Novinky

Prinášame veľký prehľad cien 64. Grammy

Rozdali 64. Grammy

Dlho očakávaná noc hudobného sveta je za nami. Tradičná ceremónia udeľovania cien Grammy sa mala konať ešte 31. januára. Pre rýchle šírenie omikronu sa konala až v prvú aprílovú nedeľu večer. Po prvý raz to nebolo v L. A., ale vo Vegas. Kto triumfoval na 64. Grammy?

Tento rok rozhodovalo o víťazov v 86 rôznych kategóriách viac ako 13.000 členov NARAS. Nominácie na tohtoročný slávnostný ceremoniál oznámili už v novembri 2021. Pozornosť širokej verejnosti sa tradične zameriava najmä na tzv. “veľkú štvorku” (Nahrávka roka, Skladba roka, Album roka a Najlepší nováčik). Netrpezlivo očakávaný, takmer štvorhodinový ceremoniál odovzdávania Grammy moderoval komik Trevor Noah. Naživo sa vysielal aj v americkej televízii. Komu poputovali zlaté gramofóny z 64. ročník Grammy? Prinášame komplexný prehľad ocenených. Na úvod prezradíme, že mal aj príchuť českého triumfu.

Grammy

Ceny Grammy majú podobu zlatého gramofónu na čiernej podkladovej doske. Udeľuje ich od roku 1959 Národná akadémia hudobného umenia a vied (NARAS) za výnimočné úspechy v hudobnom priemysle. Pôvodne sa ocenenie nazývalo Gramophone Awards. Patria k najvýznamnejším hudobným oceneniam na svete a považuje sa za obdobu filmových Oscarov.

64. Grammy aj s novinkou

V tomto ročníku rozšírili „veľkú štvorku“ na 10 nominovaných s cieľom vytvoriť priestor pre viacerých umelcov, žánre a väčšiu inklúziu. Prihlásilo sa totiž takmer 22 000 skladieb a albumov. Boli medzi nimi len tie, ktoré vyšli do 30. septembra 2021. A tak v zozname nominovaných chýbal napríklad úspešný album 30 speváčky Adele či album An Evening With Silk Sonic od Bruna Marsa a Andersona .Paaka. Očakáva sa, že tieto albumy sa dočkajú nominácií na budúci, jubilejný rok.

Podľa Harveyho Masona Jr., riaditeľa americkej organizácie The Recording Academy, ktorá ocenenia udeľuje, žijeme v dobe mimoriadneho rastu hudby. A to sa muselo určitým spôsobom odraziť aj v podobe cien Grammy.

Takmer ako pred pandémiou

Tohtoročný večer sa udial už takmer v obvyklej predcovidovej podobe. Diváci boli svedkami mnohých živých vystúpení veľkých hviezd. Šou otvorili Silk Sonic. Na pódiu sa tiež predstavili nominovaní hudobníci ako Billie Eilish, Lady Gaga, BTS, Olivia Rodrigo, Lil Nas X, Jack Harlow, Brandi Carlile, Brothers Osborne, H.E.R., Chris Stapleton, Jon Batiste, John Legend, Carrie Underwood a J Balvin s Mariou Becerrou. Organizátori ceremoniálu sa taktiež rozhodli zdôrazniť význam menej viditeľných pracovníkov koncertného priemyslu zničeného pandémiou. Slávnostného galavečera sa aktívne zúčastnili aj zamestnanci viacerých umelcov.

Večer bez incidentu o incidente

Počas večera párkrát zazneli aj narážky na neslávny incident z nedávnych Oscarov (písali sme o tom TU – pozn. red.). Na nich dal herec Will Smith facku komikovi Chrisovi Rockovi za nemiestny vtip o jeho žene, trpiacej alopéciou. Moderátor Trevor Noah otvoril ceremoniál Grammy referenciou na kontroverzný moment, keď povedal, že počas večera sa “nebudú brať mená ľudí do h*by“. Narážal tým na vetu, ktorú zakričal Rockovi na Oscaroch nahnevaný Smith. Na pódiu vystúpil aj americký komik Nate Bargatze s helmou na hlave. “Vraj toto majú teraz nosiť komici na oceneniach počas rozprávania svojich vtipov,” povedal.

S videoposolstvom vystúpil na 64. Grammy aj ukrajinský prezident V. Zelenskyj

Na udeľovaní cien Grammy dostal od organizátorov priestor aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vystúpil tu s vopred nahratým videoposolstvom. Požiadal v ňom o podporu pre svoju krajinu. Zároveň hudobníkov vyzval, aby hovorili o osude Ukrajiny bojujúcej proti ruskej invázii. “Vojna. Čo je väčším protikladom k hudbe? Ticho zničených miest a zabitých ľudí. Naši milovaní nevedia, či budeme znova spolu. Vojna nám nedovolí vybrať si, kto prežije a kto zostane vo večnom tichu. Naši hudobníci nosia nepriestrelné vesty namiesto smokingov. Spievajú zraneným v nemocniciach, aj tým, ktorí ich nepočujú. Hudba si aj tak nájde cestu,” uviedol ukrajinský líder. “Vyplňte ticho svojou hudbou. Vyplňte ho dnes, aby ste vypovedali náš príbeh. Hovorte pravdu o vojne na svojich sociálnych sieťach, v televízii, podporte nás, akokoľvek môžete, len nie tichom. A potom do našich miest príde mier,” vyhlásil Zelenskyj.

Aj s ukrajinskými umelkyňami

Potom vystúpil americký spevák John Legend so svojou piesňou Free. Na pódiu sa k nemu pridali ukrajinské hudobníčky Siuzanna Iglidanová a Mika Newton, či poetka Ľuba Jakymčuková.

Kto triumfoval v nedeľu na 64. ročníku Grammy?

Víťazmi v hlavných kategóriách na 64. ročníku odovzdávania amerických hudobných cien Grammy sa stali jasní favoriti aj nováčikovia. Bodovali hudobník Jon Batiste či hudobná dvojica Silk Sonic. Medzi nováčikmi speváčka zase Olivia Rodrigová. Svoj úspech zaznamenali aj českí hudobníci.

V znamení triumfu Jona Batistu

Multižánrový hudobník Jon Batiste bol s celkovo 11 nomináciami favoritom číslo 1 nedeľného večera. Získal päť ocenení vrátane najprestížnejšej Grammy za album roka (We Are). Odniesol si tiež ceny za svoju pieseň Cry či video k skladbe Freedom. Akadémia ocenila aj jeho spoluprácu s Trentom Reznorom a Atticusom Rossom na soundtracku k animovanému filmu Duša.

Rocková skupina neprišla

Tri ceny udelili aj rockovej skupine Foo Fighters. Tá sa však na odovzdávaní Grammy po nedávnej smrti svojho bubeníka Taylora Hawkinsa nezúčastnila. Počas večera si prítomní zosnulého Taylora Hawkinsa uctili prostredníctvom videa so zostrihom jeho vystúpení. Na pozadí hrala skladba kapely My Hero.

Ocenený nováčik: Olivia Rodrigová

Zhodne tri ceny získala aj len 19-ročná speváčka Olivia Rodrigová. Kraľovala v troch kategóriách, a to najlepší nováčik, najlepší popový vokálny album (Sour) a najlepší popový sólový výkon (Drivers License).

Jednou z favoritiek večera bola aj Billie Eilish, ktorá mala na konte sedem nominácií za jej album Happier Than Ever. Napokon však obišla naprázdno. Takisto dopadol i Justin Bieber, ktorý išiel do večera rovnako so siedmimi nomináciami.

Premenné šance

R&B duo Silk Sonic, ktoré tvoria Bruno Mars a Anderson .Paak, “premenilo” všetky svoje štyri nominácie. Triumfovali v dvoch kategóriách tzv. “veľkej štvorky”. So skladbou Leave the Door Open uspelo v kategóriách nahrávka roka a pieseň roka.

Úspech zaznamenali aj v kategóriách Najlepší R&B výkon (v ktorej ale remizovali s Jazmine Sullivan) a Najlepšia R&B skladba.

Pozrite si prehľad víťazov 64. Grammy v jednotlivých kategóriách

Veľká štvorka

  • Nahrávka roka: Silk Sonic – Leave the Door Open
  • Album roka: Jon Batiste – We Are
  • Skladba roka (cena pre skladateľov): Brandon Anderson, Christopher Brody Brown, Dernst Emile II & Bruno Mars za skladbu Leave the Door Open (v podaní dua Silk Sonic)
  • Najlepší nováčik: Olivia Rodrigo

Žánrová kategória: Pop

V žánrovej kategórii POP ocenili ako najlepší popový:

  • výkon sólového umelca: Olivia Rodrigo – Drivers License
  • popové duo/skupina: Doja Cat, SZA – Kiss Me More
  • vokálny album: Olivia Rodrigo – Sour
  • tradičný popový vokálny album: Tony Bennett & Lady Gaga – Love for Sale

Tanečná / elektronická hudba

Čo je tým najlepším z minulého roka v tejto kategórii?

  • Najlepšou tanečnou/elektronickou nahrávkou sa stala nahrávka kapely Rüfüs du Sol, Alive.
  • S najlepším tanečným/elektronickým albumom, Subconsciously, prišiel DJ Black Coffee.

Súčasná inštrumentálna hudba

Cenu 64. Grammy v kategórii contemporary music si odniesol inštrumentálny album Taylor Eigsti – Tree Falls.

Žánrová kategória: Rock

Medzi najlepšími v rámci rocku minulého roka Akadémia ocenila ako najlepšie

  • výkon: Foo Fighters – Making a Fire
  • Najlepším rockovým albumom sa stal album skupiny Foo Fighters – Medicine At Midnight.
  • Skladbou roka sa stala Waiting on a War skupiny Foo Fighters. Cenu pre autorov hudby si odniesli jej autori. Boli to Dave Grohl, Taylor Hawkins, Rami Jaffee, Nate Mendel, Chris Shiflett a Pat Smear.

V rámci žánrovej kategórie rock ocenili aj najlepšiu metálovú performance. Stala sa ňou nahrávka Dream Theater – The Alien.

Alternatívna hudba

Na 64. Grammy triumfoval v kategórii alternatívna hudba ako najlepší alternatívny album: St. Vincent – Daddy’s Home. Album priniesol ocenenie aj producentovi.

R&B

Aj kategória R&B spoznala svojich víťazov.

  • Najlepší R&B výkon spoznal dvoch rovnocenných víťazov. Sú to Silk Sonic s nahrávkou Leave the Door Open a Jazmine Sullivan s Pick Up Your Feelings.
  • R&B albumom roka sa stal album Jazmine Sullivan, Heaux Tales.
  • Cenu za najlepšiu tradičnú R&B nahrávku dostala nahrávka Fight for You od H. E. R.
  • Najlepším progresívnym R&B albumom sa stal Lucky Daye – Table For Two.
  • Najlepšou skladbou v tejto kategórii sa stala Leave the Door Open v podaní Silk Sonic.

Rap na 64. Grammy

Najlepším z najlepších v kategórii RAP sa stali:

  • Najlepší rapový výkon: Baby Keem – Family Ties (feat Kendrick Lamar)
  • Rapový album roka: Tyler, the Creator – Call Me If You Get Lost
  • Top rapová skladba roka sa stala skladba Jail v podaní Kanye West & Jay-Z.
  • Najlepší výkon v melodickom rape Kanye West ft. The Weekend & Lil Baby – Hurricane

Country

Žánrová kategória Country spoznala tieto ocenenia:

  • Najlepší sólový country výkon: Chris Stapleton – You Should Probably Leave
  • Najlepšie country duo / skupina: Brothers Osborne – Younger Me
  • Najlepší country album: Chris Stapleton – Starting Over
  • Za najlepšiu country skladbu vyhlásili Cold od Chrisa Stapletona. Cenu si odniesli autori Dave Cobb, J.T. Cure, Derek Mixon & Chris Stapleton.

Jazz

Akadémia Grammy ocenila aj nahrávky v žánrovej kategórii jazz.

  • Cenu za najlepší sólový  výkon si odniesol Chick Corea za nahrávku Humpty Dumpty (Set 2) z Akoustic Band Live.
  • Najlepší jazzový vokálny album: Esperanza Spalding – Songwrights Apothecary Lab
  • Najlepší jazzový inštrumentálny album: Ron Carter, Jack DeJohnette & Gonzalo Rubalcaba – Skyline
  • Top Large Jazz ansámblový album: Christian McBride Big Band – For Jimmy, Wes And Oliver
  • Najlepší latino-jazzový album: Eliane Elias s Chick Corea a Chucho Valdés – Mirror Mirror 

Žánrová kategória: Latino

Najlepšími v kategórii latino sa stali:

  • latino-popový album: Alex Cuba – Mendó
  • album música urbana: Bad Bunny – El Último Tour Del Mundo
  • latino-rockový / alternatívny album: Juanes – Origen
  • regionálny album mexickej hudby vrátane Tejano: Vicente Fernández – A Mis 80’s 
  • tropický latino hudobný album: Rubén Blades y Roberto Delgado & Orquesta – Salswing!

Víťazi kategórie americkej roots music

V multižánrovej americkej roots music ocenila akadémia ako najlepší:

  • výkon/nahrávku: Jon Batiste – Cry
  • Najlepšia skladba roka: Jon Batiste – Cry. Cena putovala autorom Jonovi Batiste & Steve McEwanovi.

V podžánroch americkej roots music ocenili ako najlepšie albumy:

  • americana album: Los Lobos – Native Sons 
  • bluegrass album: Béla Fleck – My Bluegrass Heart
  • najlepší tradičný blues album: Cedric Burnside – I Be Trying
  • najlepší súčasný blues album: Christone “Kingfish” Ingram – 662
  • americký folkový album: Rhiannon Giddens a Francesco Turrisi – They’re Calling Me Home
  • Najlepší regionálny americký roots album: Kalani Pe’a – Kau Ka Pe’a

Žánrová kategória: Reggae

Najlepším reggae albumom sa stal Beauty In The Silence od Soja.

World Music

Na 64. ročníku nechýbali ani ocenenia výkonov, nahrávok a umelcov širokospektrálnej World Music. Ktoré ocenili ako najlepšie?

  • Cena za výkon roka v žánrovej kategórii World Music: Arooj Aftab – Mohabbat
  • Najlepší album: Angelique Kidjo – Mother Nature

Na 64. Grammy nechýbala ani tvorba pre deti

Z nominovanej pätice sa najlepším hudobným albumom pre deti stal album skladateľky a speváčky Falu – A Colorful World

Gospel

Kategória Gospel / súčasná kresťanská hudba priniesla vavrín víťazstva za najlepší gospelový:

  • výkon/skladba: CeCe Winans – Never Lost
  • album: CeCe Winans – Believe For It
  • Najlepšou skladbou súčasnej gospelovej hudby sa stala pieseň Believe For It z rovnomenného oceneného albumu speváčky CeCe Winans. Cenu si odniesli autori Dwan Hill, Kyle Lee, CeCe Winans a Mitch Wong.
  • Najlepší súčasný gospelový / kresťanský album: Elevation Worship & Maverick City Music – Old Church Basement
  • Najlepší root gospelový album: Carrie Underwood – My Savior

New Age len s jednou cenou

Za najlepším album roka v kategórii hudby New Age vyhlásili album Stewarta Copelanda & Ricky Keja – Divine Tides.

Ocenili aj hudbu pre vizuálne média

Ďalšou z oceňovaných kategórii bola aj kategória hudby pre vizuálne média. Najlepším kompilačným soundtrackom pre vizuálne média sa stal album The United States Vs. Billie Holiday. Ocenenie putovalo speváčke Andra Day i ďalším tvorcom. Cenu skladateľa za najlepšiu hudby pre vizuálne médiá získali tento raz dvaja laureáti. Prvú cenu získal Carlos Rafael Rivera za hudbu k minisérii Dámsky gambit (The Queen’s Gambit, 2020). Rovnako prvú cenu získali skladatelia Jon Batiste, Trent Reznor a Atticus Ross. Bodovala ich spolupráca na hudbe k filmu Duša (Soul, 2020).

Najlepším autorom skladby pre vizuálne média sa stal Bo Burnham. Bodoval s All Eyes On Me z albumu Inside

Kompozície a aranžmány aj s českým úspechom

Aj tu poznáme nové víťazné nahrávky i tvorcov. Ktoré sú tie najlepšie? Prezradíme, že svoj úspech tu získal aj Český národný symfonický orchester.

  • Najlepšia inštrumentálna kompozícia / aranžmán: Lyle Mays – Eberhard (Lyle Mays, skladateľ)
  • Aranžmány, inštrumentálky, A cappella: The 8-Bit Big Band Featuring Button Masher – Meta Knight’s Revenge k videohre “Kirby Superstar” Cenu pre aranžérov si odniesli Charlie Rosen a Jake Silverman. 

Cenu za najlepšie aranžmány, vokálnu a inštrumentálnu kompozíciu získa aranžér Vince Mendoza. Stalo sa tak za nahrávku To The Edge Of Longing. Podieľal sa na nej okrem Vince Mendozu, Julie Bullock aj Český národný symfonický orchester.

Hovorené slovo, komédia a muzikálové divadlo

Na 64. ročníku Grammy nechýbali ani kategórie hovoreného slova, komédie či muzikálov. Nominácie prvej z nich tvorili albumy s poéziou a audioknihy. Najlepšou nahrávkou hovoreného slova roka sa stala Carry On: Reflections For A New Generation From John Lewis. Cenu si odniesol americký herec Don Cheadle. V kategórii komédií sa najlepšou stala stand-up komédia S pozdravom Louis C.K. (Sincerely Louis CK). Natočili ho v roku 2019 vo Washingtone, krátko potom, ako sa komik Louis C.K priznal k sexuálnemu zneužívaniu.

Ocenenie v kategórii nahrávky muzikálového divadla tradične putuje spevákom, producentom, textárom či skladateľom. Tento raz si víťazstvo odniesol album s nahrávkou muzikálu The Unofficial Bridgerton Musical. Ocenili hlavných interpretov, produkciu i autorov hudby a textu. Celkom v znamení triumfu dua Barlow & Bear.

Klasická hudba aj na cenách Grammy

Ani tento rok nemohla chýbať kategória klasickej hudby. V tejto žánrovke získali na 64. ročníku cien Grammy  Cenu za najlepší orchestrálny výkon: Philadephský orchester (Philadelphia Orchestra), dirigent Yannick Nézet-Séguin s nahrávkou Price: Symphonies Nos. 1 & 3.

Opernou nahrávkou roka sa stala Glass: Akhnaten. Na nahrávke sa podieľali orchester a zbor Metropolitnej opery pod taktovkou dirigentky Karen Kamensek. Sólisticky účinkovali J’Nai Bridges, Anthony Roth Costanzo, Zachary James a Dísella Lárusdóttir. Produkciu mal na starosti David Frost.

Oceňovali zbory aj komornú hudbu

Cenu za najlepší zborový výkon / nahrávku získala spolupráca štyroch zborov na nahrávke Mahler: Symfónia č. 8. Podieľali sa na nej Los Angeles Children’s Chorus, Los Angeles Master Chorale, National Children’s Chorus a Pacific Chorale. Pripravili ich zbormajstri Grant Gershon, Robert Istad, Fernando Malvar-Ruiz a Luke McEndarfer. Na nahrávke sa odieľali aj Leah Crocetto, Mihoko Fujimura, Ryan McKinny, Erin Morley, Tamara Mumford, Simon O’Neill, Morris Robinson a Tamara Wilson.

Cenu Grammy za najlepšiu komornú hudbu resp. výkon menšieho ansámblu získali s nahrávkou Beethoven: Cello Sonatas – Hope Amid Tears Yo-Yo Ma, Emanuel Ax a Leonidas Kavakos.

Ocenenia 64. Grammy získali aj sólisti

Akadémia udeľovala aj ceny Grammy sólistom. Ocenenie za najlepšie inštrumentálne sólo získala huslistka Jennifer Koh s albumom Alone Together. Najlepším vokálnym sólovým albumom v klasickej hudbe uplynulého roka sa stal album Mythologies. Cenu si odniesla dvojica sopranistiek Sangeeta Kaur a Hila Plitmann. Patrí však aj skladateľke a klaviristke Danaë Xanthe Vlasse.

Najlepším kompendiom klasickej hudby sa stala nahrávka Women Warriors – The Voices Of Change. Cenu získala dirigentka a producentka Amy Andersson.

Cenou Grammy za najlepšiu kompozíciu súčasnej klasiky ovenčila akadémia skladateľku Caroline Shaw. Uspela totiž nahrávka Shaw: Narrow Sea v interpretácii Dawn Upshaw, Gilbert Kalish & Sō Percussion.

Ceny 64. Grammy za najlepšie sety nahrávok a booklety

Cenu Grammy za najlepší vizuálny vzhľad balíčka albumov získali taiwanskí dizajnéri Li Jheng Han a Yu Wei. Stalo sa tak za album Pakelang. Akadémia ocenila aj najlepší krabicový alebo špeciálny balíček limitovanej edície. Cena Grammy získal album George Harrisona All Things Must Pass: 50th Anniversary Edition. Odniesli si ju umeleckí riaditelia Darren Evans, Dhani Harrison a Olivia Harrison. Cenu za najlepší text bookletu k albumu získal Ricky Riccardi. Stalo sa tak vďaka albumu The Complete Louis Armstrong Columbia And RCA Victor Studio Sessions 1946-1966.

Ocenili tiež historické i remixované nahrávky

Päťdiskový box od kanadskej speváčky a skladateľky Joni Mitchell na 64. Grammy uspel, ale nie celý. Cenu za najlepší historický album získal prvý disk Joni Mitchell Archives, Vol. 1: The Early Years (1963 – 1967).

Najlepšou remixovanou nahrávkou sa stala nahrávka Passenger (Mike Shinoda Remix) skupiny Deftones. Víťazstvo si zaslúžila vďaka remixu Mike Shinodu.

Aj producentom patrí cena

Cenu za najlepšiu produkcia neklasického albumu získali Dae Bennett, Josh Coleman a Billy Cumella. K trofeji im pomohol album Tonyho Bennetta & Lady Gaga Love For Sale. Producentom roka mimo klasickej hudby sa stal Jack Antonoff. Naopak v kategórii klasickej hudby sa producentkou roka sa stala Judith Sherman.

Grammy oceňuje aj prácu majstrov zvuku. Cenu za najlepší imerzívny zvukový dizajn albumu obdržali George Massenburg, Eric Schilling, Michael Romanowski a Ann Mincieli. Dostali ju za album Alicie Keys – Alicia.

Tento rok pribudli v tejto podkategórii aj ceny, ktoré mali rozdať minulý rok. Cenu 63. Grammy za najlepší imerzívny zvukový dizajn získal album Jima R. Keene a The United States Army Field Band – Soundtrack Of The American Soldier. Konkrétne však zvukoví majstri Leslie Ann Jones, Michael Romanowski a Dan Merceruio.

Najlepším dizajnovaným klasickým albumom sa stal album Chanticleer – Chanticleer Sings Christmas. Cenu získali zvukoví majstri Leslie Ann Jones a Michael Romanowski.

Na 64. Grammy ocenili aj hudobné video či film

Najlepším hudobným videom roka sa stalo video Freedom speváka Jona Batiste. Za réžiu poputovala cena Alanovi Fergusonovi a producentovi Alexovi P. Willsononvi.

Nezabudlo sa ani na cenu za najlepší hudobný film. Tradične oceňuje nahrávku performance, koncertu alebo hudobného dokumentu. Tento raz zvíťazil americký film Summer Of Soul.

Dokumentárny film z roku 2021 rozpráva o kultúrnom festivale v Harleme v roku 1969. Stal sa režisérskym debutom Ahmira “Questlove” Thompsona. Cena Grammy patrí aj producentom.

Slovenská filharmónia
Culture Divadlo Eventy Hudba News PR

Slovenská filharmónia mieri do košickej opery a aj na Allegretto

Slovenská filharmónia mieri do Košíc aj Žiliny. Jej umelecké telesá vystúpia koncom týždňa v košickej Opere aj na festivale Allegretto Žilina.

Read More
Stará radnica
Architektúra Cestovanie Community Culture História News Odporúčame Reportáž

Bratislava pod lupou: Stará radnica plná podnetov

Seriál „Bratislava pod lupou“ pokračuje návštevou historickej radnice na Hlavnom námestí. Stará radnica je architektonickým klenotom a prekypuje zaujímavosťami. Poznáte ich?

Read More
Štátna filharmónia Košice (ŠfK) - Vianočný koncert
Culture Hudba Koncerty News PR

Konzervatoristi z Timonky koncertujú s košickými Filharmonikmi

Konzervatoristi z konzervatória na Timonovej ulici si nielen prejdu celým skúšobným procesom, ale si aj s košickými filharmonikmi zahrajú.

Read More
Translate »