Novinky

SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník

SKD Martin uvedie prvý titul sezóny: hru Thomasa Bernharda Divadelník

Slovenské komorné divadlo Martin uvedie v piatok (10.11.) a v sobotu (11.11.) premiéru inscenácie hry Thomasa Bernharda Divadelník v réžii Michala Hábu.

Thomas Bernhard je jedným z najvýraznejších rakúskych dramatikov minulého storočia, ktorý zásadným spôsobom ovplyvnil poetiku modernej či postmodernej drámy. Napriek tomu je jeho dielo na Slovensku pomerne neznáme, v profesionálnom divadle sa inscenoval len zlomok z jeho košatej dramatickej tvorby. Medzi emblémové tituly patrí aj jeho Divadelník, ktoré si Slovenské komorné divadlo Martin zvolilo za prvú premiéru svojej jubilejnej sezóny. Ironický a provokatívny pohľad na človeka, ktorý v každom ohľade žije divadlom a predovšetkým samým sebou v divadle, ale zároveň briskne komentuje spoločnosť, v ktorej žije, pre ktorú hrá.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!
Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

Príležitosť osláviť jubileum divadla sa prirodzene využíva aj na to, aby sa bilancovalo, hodnotilo. Zároveň aby sa vyzdvihovala jeho spoločenská a estetická úloha, pripomínala sa ušľachtilosť, vymenúvali sa úspechy, ktoré dosiahlo. Rozhodnutie uviesť Bernhardovho Divadelníka v jubilejnej sezóne martinského divadla ponúka iný, v mnohom opačný pohľad. Pohľad značne sebaironický, nazerajúci na podstatu divadla a divadelníkov bez pátosu, kriticky a s humorom.

Divadelník / SKD Martin

Tvorcovia chcú pri príležitosti 80. výročia SKD Martin  prostredníctvom tejto inscenácie preskúmať a zhodnotiť základné javy divadla, obracajúce sa jednak do vnútra, k tvorcom, tvorkyniam, umelcom, umelkyniam, ale zároveň i smerom von – vo vzťahu k spoločnosti, ktorú reflektuje, hodnotí, a pre ktorú zároveň tvorí.

Článok pokračuje pod reklamou

K nezvyčajnému titulu sa pridávajú aj nezvyčajní tvorcovia. Debutovať v slovenskom činohernom divadle bude český režisér Michal Hába, ktorého tvorba sa vyznačuje ostrým satirickým tónom, zároveň priznanou a otvorenou divadelnosťou, ktorá skúma hranice a nanovo overuje možnosti divadla ako média. Ďalším špecifikom je aj obsadenie hlavnej úlohy divadelníka Bruscona Janou Oľhovou, ktorej herectvo je charakteristické nadhľadom, grotesknosťou a osobitým komentárom k stvárňovanej postave. V prvom titule sezóny sa ďalej predstavia: Matej Babej, Zuzana Rohoňová, Marek Geišberg, Katarína Dírerová, Ivana Matuľová a Tatiana Goldmannová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Vznik inscenácie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TS, Slovenské komorné divadlo Martin, www.skdmartin.sk

Zdroj: SKD Martin

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia (obnova dát): 2023-11-14 (adm/tpp)

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »