Kam do divadla v 48. týždeň

Kam do divadla (48/2022)

Začína sa nový týždeň, a tak tu máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov na zaujímavé kultúrne podujatia. V tejto časti si spoločne odpovieme na otázku kam do divadla a prezradíme, že nebude núdza o premiéry i rozšírené detské očká.

Sme tu s ďalšími tipmi kam za kultúrou. Pozreli sme sa do programov slovenských divadiel i koncertných siení, a opäť prinášame niekoľko zaujímavých tipov. Nechýbajú medzi nimi ani naše tipy pre rodiny s deťmi.

Za operou do kina

Začíname operou v kine. Kiná siete CINEMAX privítajú, ako sme avizovali, už 30. novembra 2022 divákov pri ďalšom opernom klenote z dielne Royal Opera House. Verdiho Aidu strieda Puccini, a to známou operou BOHÉMA. Jej dej sa odohráva v Paríži. Chudobný spisovateľ Rodolfo verí, že umenie je všetko, čo potrebuje. Je tomu tak, až kým nestretne Mimi, osamelú krajčírku, ktorá býva v byte nad ním. Tak začína veľký milostný príbeh, ktorý postupne kvitne, vädne a znovu ožíva. Ohrozuje ho ale sila väčšia než láska.

Inscenácia Richarda Jonesa skvelo evokuje kontrasty prelomu 19. a 20. storočia v Paríži, od bohémskych bytov po ligotavé arkády. Mimi stvárni sopranistka Ailyn Pérez a Rodolfa fenomenálny tenorista Juan Diego Flórez. Moldavský barytonista Andrey Zhilikhovsky debutuje v aktuálnej sezóne na doskách Kráľovskej opery v Londýne práve v Pucciniho opere Bohéma, kde má naštudované dve úlohy – hudobníka Schaunarda i maliara Marcella. Tentoraz to bude v úlohe Marcella a jeho milú Mussettu stvárni Danielle de Niese. V úlohe Schaunarda sa predstaví britský barytonista Ross Ramgobin.

Chlapská komédia nielen o ženách

Bratislavské Divadlo Nová scéna prináša 29.11.2022 chlapskú komédiu nielen o ženách VÝSTUP. Divákov čaká príjemná oddychovka. Zásadnejšie témy našich životov zobrazené optikou úsmevu a nadhľadu. Príbeh, ktorý nenechá nikoho chladným. Brilantne dialógy, múdry humor, trefné bonmoty a trojica protagonistov Marcel Ochránek, Martin Kaprálik a Pavol Plevčík sú zárukou príjemne prežitého večera.

Divadlo Nová scéna / Výstup / Kam do divadla
Záber z inscenácie Výstup. Foto: Jozef Barinka

Strhujúci muzikál opäť na doskách Novej scény

Pôvodný slovenský muzikál VODA (A KRV) NAD VODOU s najslávnejšími hitmi skupiny Elán má Nová scéna na programe 29. a 30.11.2022. Strhujúci, dynamický muzikál  o láske a pomste s novými hrdinami a silnými emóciami. “Vždy musí existovať nejaká voda, čo nás drží v ťažkých chvíľach nad vodou. Niekedy to môže byť túžba, niekedy kariéra, niekedy pomsta, ale najkrajšie je, keď nás nad vodou drží láska,” hovorí jeho režisér Ján Ďurovčík. Tešiť sa môžete na známe tváre a strhujúce výkony.

Tučniaky / Kam do divadla

Kam do divadla s deťmi? Na Tučniaky v Divadle Nová scéna

Očká vašich detí iste rozžiari úsmevná detská komédia s pesničkami TUČNIAKY. Jej verejná generálka na Novej scéne bude 3.12.2022 o 14,30 a predpremiéra o 17,30 hod. v ten istý deň. Prvá a druhá premiéra čaká na návštevníkov 4.12.2022 o 10,00 a 15,00 hodine. Tučniaky, kamaráti, ktorí sa medzi sebou hádajú, trochu bijú, robia si prieky… Ale majú sa radi! Jedného dňa do ich pokojného života vtrhne nečakaná udalosť: blíži sa potopa a s ňou aj koniec sveta. Ako si s ňou poradia? Humor, vtipné a melodické pesničky, hravosť a šťastný koniec.

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 o poslednej barónke

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 prináša príbehy o pozoruhodných osobnostiach. Ďalší z príbehov je na programe 30.11.2022 o 19,00 hodine. Tentokrát to bude Margita Czóbelová v inscenácii POSLEDNÁ BARÓNKA. Na Slovensku sú ešte i dnes pamätníci, ktorí si pamätajú na neter nášho slávneho maliara Ladislava Mednyánszkeho, osobnosť ktorého sme si nedávno v článku pripomenuli. Cez fragmenty ľudských osudov budete sledovať aj príbeh Slovenska v 20. storočí. Na jednej strane dobré stránky monarchie, na druhej povojnové nerešpektovanie pekného, čo nám zanechali predchádzajúce generácie. Je to príbeh, v ktorom zodpovednosť je silnejšia než strach o budúcnosť a v brilantnom stvárnení Marty Sládečkovej ako Margity Czóbelovej a Borisa Farkaša ako Ladislava Mednyánszkeho. V ďalších postavách príbehu sa predstavia Sarah Arató, Fany Horváthová, Matej Landl, Miroslav Noga a Róbert Jakab, Lukáš Latinák, Marián Labuda a Tomáš Turek stojí určite za to vidieť.

Vianoce sa blížia a najznámejší vianočný príbeh Luskáčik nemôže chýbať

Ako tradícia velí, (pred)vianočný čas je typicky Luskáčikovský. Taký bude aj tento rok, a nielen v Slovenskom národnom divadle. Populárna Čajkovského baletná rozprávka LUSKÁČIK poteší malých i veľkých v Sále opery a baletu SND už vo štvrtok 1.12. a v piatok 2.12.2022.Tajomný oživený svet v tieni vianočného stromčeka, odvážny Luskáčik bojujúci s myším kráľom a roztancované snehové vločky sú ikonickými obrazmi baletu, ktorého rozprávkový príbeh sa vznáša na podmanivých melódiách.

Spolu s Labutím jazerom a Spiacou krásavicou uzatvára Čajkovského tvorbu symfonických baletov, ktoré tvoria zlatý fond klasického baletného dedičstva. Spolu so sólistami a s členmi Baletu SND sa predstavia žiaci Tanečného konzervatória Evy Jaczovej a Bratislavský chlapčenský zbor pod vedením Magdalény Rovňákovej.

Kam do divadla v Trnave?

Z Bratislavy sa presúvame do Trnavy, kde v Divadle Jána Palárika sľubujú divákom naozaj zaujímavý program. Dvojicu tipov máme pre rodiny s deťmi a jednu – celkom šibalskú tragikomédiu pre dospelých.

Malý princ / Divadlo Jána Palárika / Kam do divadla
Malý princ. Zdroj: Divadlo Jána Palárika

V utorok 29. 11. o 10,00 hod. uvedie Divadlo Jána Palárika nesmrteľný príbeh MALÝ PRINC. Príbeh o stretnutí pilota a princa v rozľahlej púšti, ktorý si získal srdcia miliónov ľudí po celom svete. Počas pobytu na planéte Zem spozná priateľské zvieratá, ale aj Pilota, ktorý stroskotal na púšti a stane sa svedkom jeho úžasného rozprávania. Antoine de Saint-Exupéry napísal príbeh plný hlbokých myšlienok a magických alegórií, ktorý popisuje zvláštny kontrast medzi detstvom a dospelosťou. Prostredníctvom prostej detskej optiky ukazuje základné životné hodnoty a pomáha nám spoznať veci, ktoré je možné vidieť iba srdcom.

Nie je dôležité, či ste bohatý, stačí, že si to o vás ostatní myslia

Čo robiť, ak ste dlhodobo nezamestnaný a v banke nemáte ani cent? Pošlite na seba daňovú kontrolu! No napriek tomu práve takúto taktiku použije hlavný hrdina hry DRAHÝ ŠPÁS, ktorú uvedie 30.11.2022 o 17,00 hod. taktiež Divadlo Jána Palárika v Trnave. Hlavný hrdina hry François Pignon prišiel o prácu, je chudobný, osamelý a nikto oňho nejaví záujem. Priatelia sa mu vyhýbajú, ženy si ho nevšímajú, bývalá manželka a deti na neho už dávno zabudli. Stačí však naznačiť, že má niekde na „offshore kontách“ obrovský majetok a už sa oňho zaujímajú všetci… V inscenácii režiséra Juraja Bielika opäť zahviezdi obľúbený herec trnavského publika Peter Trník.

Drahý špás / Divadlo Jána Palárika / Kam do divadla
Tatiana Kulišková v úlohe Marie a Tomáš Vravník ako Toulouse. Zdroj: DJP

Veselá rozprávka deťom napovie, že krása všetko nie je

Divadlo Jána Palárika v Trnave prináša deťom 2.12. o 9,00 a 11,00 hod. a 3.12. a 4.12. vždy o 15,00 a 17,00 hod. rozprávka s pesničkami AKO SA HUS VYPARÁDILA. Rozprávka o husi, ktorá sa až príliš zamerala na svoj vzhľad. Naučí nachádzať krásu v každom človeku a poukazuje na to, že porovnávať sa s ostatnými sa nevypláca. Hlavná hrdinka hus sa rozhodne, že už viac nechce byť husou. Husi sú vraj príliš obyčajné a nezaujímavé. Rozhodne, že bude niečím výnimočná. Chce sa stať najkrajším, najvýnimočnejším, najoriginálnejším vtákom na celom svete. Podarí sa husi získať vytúženú chválu a obdiv?

Ako sa hus vyparádila / Divadlo Jána Palárika / Kam do divadla
Ako sa hus vyparádila. Zdroj: Divadlo Jána Palárika

PS. Dôležitá informácia pre rodičov: počas špeciálnych Mikulášskych predstavení rozprávky Ako sa hus vyparádila (od 2.decembra do 6. decembra) zavíta po jednotlivých predstaveniach medzi deti Mikuláš. Balíček pre svoje dieťa môžete zanechať na pokladni s menom dieťaťa.

Kam do divadla s deťmi? Smejko a Tanculienka - Poď von aj v Šamoríne, v Pezinku i v Handlovej!

Pre rodiny s deťmi tu máme ďalší skvelý tip. Deti poteší nové jedinečné pesničkové predstavenie s Huncúlikom, Smejkom a Tanculienkou s pesničkami z ich posledného filmu Poď von! Predstavenie SMEJKO A TANCULIENKA – POĎ VON! si môžete s deťmi pozrieť počas tohto týždňa vo viacerých lokalitách Slovenska. V utorok 29.11.2022 si ho pozriete v MsKS Šamorín, 30.11. vo Veľkej sále Domu kultúry Pezinok a 1.12. v Dome kultúry Senica. Smejko a Tanculienka zavítajú tento týždeň aj do Handlovej. V piatok 2.12. ich privíta tamojší Dom kultúry.

Kam do divadla v Košiciach?

Našu tohtotýždňovú cestu za top tipmi kam do divadla zakončíme v Košiciach. Štátne divadlo Košice počas prelomu novembra a decembra ponúka bohatý program. Na svoje si prídu milovníci drámy,  opery i baletu.

Tragikomický príbeh drsného frajera

Činohra Štátneho divadla v Košiciach uvedie v Historickej budove ŠDKE v pondelok 28.11.2022 o 19,00 hod. najznámejšiu Molnárovu hru, tragikomický príbeh z mestskej periférie LILIOM. Hra sa dočkala aj niekoľkých adaptácií v televízii a filme. Kolotočiar Andreas Zavoczký, prezývaný Liliom, je typ drsného frajera, ktorý odjakživa priťahuje ženy. Sentimentálny príbeh zo začiatku minulého storočia sa mení na sociálnu sondu do života veľkomestskej periférie. Otvára večne sa opakujúcu otázku povahy zločinu.

Pozor, povinná literatúra! Škola žien opäť na javisku

Klasická komédia francúzskeho dramatika Jeana Baptista Poquelina Molièra ŠKOLA ŽIEN si našla svoje miesto nielen v učebniciach literatúry, ale stále aj na divadelných doskách. Rok Molièra si pripomíname tento rok, a tak oceňujeme uvedenie reprízy slávnej hry ešte slávnejšieho dramatika. Viac o ňom sa dozviete v článku Molière, smutný komik alebo túžba každého umelca. Na programe je Škola žien 29.11.2022 taktiež v Činohre ŠDKE. Bohatý Arnolf ako dlhoročný odporca manželstva i jeho nekompromisný kritik, sa obával toho, že by mohol dostať parohy. Rozhodol sa preto, že ak sa ožení, tak len s dievčinou, ktorú si sám vychová od útleho veku. Nakoniec všetko dopadne úplne inak ako si naplánoval a sám sa chytí do svojej vlastnej pasce ako obeť žiarlivosti.

Oidipus - ústredný mýtus nielen antickej civilizácie

V Činohre ŠDKE zostávame. Tá prichádza 30.11.02022 so starou antickou tragédiou OIDIPUS v hlavnej úlohe s Matejom Marušinom. Ďalej si v nej vychutnáte umenie hercov ako Róbert Šudík, Jakub Kuka, Tomáš Diro, Henrieta Kecerová a ďalší.

Tip v Košiciach: jedna z najslávnejších a najhranejších komédií na svete opäť na scéne

Ešte stále sme v znamení činohry. Už 1.12.2022 sa zabavíte na brilantnej komédie, kde centrálnou zápletkou je nevera verných. Situačná komédia CHROBÁK V HLAVE je jednou z najslávnejších a najhranejších komédií na svete. Klasika, ktorá nestarne, brilantná, drzá, ľahkonohá, francúzska. Situačný tresk, ktorý privodí nevinný nápad zistiť, ako je to s vernosťou manželského partnera. A už guľový blesk humoru a vtipu nezadržateľne letí javiskom.

Tip pre operných fajnšmekrov: Nabucco v Košiciach

Od činohry mierime k opere. V piatok 2.12.2022 prináša ŠDKE svetoznámu operu NABUCCO talianskeho skladateľa Giuseppe Verdiho. Veď Zbor židov takmer zľudovel, a sem-tam si nájde cestu aj do sveta reklamy, o mnoho krajší je však v kontexte celej Verdiho opery. Opera je právom jednou z najslávnejších opier v celom kontexte svetového hudobného divadla. Svoju premiéru opera mala v roku 1842 v Teatre Alla Scala v Miláne. Dej opery nám predkladá príbeh o starovekom vládcovi Nabuchodonozorovi II., o strete náboženských kultúr, o nekonečnom smäde ovládať svet okolo seba a o večnej ľudskej túžbe podobať sa Bohu. 

Novinka: Mikulášsky darček nielen pre deti

Štátne divadlo Košice ako špeciálny dar v sobotu 3.12. o 15,00 a 17,00 hod. prináša na svoju Malú scénu multižánrové predstavenie PRÍBEH SV. MIKULÁŠA. Interaktívna inscenácia o živote sv. Mikuláša je nielen pre deti. Otvára magické okná do života svätca a poukazuje na neustály boj dobra a zla, ktorý nás dennodenne obklopuje. Mikuláš so svojimi anjelmi však tento rok do divadla prinesie posolstvo lásky. A ak do svojich sŕdc prijmete tento jeho odkaz, určite vás neminie ani sladké prekvapenie. 

Príbeh sv. Mikuláša / Kam do divadla

Čajkovského Luskáčik aj v Košiciach

Jednu z najkrajších baletných rozprávok LUSKÁČIK prináša aj Balet štátneho divadla v Košiciach. Rozprávkové bytosti Princ a Myší kráľ, ale aj Klára, dievčatko s dobrým srdcom a odvahou, ožijú 3.12. o 19,00 a 4.12. o 16,00 hod. v nádhernej hudbe Petra Iljiča Čajkovského.

Veríme, že sme vás inšpirovali. Ak hľadáte zaujímavé tipy na koncerty, prinášame ich TU.

Foto: Divadlo Astorka, Divadlo Nová scéna, DJP, SND, ŠDKE

Zdroj: Divadlo Astorka, Divadlo Nová scéna, Divadlo Jána Palárika, SND, ŠDKE, Ticketportal

2 thoughts on “Kam do divadla v 48. týždeň

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »