Novinky

Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!

Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!

Ako naozaj znela Mozartova hudba? Aké bolo kultúrne prostredie Prešporka v 18. storočí? Je naozaj už všetko objavené a objasnené? Aj tieto otázky si kládli organizátori pri koncipovaní najnovšej dramaturgie Bratislava Mozart Festivalu 2023. Podujatie vzniklo v roku 2014 s cieľom uvádzať tvorbu Wolfganga Amadea Mozarta a jeho súčasníkov pôsobiacich na území dnešného Slovenska v špičkovej interpretačnej kvalite. Dnes oslavuje okrúhle výročie pôsobenia. Desiaty ročník prinesie sériu piatich koncertov spolu s tradičným sprievodným programom v podobe majstrovských tried a hudobnej vychádzky.

V roku 2013 zorganizovala Spoločnosť Theodora Lotza v spolupráci so Salzburskou koncertnou spoločnosťou koncert, na ktorom zaznela zádušná omša Requiem K. 626 na historických nástrojoch a v štýlovo poučenej interpretácii. Myšlienka bola tak úspešná, že sa v nasledujúcom roku 2014 začal písať príbeh prvého plnohodnotného ročníka novovznikajúceho festivalu. Svojím posolstvom nadviazal na podujatie Mozartove dni, ktoré organizoval známy slovenský muzikológ Pavol Polák. Už celú dekádu ponúka Bratislava Mozart Festival v hlavnom meste príležitosť vychutnať si kvalitné hudobné produkcie v podaní elitných domácich i zahraničných umelcov. A to všetko v jedinečnej atmosfére spoločenských eventov inšpirovaných kultúrnym ovzduším – akýmsi genius loci  – Prešporku minulých storočí.

Dom sv. Martina
Dejiskom otváracieho koncertu bude opäť Katedrála sv. Martina v Bratislave. Foto: Wikimedia Commons

Celé podujatie sa nesie v duchu  hudobných spojení tradičného s inovatívnym, historického so súčasným, ale aj lokálneho so svetovým a ponúka nové náhľady na tvorbu Mozarta a jeho súčasníkov. Na festivale sa predstavili viaceré prestíže mená hudobnej scény. Zazneli pritom viaceré novodobé premiéry výnimočných hudobných diel skladateľov pôsobiacich na území dnešného Slovenska.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche

Priestor nielen pre nádherné Mozartove opusy

V osobnej rovine som rád, že zásluhou festivalu sa v Bratislave uvádza podstatne viac Mozartovej hudby v podaní elitných interpretačných špecialistov. Okrem opakovaného uvedenia Gran Partity či Requiem v rámci jednotlivých ročníkov BAMF zazneli aj iné nádherné Mozartove opusy ako napr. Les petite Rien, Sei Notturni, Koncert pre flautu a harfu, veľká Symfónia g mol, či zaujímavý aranžmán Jupiterskej symfónie z pera Petra Lichtenthala,” približuje  umelecký riaditeľ festivalu Róbert Šebesta. 

Wolfgang Amadeus Mozart
W. A. Mozart. Zdroj: Wikimedia Commons

Umeleckú identitu podujatia veľmi ovplyvnila aj hudba „prešporských“ autorov (Zimmermann, Družecký, Sperger), ktorí práve v ére Mozarta dokázali vytvoriť mimoriadne hodnotné opusy. Viaceré z nich už zazneli a ďalšie sú v dramaturgickom pláne nasledujúcich ročníkov,” dodáva.

Okrem samotných koncertných večerov sa ponuka podujatia postupne rozšírila aj o veľmi úspešné majstrovské triedy a hudobné vychádzky nadväzujúce na dramaturgiu konkrétnych ročníkov. Festivalu sa tiež úspešne podarilo prekonať krízové roky 2020 a 2021, kedy nielen do umeleckej sféry zasiahla celosvetová pandémia.

Jubilejný ročník Bratislava Mozart Festival s príťažlivým programom

Jubilejný desiaty ročník – Bratislava Mozart Festival 2023 – ponúkne v dňoch 27. 10. – 24. 11. sériu piatich koncertov. Dielom, ktoré stálo pri samotnom zrode festivalu a bez ktorého by dramaturgia ani tento rok nebola kompletná, je Mozartova zádušná omša Requiem K. 626. Zaznie na otváracom koncert 27. októbra o 19:00 v Katedrále sv. Martina pod taktovkou Mariana Lejavu a v podaní sólistov Salzburskej koncertnej spoločnosti, zboru Cantus XVII a Orchestra 1756.

Nasledujúce dva koncerty prinesú výber z bohatého repertoáru komornej hudby Wolfganga Amadea Mozarta, Josepha Haydna či Antona Zimmermanna. Interpretačne sa predstavia špičkoví umelci Lorenzo Coppola (klarinet d’amour) a Cristina Esclapez (kladivkový klavír) 5. novembra o 19:00 a tiež poľské zoskupenie Quartetto Nero spolu s Róbertom Šebestom – 11. novembra o 19:00. Oba koncerty zaznejú v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca.

Quartetto Nero / Bratislava Mozart Festival
Quartetto Nero

Špeciálny festivalový večer bude patriť Mozartovej piesňovej tvorbe, v podaní svetovo etablovaných ukrajinských sestier Olgy a Natalye Pasichnyk – 21. novembra o 19:00 v koncertnej sieni DVORANA.

Olga Pasichnyk a Natalya Pasichnyk / Bratislava Mozart Festival

Program záverečného symfonického koncertu 24. novembra o 19:00 v Moyzesovej sieni prinesie Mozartovu slávnu „g-molku“ (Symfóniu g mol, K.550), posledný skomponovaný klavírny koncert Josepha Haydna či Symfóniu č. 40 Es dur, WVR80 flámskeho skladateľa Pietera van Maldere, v podaní  belgického orchestra Terra Nova Collective a renomovanej rumunskej sólistky Aurelie Vişovan.

V rámci sprievodného programu sa uskutočnia majstrovské triedy pre klarinet, kladivkový klavír a spev. Taktiež nebude chýbať Hudobná vychádzka so sprievodom Zuzany Godárovej  – 12. 11. 2023 o 14:00 so začiatkom na Primaciálnom námestí.

Festival  z verejných zdrojov podporil hlavný partner Fond na podporu umenia. Bratislava Mozart Festival podporili Bratislavský samosprávny kraj, Hudobný fond, Nadácia mesta Bratislava, Nadácia SPP. Spoluorganizátor: BKIS. Partneri festivalu: Albrecht Fórum o. z., Salzburger Konzertgesellschaft

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Sisi
Alžbeta Bavorská “Sisi”: legendárna rakúska cisárovná, ktorá fascinuje aj dnes

PR článok, Bratislava Mozart Festival, Spoločnosť Theodora Lotza, o.z., www.bratislavamozartfestival.sk

Foto / Zdroj: Lenka Fišerová, Spoločnosť Theodora Lotza, o.z.

Redakciu informovali a fotografie poskytli Barbora Šebestová, Bratislava Mozart Festival a Lenka Fišerová, Spoločnosť Theodora Lotza, o.z.

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-08 (smp)

Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Divadlo Nová scéna
Culture Divadlo News Osobnosti PR

Svetoznáma spisovateľka Janne Teller opäť v Divadle Nová scéna

20. júna si celý svet pripomína Svetový deň utečencov. Už v pondelok 17. júna uvedie Nová scéna hru Domov, kde je ten tvoj? , ktorá sa venuje práve tejto téme. Na predstavení sa zúčastní aj autorka knižnej predlohy svetoznáma spisovateľka Janne Teller….

Read More
Translate »