Novinky

Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty

Slovenská filharmónia pozýva všetky generácie milovníkov hudby na koncerty v bratislavskej Redute aj v novembri 2023. Pozrite sa s nami na inšpiratívne hudobné stretnutia, ktoré pripravuje pre návštevníkov tohto mesiaca!

Novembrový kalendár v bratislavskej Redute sľubuje atraktívne hudobné zážitky. Slovenská filharmónia prináša novinku novej jubilejnej 75. koncertnej sezóny, ktorá sa v zahraničí teší poslucháčskemu dopytu. Okrem iného sa započúvate do klavírnej hudby a predstavia sa mladí umelci svojím rovesníkom v publiku. V programe však na návštevníkov toho čaká ešte oveľa viac.

Slovenská filharmónia pozýva na piesňový večer

Tohto mesačný program začína novinkou 75. koncertnej sezóny. Tým je cyklus Piesňové večery, ktorý sa uskutoční v Malej sále Slovenskej filharmónie. Úvodný koncert je na programe v utorok 7. novembra. Patriť bude slovenskej mezzosopranistke s medzinárodným renomé Jane Kurucovej. Tá svoj program vyskladala z výnimočne uvádzaných vokálnych diel Arnolda Schönberga, Almy Mahler a Ivana Hrušovského.

 

Umelkyňa sa v bratislavskej Redute predstaví s klavírnym sprievodom Stephana Matthiasa Lademanna. Na koncerte zaznejú štyri unikátne piesňové cykly – Písně na slova z Rukopisu královédvorského Antonína Dvořáka, Fünf Lieder z roku 1901 od Almy Mahler. Prečo Alma? Jej piesne sú plné lásky a túžby. Píše tak citlivo, tak jemne, zamilovane, nežne a zároveň vtipne. Vie veľmi dobre vykresliť ľudské túžby a šťastné, nezabudnuteľné momenty. Vždy, keď spievam alebo počúvam jej piesne, napĺňajú ma pozitívnou energiou a hrejú ma pri srdci, hovorí Jana Kurucová. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia jubiluje. Aké koncertné cykly prináša?

Nasledovať budú Tri reflexie slovenského skladateľa Ivana Hrušovského na básne Milana Rúfusa, Milana Krausa a Maše Haľamovej. Večer uzavrie cyklus Vier Lieder od Arnolda Schönberga. Koncert sa začne o 19.00.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Sobotná bodka za festivalom Novej slovenskej hudby a nedeľa s koncertom bez potlesku

sobotu 11. novembra máme jedinečnú možnosť spoznať tvorbu štyroch súčasných slovenských skladateľov a nazrieť do ich vnútorných svetov, ktoré vyjadrujú a komunikujú prostredníctvom hudby. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa uskutoční Záverečný koncert 32. ročníka festivalu Nová slovenská hudba. Marián Lejava skomponoval HERBSTTAG pre husle a sláčikový orchester podľa básne R. M. Rilkeho pre husľového virtuóza Milana Paľu.

Milan Paľa / title

Druhým výrazným sólistom večera bude violončelista Eugen Prochác, ktorému ušil na mieru Koncert pre violončelo a orchester č. 2 Mirko Krajčí. Svoj filharmonický debut na koncerte budú mať dvaja poslucháči záverečného ročníka kompozície na HTF-VŠMU –Robert Kolář s kompozíciou Fanfares a Šimon Lučenič so symfonickou básňou Equilibrium. 

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Slovenská filharmónia predstaví súčasnú tvorbu skladateľov v naštudovaní Mariána Lejavu. Koncert sa začne taktiež o 19.00.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Nedeľný Koncert bez potlesku pripravili členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom. Po boku komorného orchestra sa predstaví sólo harfistka orchestra Slovenská filharmónia Katarína Turnerová. Ewald Danel priblížil Koncert bez potlesku nasledovne: Naše životy sprevádzajú chvíle, kedy nemáme dôvod na radosť, oslavu či potlesk. V hudbe je veľa kompozícií, ktoré sú pre tieto situácie vhodným sprievodcom. Tak sa zrodila myšlienka koncertu bez potlesku.“ Koncert bez potlesku sa uskutoční v nedeľu 12. novembra o 16.00 v Malej sále SF.

Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Slovenský komorný orchester. Zdroj: Archív SF

Koncert komornej hudby aj s premiérou

utorok 14. novembra sa v Malej sále SF uskutoční druhý koncert cyklu Komorná hudba. Predstaví sa na ňom vedúci skupiny viol orchestra Slovenská filharmónia Martin Ruman, vynikajúci komorný hráč aj sólista. S klaviristkou Alenou Hučkovou tvoria stabilné komorné duo, ktoré vystupuje na Slovensku i v zahraničí. Do programu utorkového koncertu zaradili výber najzávažnejších diel z violového repertoáru. Violové sonáty Johannesa Brahmsa a Dmitrija Šostakoviča či Štyri tváre pre violu a klavír Dariusa Milhauda. Program sľubuje aj premiéru. Tou bude Ciaccona Daniela Rumlera. Koncert sa začne o 19.00.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jubilejný Bratislava Mozart Festival odštartovalo Mozartovo Requiem. Bolo to pôsobivé, éterické a interpretačne strhujúce
Mozartovo Requiem odštartovalo jubilejný Bratislava Mozart Festival. Bolo pôsobivé, éterické a strhujúce

Slovenská filharmónia patrí aj mladým

Vo štvrtok 16. novembra sa uskutoční druhý koncert cyklu Junior pre mladých návštevníkov bratislavskej Reduty. S orchestrom Slovenská filharmónia sa predstavia mimoriadne talentovaní študenti Vysokej školy múzických umení v Bratislave a Akadémie umení v Banskej Bystrici – sopranistky Vanesa Čierna a Dominika Mičíková, mezzosopranistka Andrea Nemcová, flautistky Klára Kubriczká Přecechtělová a Martina Pepuchová, klaviristka Anna Štibraná, huslista Marek Juráň a pozaunista Martin Panák. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Sólisti a Slovenská filharmónia vystúpia pod taktovkou Maroša Potokára, ktorý patrí k najmladšej generácii slovenských dirigentov. Koncert orchestra Slovenská filharmónia a mladých sólistov ponúkne mozaiku diel mnohých skladateľov. Začne sa o 19.00.

Symfonický koncert so šéfdirigentom chýbať nebude

Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina opäť vo štvrtok piatok 23. a 24 novembra. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa orchester predstaví na tohtoročnom turné v Južnej Kórei (26. 11. – 4. 12. 2023). Na úvod zaznie Koncertná predohra Es dur Jána Levoslava Bellu, nasledovať bude Travel Notebook pre klavír a orchester Alexeya Shora, Rapsódia na Paganiniho tému pre klavír a orchester Sergeja Rachmaninova a symfonická fantázia, op. 32 Francesca da Rimini Piotra Iľjiča Čajkovského.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Sólistom večerov bude kórejský klavirista Yekwon Sunwoo, ktorý študoval na Julliarde i Curtis Institute of Music vo Philadelphii. Je laureátom viacerých medzinárodných súťaží. V Slovenskej filharmónii debutoval v roku 2017 po boku Juhokórejského KBS Symphony Orchestra. Koncerty sa začnú o 19.00.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
SND / Labutie jazero / Kam za kultúrou
Slávne Labutie jazero sa vracia do SND už v prvý novembrový víkend

Pred piatkovým koncertom pozýva Slovenská filharmónia všetkých návštevníkov a abonentov na stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktoré sa uskutoční vo foyeri SF o 18.15.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Druhý koncert cyklu Klavír a klaviristi je na programe v Malej sále SF v utorok 28. novembra. V Slovenskej filharmónii sa debutovo predstaví moskovský rodák Dmitry Ishkhanov, ktorý sa so svojimi rodičmi presťahoval na Maltu. Už ako 14-ročný debutoval v newyorskej Carnegie Hall. Program klavírneho recitálu zostavil z diel ruskej klavírnej literatúry – Sergeja Prokofieva, Sergeja Rachmaninova a Alexandra Skriabina. Len 18-ročný umelec je poslucháčom na Univerzite Mozarteum v triede profesora Pavla Gililova. Koncert sa začne o 19.00. V pondelok 27. novembra sa mladý klavírny virtuóz predstaví v Dome umenia Piešťany.

Od Myslivečka k Mozartovi

Novembrový program v bratislavskej Redute uzavrie a decembrový otvorí dvojica koncertov vo štvrtok a piatok 30. novembra a 1. decembra. Po boku Slovenského komorného orchestra vystúpi slovenská sopranistka žijúca v Prahe Simona Houda Šaturová, v ktorej interpretácii zaznejú diela Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.

Pri príležitosti premiéry filmu Il Boemo hovorila o interpretácii diel oboch skladateľov: Estetika interpretácie oboch skladateľov si je skutočne blízka, dokonca by som povedala, že na nejaké rozlišovanie Mozarta od Myslivečka nie je vo vokálnom prístupe žiaden priestor. Pred pár rokmi som mala možnosť nahrať diela oboch autorov. Skladby sme vyberali z rovnakej dekády, keď bol Mysliveček na vrchole svojej tvorby a Mozart iba začínal. Bolo to nesmierne zaujímavé porovnanie. Od tej doby mám dojem, že Mozart na Myslivečka v podstate plynule nadviazal a rozvinul jeho vklad.” Koncerty sa začnú o 19.00.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: archív SF

Zdroj: SF

Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

*** Správu sme redakčne upravili. (red) ***

Posledná aktualizácia: 2023-11-06 (adm-tpp) 

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »