Apríl je mesiacom výročí anglického herca, nesmrteľnej legendy svetovej drámy, literárneho génia, ktorého meno je William Shakespeare. Uplynulo neuveriteľných 400 rokov od narodenia najvýznamnejšieho predstaviteľa alžbetínskeho divadla. Jeho hry sa hrajú v divadlách dodnes. Inšpiroval libretistov opier a niektoré jeho hry s pompou ovládli aj plátna kín.
Kľúčovú postavu európskej drámy často považovali za anglického národného básnika. No našli sa aj takí, ktorí ho vyhlasovali za plagiátora túžiaceho po sláve. O jeho živote je žiaľbohu veľmi málo informácií a mnohými faktami si nie sú istí ani jeho životopisci. Jedno je však isté. William Shakespeare je jedným z najuznávanejších dramatikov, ktorí kedy žili a tvorili. Toto konštatovanie neplatí len vo vzťahu k dejinám anglickej histórie, kultúry, literatúry a divadla.
Článok pokračuje pod reklamou
William Shakespeare bol mužom záhad
Je to významná osobnosť svetovej drámy a poézie z obdobia humanizmu a renesancie. Písal najmä tragédie, historické hry, komédie a romance, ktoré preložili do takmer všetkých svetových jazykov. Presný dátum narodenia tohto génia nie je známy. Zo záznamu v matrike kostola v Stratfordu sa vie, že bol v miestnom kostole pokrstený 25 apríla 1564 ako “Gulielmus filius Johanni Shakspere” (Viliam, syn Jána Shakespeara). V tejto matrike je tiež záznam, že 25. apríla 1616 tu bol ten istý Will. Shakspere gent. pochovaný.
Ako je známy hrami a poéziou, je Shakespeare tiež známy mnohými záhadami. Nevie sa, prečo odišiel zo Stratfordu do Londýna, ani čo bolo impulzom k jeho londýnskej kariére herca a dramatika. V Londýne sa čoskoro uplatnil ako herec i dramatik. Shakespeare úspešným hercom nebol. Zato sa stal populárnym dramatikom. Bol spolumajiteľom divadelnej spoločnosti Služobníci lorda komorníka, ktorá pôsobila aj na kráľovskom dvore a od roku 1599 v novej aréne The Globe. Potom, čo v roku 1613 divadlo zhorelo, sa Shakespearova dramatická kariéra skončila a vrátil sa späť do rodného mesta.
Najslávnejší autor všetkých čias
I keď sa zachovalo jeho 18 divadelných hier, Shakespeare neautorizoval ani jednu z nich. Súborné vydania jeho hier obsahujú v súčasnosti 36 až 39 dramatických textov. Venoval sa tiež písaniu poém a sonetov.
Sonety čiastočne adresoval tajomnej žene, tzv. čiernej dáme a čiastočne neznámemu mužovi. Predtým ako v roku 1623 vyšlo súborné vydanie jeho hier, bolo v kvartoch (knihy o veľkosti polovice moderného časopisu) vydaných 18 Shakespearových hier.
Za zachovanie jeho hier vďačíme jeho kolegom
Prvé súborné vydanie publikovali v roku 1623 ako Mr. William Shakespeares Comedies, Historys and Tragedies. O vydanie tohto vyše 900-stranového vydania jeho 36 hier sa zaslúžili jeho kolegovia herci a dramatici z Londýna sedem rokov po jeho smrti. Vďaka tomuto súbornému vydaniu sa jeho dielo zachovalo až do dnešných čias.
Shakespearov odkaz stále dôležitý
Hry Williama Shakespeara predstavujú ľudí i situácie, ktoré poznali a poznajú mnohé generácie. Jeho divadelné hry sú do dnešných dní súčasťou repertoáru divadiel, a to vrátane českých a slovenských, čo preukazuje všeobecnú príťažlivosť Shakespearovho rozprávania. Priestor si našli aj na striebornom plátne a stali sa predlohou operných diel velikánov či baletov.
Slávne kúsky slávneho dramatika
Shakespearove hry sú dobré známe verejnosti už od školských čias. No veľký význam v tom zohrávajú divadelné súbory, ale aj špeciálny festival Letných shakespearovských slávností, ktorý sa u nás rok čo rok odohráva na Bratislavskom hrade. Tvorba Williama Shakespeara sa spravidla rozdeľuje do troch hlavných období. V prvom písal hlavne komédie. Vo väčšine v nich zvíťazí láska a spravodlivosť. Je zaujímavé, že v Shakespearových hrách sú ženské hrdinky veľmi akčné, čo v tej dobe nebolo obvyklé. Na divadelných doskách sa najčastejšie stretávame s hrami Sen noci svätojánskej, Kupec benátsky či Skrotenie zlej ženy.
Veľmi obľúbený titul divadiel i divákov je renesančná komédia Sen noci svätojánskej. Dramatický konflikt, obraz sváru elfských vladárov v protiklade s navonok usporiadanou aténskou obcou. Shakespeare z mladých Aténčanov nevytvoril zaujímavé postavy, ale poukázal aké hlúposti robia a hovoria zaľúbenci. Predstavenie vyvrcholí vystúpením úplne neskúsených aténskych remeselníkov vo fraške, ktorú pripravovali. A ako na záver veselo vysvetľuje Puk. Mnohým sa príbeh môže zdať hlúpy, ale sny sú práve také.
Jedným z najznámejších nesmrteľných príbehov Williama Shakespeara je bezpochyby najznámejší príbeh lásky všetkých čias Romeo a Júlia. Hneď po svojom prvom uvedení sa milostná tragédie milencov z Verony, stala obľúbenou. Vracajú sa k nej dodnes aj iní umelci.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Svetoznáme dielo Romea a Júliu poznáme spracované aj ako balet Sergeja Prokofieva. Dnes patrí k najhrávanejším a najobľúbenejším baletným titulom. Rovnako bolo toto Shakespearovo dielo niekoľkokrát sfilmovane režisérmi svetových mien ako Zeffirelli, Luhrmann či naposledy v roku 2013 to bol režisér Carlei. Vedeli ste, že anglický tlačiar John Danter vytlačil prevažne zo stenografických poznámok vytvorených počas predstavenia anonymne chybného Romea a Júliu?
Majster komédií, guru tragédií
V druhom období, ktoré datujeme po roku 1600, vytvoril William Shakespeare svoje vrcholné diela. Prvým z nich bol Hamlet. Po ňom nasledovali ďalšie tragédie Othello, Kráľ Lear, Macbeth a Coriolanus. Okrem iných v tomto období napísal aj antické príbehy Antonius a Kleopatra a Perikles.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Alžbetínska tragédia Hamlet je vrcholné dielo svetovej drámy a je prelomom v Shakespearovej tvorbe. Toto dielo bolo už od začiatku najobľúbenejšou Shakespearovou hrou. Údajne vraj skoršia verzia s názvom „Ur-Hamlet“ bola v obehu už v roku 1594. Hamleta napísal v rokoch 1601 až 1602 a hrali ju v divadle The Globe v Londýne. V tlači sa objavila už v roku 1603 a o rok neskôr vyšla cenzurovaná verzia hry.
Hamlet je príbehom dánskej kráľovskej rodiny. Pribeh o chladnokrvných vraždách, otravách, hovoriacich duchoch, údajnom šialenstve a krvavej pomste. O mladom dánskom princovi Hamletovi, ktorý chce pomstiť smrť svojho otca. Ten sa krátko po smrti zjaví synovi v podobe ducha a odhalí mu svojho vraha Claudia, vlastný brat zavraždeného. Hamlet je postavený pred dilemu. Bojovať proti zlu, potrestať zločin, alebo sa o to nezaujímať. Pri Hamletovom úsilí dosiahnuť pomstu zomiera niekoľko ľudí a medzi nimi aj samotný Hamlet. Počas toho si Hamlet kladie známu otázku: „byť či nebyť?“.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V treťom období písal William Shakespeare romantické hry. Patrí k nim Cymbelín, Zimná rozprávka a Búrka. Po sebe zanechal tiež nedokončenú historickú hru Henrich VIII. z roku 1613.
Záhadný nápis
Posledné roky svojho života Shakespeare strávil v rodnom Stratforde, kde po bujarej oslave svojich 52 narodenín 23. apríla 1616 zomrel. Pochovali ho pred oltárom kostola Sv. Trojice. Shakespeare mal vraj už pred smrťou nachystaný náhrobný kameň so svojou kliatbou: „Zdrž sa, priateľu, pre spásu božiu, kopania pod kameňom, ktorý tu leží: buď požehnaný, kto môj prach nevyhostí, a stratený, kto sa dotkne mojich kostí!“ Kliatbu doteraz berú vážne a pri oprave hrobu zostávajú jeho kosti nedotknuté. Nik nechce rušiť Shakespearovho ducha. Na stene neďaleko Shakespearovho hrobu umiestnili tiež géniovu busta.
Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: internet
*** Posledná aktualizácia: 2024-05-01 (smp) ***