja som Moliére!“
Do akej miery je táto historka pravdivá, to sa dnes skutočne môžeme len domnievať. Jedno je však isté: Moliérove komédie sú zaručene skvelý prostriedok na zahnanie pochmúrnych myšlienok. Čitateľovi (prípadne divákovi a poslucháčovi) ponúkajú možnosť skvelého psychického oddychu a odpútania sa od ťažkostí každodenného života. Z literárneho hľadiska možno konštatovať, že Moliére znamená pre komediálny žáner rovnako veľa, ako Shakespeare pre tragédiu. Tento rok si pripomíname 400. výročie jeho narodenia. Aj výročie Moliérovho úmrtia sme si nedávno pripomenuli. Presný dátum jeho narodenia nie je známy, ale dátum úmrtia áno : 17. február 1673.
Viete, ktoré najznámejšie divadelné hry a postavy preslávili Moliéra?
Harpagon z komédie Lakomec, večný a nenapraviteľný hypochonder Argan z komédie Zdravý – nemocný, Alcest z komédie Mizantrop… To je len malá ochutnávka slávnych postáv, ktoré vytvoril Moliére vo svojich rovnako slávnych komédiách. Je nutné podotknúť, že mnohé z nich boli aj sfilmované. Kto by si predsa nepamätal nezabudnuteľného Louisa de Funés, ktorý excelentne stvárnil hlavnú postavu vo filmovom spracovaní komédie Lakomec.
Od nudného právnika k zábavnému hercovi
Moliére, vlastným menom Jean Baptiste Poquelin, patrí s Pierrom Corneillom a Jeanom Racinom k trojici najslávnejších dramatikov francúzskeho klasicizmu. Nielenže bol dramatik, ale svoje divadelné hry si sám režíroval, dokonca v nich aj hral. Pochádzal z bohatej rodiny, pôvodne študoval právo, ale známe francúzske úslovie „cherchez la femme“ (za všetkým hľadaj ženu) našlo uplatnenie v smerovaní jeho ďalšieho života. Zoznámil sa s istou herečkou, ktorá sa stala láskou jeho života. Aj on sám sa vydal na hereckú a spisovateľskú dráhu.
Jeho pranierovanie miloval aj kráľ
Moliérove komédie sa vyznačujú tým, že ich napísal prozaickou, nie veršovanou formou čím porušil zásady klasicizmu. Takisto aj tým, že v nich nevystupujú len príslušníci vyšších spoločenských vrstiev, ale aj mešťania a obyčajní jednoduchí ľudia. Na tomto mieste si možno kladiete otázku, či si mohol dovoliť kritizovať ľudí z popredných kruhov. Jeho hry obľuboval aj sám kráľ, takže v tomto smere Moliérovi nijaké nepríjemné konzekvencie nehrozili. Vo svojich komédiách pranieruje najmä falošnosť, pokrytectvo a lakomstvo. Často si „bral na mušku“ aj cirkev, pretože v niektorých hrách (napr. Tartuffe) sa vysmieva aj zo svätuškárstva.
Po tomto túži každý umelec
Ku koncu života trápili Moliéra vážne zdravotné problémy, bol chorý na tuberkulózu. Iróniou osudu je fakt, že v jeho poslednej divadelnej hre Zdravý – nemocný zosmiešňuje hypochondriu. Je známe, že po odohratí premiéry tejto komédie, o pár hodín zomrel priamo na javisku. Nedávno nás opustil skvelý herec, humorista, spevák a moderátor Milan Lasica. Kladieme si otázku, čo môžu mať spoločné títo dvaja muži, ktorých od seba delí niekoľko storočí? Milan Lasica, rovnako ako Moliére, zomrel priamo na javisku, bezprostredne po tom, ako sa uklonil publiku po dospievaní piesne. Túžba každého, kto svoj život zasvätil hereckému umeniu je zomrieť pri činnosti, ktorou rozdával radosť miliónom ľuďom, na javisku.
Večný Moliére prežíva v repertoároch divadiel aj dnes
Slávne diela francúzskeho dramatika majú dodnes miesto v repertoároch mnohých slovenských divadiel. Vychutnať si môžete Mizantropa v novom šate v Divadle Jána Palárika v Trnave a Lakomca v Mestskom divadle v Trenčíne. Škola žien vás zabaví v Činohre Štátneho divadla Košice.
11 thoughts on “Moliére, smutný komik alebo túžba každého umelca”
Comments are closed.