Novinky

Noc divadiel 2023 sa uskutoční v 30 mestách a obciach po celom Slovensku

Noc divadiel 2023 / Kam za kultúrou

Tretia novembrová sobota bude aj tento rok patriť pestrým divadelným zážitkom. Prípravy na 14. ročník obľúbeného celoslovenského podujatia Noc divadiel 2023 sú už v plnom prúde. Uskutoční sa 18. novembra 2023.

Noc divadiel 2023 ovládne celé Slovensko. Podujatím ožije 30 miest a obcí. „Tento rok máme prihlásených 58 divadiel, kultúrnych inštitúcií, centier či umeleckých škôl. Program sa uskutoční v 30 mestách a obciach po celom Slovensku,“ uviedol Dušan Poliščák z Divadelného ústavu, ktorý je každoročne koordinátorom podujatia Noc divadiel.

V pestrej programovej ponuke nebudú chýbať činoherné predstavenia, monodráma, bábkové divadlo, opera či muzikál. Okrem klasického programu si však mnohé zapojené divadlá, kultúrne inštitúcie aj umelecké školy pripravujú netradičné aktivity, ktoré bežne v ich repertoári nenájdeme. Budú to populárne prehliadky zákulisia, kvízy, inscenované čítania, výstavy a ďalšie aktivity. Mnohé z nich sa uskutočnia v netradičnom časovom rozpätí. Diváci tak budú mať možnosť skúmať, objavovať, zapájať sa do diania či sa len príjemne usadiť, vnímať a nechať sa unášať divadlom až do noci.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!) / Kam za kultúrou
Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!)

Noc divadiel 2023 prinesie predstavenia i diskusie

Literárnu diskusiu v divadelnom priestore pripravuje nielen Bábkové divadlo na rázcestí v Banskej Bystrici, ale aj Divadlo Paradox v Nových Zámkoch popri dvoch ďalších inscenáciách a workshope reči a artikulácie. Inscenované čítanie divadelnej hry s hercami divadla GUnaGU pripravujú v bratislavskom Štúdiu 12, ktorého brány sa zatvoria až neskoro večer po šansónovom koncerte Stanislavy Spišiakovej. A keďže Noc divadiel je aj o bezprostrednom kontakte tvorcov so svojimi divákmi, nebudú ním šetriť členovia Divadla ASTORKA Korzo ʼ90 v Bratislave. So svojimi návštevníkmi sa stretnú po predstavení Malér v happeningu Sen alebo skutočnosť?, ktorý bude spojený s autogramiádou.

Tú zažijú aj návštevníci Divadla Nová scéna po svetoznámom muzikáli Bedári a komédii Výstup. Muzikálovú divadelnú noc pripravuje aj Divadlo Jonáša Záborského Prešov, broadwayské Chicago doplní aj v tomto prípade živý orchester. Zábavná Noc divadiel bude v spoločnosti Divadla Komédie a trojice hercov Juraja Ďuriša, Juraja Hrčku a Marcela Ochránka v Mestskom kultúrnom stredisku v Senci. Mestské divadlo Trenčín stihne počas Noci divadiel účinkovať nielen v Bernolákove, ale aj v obci Soblahov, kde divákom Pavol Seriš v pohybovej komédii Chutilo vám, páni? ukáže, ako dokáže jeden herec zahrať až 20 rôznych charakterov.

Autorom tohtoročného vizuálu je grafický dizajnér Matúš Hnát. Pri svojom návrhu vychádzal z tohtoročného motta podujatia: Sen noci divadelnej. Motto obsahuje hravý odkaz na svetoznámeho dramatika Shakespeara. Snahou koordinátora bolo, aby mal aj vizuál hravú a snovú atmosféru. A práve s týmto shakespearovským mottom tematicky od začiatku až do konca ladí divadelný program vo Zvolene. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!
Literárny fond ocenil publikácie, ktoré vydal Divadelný ústav. Sú skvelým tipom na darček pod stromček!

Divadlo Jozefa Gregora Tajovského chystá okrem predstavenia Dobrý ročník o ceste za svojimi snami aj talkshow o Shakespearových hrách, snoch postáv a ne/splnených snoch protagonistov predstavenia. A kto túži po shakespearovskej klasike na javisku, nájde ju v košickom divadle Thália Színház, ktoré do Noci divadiel sa zapája s hrou Sen noci svätojánskej.

Článok pokračuje pod reklamou

Zažite aj s deťmi Sen noci divadelnej!

Vzťah k divadlu sa dá budovať od detstva. Vedia to aj v Národnom divadle Košice a počas Noci divadiel oslovia najmenších programom pre deti Malá scénička s lektorkou a herečkou Anikó Vargovou. Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre deťom priblíži komentovanou prehliadkou výstavu bábok Z rozprávky do rozprávky a následne chce už v netradičnom prostredí Študovne Starého divadla osloviť starších divákov monodrámou Klammova vojna. Najdlhšie ale bude spolu s deťmi tento rok snívať Divadlo Dobreta v Drahovciach, ktorého pestrý program bude trvať až tri dni.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND / Labutie jazero / Kam za kultúrou
Slávne Labutie jazero sa vracia do SND už v prvý novembrový víkend

Počas Noci divadiel sa aktívne a tvorivo prepájajú divadlá so svojimi divákmi aj divadlá a kultúrne inštitúcie navzájom. Viaceré z nich hosťujú na rôznych miestach a pripravujú zážitkový program. A to tak profesionálne divadelné zoskupenia, ako aj neprofesionálne divadelné súbory. Celoslovenská Noc divadiel je súčasťou európskeho projektu European Theatre Night. Možnosť prezentovať divadelný program aj inak, ako počas všedných dní, spája stovky divadiel a tisícky divákov po Európe.

Článok pokračuje pod reklamou

Práve v divadelnom priestore môžeme snívať celkom bdelo, jedinečne, v niečom neprenosne, ale zároveň všetci v jeden okamih spolu. Príbehy Noci divadiel budú pestré, ale v jeden deň v rôznych kútoch Slovenska nás všetkých, ktorí tieto príbehy budeme na javiskách či v hľadiskách prežívať, spojí divadelný zážitok. Veľmi sa na to tešíme a ďakujeme všetkým, ktorí sa aj tento rok zapojili,“ dodala riaditeľka Divadelného ústavu Vladislava Fekete. Noc divadiel najlepšie vystihujú tri atribúty: otvorenosť (ako potreba zo strany divadiel), interakcia (ako prvok hry a akcie zo strany publika) a prepájanie (ako schopnosť vytvárať siete medzi verejnosťou, divadlami, inštitúciami a mestami). Iniciátorom projektu je chorvátska Noć kazališta.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Návštevníci nájdu program zapojených divadiel na webe podujatia www.nocdivadiel.sk. Výber toho najzaujímavejšieho prinesieme už v utorok aj my v mimoriadnom vydaní Kam za kultúrou – Noc divadiel 2023.

TS, Divadelný ústav, theatre.sk

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala Lenka Leláková, PR & marketing Divadelného ústavu

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Posledná aktualizácia (obnova): 2023-11-14 (adm/tpp)

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »