Novinky

Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

Divadlo Jána Palárika uvedie svoju prvú premiéru v jubilejnej 50. sezóne 13. októbra 2023. Autorská inscenácia Filip je poctou hudobníkovi, spevákovi, skladateľovi, hercovi, režisérovi, humoristovi a jednej z najvýraznejších osobností dejín tohto divadla Jarovi Filipovi.

Divadlo Jána Palárika uvádza už dnes prvú premiéru svojej jubilejnej sezóny. „50. sezónu sme chceli otvoriť niečím naozaj výnimočným. Motto sezóny znie: „Spolu tvoríme príbehy“ a tak sme sa rozhodli vzdať hold osobnostiam, ktoré začali písať príbeh nášho divadla. Aj v súčasnosti pracujú v divadle pamätníci, ktorí nám podávajú autentickú správu o časoch Divadla pre deti a mládež tzv. zlatej ére trnavského divadla. Aj vďaka nim spomíname na neuveriteľne všestranného herca Jara Filipa, ktorý u nás pôsobil 12 rokov. A stopa, ktorú zanechal v divadle a divákoch prežíva dodnes,“ povedala umelecká šéfka DJP Lucia Mihálová.

INZERCIA / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Text inscenácie zostavil z autentických spomienok, dokumentov, rozhovorov a korešpondencií dramatik a dramaturg Miro Dacho. Režisérom inscenácie je Ján Luterán, ktorý pre Divadlo Jána Palárika vytvoril populárnu inscenáciu o futbalovom klube Spartak Trnava Futbal alebo Bílý andel v pekle. „Snažili sme sa s celým tímom sprostredkovať divákom autenticitu, spontánnosť, hravosť a humor Jara Filipa. Inscenácia Filip je plná jeho hudby, vtipu a variácií na situácie z jeho života, ktoré nám prišli najzaujímavejšie a pre jeho životný štýl signifikantné. Je to kolektívne dielo, kde sú všetci ôsmi herci Jarom Filipom a zároveň nikto z nich, pretože Jaro Filip bol naozaj jedinečný a nenapodobiteľný,“ uviedol režisér Ján Luterán.

Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

V inscenácii o jednom z najikonickejších hudobníkov nebude chýbať živá hudba. Účinkujúci herci Vladimír Jedľovský, Michal Jánoš, Dana Droppová, Silvia Soldanová, Tomáš Vravník, Miroslav Beňuš a vzácny hosť, herec a klavirista Daniel Žulčák ju budú naživo interpretovať priamo na javisku.

Som nadšený z toho, aké veľké zázraky sa dejú za ten krátky čas, čo skúšame Filipa. Herci sú autentickí, tak ako bol aj Jaro Filip. Som rád, že som toho svedkom. Filipove nahrávky nie sú z dnešného pohľadu na hudbu dokonalé. Práve tým sú výnimočné a nesmrteľné. V inscenácii si zahrá aj pianíno, na ktorom hral Jaro Filip v tomto divadle a zostala na ňom vypálená klávesa od cigarety,“ povedal hudobník Martin Husovský.

Scénu navrhol Juraj Kuchárek. Kostýmová výtvarníčka Alžbeta Kutliaková sa inšpirovala priamo šatníkom Jara Filipa. A tak sa na javisku ocitne naraz osem Jarov Filipov vrátane ikonických fúzov. Pohybovej spolupráce sa ujal tanečník a choreograf Lacko Cmorej. Scénu a kostýmy vyrobili dielne trnavského divadla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu / Kam za kultúrou
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TS, Divadlo Jána Palárika v Trnave, www.djp.sk

Foto: Robert Tappert

Zdroj: DJP

Redakciu informovala a fotografie poskytla Katarína Čučková, marketingová riaditeľka DJP

*** Správu sme redakčne upravili (red/smp) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-14 (adm/kv)

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle
Divadlo

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom

Jakubiskova Perinbaba je spojená so Spišským divadlom. Herec Albín Medúz stvárňuje rovnakú úlohu vo filme aj v divadle

Read More
Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Translate »