Novinky

Košická opera uvedie operu Kráľ Roger na divadelnej olympiáde v Budapešti

Kráľ Roger

Opera Národného divadla Košice otvorí novú divadelnú sezónu 2023/2024 už v utorok 22. augusta v Budapešti. V rámci programu jubilejného 10. ročníka divadelnej olympiády bude hosťovať v Eiffel Art Studios Maďarskej štátnej opery s výnimočnou inscenáciou opery KRÁĽ ROGER poľského skladateľa Karola Szymanowského.

Jedinečné poloscénické uvedenie opery po košickej premiére v novembri 2022 vysoko hodnotila aj odborná kritika. „Opera Kráľ Roger patrí nespochybniteľne k vrcholným dielam powagnerovskej opernej tvorby. Jej uvedením sa Štátne divadlo Košice významným spôsobom zapísalo do dejín slovenskej hudobnej kultúry,“ napísala Katarína Burgrová v Hudobnom živote. Odvážny počin košickej opery v hudobnom naštudovaní šéfdirigenta Petra Valentoviča a v réžii Antona Korenčiho zaujal aj organizátorov divadelnej olympiády u našich južných susedov. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Moliére
Moliére, smutný komik alebo túžba každého umelca

Národné divadlo Košice príde do Budapešti už zajtra

Divadelná olympiáda začala svoju históriu písať v roku 1995 v gréckom starobylom meste Delfy. Postupne ju v rôznych časových intervaloch organizovali v Japonsku, Rusku, Turecku, Južnej Kórei, Číne, Poľsku a Indii. Každý z doterajších ročníkov jedného z najväčších divadelných podujatí na svete mal svoju hlavnú myšlienku. Motto tohtoročnej olympiády v Maďarsku znie: „Ó človeče, usiluj sa, usiluj sa, maj vieru; a dôveruj!“ Hlavným organizátorom jubilejného 10. ročníka divadelnej olympiády je Národné divadlo v Budapešti. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A. Dvořák: Rusalka / Opera SND / Star cast
Rusalka v SND: hviezdny večer plný impulzov

V rámci jej programu sa už na jednotlivých podujatiach predstavili aj Balet NDKE, ktorý s veľkým úspechom uviedol v Budapešti a Nagymarosi multižánrovú baletnú inscenáciu Milada Horáková. Bodovala aj Činohra NDKE, ktorá v Tatabányi hosťovala s inscenáciou svetoznámej hry Liliom maďarského dramatika Ferenca Molnára. Okrem Národného divadla Košice hosťovali na jubilejnej divadelnej olympiáde zo Slovenska aj Balet Slovenského národného divadla, SĽUK, tanečné divadlo Ifjú Szivek a trnavské Divadlo DISK.

Výnimočná opera Kráľ Roger zaznie v Maďarsku po prvý raz

Som nesmierne rád, že Opera NDKE otvára výnimočnú 140. sezónu Štátnej opery Budapešť, ktorá nesie názov ‚Slovanská sezóna‘, práve Kráľom Rogerom od poľského skladateľa Karola Szymanowského. Je to mimoriadne operné dielo, ktoré veľmi silno reaguje na spoločenské témy. Kladie otázky, ktoré zostanú nevypovedané a prináša odpovede, ktorých sa možno bojíme. Na to, aby sme túto operu pochopili, ocenili a vychutnali si ju, je potrebná otvorená myseľ, estetické cítenie a predstavivosť. Jej potenciál spočíva v bohatých možnostiach dramatického spracovania, umeleckej interpretácie a sile odovzdať osobný odkaz každému divákovi,“ hovorí riaditeľ košickej opery Roland Khern Tóth. 

Výnimočná opera Karola Szymanowského zároveň zaznie v Maďarsku po prvýkrát. Aj v novej budove budapeštianskej opery sa v hlavnej úlohe Kráľa Rogera predstaví poľský barytón Michał Partyka, laureát medzinárodných speváckych súťaží a sólista Parížskej opery a Veľkého divadla vo Varšave. Roxanu stvárni mladá talentovaná chorvátska sopranistka Gabriela Hrženjak. Pastiera slovenský tenorista pôsobiaci na zahraničných scénach Juraj Hollý. Domáci súbor je zastúpený Myroslavou Havryliuk v role Diakonky. Maksym Kutsenko sa predstaví ako arabský učenec Edrisi a Michal Onufer stvárňuje rolu Arcibiskupa. V postave Mladého chlapca uvidia diváci Andrého Tatarku. Spolu s nimi bude aj v Budapešti pod taktovkou Petra Valentoviča účinkovať orchester, zbor a externý zbor spolu s deťmi z Detského operného štúdia Opery NDKE.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Don Trastullo / Musica aeterna / Kam za kultúrou
ODPORÚČAME: Jommelliho komorná opera Don Trastullo sa vracia do Záhrady Domu Albrechtovcov. Zaznie koncom augusta

TS, Národné divadlo Košice, www.ndke.sk

Zdroj: NDKE

Správu sme redakčne upravili.

Posledná aktualizácia – výmena titulného obrázku: 2023-11-19 (adm-tpp)

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »