Na prahu nového týždňa tu pre vás všetkých máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Atraktívne divadelné a koncertné tipy z bohatého programu hudobných festivalov naprieč regiónmi Slovenska, či zaujímavé výstavy so sebou prináša týždeň od pondelka 23. septembra 2024. Čo odporúča portál Art & History Magazine tentoraz?
Nový týždeň je tu a s ním na stránky portálu Art & History Magazine prichádzajú aj nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia týždňa. Dominujúcim prvkom je festivalová nálada, no v ponuke nechýba ani divadelná premiéra. Spoločne zamierime do viacerých divadiel a navštívime hudobné festivaly. Nevynecháme ani zaujímavé podujatia pre malých a veľkých či v týchto dňoch vrcholiace výstavy. Čo všetko odporúčame? Prijmite naše pozvanie a začítajte sa do najnovšieho vydania Kam za kultúrou!
Podujatia týždňa potešia aj milovníkov histórie či ľudových remesiel
Prehľadovka najnovšej výberovky Kam za kultúrou začneme výberom tipov na atraktívne podujatia, z ktorých si vyberú milovníci histórie, ale aj tí, ktorým sa páčia ľudové remeslá. V dňoch 27. a 28. septembra bude Považské múzeum na Budatínskom hrade hostiť umeleckých remeselníkov a ľudí pracujúcich s drôtom z rôznych kútov Slovenka i Českej republiky. Na návštevníkom zaujímavý program, ktorý poučí, zabaví a azda i podnieti k zamysleniu. Jeho hlavnou aktivitou bude sobotňajší workshop drotárov venovaný tvorbe drôtených výtvarných objektov s prvkami trash artu na voľnú tému. Čas však využite aj na návštevu zaujímavých expozícií Budatínskeho hradu.
Aj tentoraz sa vyberieme na komentované prehliadky aktuálnej výstavy Archív – pamäť nás všetkých do Sobášneho paláca v Bytči. Koná sa pri príležitosti 70. výročia Štátneho archívu v Žiline so sídlom v Bytči. O sprievodné slovo sa postarajú jeho zamestnanci opäť v sobotu 28. septembra 2024, a to o 14.00 hodine.
TOP tip Kam za kultúrou: Dožinky - kultúrobranie na hrade Červený Kameň
Ďalším tipom na posledný septembrový víkend budú Dožinky na Hrade Červený Kameň. Víkend 28. – 29. septembra bude v SNM-Múzeu Červený Kameň patriť „zberu kultúrnej úrody“, kedy zažijete to najlepšie z programu múzea pre deti i dospelých za rok 2024. Program prinesie bohatý hudobno-divadelný program.
Do obdobia baroka vás prenesie štylizované predstavenie Marc’Antonio e Cleopatra – serenáda pre dva hlasy od Johanna Adolfa Hasseho. K hlavným bodom programu bude patriť koncert Richarda Autnera, výnimočného člena SND, filmového i seriálového herca. V sobotu večer sa môžete tešiť aj na Noc netopierov, ktorá cez nevšedné nočné aktivity zameria pozornosť na červenokamenských netopierov. Nedeľu zasvätili na hrade všetkým deťom. Čaká ich divadelné predstavenie o Čiernej pani alebo zážitky počas obľúbenej interaktívnej prehliadky Príbeh stromov.
Zároveň pripomíname výstavu Za portrétom, ktorú do konca mesiaca môžete navštíviť na Hrade Červený Kameň. Dozviete sa zaujímavosti nielen o tom, aké portréty od najstarších čias až po dnes poznáme, či kto všetko sa nechal takto zvečniť. Výstava prezrádza i to, ako pracujú historici, keď je obraz poškodený, príp. ak je autor alebo portrétovaný neznámy. Viac si o tejto výstave môžete prečítať v samostatnom článku Na Hrad Červený Kameň za módou i portrétom.
Divadelne bohatý záver septembra
Predposledné septembrové vydanie tipov Kam za kultúrou pokračuje divadelnými tipmi. V posledný septembrový týždeň ponúkajú slovenské divadelné scény naozaj pestrý program. Niekoľko z nich sa „prepašovalo“ do našej výberovky Kam za kultúrou. Začíname na východnom Slovensku, kde nás zaujali programy Národného divadla Košice, Divadla Jonáša Záborského v Prešove a Spišského divadla.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Národné divadlo Košice poteší v nadchádzajúcom týždni od pondelka 23. septembra 2024 priaznivcov opery aj činohry. Operným nadšencom ponúkne divadlo jedno predstavenie, a to v stredu 25. septembra. Divákov čaká jedna z najslávnejších opier v celom kontexte svetového hudobného divadla. Verdiho tretie javiskové dielo – opera Nabucco ponúkne príbeh o starovekom vládcovi Nabuchodonozorovi II., o strete náboženských kultúr, o nekonečnom smäde ovládať svet okolo seba a o večnej ľudskej túžbe podobať sa Bohu. V titulnej úlohe sa predstaví Marek Gurbaľ a v ďalších postavách to budú o.i. sólisti Titusz Tóbisz, Michal Onufer, Tatiana Paľovčíková-Paládiová či Myroslava Havryliuk.
Činohra NDKE ponúkne trojicu titulov. Sú to dve predstavenia literárnej predlohy slávnej My Fair lady. Shawov Pygmalion je na pláne hneď v pondelok a utorok (23. a 24.) posledného septembrového týždňa.
Štvrtok 26. septembra 2024 pozve Košičanov do príbehu nesmrteľného génia W. A. Mozarta a ponoriť sa do sveta intríg, vášne a geniality. Divadelná hra sfilmovaná Milošom Formanom Amadeus odhalí temné stránky slávy a vášne, zvukovo a vizuálne prevedené do vynikajúcej podoby. Pripojte sa k nám na tomto nezabudnuteľnom hudobnom a emocionálnom zážitku so skvelými predstaviteľmi Ivanom Krúpom v úlohe Salieriho a Tomášom Dirom v úlohe Amadea!
September v Národnom divadle Košice uzavrie v piatok 27. septembra klasická Molièrova komédia nielen o žiarlivosti – Škola žien.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Jonáša Záborského v Prešove poteší v poslednú septembrovú stredu a piatok milovníkov muzikálov broadwayským titulom – Chicago so živým orchestrom na javisku. Nechajte sa strhnúť jazzom pulzujúcim sarkastickým príbehom dvoch kabaretných speváčok a ich pochybnej slávy vyrobenej médiami a ohybnou spravodlivosťou.
Spišské divadlo opäť nielen rozprávkové
Divadelná púť našej výberovky mieri na Spiš. Spišské divadlo opäť myslí na deti a dospelých. V pondelok a utorok dopoludnia deti pozve do sveta rozprávok. Pondelok dopoludnia zoberie deti na púť do Andersenom inšpirovaných Rozprávok z krivého zrkadla. V utorok na deti čaká príbeh Janka Hráška. Dospelému publiku nachystali v piatok večer komédiu Guľový blesk, ktorá je zakaždým garanciou tých najlepších divadelných zážitkov!
Kam za kultúrou pokračuje divadelnými tipmi pre stredné Slovensko. To budú reprezentovať Terchovské národné divadlo, Slovenské komorné divadlo Martin, Štátna opera aj Divadlo Jozefa Gregora Tajovského.
Divadelné tipy týždňa na strednom Slovensku odštartujeme premiérou
V septembri oslavuje prvú desaťročnicu Terchovské národné divadlo. Pri tej príležitosti chystá aj premiéru inscenácie Pani richtárka od Ferka Urbánka, ktorá sa uskutoční v dňoch 27. a 28. septembra 2024. Pod ich novinku sa podpisujú mladé tvorkyne, ktoré tradíciu obohatia o nové impulzy a mladú sviežosť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenské komorné divadlo Martin ponúkne vo štvrtok 26. septembra 2024 slávnu hru Williama Shakespeara – Sen noci svätojánskej a na záver mesačného programu. Sobota 28. septembra 2024 bude v priestoroch Štúdia patriť autorskému divadelnému projektu Zem pamätá. Nenechajte si ujsť hudobnú biografiu Karola Duchoňa v réžii renomovaného českého režiséra Jiřího Havelku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zamierime aj do Zvolena. Divadlo Jozefa Gregora Tajovského ponúka v utorok a stredu (24. a 25. septembra) dvojicu predstavení. Polnočná omša nahliada do skrytých tajomstiev v naoko usporiadanej rodine, ktorá v zápase o existenciu a identitu v zložitom dejinnom období vytvára aj svojráznu metaforu celého národa.
Pracovný týždeň zavŕšia Zvolenčania vtipným a inšpiratívnym príbehom o priateľstve a odvahe plniť si sny v každom veku – Dobrý ročník. Počas víkendu myslia na deti. Tým ponúknu v nedeľu podvečer kultové Pom Pomove rozprávky plné fantázie.
Operné zážitky pre náročných aj rodiny s deťmi
Výber z programovej ponuky stredoslovenských divadiel zavŕšime výberom programu banskobystrickej Štátnej opery, kde si na svoje príde náročné publikum operných fajnšmekrov. Zakladateľské dielo českej modernej opery a klenot zo zlatého fondu svetovej komickej opery, Smetanovu Predanú nevestu so sebou prináša ostatný septembrový utorok (24.9.2024). Dielo, ktoré poteší nielen náročných divákov, ale aj rodiny s deťmi, prenáša divákov na dedinskú púť. Všetci sú veselí, len Marienka sa trápi – čaká ženícha, za ktorého sa má vydať tak, ako to dohodol jej otec. Marienkin milý, Janík, sa ju snaží uistiť, že ich láska je verná a prekoná všetky nástrahy. Do dediny prichádza aj dohadzovač Kecal, aby dojednal svadbu Marienky s koktavým Vaškom… Návštevníci Štátnej opery sa môžu tešiť na Patríciu Malovec, Dušana Šima, Ivana Zvaríka, Oľgu Hromadovú, Andreja Vancela a ďalších účinkujúcich sólistov, zbor i orchester.
September zavŕši v sobotu 28. septembra na doskách banskobystrickej opery velikán talianskej opery Giuseppe Verdi s operou Aida. Atraktívne dielo vykresľujúce príbeh lásky dvoch žien k jednému mužovi, ktorá sa odohráva na pozadí urputného boja Etiópčanov a Egypťanov. Opera, ktorá patrí k najznámejším a najhranejším operám, obsahuje veľkolepé a výpravné zborové scény, ktoré rámcujú baletné výstupy kontrastujúce s rozjímavými a intímnymi láskyplnými scénami. Publikum poteší v obsadení slovenských i zahraničných sólistov ako Veronika Mihálková, Michaela Šebestová, Michaela Kušteková, Alberto Profeta, Šimon Svitok, Jozef Benci a ďalší.
Kam za kultúrou? Divadelné tipy pre západné Slovensko
Divadelné tipy Kam za kultúrou pokračujú aj prehľadovkou ponuky divadiel na západnom Slovensku. Túto časť začneme v Trnave. Divadlo Jána Palárika ponúka v závere septembra zaujímavý program. V utorok večer pozýva zažiť nezabudnuteľný večer s hudbou Jara Filipa a humorom Lasicu a Satinského. Inscenácia Filip je plná hudby, vtipu a variácií na situácie zo života umelca.
Za návštevu stojí aj Pavučina, napínavá detektívna komédia z pera Agathy Christie, najpredávanejšej autorky na svete. V sobotu sa budete zaoberať otázkou, čo by ste robili, ak by ste jedného dňa našli u seba v knižnici mŕtvolu?
Detského diváka poteší v nedeľu popoludní aj trnavské divadlo. Na scénu prichádza Princ Bajaja, ktorý hrdinsky bojuje so zlom. Musí poraziť nie jedného, ale rovno troch drakov a splniť ďalšie neľahké úlohy, aby získal ruku princeznej.
Nitru čakajú skvelé muzikálové zážitky. Sľubuje ich prvá tohto sezónna novinka – slávny muzikál Mníšky, ktorý na scénu Divadla Andreja Bagara prichádza v pondelok i v utorok. Divákov poteší v stredu a vo štvrtok kultový muzikál pre celú rodinu, Povala. Prináša vtipný príbeh o jednom vlámaní, o dvoch zaľúbencoch a štyroch duchoch hľadajúcich lepší svet, ktorý si obľúbili generácie divákov po celej Európe.
Článok pokračuje pod reklamou
Muzikálové zážitky v TOP kvalite okúsite aj v Bratislava. V programe Divadla Nová scéna nás zaujalo niekoľko titulov. Divákov poteší muzikál The Bodyguard, inšpirovaný svetovým filmovým hitom – Osobný strážca. S nesmrteľnými hitmi Whitney Houston sa potešíte v stredu 25. septembra.
Z repertoárových muzikálových kúskov ponúkne v piatok 27. septembra táto bratislavská scéna aj muzikál Mamma Mia! s príbehom romantickej lásky dvoch generácií aj s najslávnejšími piesňami skupiny ABBA.
Nedeľný podvečer prinesie so sebou muzikál Bonviván, ktorý je inšpirovaný životom Františka Krištofa Veselého – legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla. Predstavenie je s titulkami v nemeckom jazyku. Toľko program z veľkej scény. Komorným priestor Štúdia Olympia bude vo štvrtok hostiť komédiu Škrupinka, ktorá poteší nielen ženské diváčky všetkých generácií.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadelné tipy tohto vydania Kam za kultúrou zakončíme tipom z ponuky Slovenského národného divadla. V stredu 25. 9. 2024 o 11.00 a 19.00 hod. a vo štvrtok 26. 9. 2024 o 11.00 a 19.00 hod. ponúkne SND divácky mimoriadne úspešný projekt Balet&SĽUK/Tancom k sebe. V ňom na pódiu dochádza k priateľskej konfrontácii akademického a ľudového tanca. Dva najväčšie bratislavské profesionálne tanečné súbory – Balet Slovenského národného divadla a Slovenský ľudový umelecký kolektív – v snahe priniesť krásu rozličných žánrov tanca ponúkajú v spoločnom komponovanom programe to najlepšie zo svojho repertoáru.
Kam za kultúrou aj s tipmi zo sveta hudby
Týždeň od pondelka 23. septembra sa nesie v znamení festivalov. V Bratislave a v Piešťanoch sa pripravte na exkluzívne zážitky s domácimi a zahraničnými hosťami a výnimočnou dramaturgiou vďaka koncertom 59. ročníka Bratislavských hudobných slávností. Priaznivci organového umenia si majú tiež z čoho vyberať. Na východnom Slovensku pokračuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, ďalej sú to Trstenská organová jeseň, Vivat vox organi, Katedrálny organový festival na Nitrianskom hrade či jeseň s duchovnou hudbou a organom v Šamoríne.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Program Bratislavských hudobných slávností v Bratislave a v Piešťanoch je bohatší. Všetky podrobnosti nájdete v článku Bratislavské hudobné slávnosti prichádzajú. 59. ročník opäť s exkluzívnym programom. Z programu Bratislavských hudobných slávností vyberáme niekoľko koncertov. Operných fajnšmekrov poteší vo štvrtok 26. septembra koncertné uvedenie opery Libuše v atraktívnom obsadení.
Na oslave k Roku českej hudby zaznie toto Smetanove dielo v interpretácií orchestra Slovenská filharmónia a Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka. Sólisticky sa predstavia Mária Porubčinová (Libuše), Jiří Brückler (Přemysl), František Zahradníček (Chrudoš), Michal Lehotský (Šťáhlav), Peter Mikuláš (Lutobor), Aleš Jenis (Radovan), Alžběta Poláčková (Krasava) a Michaela Zajmi (Radmila).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na publikum čaká aj vystúpenie Českej filharmónie, ktorá sa v piatok 27. 9. 2024 predstaví v bratislavskej Redute pod taktovkou legendárneho švajčiarskeho dirigenta Charlesa Dutoita. Charles Dutoit, ktorý na BHS a na Slovensko zavíta po prvý raz, patrí k najväčším odborníkom na francúzsku hudbu 19. a 20. storočia a jeho interpretácia Berliozovej Fantastickej symfónie je vysoko hodnotená. Sólistom ich koncertu bude v posledný septembrový piatok 27.9.2024 oceňovaný klavírny virtuóz Daniilo Trifonov.
Za návštevu stojí aj oslava 50. výročia Štátneho komorného orchestra Žilina, ktorý spolu so Speváckym zborom Lúčnica a Teom Gertlerom pripravuje veľkolepý program. Ten zaznie pod taktovkou dirigenta Leoša Svárovského na troch miestach. Ako ochutnávka programu na pôde Domu umenia Fatra v Žiline už vo štvrtok 26. septembra. V rámci festivalu Bratislavských hudobných slávností sa predstavia aj v piatok 27. septembra v piešťanskom Dome umenia SF a v sobotu 28. septembra aj na pôde Slovenskej filharmónie.
Na svoje si prídu aj priaznivci komornej hudby v podaní English Chamber Orchestra či v podaní novozaloženého súboru Camerata Philharmonica Slovaca, ktorý vznikol tohto roku z iniciatívy generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie Mariána Turnera. Na BHS sa v nedeľu 29.9.2024 predstaví Camerata Philharmonica Slovaca s dielami Mozarta, Ravela a Martinů pod taktovkou Ondreja Olosa a s recitátorkou Božidarou Turzonovovou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V poslednú septembrovú sobotu (28.9.2024) si v Redute vypočujete diela siedmich skladateľov v podaní Mucha Quartet a Slovak Brass Quintet. Na svoje si prídu aj milovníci klavírnej hudby. Slovenský klavirista Marian Lapšanský a český huslista Ivan Ženatý sa predstavia už v utorok 24. septembra o 19.00 hod. v piešťanskom Dome umenia a v stredu 25. 9.2024 v bratislavskej Redute.
Slovensko v znamení organových koncertov
Festivalový program Bratislavských hudobných slávností ponúkne bratislavskému publiku v závere týždňa napríklad aj organový recitál. Publiku sa predstaví výnimočná lotyšská umelkyňa Iveta Apkalna. Dopĺňa tak pestrú ponuku organových festivalových koncertov. Na východnom Slovensku vrcholí 53. ročník Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola. V utorok 24. septembra sa v Evanjelickom kostole v Košiciach môžu milovníci organového umenia tešiť na recitál Ricarda Ricciho s poctou Pucinimu. Okrem diel Pucciniho, odohrá aj diela Schumanna, Liszta, Bossiho a Bacha. Aktuálny ročník festivalu zavŕšia recitály organistu Jürgena Essla. Okrem tvorby Buxtehudeho, Schumanna i Bacha sa v Spišskej Novej Vsi (25.9.2024) a v Košiciach (27.9.2024) predstaví aj s vlastnou tvorbou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organový koncert prináša na východné Slovensko aj ARTIS festival 2024. Poslucháči budú mať v piatok 27. septembra 2024 po 18:00 hod. ojedinelú príležitosť vypočuť si očarujúci zvuk historického romantického organu v Evanjelickom kostole v Prešove. V podaní jedného z najlepších slovenských organistov súčasnosti – Prešovčana Tomáša Mihalika si návštevníci koncertu vypočujú pestrý program z diel Bacha, Mendelssohna – Bartholdyho, Liszta, Moyzesa a Demessieux.
Za organom do Bystrice, aj do Nitry
V závere septembra pokračuje aj festival Vivat vox organi. Evanjelický kostol a.v. na Lazovnej ulici v Banskej Bystrici pohostí v piatok, 27. septembra 2024 o 18:00 hod. ďalší koncert. Zaznie na ňom program pre organ a panovu flautu. Interpretmi budú Liselotte Rokyta z Holandska a slovenský organista Stanislav Šurin. Tento program uvedú tiež v sobotu 28. septembra 2024 o 16:00 hod., ale tentoraz v Evanjelickom kostole a.v. v Kokave nad Rimavicou.
Bodku za 8. ročníkom Katedrálneho organového festivalu na Nitrianskom hrade dá v nedeľu 29. septembra 2024 recitál talianskeho organistu Christiana Tarabbiu, ktorý je umeleckým riaditeľom Sonata Organi international organ festivals. Vo svojej dramaturgii ponúkne skladateľov ako Brunckhorst, Scheidemann, Byrd, Sweelinck, Coll či Bach.
Ponuku jesenných organových festivalov dopĺňa aj festival Trstenská organová jeseň. Interpretom druhého festivalového koncertu bude v sobotu 28. septembra 2024 od 19:00 hod. aragónsky organista, klavirista a skladateľ Carlos Paterson.
Rovnako druhý koncert aktuálneho festivalu, ponúkne v nedeľu 29. septembra večer aj iný festival. Návštevníci festivalu Musica Sacra Samariensis vo farskom kostole v Šamoríne sa môžu tešiť na zážitok pre milovníkov organovej hudby. Svoj recitál odohrá slovenský organista Ján Bulla, ktorý býva tiež pravidelnou tvárou Kremnického hradného organa.
Kam za kultúrou odporúča aj ďalšie festivalové koncerty
Okrem menovaných festivalov sa zameriame aj na ďalší koncert aktuálneho ročníka Festivalu ARTIS. Organovému recitálu, ktorý sa uskutoční v piatok 27. septembra, bude vo štvrtok 26. septembra predchádzať unikátny projekt štyroch klaviristov, ktorí sa stretnú na jednom pódiu vo Dvorane Evanjelického Kolégia v Prešove. Na dvoch klavírnych krídlach štvorručne i osemručne uviedli výber klavírnych diel originálne napísaných pre takéto zoskupenie, ako aj úpravy slávnych inštrumentálnych skladieb. V netradičnej podobe tak zaznie napríklad slávny Straussov valčík Na krásnom modrom Dunaji, Rachmaninovova Talianska polka a iné. S programom z diel Rachmaninova, Šostakoviča, Chačaturjana, Liszta, Saint – Saënsa či Straussa sa predstavia Daniela Kačmárová, Silvia Golecová Schwarzbacherová, Dagmar Duždová a Erik Jámbor.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
V poslednú septembrovú nedeľu sa začínajú aj jesenné vydania obľúbeného medzinárodného festivalu Pro musica nostra. Tentoraz ovládne Nitriansky kraj a región Gemera. Otváracím koncertom nitrianskeho vydania festivalu Pro musica nostra bude žiť v nedeľu 29. septembra 2024 po 18:00 hod. nitrianska Synagóga. Bude hostiť recitál českého huslistu Ivana Ženatého a slovenského klaviristu Marian Lapšanský. Predstavia sa s Francúzskou suitou č. 5 G dur, BWV 816 Johanna Sebastiana Bacha, Dvořákovou Sonatínou G dur pre husle a klavír op. 100 či s Brahmsovou Sonátou d mol pre husle a klavír op. 108.
Gemerskú verziu festivalu otvoria taktiež v nedeľu 29. septembra 2024 podvečer. S úderom 18:00 hod. sa v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave môžu milovníci kvalitnej hudby tešiť na vystúpenie českých hostí. Huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch si na publikum pripravili Sonáty J. S. Bacha, Vivaldiho, Paisiella, Tartiniho či Bendu.
So starou hudbou v Bratislave a jej okolí
Máme aj skvelé tipy pre milovníkov starej hudby, na ktorých pozveme do baroka. Prvým je nedeľný koncert v Kostole sv. Františka Assiského v Bratislave-Karlovej Vsi, na ktorom komorný súbor Il Cuore Barocco pozve bratislavské publikum do sveta francúzskeho baroka. Hoci veľké mená hudby obdobia baroka vo Francúzsku patria výlučne mužom, sú podstatne menej známe sú mená ženského rodu, hoci sa kvalitou vyrovnajú tým najlepším.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Takou bola aj Elisabeth-Claude Jacquet de la Guerre (1665-1729), ktorá patrila k hŕstke žien, ktorej bolo umožnené rozvíjať svoj talent a realizovať sa v oblasti hudby. Svedčí o tom aj fakt, že už v útlom detstve si ju všimol sám Ľudovít XIV. (zrejme na koncerte vo Versailles), čo viedlo k tomu, že sa neskôr stala skladateľkou na jeho kráľovskom dvore. Na koncerte zaznejú ukážky z kantátovej a inštrumentálnej tvorby autorky s využitím autentických nástrojov a dobového ladenia, ktoré dávajú tejto hudbe jej nezameniteľnú farbu a charakter. Sólisticky sa po boku zoskupenia Il Cuore Barocco predstaví sopranistka Zuzana Badárová.
Za Marcom Antoniom a Cleopatrou
Druhým je štylizované predstavenie Marc’Antonio e Cleopatra – serenáda pre dva hlasy od Johanna Adolfa Hasseho. Príbeh zobrazuje slávny príbeh ľúbostného vzťahu medzi egyptskou kráľovnou Kleopatrou a rímskym vojvodcom Marcom Antoniom. Užite si príjemný septembrový večer pri Hasseho hudbe a pohári dobrého vínka už vo štvrtok 26. septembra 2024 o 20:00 hod. vo vínnej záhrade Artvinotéky Wine o Clock Friends a v sobotu 28. septembra o 16:00 hod. aj na Hrade Červený Kameň. Tešiť sa môžete na sopranistku Mariu Taytakovú ako Cleopatru a mezzosopranistku Soňu Benkovú ako Marc’Antonia v krásnych historických kostýmoch a čembalistku Agi Ferienčikovú.
Kam za kultúrou? Na výstavy
Naše putovanie naprieč tipmi Kam za kultúrou neopomenie ani zaujímavé, v septembri vrcholiace výstavy. Do 28. septembra 2024 môžeme v Ponitrianskom múzeu v Nitre navštíviť panelovú výstavu venovanú Anne Frankovej. Je zameraná hlavne na mladšie ročníky návštevníkom, ktorým Annu Frankovú predstavujú dnešní tínedžeri. Ďalšie výstavy sú prístupné do posledného septembrového dňa. V prešovskom SNM – Múzeum rusínskej kultúry môžete spoznať čaro depozitu na rovnomennej výstave, ktorá predstavuje vzácne artefakty materiálnej ľudovej kultúry Rusínov pochádzajúce zo zbierok tohto múzea.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Septembrové tipy sú aj Slávy dcéra či Přemysl Otakar II. Ďalšou dvojicou tipov z kategórie “posledných šancí” potešíme milovníkov slovenskej literatúry a českých dejín. Známej básnickej skladbe Jána Kollára Sláwy dcera, ktorá vyšla pred 200 rokmi venovali v Literárnom múzeu SNK aj výstavu. Tú si máte možnosť naživo v Literárnom múzeu SNK pozrieť do 30. septembra 2024. Prezentuje nielen významné dielo našej literatúry, ale aj mošovského rodáka Jána Kollára či dobu, v ktorej táto básnická skladba vznikla.
Druhým cielime na milovníkov histórie. Do konca mesiaca septembra sa vydajte do Univerzitnej knižnice v Bratislave navštíviť tiež výnimočnú výstavu Přemysl Otakar II. – kráľ, rytier, zakladateľ. Na 22 panelov, doplnených tromi panelmi o vládnutí Přemysla Otakara II. v Bratislave, približuje životné osudy, vládu a odkaz Přemysla Otakara II., jedného z najvýznamnejších Přemyslovcov na českom tróne.
Expozíciu dopĺňa aj kópia obrazu Alfonza Muchy z cyklu Slovanská epopej, na ktorom kráľ Otakar víta aj vás na svadbe svojej netere s jasnou výzvou: hľadajte aj vy cesty k sebe navzájom. Výstavu pri príležitosti 760. výročia svadby netere Přemysla Otakara II., Kunhuty Braniborskej s uhorským princom Bélom môžete navštíviť na Barokovom nádvorí na Ventúrskej 11 v čase otváracích hodín knižnice. Ďalšie tipy na zaujímavé výstavy tohto mesiaca nájdete v článku Kam za kultúrou? Na výstavy aj v septembri 2024.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A to je, milí priatelia, na dnes z rubriky Kam za kultúrou všetko. Ďakujeme za Vašu priazeň a veríme, že ste si z našich tipov vybrali.. Zostaňte s nami v kontakte a prečítajte si články z iných rubrík. Na našich stránkach hrajú prím dejiny a iné historicko-vedné disciplíny či témy z dejín architektúry a umení. Miesto má aj dianie v kultúre či články s lifestylovou tematikou.
—
Foto: Peter Brenkus, René Miko, Silvia Mária Petrovits, Robert Tappert, archív umelcov a divadiel
Zdroj: Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jonáša Záborského, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Dom umenia SF Piešťany, Festival Artis, Hudobné centrum, Katedrálny organový festival Nitra, Národné divadlo Košice, Ponitrianske múzeum, Považské múzeum, Rím.-kat. farnosť Trstená, Slovenská filharmónia, Slovenské komorné divadlo Martin, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny archív v Žiline, Štátny komorný orchester Žilina, Terchovské národné divadlo, Univerzitná knižnica v Bratislave, Vivat vox organi
Spracovali: Silvia Mária Petrovits (hudba) a Mária Kleinová (divadlo, výstavy, podujatia)
*** Posledná aktualizácia: 2024-09-23 (adm/sh) ***