Novinky

Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

Divadlo Jána Palárika uvedie svoju prvú premiéru v jubilejnej 50. sezóne 13. októbra 2023. Autorská inscenácia Filip je poctou hudobníkovi, spevákovi, skladateľovi, hercovi, režisérovi, humoristovi a jednej z najvýraznejších osobností dejín tohto divadla Jarovi Filipovi.

Divadlo Jána Palárika uvádza už dnes prvú premiéru svojej jubilejnej sezóny. „50. sezónu sme chceli otvoriť niečím naozaj výnimočným. Motto sezóny znie: „Spolu tvoríme príbehy“ a tak sme sa rozhodli vzdať hold osobnostiam, ktoré začali písať príbeh nášho divadla. Aj v súčasnosti pracujú v divadle pamätníci, ktorí nám podávajú autentickú správu o časoch Divadla pre deti a mládež tzv. zlatej ére trnavského divadla. Aj vďaka nim spomíname na neuveriteľne všestranného herca Jara Filipa, ktorý u nás pôsobil 12 rokov. A stopa, ktorú zanechal v divadle a divákoch prežíva dodnes,“ povedala umelecká šéfka DJP Lucia Mihálová.

INZERCIA / ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU

Text inscenácie zostavil z autentických spomienok, dokumentov, rozhovorov a korešpondencií dramatik a dramaturg Miro Dacho. Režisérom inscenácie je Ján Luterán, ktorý pre Divadlo Jána Palárika vytvoril populárnu inscenáciu o futbalovom klube Spartak Trnava Futbal alebo Bílý andel v pekle. „Snažili sme sa s celým tímom sprostredkovať divákom autenticitu, spontánnosť, hravosť a humor Jara Filipa. Inscenácia Filip je plná jeho hudby, vtipu a variácií na situácie z jeho života, ktoré nám prišli najzaujímavejšie a pre jeho životný štýl signifikantné. Je to kolektívne dielo, kde sú všetci ôsmi herci Jarom Filipom a zároveň nikto z nich, pretože Jaro Filip bol naozaj jedinečný a nenapodobiteľný,“ uviedol režisér Ján Luterán.

Divadlo Jána Palárika v Trnave si uctí Jara Filipa prvým premiérovým titulom jubilejnej sezóny

V inscenácii o jednom z najikonickejších hudobníkov nebude chýbať živá hudba. Účinkujúci herci Vladimír Jedľovský, Michal Jánoš, Dana Droppová, Silvia Soldanová, Tomáš Vravník, Miroslav Beňuš a vzácny hosť, herec a klavirista Daniel Žulčák ju budú naživo interpretovať priamo na javisku.

Filip

Som nadšený z toho, aké veľké zázraky sa dejú za ten krátky čas, čo skúšame Filipa. Herci sú autentickí, tak ako bol aj Jaro Filip. Som rád, že som toho svedkom. Filipove nahrávky nie sú z dnešného pohľadu na hudbu dokonalé. Práve tým sú výnimočné a nesmrteľné. V inscenácii si zahrá aj pianíno, na ktorom hral Jaro Filip v tomto divadle a zostala na ňom vypálená klávesa od cigarety,“ povedal hudobník Martin Husovský.

Filip / DJP / Kam za kultúrou

Scénu navrhol Juraj Kuchárek. Kostýmová výtvarníčka Alžbeta Kutliaková sa inšpirovala priamo šatníkom Jara Filipa. A tak sa na javisku ocitne naraz osem Jarov Filipov vrátane ikonických fúzov. Pohybovej spolupráce sa ujal tanečník a choreograf Lacko Cmorej. Scénu a kostýmy vyrobili dielne trnavského divadla.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu / Kam za kultúrou
Na Slovensko sa vracia Cirque du Soleil. Predstavením OVO divákov vtiahne do farebného sveta hmyzu

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

TS, Divadlo Jána Palárika v Trnave, www.djp.sk

Foto: Robert Tappert

Zdroj: DJP

Redakciu informovala a fotografie poskytla Katarína Čučková, marketingová riaditeľka DJP

*** Správu sme redakčne upravili (red/smp) ***

Posledná aktualizácia: 2023-10-14 (adm/kv)

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »