
Rubrika Kam za kultúrou pokračuje ďalším vydaním. Aj v ňom prinášame tipy na najatraktívnejšie kultúrne podujatia. Kam za kultúrou v týždni na prelome januára a februára 2025? Vydajme sa na premiéru do SND a za oddychom na ďalšie koncertné a divadelné podujatia.
Čo prinesie v kultúre piaty kalendárny týždeň tohto roka? Čakajú nás opäť atraktívne zážitky. Týždeň sa ponesie sa v znamení jedinečných zážitkov. Svet divadla prenesie aj v tomto týždni premiéru. Popritom nám týždeň sľubuje niekoľko atraktívnych koncertov. Od klavírneho recitálu cez atratkívne symfonické koncerty. Ak hľadáte inšpirácie Kam za kultúrou, ste na správnom mieste. Prezradíme, kam sa vydať v týždni od pondelka 27. januára 2025, prekypujúcom invenciou a inšpiráciou.
Týždeň v divadle opäť s premiérou
Svet kultúry sľubuje v týždni na prelome januára a februára aj divadelnú premiéru, ktorú si predstavíme na úvod tohto vydania Kam za kultúrou. Vydať sa za ňou oplatí do Činohry Slovenského národného divadla. Prvý februárový víkend uvedú v Sále činohry adaptáciu humoristického románu Roberta Crichtona Tajomstvo Santa Vittorie. Inscenácia, určená divákom od 15 rokov, ponúka temperamentný príbeh o tom, ako nebrať veci vážne, až kým nejde o život. Alebo o víno?

Je rok 1943 a Santa Vittoria, malebné horské mestečko v Taliansku, sa po dvadsiatich rokoch Mussoliniho diktatúry prebúdza do novej éry. Miestni obyvatelia prežili vojnu v závetrí a netušia, aká zmena ich čaká. Skúsenosť im našepkáva, že hádam tak ako vždy – žiadna. No každý dôvod na oslavu sa počíta. Veľké ideály a plané nádeje zahodili už dávno a sústredili sa na to, čo im je najbližšie a najdrahšie – víno.
Divákov čaká inscenácia s výborným obsadením
Crichtonova predloha drsnou úprimnosťou, okorenenou sarkazmom a príkrou skratkou pripomína knihy Kurta Vonneguta či Hellerovu Hlavu XXII. Na prvý pohľad ľahká komediálna glosa o nezlomnej talianskej povahe je aktuálnou metaforou o rozličných podobách vzdoru. Prekvapivá zápletka sa rozvíja do čoraz absurdnejších a vážnejších tónov. Dobre strážené tajomstvo skutočného hrdinstva je teda konečne odhalené – nehádžme úlohu hrdinov na druhých, nečakajme len na biele vrany či udatných sokolov, ktorí sa za nás obetujú a nastavia vlastný krk. Základ je zodvihnúť tú časť tela, čo sa dotýka stoličky, a skúsiť urobiť čokoľvek. Možné aj nemožné.
Viac odhalíte v pripravovanej novinke – v inscenácií režisérky Aleny Weisel Lelkovej s atraktívnym obsadením. Čakajú vás zvučné mená ako Božidara Turzonovová, Zuzana Fialová, Martin Huba, Dušan Tarageľ, Dušan Jamrich, Ján Gallovič, Tomáš Maštalír, Ivan Jozef Vajda, Ivan Vojtek, Rebeka Poláková či Juraj Loj.
Kam za kultúrou? Divadelné tipy zo sveta repertoárových titulov
Atraktívne zážitky sľubujú aj iné slovenské divadelné scény. Na svoje si prídu nielen milovníci činohry, ale aj opery, baletu či muzikálov. A tak i tieto tipy sa dostali do tohto vydania našej pravidelnej rubriky Kam za kultúrou.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND činoherne i operne
Najprv si predstavme ponuku bratislavských divadiel. Slovenské národné divadlo okrem premiéry v činohre poteší aj priaznivcov opery a baletu, dospelých aj detského diváka. Okrem dvojice repríz novinky Zdravý nemocný – v utorok 28. januára a v prvú februárovú nedeľu myslí Slovenské národné divadlo zvlášť na operu milujúce publikum.

Utorok a streda sa totiž ponesie v znamení Verdiho evergreenu – opery La traviata. Na publikum čaká atraktívne obsadenie. V úlohe Violetty sa predstaví v utorok domáca sopranistka Mariana Sajko a v stredu hosťka – JanaS ibera. Utorňajší cast doplnia Ondrej Šaling ako Alfredo, Daniel Čapkovič v úlohe Giorgia Germonta, Denisa Hamarová v úlohe Flóry a ako Gaston sa predstaví Juraj Kuchar.

Streda bude v znamení zahraničných hostí. Okrem Jany Sibery sa predstaví aj Aleš Briscein. V ďalších postavách uvidíme domácich, slovenských sólistov. Budú to Filip Tůma, Monika Fabianová, Adriana Banásová, Martin Gyimesi a Pavol Remenár a ďalší.

SND aj pre rodiny s deťmi
Rodiny s deťmi poteší Opera Slovenského národného divadla hneď dvojicou titulov. V piatok 31. januára a v sobotu 1. februára uvedie rozprávkovo-poetickú Smetanovu Hubičku s nádhernými melódiami v réžii Andrey Hlinkovej.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Rodiny s deťmi však v sobotu 1. februára dopoludnia zaujme aj rozprávková opera Muflón Ancijáš, ktorá prináša známy príbeh dobrosrdečného Muflóna do operného sveta. Ancijáš je muflón. A nie hocijaký muflón, ale dobrosrdečný Muflón kamionista.

Nadovšetko miluje svoje tepláky a rád robí druhým radosť. Zachráni Dážďovku Milicu a začnú spolu cestovať. Po boji s Medveďom síce skončí v nemocnici, no pocit, že pomohol druhým, ho vylieči. Pri rozvoze balíkov zasa vytiahne z vody zakuklenú Húseničku a pani Pumpárke zachráni kávovar pred Netopiermi. Sám sa napokon nedopatrením ocitne vo vesmíre. Lásky hlas ho však vráti na Zem – priamo do Opery SND, kde spolu so šarmantnou muflónicou a učiteľkou hudby Lenkou zachránia predstavenie.
Pocta Hane Meličkovej
V januári 2025 si pripomíname 125. výročie narodenia jednej z prvých slovenských profesionálnych herečiek, Hany Meličkovej (1900 – 1978). Posledná januárová streda tak bude v Slovenskom národnom divadle patriť pocte Hane Meličkovej, ktorá patrila k vyhľadávaným a z kvalitatívnej latky stále neustupujúcim javiskovým, ateliérovým i rozhlasovým interpretkám. Herečkinu osobnosť si pripomenieme televíznou inscenáciou drámy Federica Garcíu Lorcu Dom Bernardy Alby z roku 1966 v réžii Ivana Terena. Večerom bude sprevádzať teatrológ Karol Mišovic z Ústavu divadelnej a filmovej vedy SAV.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Prvý februárový víkend bude patriť v prvom rade síce premiére, no Slovenské národné divadlo ponúka okrem toho ďalšie zaujímavé tituly. V nedeľu okrem druhej premiéry Tajomstvo Santa Vittorie v Sále činohry SND ponúkne v Štúdiu činohry ďalšiu z prvých popremiérových repríz Moliérovej hry Zdravý nemocný.
Kam za kultúrou? Na Novú scénu za muzikálom
Bratislavské divadelné tipy doplníme ponukou Divadla Nová scéna, kde si na svoje prídu milovníci muzikálov. A to nielen tých svetoznámych, preslávených napríklad na Broadwayi, ale i tých pôvodných slovenských. Utorok dopoludnia bude patriť slávnej adaptácií Dickensovho Olivera Twista – muzikálu Oliver! a stredajšie predpoludnie zase strhujúcej muzikálovej freske o národnom hrdinovi – Jánošíkovi. Štvrtok večer sa vo Veľkej sále Divadla Nová scéna zabavíte s vynikajúcou komédiou Dáš to! Divákov prevedie svetom detstva, dospievania a dospelosti a v ktorej sa nájde každý z nás.

Posledný januárový večer, v piatok 31. januára 2025 sa môžete tešiť na pôvodne slovenský muzikál Bonviván, ktorý vás prevedie do čias Františka Krištofa Veselého, do dôb elegancie. Príbeh je inšpirovaný životom Františka Krištofa Veselého – legendy slovenskej populárnej hudby a zábavného divadla. Inscenácia ponúka divákom silný príbeh, vtipné aj prekvapivé momenty v deji. Retro svieže interpretácie nesmrteľných piesní z repertoáru F. K. Veselého. A to so živým orchestrom! A tiež nádherné dobové kostýmy vo veľkorysej dekorácii či eleganciu, noblesu, humor, ale aj dramatické zvraty a vtipné bonmoty.
Za divadlom na západnom Slovensku
Pozrieme sa na ponuku ďalších divadelných scén. Prvou zástavkou bude Trnava. Divadlo Jána Palárika privíta v pondelok 27. januára zvolenských divadelníkov. O 9:00 a 11:00 hod. uvedie súbor Divadla Jozefa Gregora Tajovského svoju rozprávku zo sveta divadla – My chceme divadlo. Je to jedinečný projekt divadelnej edukácie, ktorý treba vidieť.

Trnavské divadlo myslí na deti aj titulmi z vlastného repertoáru. Deťom v stredu a vo štvrtok dopoludnia rozpovie svoj príbeh slávny Princ Bajaja. Dospelákov a dospievajúcich čaká v utorok dopoludnia ikonická Maryša. Melanchólia vzdoru oceňovaného maďarského autora je naporúdzi v piatok. Sobota prinesie nezabudnuteľný večer s inscenáciou Filip, kde návštevníkov potešia s hudbou Jara Filipa, humorom Lasicu a Satinského, a variáciami na situácie zo života umelca.

Mesto pod Zoborom praje muzikálom
Kam za kultúrou pokračuje tipmi z Divadla Andreja Bagara v Nitre, a to muzikálovou dvojicou. Pondelok a utorok prinesie kultový muzikál Na skle maľované. Od štvrtka do soboty vás potešia zábavné Mníšky s chytľavými melódiami. Nedeľa bude v meste pod Zoborom patriť Umeleckému súboru Lúčnica s dvojicou prestavení jeho aktuálneho turné Koločas. Na divadelné dosky prináša príbeh muža a ženy v kolobehu života a času. Vyrozpráva ho v metaforách výročných obradov. Na princípe tanečného divadla ukazuje ideály človeka, keď pomocou viery v magickú silu obradov dobro víťazí nad zlom a láska prekonáva smrť.

Divadelné budú aj iné západoslovenské mestá. Radošinské naivné divadlo sa vybralo na turné s predstavením Ako sme sa hľadali z pera Stanislava Štepku. Pracuje s myšlienkou o našej národnej ceste a hľadanie identity, ktoré sú v našej spoločnosti stále mimoriadne aktuálne. Radošinci s touto hrou inšpirovanou históriou ale i sci-fi témou putovania a blúdenia v čase, úspech slávili na svojich doskách už v roku 1983 a opäť v roku 2003. November 2024 priniesol jej tretie uvedenie, a to v novej aktuálnej autorskej a režijnej podobe. V pondelok večer si ho v Empírovom divadle vychutná Hlohovec a v utorok ho privíta Dom kultúry Prievidza. Na svoje si prídu aj Myjavčania. Toto predstavenie ich zabaví už v stredu, 29. januára 2025.

Poslednou západoslovenskou zástavkou tohto vydania Kam za kultúrou bude Mestské divadlo Trenčín. Svojím programom na týždeň prelomu januára a februára poteší milovníkov klasiky. V utorok a v stredu ponúkne Moliérovho Lakomca a v nedeľu 2. februára prinesie Shakespearove Veselé paničky Windsorské.
Kam za kultúrou? Do divadla aj na strednom či východnom Slovensku
Divadelné tipy nekončia. Máme pre vás ešte niekoľko ponúk z repertoárových chuťoviek ďalších – tentoraz stredoslovenských a východoslovenských divadiel. Kam za kultúrou vás zoberie do Žiliny a Banskej Bystrici. Mestské divadlo Žilina uvedie v stredu reprízu oceňovanej hry Lilith. Autor textu Miklós Forgács prichádza s výnimočným spracovaním starodávneho mýtu o Lilith, prvej Adamovej žene v siedmich obrazoch. Démonická bohyňa sa stala časom i symbolom ženskej autonómie, sexuálnej voľby a kontroly nad vlastným osudom.

Ani v tomto vydaní Kam za kultúrou nevynecháme Štátnu operu v Banskej Bystrici. Tá tento týždeň vo viacerých termínoch myslí na detské a juniorské publikum. Rodiny s deťmi privíta denne od štvrtka do soboty na strhujúcej opernej podobe Saint-Exupéryho Malého princa. Rozhodne stojí za návštevu! Viac sa dočítate z reflexie Silvie Márie Petrovitsovej, ktorá vznikla počas hosťovania Štátnej opery s týmto predstavením na doskách bratislavského Divadla Nová scéna.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Z programových ponúk divadiel na východnom Slovensku sme si vybrali Spišské divadlo a Národné divadlo Košice. Prvou zástavkou bude Spišské divadlo. To i tentoraz myslí na detského diváka. V pondelok dopoludnia uviedlo andersenovskými príbehmi inšpirované Rozprávky z krivého zrkadla. Janko Hraško zavíta do Spišskej Novej Vsi vo štvrtok 30. januára dopoludnia a kamarátky Mimi a Líza potešia detičky na dopoludňajšom predstavení v piatok. Dospelému publiku je určené predstavenie My a tí druhí, ktoré si môžete pozrieť v utorok dopoludnia resp. v stredu večer.

Košice s tipmi pre každého
Divadelné tipy tohto vydania Kam za kultúrou uzavrie Národné divadlo Košice. Z jeho programovej ponuky vyberáme pre každého niečo. Milovníkov baletného umenia poteší vo štvrtok 30. januára v Historickej budove NDKE jedinečné predstavenie, ktoré počas jedného večera snúbi dvojicu predstavení Kaash (Keby len) a Dust (Prach) s choreografiami svetovo uznávaného Akrama Khana.

Priaznivcov činohry poteší košická činoherná scéna reprízou najnovšej hry uznávaného spisovateľa, dramatika a prestížneho advokáta Ferdinanda von Schiracha z právnického prostredia Ona hovorí. On hovorí. Dráma zo súdneho prostredia sa zaoberá témou znásilnenia. Ona hovorí jedno a on tvrdí niečo iné a vôbec nie je jasné, na čej strane je pravda. Pokúsiť sa odhaliť pravdu môžete aj vy. Balansovať na hrane predsudkov a očakávaní budete v stredu 29. januára 2025 na Malej scéne NDKE.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jedným z košických tipov tohto vydania Kam za kultúrou potešíme aj priaznivcov operety. Košická opera uvedie už v utorok 28. januára 2025 Kálmánovu operetu. Vojvodkyňa z Chicaga je hudobne a dramaturgicky netradičným dielom, v ktorom sa spoja všetky umelecké súbory Národného divadla Košice. Charleston a slowfox tu súťažia s viedenským valčíkom a maďarským čardášom, tak ako postavy starej Európy s postavami z Nového sveta.
Kam za kultúrou? Koncertné tipy plné zážitkov
Po divadelných tipoch prejdime do sveta hudby. Kam za kultúrou štartuje koncertnými tipmi pre Bratislavu. Slovenská filharmónia ponúka v týždni na prelome januára a februára 2025 štvoricu koncertov. V utorok 28. januára sa bratislavská Reduta ponesie v znamení klavírnej hudby. Cyklus Klavír a klaviristi ponúkne v Malej sále Slovenskej filharmónie o 19.00 hod. koncert slovenského klaviristu Petra Pažického. Ten si svoj program vyskladal zo sonát štyroch skladateľov – Leoša Janáčka Bélu Bartóka, Karola Szymanowského a Alexandra Moyzesa.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na konci januára sa Koncertnou sieňou Slovenskej filharmónie ponesú tóny ikonickej Beethovenovej 9. symfónie s Ódou na radosť. Tá zaznie vo štvrtok a piatok 30. a 31. januára počas najbližšej symfonickej dvojice koncertov Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru (zbormajster Jan Rozehnal). Obe telesá sa predstavia pod taktovkou mladého, medzinárodne uznávaného poľského dirigenta Dawida Runtza, šéfdirigenta Poľskej národnej opery vo Varšave.

Sólistami večerov bude kvarteto operných spevákov – sopranistka Mariana Sajko, altistka Gosha Kowalinska, tenorista Tomáš Juhás a basista Wojtek Gierlach. V Koncertnej sieni SF zaznie okrem Beethovenovej 9. symfónie s Ódou na radosť aj dielo poľského skladateľa Mieczysława Karlowicza. Výnimočnosť týchto koncertov podčiarkne aj fakt, že sa realizujú pri príležitosti predsedníctva Poľskej republiky v Rade Európskej únie.
Nedeľa s kráľovským nástrojom
Tí z nás, ktorí máme radi diela organovej hudby interpretované vynikajúcimi domácimi a zahraničnými organistami, si na svoje prídu v prvú februárovú nedeľu. Nedeľné popoludnie v Koncertnej sieni SF bude patriť úvodnému koncertu cyklu Organových recitálov v bratislavskej Redute. Jeho interpretkou bude renomovaná česká organistka Eva Bublová. Do Koncertnej siene Slovenskej filharmónie sa vracia po 13 rokoch. Tentokrát sa predstaví s repertoárom, ktorým vzdá poctu jubilujúcemu Bachovi a zároveň využije technické možnosti organa v Redute.

Práve druhá polovica recitálu sa bude niesť vo francúzskom duchu, čo nástroju rozhodne pristane. Veľkolepá Fantázia A dur Césara Francka a Prelúdium Gabriela Pierného budú doplnené o mladšie diela organistov a skladateľov zároveň – Perpetuum mobile lotyšského skladateľa Aivarsa Kalējsa a Signum magnum Zuzany Ferjenčíkovej. Slovenská organistka venovala dielo Eve Bublovej v roku 2015, odvtedy sa pravidelne objavuje v jej koncertných programoch. Aj toto dielo je dôkazom, že organ nestráca na atraktivite ani v 21. storočí. Jeho aktívne používanie v koncertných sálach či chrámoch, kde funkčne sprevádza liturgiu, rovnako ako kedysi i dnes motivuje autorov k tvorbe.
Týždeň v znamení starej hudby
V tomto vydaní Kam za kultúrou potešíme aj milovníkov starej hudby. V utorok 28. januára 2025 sa po 18:00 hod. stane bratislavské Staré Lýceum dejiskom podujatia najstaršieho profesionálneho súboru starej hudby na Slovensku s Musicou Aeternou, ktorý vedie umelecký vedúci, huslista Peter Zajíček. Podujatie spája krásu hudby s podnetnými rozhovormi, ktoré vedie Ľudmila Michalková. V historických priestoroch Starého lýcea vás čaká najprv diskusia s interpretmi a odborníkmi. Od 19:00 hod. sa môžete nechať unášať starou hudbou. Objavte hudbu nielen ako umelecký zážitok, ale aj ako príbeh s dielami Jeana Baptistu Lullyho, Johanna Sigismunda Kussera, Arcangela Corelliho či Georga Muffata. Príďte zažiť večer plný hudby, dialógu a inšpirácie! Vstup je voľný, počet miest je však obmedzený. Miesta budú dostupné podľa poradia príchodu.

Symbolickú koncertnú štafetu preberá súbor Le nuove musiche. Priestory Vihorlatského múzea v Humennom sa v sobotu 1. februára o 17:00 hod. rozoznejú ľúbostnými madrigalmi fenomenálneho skladateľa Claudia Monteverdiho. Zaznie u teoretikov rozpory vyvolávajúci madrigal Cruda Amarilli, ako aj ďalšie madrigaly z Monteverdiho 6. a 7. knihy madrigalov. Návštevník sobotňajšieho koncertu si tak vypočuje vývoj kompozičného štýlu Claudia Monteverdiho od polyfónnych diel bez sprievodu basso continua až po jeho dramatické a mimoriadne expresívne diela stille concitato či stille rappresentativo. Okrem piatich vynikajúcich spevákov sa na pódiu predstavia nástroje ako arpa doppia, viola da gamba, baroková gitara a chitarrone.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Zoskupenie sa predstaví v zložení Hilda Gulyás (soprán), Jarmila Vantuchová (mezzosoprán), Matúš Šimko a Juraj Kuchar (tenoristi), Václav Jeřábek (bas) a Jakub Mitrík (chitarrone a umelecký vedúci)

Pocta saxofónu ako nástroju klasiky sa začína
Kam za kultúrou prichádza s ďalším atraktívnym tipom. V prvé februárové dni ponúkne svet hudby poctu saxofónu v klasike – SAXOPHOBIA Bratislava. Pripravená je štvorica koncertov. Už v sobotu 1. februára odporúčame galakoncert majstrov saxofónu, ktorý sa uskutoční v bratislavskom Primaciálnom paláci. Jeho Zrkadlová sieň privíta sedmičku zahraničných lektorov, ktorí prijali pozvanie učiť na majstrovských kurzoch Saxophobia Bratislava 2025. Na koncerte zaznejú skladby pre publikum menej známych, ale aj známych autorov pre sólový saxofón so sprievodom klavíra a tiež originálne kompozície pre saxofóny, z ktorých viaceré boli venované práve účinkujúcim. Program tohto koncertu ráta s uvedením i niekoľkých slovenských premiér.

S výnimočným programom prichádza Saxophobia Bratislava aj v nedeľu 2. februára do Slovenského rozhlasu. Na návštevníkov čaká koncert jedinečného 100-členného saxofónového orchestra. Pozostáva z účastníkov a lektorov medzinárodných saxofónových majstrovských kurzov Saxophobia Bratislava 2025. Publiku na ňom organizátori predstavia takmer všetky druhy saxofónov od sopránového, cez altový, tenorový, barytónový, basový až po raritný kontrabasový saxofón. Program koncertu bude poslucháčsky mimoriadne zaujímavý v úpravách pre saxofónový orchester odznie Ravelovo Bolero a skladby autorov ako L. van Beethoven, G. Bumcke, J. Sibelius či V. Bokes. Program doplnia saxofónové kvartetá z Česka a zo Slovenska.

Žilinská oslava života
Našou ďalšou zástavkou bude Banská Bystrica s dvojicou atraktívnych koncertov. Prvý z nich sa uskutoční v utorok 28. januára 2025 o 19:00 hod. v hoteli Národný dom v Banskej Bystrici. Návštevníkov čaká koncert Ruslan Sirota Trio, po boku ktorého vystúpi Peter Slavov a Martin Valihora. Posledný januárový štvrtok večer (30. januára 2025), taktiež o 19:00 hod., sa v banskobystrickom Showroome My Piano koná koncert klaviristky a speváčky Karin Sarkisjan, na ktorom sa ponoríte do piesní srdca. Priestor dostanú melódie klasiky, worldmusic a jazzu.
Článok pokračuje pod reklamou

Nevynecháme tiež Žilinu. Tamojší Dom umenia Fatra hostí v posledných januárových dňoch, vo štvrtok a v piatok dvojicu koncertov českého vokálneho súboru Bohemia Voice, na ktorých sľubujú oslavu života. Úspešný projekt s videoprojekciou prináša najúspešnejšie hity pop music a filmovej hudby v úprave pre vokálny súbor a orchester pod taktovkou obľúbeného dirigenta Petra Chromčáka. Na programe sú diela ako Heal the World, Píseň o Zemi (Canto della terra), Ferda Mravenec, Svět může nádherný být, Modlitba pro Martu, Když víru máš z filmu Princ Egyptský, When You Believe, Shallow, protest song You´re the Voice, Imagine, What a Wonderful World, Somewhere, Jednoho dne se vrátíš, Nella Fantasia a ďalšie.
Košice v znamení fantázie
Tradičnou zástavkou rubriky Kam za kultúrou sú Košice. Záver januára prináša vo štvrtok 30. januára večer do košického Domu umenia koncert s názvom Fantázia pre husle. Pod vedením dirigenta Eugena Tziganea uvedie orchester ŠFK Symfóniu č. 4 C dur od Franza Schmidta a dielo V podvečer. Selanka pre orchester od Zdeňka Fibicha. Vo Fantázii pre husle a orchester g mol od Josefa Suka sa sólisticky predstaví huslista Josef Špaček.

Kam za kultúrou? Napríklad aj na končiace výstavy
Pripomíname aj niekoľko končiacich výstav. Do posledného januárového dňa môžete v bratislavskej Univerzitnej knižnici navštíviť výstavu venovanú erbom a šľachtickej heraldike zo zbierky armálesov Štátneho archívu v Bratislave. V SNM – Múzeu Slovenských národných rád končí výstava Bradáčova Myjava. Pripravili ju príležitosti 140. výročia narodenia Jána Bradáča. Rozpráva o tomto významnom myjavskom rodákovi, zberateľovi a spoluzakladateľovi Múzea Slovenských národných rád v Myjave.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Dlhý deň s umením na Spiši
K naším tipom patrí aj podujatie v Galérii umelcov Spiša, ktorú nájdete v Spišskej Novej Vsi. Je ním Dlhý deň s umením, ktoré realizuje Galéria umelcov Spiša raz mesačne, a to vždy v stredu, keď sú stále expozície a aktuálne výstavy sprístupnené návštevníkom do večerných hodín. Cieľom projektu je prepojiť prezentácie a komentované prehliadky výstav s večernými programami. V stredu, 29. 1. 2025 sa v čase 17.00 – 19.00 hod. uskutoční tohtoročne prvé odborné fórum Orbis Pictus / Rozhovory o umení s titulom O pomedzí dizajnu a výtvarného objektu, v rámci ktorého sa odprezentuje tvorba architekta Maroša Greša spojená s komentovanou prehliadkou autorského projektu „Storytelling artifacts / Rozprávajúce arfetafakty“. Autor v projekte vychádza z tvorivej analýzy súčasného ornamentu a prostred-níctvom pojmu artefakt skúma pretnutie dvoch limít medzi pojmami funkčnosť a snovosť, nábytok a výtvarné umenie.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A tým sme vyčerpali priestor vyhradený tomuto vydaniu rubriky Kam za kultúrou. Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás našimi tipmi publikovanými v tomto diele rubriky Kam za kultúrou opäť inšpirovali. Budeme sa tešiť na vás pri ďalšom pokračovaní tejto rubriky, no medzitým neváhajte inšpirovať sa či oddýchnuť si pri niektorom z našich ďalších článkov z oblasti dejín a dejín umenia.
—
Titulka: Mária Kleinová
Foto: Miriam Fencíková, Zdenko Hanout, Ľuboš Kotlár, Vanda Mesiariková, Robert Tappert, Alexander Trizuljak, archív umelcov, divadiel a múzeí
Zdroj: Divadlo Andreja Bagara v Nitre, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Jozefa Gregora Tajovského, Divadlo Nová scéna, Galéria umelcov Spiša, Mestské divadlo Trenčín, Mestské divadlo Žilina, Národné divadlo Košice, Radošinské naivné divadlo, Slovenská filharmónia, Slovenské národné divadlo, Slovenské národné múzeum, Spišské divadlo, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Umelecký súbor Lúčnica, Univerzitná knižnica v Bratislave
Spracovali: Silvia Mária Petrovitsová (koncertné tipy), Mária Kleinová (divadelné tipy a iné podujatia)
*** Posledná aktualizácia: 2025-01-28 (smp) ***