Novinky

Kam za kultúrou v 16. týždni roka?

Kam za kultúrou / 2023 / apríl / 17.-23.4.2023

Blíži sa nový, v poradí už 16. kalendárny týždeň roka a s ním prichádzajú aj tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Na výstavy sa v ňom ale nepozrieme. V tomto prehľade kam za kultúrou sme tipy vyskladali „iba“ z programu koncertných siení a divadiel zaujímavé kúsky. Ktoré sú to?

Náš pravidelný týždenný prehľad zaujímavých kultúrnych podujatí nemôže na našich stránkach chýbať. Aj preto vám aj teraz prinášame najnovšie vydanie tejto našej rubriky. V ňom sa opäť vydáme hľadať atraktívne odpovede na tradičnú otázku Kam za kultúrou. Na úvod prezradíme, že potešíme priaznivcov klavírneho umenia, filmovej hudby, ale aj slávnej skupiny Queen. Máme tiež tip pre rodiny s deťmi či priaznivcov klenotov svetovej i slovenskej drámy. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Kam za kultúrou? Tipy pre priaznivcov hudobného umenia

Ako obvykle náš prehľad Kam za kultúrou začíname s tipmi na zaujímavé koncerty. Tentoraz budeme viacžárnový a trochu aj s presahom poza slovensko-rakúske hranice. A práve s hudobným “výletom”  do rakúskej metropoly začíname túto výberovku.  Slovenské umenie tam totiž v utorok 18. apríla 2023 bude od 12:30 hod. reprezentovať jediné klarinetové kvarteto zo Slovenska – Aurum Quartet, ktoré vzniklo na pôde Konzervatória v Bratislave. Mladí hudobníci pozvú na poludňajšom „Lunchkoncerte“ na pôde Slovenského inštitútu vo Viedni medzinárodné publikum na poznávaciu jazdu za krásami folklóru i tradícií stredo- a východoeurópskej hudby. Nuž, oplatí sa objavovať krásnu hudbu v netradičnom súzvuku.

Aurum Quartet / Kam za kultúrou
Aurum Quartet. Foto: Simona Babjaková

Filmová hudba opäť v Redute

Obrovskej popularite u poslucháčov naprieč generáciami i s rôznorodými hudobnými preferenciami sa veľmi teší filmová hudba. Ďalšie koncertné stretnutie s ňou ponúka počas najbližších dní Slovenská filharmónia. Vzhľadom na veľký poslucháčsky záujem pripravila koncerty počas troch dní – od 20. do 22. apríla 2023 v celkovo štyroch termínoch. Do sveta filmovej hudby sa ponoríte s orchestrom Slovenská filharmónia, Slovenským filharmonickým zborom a sólistami – hobojistom Matúšom Veľasom a huslistom Jarolímom Emmanuelom Ružičkom

Filmová hudba / Slovenská filharmónia / Rastislav Štúr / Kam na koncert
Filmová hudba v Slovenskej filharmónii. Foto: A. Trizuljak

V naštudovaní vynikajúceho dirigenta Rastislava Štúra zaznejú známe kúsky z legendárnych filmov. Vypočujete si melódie z klasiky strieborného plátna ako Odviate vetrom, Vinnetou či Vtedy na Západe. Tešiť sa môžete aj na Harryho Potera, Pirátov z Karibiku, E. – T. Mimozemšťana, Avatara, Jurského sveta či Star Wars.

Do Žiliny za festivalom PIANO DAYS

Jedno z TOP podujatí týždňa prináša vo štvrtok, 20. apríla 2023 o 19:00 do Domu umenia Fatra v Žiline festival klavírneho umenia PIANO DAYS. V termíne od 13. apríla do 2. mája ho organizuje občianske združenie InMusic, o.z. v spolupráci so Slovenskou filharmóniou, Štátnym komorným orchestrom Žilina a Mestom Poprad. Svoj recitál tu odohrá čerstvá spoludržiteľka prestížnej ceny Rádiohláv za rok 2022 v kategórii vážna hudba – klaviristka Katarína Paľová i ďalší mladý slovenský klavírny virtuóz Peter Nágel. V programe zaznejú diela J. S. Bacha, Skrjabina či F. Liszta.

Katarína Paľová
Katarína Paľová

Košice na ceste Škandináviou

Štvrtkový večer patrí hudbe aj v Košiciach. Večer 20. apríla 2023 ovládne Dom umenia škandinávske fluidumv znamení severskej hudby s autenticitou fenomenálnych mladých dánskych umelcov. Po boku orchestra Štátnej filharmónie Košice sa pod taktovkou dirigenta Christiana Ølanda ako sólista predstaví klavirista Gustav Piekut.

Christian Oland
Christian Oland. Foto: Morten Albek

Večer NIELSEN – PROKOFIEV – SIBELIUS v košickej filke otvorí krátka a pôvabná symfonická báseň Saga-Drøm od Carla Nielsena. Na podujatí odznie aj Prokofievov Koncert pre klavír a orchester č. 3. Po prestávke naplní sálu Domu umenia poslucháčsky populárna Symfónia č. 1 e mol od Jeana Sibelia.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice

Prešovská pocta Schubertovi

Divadlo Viola prináša v sobotu 22. apríla 2023 o 18:00 hod. Prešovčanom hudbu plnú citov. Poctu géniovi dlhého storočia, Franzovi Schubertovi, prichádzajú do Divadla VIOLA vzdať skvelí hudobníci, Juraj Tomka a manželia Muchovci, ktorí predstavia výber z tvorby skladateľa v poslednom roku jeho života. Publikum si vypočuje výber z legendárneho piesňového cyklu Zimná cesta op. 98 a Klavírne trio op. 100. Nenechajte si ujsť zážitok z hudby plnej citu, túžby a vášne!

Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Nedeľná kvapka nielen operného a operetného priateľstva

Veľká sála v petržalskom DK Zrkadlový háj sa v nedeľu (23.4.2023) podvečer od 17:00 hod. ponesie v duchu priateľstva hudobných velikánov. Aprílový koncert Metropolitného orchestra Bratislava sa ponesie nielen v znamení priateľstva, ale aj tvorby Franza Lehára a Giacoma Pucciniho. Bohatá korešpondencia oboch skladateľov, ktorú ukrýva Lehárovo múzeum v Bad Ischli, je svedectvom ich vzájomného rešpektu a priateľstva.

Kam za kultúrou / Aprílový koncert Metropolitného orchestra Bratislava

Lehárova tvorba ovplyvnená Puccinim priblížila žáner operety veľmi blízko k opere a náročné spevácke party vyžadujú prvotriednych operných spevákov. Priateľov opery a operety potešia známe melódie z opier Tosca, Bohéma, Gianni Schicchi, Le Villi a operiet Zem úsmevov, Giuditta, Paganini, Cárevič a Cigánska Láska. Zaznejú v interpretácii rakúskych sólistov Tatjany Schullern a Stefana Reichmanna za sprievodu Metropolitného Orchestra Bratislava pod taktovkou jeho umeleckého vedúceho Dušana Štefánka. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

S jedinečným spojením Ľuboša Šrámeka a Nikolaja Nikitina

Len o klasike naše tipy nebudú. Priaznivcov jazzu iste poteší koncert týždňa – Altar & Friends, ktorý sa koná taktiež vo štvrtok 20. apríla 2023 večer od 19:00 hod. v Koncertnej sieni Klarisky. Prinesie nielen atraktívne spojenie tvorivej osobnosti Ľuboša Šrámeka a Nikolaja Nikitina, ale aj ich hostí z domácej špičky hudobnej scény a brazílskym hosťom Matheusom Jardim. Spolu zahrajú hudbu zo štyroch autorských albumov a tešiť sa tak môžete na jedinečný program. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL.

Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek
Nikolaj Nikitin a Ľuboš Šrámek

Kam za kultúrou? Medzi koncertom a divadlom za skupinou Queen

Máte radi skupinu Queen? Ak áno, náš ďalší tip je pre vás ako stvorený. Strhujúca koncertná show so špičkovými umelcami známymi z dosiek Divadla Nová scéna poctí legendárneho speváka Freddieho Mercuryho a skupinu Queen. Ako sme informovali, novinka aktuálnej sezóny, teraz absolvuje slovenské turné. Najbližšie sa uskutoční už v stredu 19.4. večer v priestoroch Univerzálnej sály DK Sereď. Tešiť sa môžete na osemnásť najznámejších hitov tejto slávnej britskej skupiny v originálnej úprave, efektívne choreografie rôznych tanečných žánrov v prevedení mladých muzikálových tanečníkov a samozrejme pútavú Lightshow s efektným scénickým vizuálom, ktorý dopĺňajú zábery zo živých vystúpení skupiny QUEEN na LED obrazovke. Vstupenky zakúpite v sieti TICKETPORTAL

Queen show / Kam do divadla / Kam za kultúrou
Foto: Zdenko Hanout

Hľadáte ďalšie tipy kam za kultúrou? Do divadla!

V našich tipoch nevynecháme ani svet divadla. Po minulom týždni, bohatom na derniéry v bratislavskom Divadle Nová scéna (oceňovaná Turandot), Divadle Jána Palárika v Trnave či v Divadle Andreja Bagara v Nitre (Vlastníci), tu máme týždeň v znamení premiér. Na svoje si príde detské publikum v Spišskom divadle. To už koncom tohto týždňa (v nedeľu 16. apríla) a aj počas najbližšieho týždňa (vo štvrtok 20.4.), ako sme vás informovali, premiéruje inscenáciu pre deti. Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú deťom trojlístok obľúbených Andersenových rozprávok Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo s veselými pesničkami pre deti aj rodičov.

Rozprávky z krivého zrkadla / Spišské divadlo / Kam za kultúrou
Rozprávky z krivého zrkadla prinášajú tri príbehy Hansa Christiana Andersena - Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo.

Za výpravnou inscenáciou na premiéru do Opery SND

Premiéru v 16. kalendárnom týždni roka 2023 prináša aj Opera Slovenského národného divadla. V piatok 21. apríla v premiére uvádza operu Gaetana Donizettiho, Maria Stuarda. Skladateľa vo vrcholnej forme okrem čara romantickej literatúry často oslovovali anglické dejiny, ktoré boli a sú hlbokou studnicou nielen javiskovo efektných tém. Donizettiho zaujal osud škótskej kráľovnej Márie v spracovaní Friedricha von Schillera. Vo svojom spracovaní sa od predlohy odchýlil od politicko-náboženských tém, ktoré tu absentujú. Ponechal však legendárnu fiktívnu scénu stretnutia Alžbety I. a Márie Stuartovej.

Návštevníci najnovšej bratislavskej inscenácie v réžií Gilberta Blina  sa môžu tešiť nielen na výrazný dramatický konflikt, bohatý psychologický profil postáv, skvelý príbeh s dvomi kráľovnami – rivalkami či nádhernú hudbu. Túto atmosféru korunuje aj krásna výprava a historické kostýmy z dielne tandemu scénografa Alexandra McCargara a návrhára Josefa Jelínka. O hudobné naštudovanie sa postaral dirigent Marco Guidarini. V hlavných úlohách uvidíte Ľubicu Vargicovú, Teréziu Kružliakovú, Ondreja Šalinga, Martina Morháča a ďalších.  

V Bratislave aj za klenotmi literatäry

Z bohatej ponuky bratislavských divadelných scén sme pre vás do tohto prehľadu Kam za kultúrou vybrali aj ďalšiu dvojicu titulov z kategórii povinného čítania, ktoré iste nikomu nemusíme predstavovať. Tentoraz to nebude žiadna tragédia. Do Činohry SND sa pôjdeme totiž zabaviť! Domácu čítankovú literatúru zastupuje hra Zmierenie alebo dobrodružstvo pri obžinkoch. Najbližšiu reprízu na doskách Sály činohry SND uvidíte už v stredu 19. apríla 2023.

Z repertoára svetovej literatúry sme vybrali známu komédiu o záletnom rytierovi Falstaffovi Veselé paničky windsorské z pera slávneho Williama Shakespeara. Pozrieť si ju v Sále činohry SND môžete vo štvrtok 20. apríla 2023.

Štátna opera o Verdim a s Annou Kareninou

Náš exkurz za divadelnými tipmi pokračuje v Štátnej opere Banská Bystrica. Priaznivcov baletného umenia snúbiacom sa s kvalitným literárnym podkladom a hudbou poteší novinka sezóny – Anna Karenina. V repríze si ju môžete pozrieť už v stredu 19.4.2023.

Známy príbeh v inom šate

Anna Karenina je príbehom o veľkej láske i o osude, ktorému nemožno uniknúť. Javiskovú – tanečnú podobu svetoznámeho románu Leva Nikolajeva Tolstého dal na doskách Štátnej opery choreograf a režisér Peter Dedinský. Inscenácia je prvým samostatným titulom baletného súboru po jeho zmene na samostatné umelecké teleso.

Emancipovaná šľachtičná Anna Karenina túži po láske a naplnení, no naráža na dobovú morálku ruskej spoločnosti 19. storočia. Ako vydatá žena s dieťaťom sa zamiluje do mladého grófa Vronského, a to dáva tušiť drámu. Anna chce s atraktívnym grófom prežiť život, verí v jeho oddanosť. Preto robí rozhodnutia v prospech lásky, verí vo víťazstvo – a kladie nám otázky aktuálne i dnes: Je sloboda mužov a žien rovnaká? Môže byť človek šťastný, ak robí iných nešťastnými? Prináša boj radosť z víťazstva?

S Verdim o Verdim

Aj tak by sme veľmi stručne mohli nazvať výnimočnú autorskú performance Štátnej opery Banská Bystrica – Verdi z dielne režisérky a choreografky Dany Dinkovej. Životopisné predstavenie v 3 dejstvách odkrýva dramatické osudy nesmrteľného operného maestra, je popretkávaná časťami z jeho najznámejších i menej známych diel, podmanivými sólovými výstupmi i strhujúcimi zbormi. Pútavou formou oboznámi návštevníka nielen s dramatickými životnými osudmi Giuseppe Verdiho, ale aj s jeho tvorbou a jej významom pre súčasnosť. Inscenácia je žánrovo pestré dielo, ktoré nepochybne osloví nielen priaznivcov opery, ale aj milovníkov tanca a činoherného divadla. Najbližšej repríze tohto mimoriadneho titulu zasvätili banskobystrickí divadelníci piatok 21.4.2023.

Kam do divadla v Košiciach?

Divadelnú púť i tohtotýždňové vydanie Kam za kultúrou ukončíme v Štátnom divadle Košice s dvojicou tipov.  Priaznivcov dramatického umenia poteší už v pondelok 17.4.2023 otec komédie – Moliére so slávnou Školou žien v réžii Adriany Totikovej. V klasickej komédii francúzskeho dramatika Jeana Baptista Poquelina Molièra sa na doskách Malej scény ŠDKE predstavia  Ivan Krúpa, Alena Ďuránová, Juraj Zetyák, Henrieta Kecerová a ďalší.

Ukrátení nebudú ale ani košickí priaznivci operného umenia. Košická opera si pre publikum pripravila sobotňajší darček – slávnu operu Giuseppe Verdiho – Nabucco. Pod taktovkou dirigenta Igora Dohoviča sa môžete tešiť na sólistov Ludovika Kendiho, Maksyma Kutsenka, Michala Onufera či Tatianu Paľovčíkovú-Paládiovú a ďalších.

Veríme, že sme vás aj tentokrát inšpirovali a že prežijete krásny týždeň aj so slovenskou kultúrou.

Foto: M. Fencikova, Z. Hanout, A. Trizuljak, archív

Zdroj: Hudobné centrum, InMusic, o.z., LitArt Agency, Metropolitný orchester Bratislava, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera Banská Bystrica, Štátne divadlo Košice, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2023-4-15 (oprava technickej chyby / admin) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »