Novinky

Marat/Sade sa do Národného divadla Košice vracia v obnovenej premiére v komornejšom šate

Marat/Sade / Kam za kultúrou

Inscenácia svetoznámej hry nemeckého dramatika Petra Weissa Marat/Sade alebo Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata hrané hereckou skupinou charentonského ústavu pod vedením pána de Sade sa v novej sezóne vracia do Národného divadla Košice v komornejšom šate. Obnovenú premiéru uvedie Činohra NDKE vo štvrtok 9. novembra na Malej scéne NDKE.

Slávna hra Marad/Sade od svojej premiéry v apríli 1964 v Schillerovom divadle v Berlíne neschádza z javísk svetových divadiel. S hercami košickej činohry ju pred rokom naštudoval popredný slovenský režisér – profesor Vladimír Strnisko. Od 60. rokov minulého storočia formoval podobu moderného slovenského činoherného divadla a s košickou činohrou spolupracoval po prvýkrát. 

Marat/Sade

O Weissovej hre povedal: „Je to hra univerzálna, ale čoraz menej je o revolúcii a stále viac o spoločnosti, ktorá sa znova a znova vracia k nejakým hodnotám – k hodnotám akéhosi prvopočiatku, pretože rok 1789, rok Francúzskej revolúcie, je akýmsi zakladajúcim rokom európskej histórie. My žijeme európsku históriu vyše dvesto rokov, teda od Francúzskej revolúcie. Predtým bol svet iný a po Francúzskej revolúcii bol diametrálne zmenený a žijeme stále viac-menej v tomto svete.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!
Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

V novej sezóne sa slávna hra vracia na javisko Národného divadla Košice v komornejšej podobe. Sťahuje sa na Malú scénu NDKE.

Som presvedčený, že komorný a intímny priestor Malej scény NDKE ešte pridá tejto vynikajúcej inscenácii postavenej na skvelých hereckých výkonoch, skúsenej réžii a mimoriadne aktuálnej téme okorenenej nezameniteľným humorom na sile a sugescii, a preto na ňu srdečne pozývam nielen divákov, ktorí ju ešte nevideli, ale aj tých, ktorí ju už videli,“ hovorí riaditeľ Činohry NDKE Anton Korenči.

Marat/Sade

Titulné postavy Markíza de Sade a Jeana Paula Marata aj v obnovenej premiére stvárnia Matej Marušin a Tomáš Diro. Okrem nich v ďalších postavách účinkujú ďalší skvelí herci a herečky košickej činohry. Konkrétne Dana Košická, Alena Ďuránová, Andrej Palko, Jakub Kuka, Stanislav Pitoňák, Juraj Zetyák, František Balog, Tatiana Poláková, Martin Stolár, Adriana Ballová či Lívia Michalčík Dujavová. Hosťujú v nej aj členovia operného orchestra Pavol Cebák a Lukáš Fülöp, ako aj tanečníci Mariano Covone a Peter Rolík z baletného súboru.

Marat / Sade

Ak ste ešte slávnu hru nevideli, tak neváhajte a príďte do hľadiska Malej scény NDKE prežiť príbeh. Hoci sa odohráva takmer pred viac ako doma storočiami, ale dnes je možno ešte aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Revolučné časy totiž prinášajú preverovanie ideí v praxi a následný zmätok. Od myšlienky k činu je evolučná cesta nahradená revolučnou skratkou. Trá nevyhnutne vedie k tragédiám ľudí aj celých národov. Jean Paul Marat, ikona francúzskej revolúcie z roku 1789, to pocítil na vlastnej koži. A to aj doslova – jeho kožné ekzémy ho nútili stráviť celé hodiny vo vani, v ktorej bol napokon aj zavraždený.

Marat/Sade

Ale čo s tým má spoločné markíz de Sade, spisovateľ a filozof, ktorý je pre dnešného človeka zosobnením sexuálnych patológií a ktorému vďačíme za pojem sadizmus? Nemecký spisovateľ, výtvarník a filmár Peter Weiss priniesol do európskej drámy vynikajúcu divadelnú hru Marat/Sade. 

Marat/Sade

Jej pôvodný názov Prenasledovanie a zavraždenie Jeana Paula Marata hrané hereckou skupinou charentonského ústavu pod vedením pána de Sade naznačuje, že prostredie blázinca, v ktorom aj v skutočnosti de Sade strávil niekoľko rokov a v ktorom skutočne nacvičoval predstavenia so spolupacientmi, je vynikajúcim rámcom pre výpoveď o veľkom plátne dejín revolúcií.

Marat/Sade

A kto je tu vlastne blázon? Veď ako desivo znejú aj dnes slová radikálneho kňaza Rouxa: „Žiadame všetkých nech okamžite vyvinú úsilie, aby sa skončila vojna, táto prekliata vojna, ktorá je len zámienkou na zvyšovanie cien, ktorá len prebúdza dobyvačné chúťky, žiadame, aby tí, čo rozpútali vojnu znášali všetky náklady s ňou spojené.“

Marat/Sade

Premiéra sa uskutoční 9. 11. 2023 na Malej scéne NDKE.

Realizačný tím:
Réžia:Vladimír Strnisko
Dramaturgia:Peter Himič
Scéna:Lucia Kasper
Kostýmy:Silvia Korenči Zubajová
Hudba:Vladislav Šarišský
Pohybová spolupráca:Juraj Benčík
Masky:Juraj Steiner, Miriam Miklušová
Osoby a obsadenie
Markíz de Sade:Matej Marušin
Jean Paul Marat:Tomáš Diro
Simona Evradová:Dana Košická
Charlotta Cordayová:Alena Ďuránová
Duperret:Andrej Palko
Jacques Roux:Jakub Kuka
Kokol:Stanislav Pitoňák
Polpoch:Juraj Zetyák
Cucurucu:František Balog
Rossignol:Tatiana Poláková
Hudobníci (ako pacienti):Pavol Cebák a.h., Lukáš Fülöp a.h. (orchester Opery NDKE)
Vyvolávač:Martin Stolár
Coulmier:Ivan Krúpa
Coulmierova žena:Adriana Ballová
Coulmierova dcéra:Lívia Dujavová
Sestry:Mariano Covone a.h., Peter Rolík a.h.(Balet NDKE)

TS, Národné divadlo Košice, www.ndke.sk

Foto/Zdroj: NDKE

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »