Dvadsiaty kalendárny týždeň roka 2024 sľubuje bohaté kultúrne zážitky. Pozrite si prehľad toho najzaujímavejšieho, s čím vo svete divadiel prichádza týždeň od 13.5.2024. Inšpirujte sa s tipmi kam za kultúrou! Pôjdeme na festival Nová dráma / New Drama 2024, ale aj za zážitkami do divadiel. Na svoje si prídu milovníci muzikálov, opery, baletu, klasickej i novej drámy. Bude to týždeň netradičných zážitkov.
Rubrika Kam za kultúrou prináša bohatý prehľad koncertných a divadelných tipov. Keďže ich je hojne, rozdelili sme ich. V tejto časti sa spoločne pozrieme podrobnejšie do sveta divadla, ktorým vás bude sprevádzať Mária Kleinová. Divadelným TOP ťahákom týždňa je festival Nová dráma / New Drama, ktorého jubilejný ročník sa uskutoční v Bratislave s krátkou zástavkou aj v Trnave, v termíne od pondelka 13. až do soboty 18. mája 2024. Návštevníkom ponúkne bohatý program, inšpiratívne stretnutia a atraktívne festivalové zážitky. Ostatne, bohatú ponuku plnú inšpirácií a podnetov pripravujú slovenské divadlá aj pomimo festivalu. Na svoje si tak prídu milovníci opery, činoherného umenia a baletu a Spišské divadlo poteší aj rodiny s deťmi. Aj o tom si niečo povieme.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nová dráma v znamení jubilea ovládne nielen Bratislavu
Prím hrá divadelný festival Nová dráma / New Drama. Čo čaká návštevníkov v rámci jubilejného vydania festivalu? „Bude to veľmi pestré. Festivalový tím chce programom osloviť nielen široké divadelné publikum, ktoré si rado pozrie kvalitné predstavenia, ale aj samotných divadelných tvorcov či napríklad odborníkov z oblasti divadelnej vedy, ktorých môžu zaujať odbornejšie zamerané podujatia,” hovorí Lenka Leláková, PR manažérka Divadelného ústavu.
Na pôde Divadla Jána Palárika v Trnave a na početných bratislavských scénach a stageoch sa môžu návštevníci tešiť na bohatý hlavný aj sprievodný program. Dejiskom v hlavnom meste budú scény Slovenského národného divadla, javisko Divadla Nová scéna, Štúdio 12, Tanečné divadlo Ifjú Szívek, ale aj Dom kultúry Zrkadlový háj či priestory Divadelného ústavu. Festivalový program prichýli aj Dočasný kultúrny priestor, A4 – Priestor súčasnej kultúry či ad: kreatívne centrum FAD STU.
Týždeň plný zážitkov
Jubilejné vydanie pritom od pondelka do piatku ponúkne to najlepšie z divadelných noviniek. Z viac ako 80 inscenácií premiérových inscenáciách v zriaďovaných a v nezriaďovaných divadlách, sa do zápolenia o Grand Prix prebojovala desiatka. Do desiatky inscenácií, ktoré uvedú v hlavnej súťažnej prehliadke, sa prebojovali nielen stálice, ale aj nováčikovia, medzi inými aj Spišské divadlo. Ako súťaž o Grand Prix dopadne, sa dozvieme na záver festivalu.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Ťahákom sú aj zahraniční hostia. Na festival ich príde viac ako tridsiatka pozvaných. Jedným z TOP bodov programu je aj masterclass nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinku a pripravených je veľa ďalších sprievodných podujatí. Okrem festivalového patróna – nigérijského dramatika a nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinku to budú divadelníci z Turecka, ktorí sa predstavia v sekcii fokus. Tešiť sa môžete na divadelnou cenou ovenčenú drámu Dvanásty dom súčasnej tureckej dramatičky Melek Ceylanovej. Okrem iného turecká dráma a divadlo zarezonujú aj na prednáške Theory event. Pre odborníkov chystajú zaujímavú 2-dňovú medzinárodnú konferenciu s témou Filantropie v performatívnom stretnutí. Súčasťou bude ale aj inšpiratívne stretnutia
Kam za kultúrou? Na inscenácie v hlavnom programe
Festival Nová dráma sľubuje zaujímavý program. Jubilejný 20. ročník otvorí v pondelok 13. mája o 18:00 hod. v Divadle Nová scéna patrón festivalu Wole Soyinka. Večer bude zároveň patriť aj prvému predstaveniu zo súťažnej desiatky. Tým je oceňovaná Hekuba z pera írskej autorky Mariny Carr v réžii Lukáša Brutovského. Divadelníci zo Slovenského komorného divadla Martin si za toto predstavenie odniesli aj prestížnu divadelnú Cenu Dosky.
Hosťujúce Slovenské komorné divadlo Martin prináša do Bratislavy portrét silnej ženy v novodobej tragédii o antickej hrdinke Hekube, ktorá dokáže aj v hrôzach vojny odolať bolestnému a ničivému osudu. Autorka na pozadí antických reálií a mýtov vytvára svojbytný a aktuálny príbeh. A hoci si prechádza obrovským utrpením, čelí mu s dôstojnosťou a hľadá pravdu o súčasnosti, koreňoch zla a násilia.. Na divákov čaká nielen fascinujúce rozprávanie o odvahe a nezlomnosti (nielen jednej) ženy na troskách bájnej Tróje.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Program o 20:45 hod. pokračuje druhým predstavením hlavného programu. Tým je hra inšpirovaná autobiografickým románom Édouarda Louisa, História istého násilia v réžii Barbory Chovancovej. A4 – Priestor súčasnej kultúry privíta Divadlo Ludus, ktoré sa predstaví s touto hrou aj festivalovému publiku.
Režisérke Barbore Chovancovej sa podarilo na javisko preniesť tieto nanajvýš pálčivé témy Louisovej predlohy a zinscenovať ich do kompaktného divadelného tvaru. Núti nás zamýšľať sa nad tým, čo prežíva obeť, ako ľahko vieme vynášať súdy či stratiť empatiu pri senzácii. Chovancovej inscenácia postupne odkrýva jednotlivé vrstvy príbehu a zároveň násobí naše úvahy o sile slova.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prvý festivalový večer o 23:00 hod. uzavrie v Bohéma Bare Divadlo Petra Mankoveckého s hrou Lenky Garajovej Amatéri. Tešiť sa môžete na hudbu v podaní Martina ISO Krajčíra a multiinštrumentalistky Kriss Krimm.
Utorok prinesie masterclass i premiérovú účasť Spišského divadla
Program druhého festivalového dňa štartuje už o 10:00 hod. dopoludnia. V čase od 10:00 do 12:00 sa v Tanečnom divadle Ifjú Szívek uskutoční masterclass nigérijského dramatika, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Wole Soyinku. Popoludňajšia časť pokračuje po 15:00 hod. v Štúdiu 12 tradičnými festivalovým podujatím Nice to meet you. Prinesie stretnutie zahraničných hostí so slovenskými divadelnými tvorcami. Štafetu v programe, taktiež v Štúdiu 12 o 17:00 hod. prevezme projekt Petra Mazalána – Piesne o mŕtvych deťoch / Kindertotenlieder.
Cez hudbu Gustava Mahlera, prostredníctvom profesionálneho, ale i detsky kopírovaného tanca, a cez javiskový kontakt s autistickým synovcom operného speváka, režiséra a performera Petra Mazalána – Felixom sa stávame svedkami umeleckého zobrazenia variácií na tému hravosti, radosti a detskej bezprostrednosti. Hlboko citlivá performancia ponúka neopakovateľný a do istej miery aj nezopakovateľný zážitok, koncentrovanú emóciu a autentickosť.
Festivalový nováčik
Festivalovú programovú ponuku pre utorok 14. mája 2024 uzavrie v petržalskom Dome kultúry Zrkadlový háj o 19:00 hod. festivalový nováčik – Spišské divadlo. To do Bratislavy prináša divadelnú adaptáciu úspešného rovnomenného románu Aleny Sabuchovej. Šeptuchy, ktoré v celoslovenskej premiére dramatizácie uviedli, ako sme o tom vtedy informovali, v piatok 15.12.2023, núkajú magický príbeh o priateľstve, láske a samote. Ostatne, toto predstavenie patrí k stáliciam našich divadelných tipov Kam za kultúrou, a preto si tento jedinečný večer nenechajte ujsť!
Citlivý emotívny príbeh dvoch dospievajúcich dievčat sa odohráva v búrlivých deväťdesiatych rokoch v regióne Podlasie. Leží na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom. Tento zabudnutý záhadný kút zahaľujú hmly. Pohanstvo ta ešte nestihlo byť potlačené kresťanstvom, a tak si zachoval svoj ráz. Dodnes v ňom tak prežívajú mnohé tradície a legendy. Žijú tu šeptuchy, ženy liečiteľky, za ktorými prichádzajú ľudia z regiónu na kočoch, aj spoza hraníc na najnovších autách. Svoju budúcnosť u nich riešia nešťastné vdovy aj bohatí podnikatelia.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V tejto magickej atmosfére prežívajú priateľky Alina a Dorota priateľstvá, prvé lásky i starosti každodenného života. Miesto, kde žijú, neponúka ľuďom ambicióznu budúcnosť. No aj napriek tomu sa od neho nedokážu odpútať. Inscenácia je plná kontrastov. Medzi sebou bojujú tradície a moderný svet, pohanské zvyky a pravoslávna cirkev. V inscenácii Spišského divadla sa výnimočne predstaví prakticky celý umelecký súbor. Hlavné postavy dvoch priateliek stvárnili Petra Dzuriková ako Alina a Kristína Kotarbová ako Dorota.
Článok pokračuje pod reklamou
O 10:00 hod. štartuje aj festivalový program v stredu 15. mája 2024. Na pôde Divadelného ústavu sa uskutoční stretnutie riaditeliek a riaditeľov slovenských festivalov. V čase od 13:30 do 15:00 nasleduje v Štúdiu 12 program zo sekcie fokus – prednáška Theory Event. „Sekcia Focus bude tento rok zameraná na súčasné turecké divadlo. V rámci sprievodného programu ho priblížia dve podujatia: tým prvým je Theory Event, teda prednáška o súčasnej tureckej dráme a divadle, ktorú budú viesť teatrologička Handan Salta a prekladateľka a režisérka Senem Cevher,“ hovorí výkonný riaditeľ festivalu Dušan Poliščák. Súčasťou podujatia bude aj prezentácie jednej z troch publikácií prezentovaných na aktuálnom ročníku festivalu.
Historické kontexty
Program v stredu pokračuje dvojicou súťažných inscenácií, ktoré si rozhodne svoje miesto zaslúžia aj v prehľade top tipov Kam za kultúrou. Na pôde Domu kultúry Zrkadlový háj v Bratislave-Petržalke sa po 17:00 hod. predstaví jedinečný koprodukčný projekt česko-slovenského divadla. Predstavenie Pomlčka pripravilo Divadlo Andreja Bagara v Nitre v spolupráci s Horáckym divadlom Jihlava pri príležitosti vzniku samostatných republík – nástupníckych štátov ČSFR.
Inscenácia odkazuje na tzv. pomlčkovú vojnu, ktorá sa medzi Čechmi a Slovákmi rozpútala začiatkom 90. rokov 20. storočia, teda v dobe, keď sa znovu vytvárala platforma pre fungovanie a smerovanie oboch národov. Režisérka Iveta Ditte Jurčová pracuje nielen s odlišnosťami či vzájomnými invektívami medzi národmi, ale predovšetkým s úvahami, čo vytvára dobovú pamäť. Vedie nás zamyslieť sa, čo sme si schopní zapamätať a z čoho sa vieme poučiť. V Československu veľmi populárny televízny kabaretný tvar v inscenácii postupne prechádza do bezmenného univerza, v ktorom sa viaceré vrstvy pamäte so sebou konfrontujú a vytvárajú tak nový originálny svet. Medzigeneračný dialóg, v ktorom prevláda nostalgia, kritika či matné spomienky, reflektuje súčasný kritický stav kolektívnej pamäte, kde si každý až príliš často pamätá len to, čo chce alebo čo sa mu hodí.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Unikát v dramaturgiách
V stredu o 20:00 hod. sa festival na chvíľu zastaví aj v Trnave. Na javisku Divadla Jána Palárika sa predstaví zvolenské Divadlo Jozefa Gregora Tajovského s predstavením Sme krajina, ktorá získala ocenenie DOSKY 2023 v kategórii Mimoriadny počin v činohernom divadle. V dramaturgii slovenských divadiel ojedinelý projekt zameraný na ekologické témy rekonštruuje udalosti, ktoré mali viesť k výstavbe priehrady Slatinka. Pripomína jej možné dopady na miestnych obyvateľov a životné prostredie.
Diváci sa stávajú svedkami zasadnutí miestneho zastupiteľstva, kde sa striedajú vyjadrenia odborníkov aj esejistické zamyslenia nad zmenami, ktoré spôsobuje človek okolitej krajine v snahe prispôsobiť ju svojim predstavám. Pri súčasných deklarovaných úvahách o obnove plánov na výstavbu Slatinky nadobúda táto téma ešte aktuálnejší rámec. Cesta k pochopeniu sa navzájom a ekosystému, ktorý nás obklopuje, vedie cez neustále diskusie. Režisérka Petra Tejnorová vytvára aj cez dialóg s odborníkmi pútavú dokumentárnu esej, v ktorej sa tvorcovia zamýšľajú nad premenami krajiny a ľudí, ktorí o nej neraz rozhodujú.
Festival Nová dráma aj v znamení ľudskosti
„Každoročne na festival pozývame desiatky zahraničných hostí. Naši tvorcovia sa s nimi môžu zoznámiť počas viacerých podujatí. Či už je to medzinárodná konferencia alebo napríklad podujatie Nová dráma – nové impulzy, na ktorom člen medzinárodnej poroty Artur Ghukasyan predstaví arménsky festival HIGH FEST International Performing Arts Festival, ktorého je prezidentom. Ďalší úspešný festival, gruzínsky Tbilisi International Festival of Theatre zasa priblíži manažérka medzinárodných projektov festivalu Nutsa Burjanadze,” hovorí Vladislava Fekete. Program vo štvrtok 16. mája v čase od 9:30 do 16:00 a v piatok od 9:30 do 12:30 vyplní aj dvojdňová medzinárodná konferencia na tému Filantropia v performatívnom umení. Filantropia, dobročinnosť a dobro je totiž lejtmotívom jubilejného ročníka festivalu Nová dráma.
Slovenská premiéra tureckej drámy
Vo štvrtok o 17:00 hod. sa na pôde Dočasného kultúrneho priestoru v rámci sekcie Focus predstavia tureckí divadelníci. Festival tak nezostane len pri teórii. „Po našej účasti na festivale TheatreIST v Istanbule pred niekoľkými rokmi, kde sme mali možnosť vidieť pestrosť súčasnej tureckej drámy, sme následne do Bratislavy pozvali tím tvorcov, ktorí u nás uvedie v slovenskej premiére inscenáciu Dvanásty dom. Uskutoční sa netradične v exteriéri – vo výklade Dočasného kultúrneho priestoru v Petržalke. Inscenáciu režíroval Salih Usta, v hlavnej úlohe hry s autobiografickým prvkami, ktorá posúva hranice ženského rozprávania a nanovo vykresľuje obraz toho, akým spôsobom žena nachádza a necháva zaznieť svoj hlas v geografickom priestore, sa predstaví Melek Ceylan.“
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bodku za festivalovým štvrtkom dá inscenácia Slovenského národného divadla Sme v pohode. Dramatický text amerického autora Paula Rudnicka v réžii Daniely Špinarovej je na pôde SND ligotavou a sebaironickou komédiou, oslavou inakosti a bezhraničnej lásky, ktorá sa ukrýva v každom z nás. Činoherný súbor prvej slovenskej divadelnej scény sa predstaví na domácej pôde.
Festivalový záver týždňa v znamení impulzov
V piatok sa po 14:30 hod. priestory Štúdia 12 stanú dejiskom prezentácie zahraničných festivalov. Podujatie sleduje inšpiratívne stretnutia, ktoré núkajú nielen nové impulzy, ale aj možnosť kultúrneho obohatenia. Na podujatí Nová dráma – nové impulzy napríklad člen medzinárodnej poroty Artur Ghukasyan predstaví arménsky festival HIGH FEST International Performing Arts Festival, ktorého je prezidentom. Priestor dostane ale aj ďalší úspešný festival, gruzínsky Tbilisi International Festival of Theatre zasa priblíži manažérka medzinárodných projektov festivalu Nutsa Burjanadze
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Piatkový večer ponúkne záverečnú dvojicu predstavení zo súťažnej desiatky. O 17:00 hod. sa v ad: kreatívnom centre FAD STU predstaví Divadlo NUDE s autorskou hrou Michala Beleja Emily. Autor a režisér v ňom nielenže prezentuje životný príbeh americkej sufražetky Emily Davisonovej, ktorá sa v boji za ženské práva vrhla pod kopytá dostihových koní a na následky zranení zomrela. Nastoľuje otázku, kam sme sa ako spoločnosť odvtedy posunuli.
Bez silenej aktualizácie vypovedá o súčasnom potláčaní ľudských práv, diskriminácii a predovšetkým rodovej stereotypizácii. Skúma nerovný boj jednotlivca s nespravodlivosťou, tak veľmi vpitou do fungovania našej spoločnosti. Text prepája biografické momenty aj výroky Davisonovej s osobnými výpoveďami tvorivého tímu, ale napríklad aj citátmi súčasných ženských popových ikon. Inscenácia Emily vizuálne pôsobivo prepája chlad a ošarpanosť priestoru kotolne so žiarivými svetlami, tanečnými piesňami a dômyselnými choreografiami.
Finálovú desiatku uzavrie Lilith
Súťažnú desiatku o Grand Prix uzavrie v piatok 17. mája o 19:30 hod. Mestské divadlo Žilina. Stage A4 – Priestoru súčasnej kultúry sa stane dejiskom predstavenia Miklósa Forgácsa – Lilith v réžii Eduarda Kudláča. Dramatik Miklós Forgács spracoval mýtus o Lilith, prvej žene, ktorá sa mužovi odmietla podriadiť a opustila ho skôr, ako mohlo dôjsť k ich spojeniu, a tak sa démonom – zvodkyňou mužov a zlodejkou detí. Autor ho poňal ako východiskovú tému pre svoju rovnomennú divadelnú hru a režisér Eduard Kudláč ju spracoval do video-divadelného projektu. Dvaja mužskí tvorcovia v ňom skúmajú podstatu ženy prostredníctvom troch hercov a troch herečiek.
V samotnej postave Lilith sa s archetypmi ženy a matky stretáva aj umelkyňa, tvorkyňa vlastnej predstavy o živote (aj divadle), zvedavý a slobodomyseľný tvor. Jej nespútaná existencia sa konfrontuje s realitou dennej prevádzky, čo je zdrojom filozoficko-anekdotických situácií tlmočených cyklickým, repetitívnym básnickým jazykom autora. Inscenácia Lilith je vedecko-fantastický, informačno-poetický a mysticko-realistický diskurz o žene, jej hneve, jedinečnosti aj sebauvedomení.
Sobota prinesie trojboj i očakávané výsledky
Program festivalu Nová dráma pokračuje aj v sobotu 18. mája sprievodnými podujatiami i slávnostným ukončením a odovzdávaním cien. V čase od 12:30 do 14:00 hod. sa v Štúdiu 12 uskutoční diskusia s dramaturgickou radou o súťažných inscenáciách s názvom Divadlo v čase neistoty. Program pokračuje o 15:00 hod., kedy sa Modrý salón Slovenského národného divadla stane dejiskom Trojboja – inscenovaného čítania trojice finálových textov súťaže Dráma 2023.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Nová dráma / New Drama 2024 vyvrcholí v sobotu o 19:00 hod. slávnostným galavečerom. “Podujatie bude oslavou 20. ročníka súťažnej prehliadky najlepších inscenácií súčasnej slovenskej a svetovej drámy uvedených profesionálnymi divadlami na Slovensku v aktuálnej alebo predchádzajúcej divadelnej sezóne,” približuje riaditeľka festivalu Vladislava Fekete.
Slávnostné ukončenie festivalu bude sprevádzať nielen odovzdávanie festivalových cien. Dozvieme sa nielen to, kto získa cenu Grand Prix, ktorú udeľuje medzinárodná odborná porota. Rozdajú tiež Ceny študentskej poroty, o ktorej rozhoduje porota zložená z poslucháčov vysokých škôl umenovedných odborov a Ceny bratislavského diváka, o ktorej hlasovaním rozhodujú návštevníci predstavení. Zároveň spoznáme aj poradie víťazných textov súťaže o najlepší dramatický text v českom alebo slovenskom jazyku. Navyše, galavečer, ktorým bude sprevádzať herecká dvojica Lucia Hurajová a Richard Stanke, dotvorí aj talentovaný hudobník Stroon. Program prítomných v Štúdiu Činohry SND prevedie aj spomienkami na 20 rokov s Novou drámou. Tešiť sa môžete aj na slávnostnú prezentáciu novej publikácie Festival Nová dráma/New Drama. Metafora sveta. Dvadsať rokov, ktorá mapuje históriu festivalu.
Kam za kultúrou? Do divadla aj pomimo Novej dráma
Ostatne, zaujímavé predstavenia ponúknu divadlá, ktorými pamätajú aj na milovníkov opery, činoherného umenia a baletu či rodiny s deťmi. Výberovku Kam za kultúrou zo sveta divadla tak začneme v Bratislave, kde vás bez divadla nenecháme ani v nedeľu. O 17:00 hod. patriť Divadlo Nová scéna rodinnému muzikálu Oliver! Slávny muzikál s hudbou a libretom textára a skladateľa Lionela Barta vznikol na motívy slávneho románu Ch. Dickensa Oliver Twist. Hneď po londýnskej premiére sa dočkal obrovského úspechu (až 2618 repríz) a zaradil sa tak k výnimočným svetovým muzikálovým dielam, ktoré boli inscenované na Broadway a dostali aj svoju filmovú podobu.
Silný príbeh detí i dospelých, ktorým nebolo dopriate narodiť sa do šťastných a hostinných podmienok, v sebe nesie mnoho dojemného, humorného, ale i drsného. Pretože všetci túžime po láske a prijatí, nech sme sa narodili kdekoľvek. A ak aj v krutom svete vieme nájsť kúsok lásky a ľudskosti, je to to najkrajšie, čo sa nám môže stať a prečo sa oplatí žiť.
Kam za kultúrou na východnom Slovensku? Spišské divadlo pre dospelých aj deti
Stručne sa v divadelných tipov pozrieme aj do ponuky Spišského divadla a Národného divadla Košice. Aj na Spiši vás tento týždeň potešia Šeptuchy, s ktorými sa Spišské divadlo počas týždňa predstaví tiež v Bratislave na festivale Nová dráma / New Drama 2024. Pozrieť si ich na domovskej scéne môžete už v piatok. Nedeľné popoludnie vás spolu s deťmi pozve do sveta rozprávky. Divadelníci vás prenesú do príbehu Janka Hráška.
Tipy pre náročné publikum máme v Košiciach
Ďalším z divadelných stálic rubrika Kam za kultúrou je Národné divadlo Košice. Počas najbližších dní ponúkne program pre náročného diváka. Už v utorok 14. mája ožije Historická budova NDKE jednou z najhrávanejších opier svetového repertoáru – operou Tosca. Opera NDKE vás spolu s domácim castom i hosťami pod taktovkou šéfdirigenta Petra Valentoviča prevedie príbehom o slávnej i krehkej speváčke Tosce, vášnivom maliarovi Cavaradossim i sadistickom šéfovi polície Scarpiovi so strhujúcimi melódiami Giacoma Pucciniho. Trojlístok hlavných postáv pritom stvárnia Janette Zsigová, Michal Lehotský a Marián Lukáč.
Vaše zmysly neprídu v inscenácii režiséra Antona Korenčiho skrátka. Očiam ulahodí nádherná výprava. Kostýmy pripravil Boris Hanečka a scénickú podobu výtvarníčka Lucia Tallová. Nosným prvkom scény je monumentálny obraz dramatickej čiernej oblohy zo série “Clouds”, ktorý Lucia Tallová vytvorila špeciálne pre operu Tosca a Národné divadlo Košice.
Na svoje si prídete aj ako priaznivci baletu. Pre vás chystá košický baletný súbor v Historickej budove už v stredu (15.5.) predstavenie Rodná zem. Choreografi troch generácií vás pozvú na tanečnú prechádzku po krásach slovenského folklóru v inscenovanom predstavení. Nechajú vás nazrieť do hlbokej studnice ľudových zvykov a tradícií. Predstavenie bude zároveň oslavou rodnej zeme, našich slovenských aj českých tradícií. Hlavným motívom je príbeh českej dievčiny a slovenského chlapca, s ktorých vzťahom nesúhlasia rodičia dievčiny, lebo ju chcú vydať za bohatého mládenca.
Velikán drámy opäť v kam za kultúrou
Priaznivcov činohry v Košiciach čaká tiež zaujímavá ponuka. Zábavu sľubuje Moliérova Škola žien. Klasická komédia nielen o žiarlivosti sa medzi našimi tipmi v rubrike Kam za kultúrou objavuje pomerne často. Najbližšie prichádza na dosky Malej scény NDKE už v piatok 17. mája 2024.
Bohatého Arnolfa, ktorý je v najlepších rokoch, ale stále sám, v košickej inscenácii stvárňuje Ivan Krúpa. Ako dlhoročný odporca manželstva i jeho nekompromisný kritik, sa obával toho, že by mohol dostať parohy. Rozhodol sa preto, že ak sa ožení, tak len s dievčinou, ktorú si sám vychová od útleho veku a to tak, aby predišiel takej osobnej tragédii ako je nevera a vštepil jej zásady, ktoré sa jemu zdajú pre manželský život najlepšie.
Mladá Agnesa, ako sa spočiatku zdá, naplnila jeho predstavu o výchove, ale situácia sa náhle zvrtne, keď stretne mladého a sympatického Horáca. Všetko je nakoniec úplne inak a Arnolf sa sám chytá do svojej vlastnej pasce ako obeť žiarlivosti. Postavu košickej Agnesy stvárňuje Alena Ďuránová a Horáca Juraj Zetyák. V ďalších úlohách uvidíte Henrietu Kecerovú, Stanislava Pitoňáka, Adrianu Ballovú, Róberta Šudíka a Petra Cibulu.
Od Violette k Dáme s kaméliami
V poradí 20. diel divadelných tipov Kam za kultúrou zakončíme tipom na unikátne divadelné zážitky. Iste uznáte, že si svoje miesto v Kam za kultúrou zaslúžia plným právom. Dramaticko-operné predstavenie tandemu Rolanda Khern – Tótha a Antona Korenčiho s názvom La Traviata / Dáma s kaméliami vás na pôde Historickej budove NDKE čaká už v sobotu. Verdiho najznámejšia opera vznikla podľa románu a neskôr divadelnej hry Alexandra Dumasa ml. Dáma s kaméliami. Jej názov Traviata znamená v preklade “zblúdilá”, “tá, ktorá zišla z cesty”. Dumas ml. napísal román z parížskeho demi-monde – polosveta, v ktorom hlavnou hrdinkou je kurtizána a práve preto bol vo svojej dobe tento príbeh považovaný za nemorálny.
Verdi, ktorý sa zúčastnil svetovej premiéry hry v Paríži, však spoznal jeho silu a vytvoril možno svoju najsilnejšiu opernú hrdinku – Violettu. Jej osud budete sledovať v priereze operou a spoznávať aj slávnu predlohu Alexandra Dumasa ml. V žiadnom prípade teda nejde o sladko-romantický príbeh, ako je niekedy vnímaný, ale o strhujúce rozprávanie spojené s kritikou spoločnosti a na konci v denníkoch hlavnej hrdinky otriasajúce svedectvo o človeku, ktorý zomiera. Tešiť sa môžete na Michaelu Várady v úlohe Violetty, Maksyma Kutsenka v postave Alfréda a Mariána Lukáča ako Giorgia Germonta. Marguerite Gautierovú stvárni Janka Balková a Armanda Duvala herec Matej Marušin.
Viac tipov kam za kultúrou?
Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším divadelným výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Tipy na atraktívne výstavy a podujatia počas mesiaca mája nájdete v špeciálnom vydaní tipov Kam na výstavy. Nevynechajte ani aktuálne vydanie Kam za kultúrou a inšpirovať sa hudobnými zážitkami môžete v samostatnom článku Kam za kultúrou? Od klarinetu k organu či rozlúčke so sezónou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani dalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás aj na našich sociálnych sieťach.
—
Foto: Jakub Gulyás, Silvia Mária Petrovits, Ján Štovka, archív Divadelného ústavu, archív Petra Mazalána, Nová dráma / New Drama 2024, Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo LUDUS, Divadlo Petra Mankoveckého, Divadlo NUDE, Mestské divadlo Žilina, Národné divadlo Košice, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo, Wikimedia Commons
Zdroj: Divadelný ústav, Nová dráma / New Drama 2024, Divadlo Andreja Bagara, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Ludus, Divadlo Nová scéna, Divadlo NUDE, Divadlo Petra Mankoveckého, Mestské divadlo Žilina, Národné divadlo Košice, Slovenské národné divadlo, Spišské divadlo
Spracovali: festival Nová dráma (Silvia Mária Petrovits, koláž), Mária Kleinová (divadelné tipy)