V nedeľu rozdali Oscarov

V nedeľu rozdali Oscarov

Najväčšou udalosťou vo filmovom svete je odovzdávanie Cien Akadémie – Oscarov. Celkom sa ocenenie udeľuje v 23 kategóriách. Tradične najprestížnejší býva Oscar za najlepší mužský herecký výkon a najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Okrem toho sú tu tiež ocenenia za najlepší film, strih, scenár, dokument a animovaný film.

Nominácie na jednotlivé ceny  zverejnili ešte začiatkom februára. Vyhlasovanie víťazov Cien Akadémie (Oscar) sa ako už tradične konalo v divadle Dolby Theatre v Los Angeles. Najviac nominácii na Oscara (12) získala Sila psa (The Power of the Dog), 10 nominácií snímka Duna a šance mali aj filmy BelfastWest Side Story. Kto nomináciu (písali sme o tom TU)  na 94. ročníku udeľovania prestížnych cien Oscar premenil? Najprestížnejšie filmové ceny sú rozdané.

Netradičné moderovanie i rozšírené nominácie

Po niekoľkých rokoch bez moderátora bolo tohtoročné odovzdávanie netradičné. Moderovali ho až tri herečky: Amy Schumerová, Regina Hallová a Wanda Sykesová. Tie mali divákom zatraktívniť slávnostný večer a zvýšiť sledovanosť. Podobne malo zvýšiť záujem aj rozšírenie nominácií v kategórii Najlepší film a ich fanúšikov do hlasovania na sociálnych sieťach.

Večer priniesol aj kontroverzný moment

Ten nastal, keď  komik Chris Rock  odovzdával ceny za najlepší celovečerný dokument. Na jeho žarty na  adresu herca Willa Smitha a jeho manželky, herec vstal a prišiel ku Chrisovi Rockovi.  Udrel Rocka do tváre, pričom nebolo jasné, či rana padla skutočne. Potom si sadol späť na svoje miesto a dvakrát hlasne zakričal: „Neber si do svojej hnusnej h*by moju manželku!“  Neskôr sa za svoje chovanie  pri preberaní ocenenia ospravedlnil.

Toto sú držitelia najprestížnejších ocenení 94. vydania Oscarov

Cenu Akadémie za hlavnú ženskú úlohu si prevzala Jessica Chastain. Získala ju za úlohu vo filme  Očami Tammy Faye.  Will Smith dostal cenu za výkon v hlavnej mužskej úlohe vo filme Král Richard: Zrodenie šampiónok. Vo filme stvárnil  otca tenisových hviezd sestier Williamsových. Oscara za Najlepší ženský výkon vo vedľajšej úlohe získala podľa očakávania  Ariana DeBose. Získala ho za stvárnenie Anity v novom spracovaní muzikálu West Side Story. Sošku za Najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe si odniesol herec nepočujúci Troy Kotsur.  Je druhou nepočujúcou osobou, ktorá kedy získala najprestížnejšie hollywoodske ocenenie.

Ceny Oscar priniesli aj prekvapenia

Porazil favorizovanú snímku Silu psa, ktorá nastúpila do boja o Oscara s 12 nomináciami. Súboj o Oscara za Najlepší film vyhral film CODA (V rytme srdca). Príbeh dievčaťa z nepočujúcej rodiny, ktorá sa túži stať speváčkou nie je nový. Ide o remarke francúzskeho filmu Rodinka Belierových z roku 2014 z dielne Apple TV+.  Americká režisérka Siân Hederová, ktorá novú verziu  francúzskeho filmu natočila pre Apple TV+ dostala tiež Oscara za najlepší adaptovaný scenár.

Jane Campionová dostala za Silu psa Oscara za najlepšiu réžiu. Campionová ju natočila podľa vlastného scenára.  Známa romantickou drámou Piano  presvedčila tentoraz temným westernom o rančerovi, za  agresiou ktorého sa skrýva potlačovaná homosexualita.   Ako prvá režisérka získala v tejto kategórii dve nominácie. Zároveň ako tretia režisérka v histórii dostala najvyššie hollywoodske ocenenie za réžiu (vlani to bola Chloé Zhaová a v roku 2008 Kathryn Bigelowá).

A ďalšími víťazmi sú ...

Zlatú sošku za najlepší cudzojazyčný film si z Oscarov odniesla japonská snímka Drajv maj kár (Rjúsuke Hamaguči). Za najlepší dokumentárny film vyhlásili Summer of Soul (… alebo K sa revolúcia nesmela vysielať) o festivale v newyorskom Harleme z roku 1969. Najlepším celovečerným animovaným filmom je Encanto: Čarovný svet. Pre spoločnosť Disney ide o štvrtý úspech v tejto kategórii od roku 2002, kedy sa začala udeľovať. Akademikov  uchvátili nielen vizuálne efekty či kamera sci-fi filmu Duna. Dostal Oscara za najlepšiu kameru a tiež za najlepšie vizuálne efekty a pripísal si tak už šieste víťazstvo večera. Uspel aj v kategóriách zvuk, strih, filmová scénografia a najlepšia hudba od „harcovníka“ filmovej hudby Hansa Zimmera.  Oscara za Najlepší pôvodný scenár vyhral film Belfast a zlatú sošku za scenár podľa predlohy si odniesol snímku V rytme srdca. Kategóriu najlepšie kostýmy ovládol film Cruella.

2 thoughts on “V nedeľu rozdali Oscarov

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »