Novinky

István Nagy v Cíferi vzdal poctu slovenskému Schubertovi a predstavil debutový album

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou

Slovenský organista István Nagy zaznamenáva medzinárodné ohlasy nielen svojou interpretáciou ako virtuóz obdarený technickou brilantnosťou, strhujúcim prednesom a hlbokou znalosťou organovej interpretácie. Úspechy v medzinárodnom meradle získal aj ako skladateľ. Práve István Nagy bol hudobným hosťom druhého koncertu 25. ročníka Jesenného cyklu koncertov v predposlednú októbrovú nedeľu v Cíferi. Vyhral sa s romantizmom, ktorý lichotil miestnemu nástroju. Vzdal poctu Johannovi Sebastianovi Bachovi i Mikulášovi Schneiderovi - Trnavskému. Zároveň predstavil i svoj debutový album.

Prestížny Jesenný cyklus koncertov v Cíferi, ktorý organizuje Spolok priateľov hudby v Cíferi pod patronátom starostu obci Cífer, Mgr. Maroša Sagana, PhD. a s finančnou podporou Obce Cífer a Hudobného fondu píše svoj jubilejný ročník. Dramaturgia jeho 25. ročníka pokračovala v nedeľu 22. októbra 2023 druhým hudobným stretnutím. Tentoraz prišiel na rad organový recitál. V rímsko-katolíckom Kostole sv. Michala Archanjela sa krátko po 15.00 hod. rozoznel miestny kráľovský nástroj farebnou, štýlovo pestrou a na virtuózne pasáže bohatou dramaturgiou v podaní interpreta, ktorým bol koncertný a chrámový organista, v Nórsku i v Maďarsku oceňovaný a uznávaný skladateľ István Nagy.  

István Nagy s registrátorom
István Nagy s registrátorom MUDr. Dávidom Andom pred koncertom v Cíferi. Foto: Dušan Caja

Úvod stretnutia však patril pozdravnému slovu, ktorým sa prítomným prihovoril predseda Spolku priateľov hudby v Cíferi, o.z., pán Dušan Caja. Priblížil v ňom nielen význam cíferských koncertov klasickej hudby na rozvoj vzťahu ľudí k nádhernej hudbe. Ilustroval ho na svojej osobnej skúsenosti.

Jesenný cyklus koncertov / Cíferská hudobná jar / Kostol sv. Michala Archanjela, Cífer
Dejiskom koncertov je Kostol sv. Michala archanjela. Foto: Silvia Mária Petrovits
predseda Spolku priateľov hudby v Cíferi, o.z., pán Dušan Caja
Predseda Spolku priateľov hudby v Cíferi, o.z., pán Dušan Caja počas príhovoru. Foto: Silvia Mária Petrovits

Dovolím si byť trochu osobný. Keď som bol malý chlapec, doma sme mali 4 CD s klasickou hudbou. Najprv to bol Vivaldi, potom to bol Bach, Mozart a Čajkovský. Boli to CD-čká z edície Diskotéka mladého světa. Internet som vtedy ešte nemal, a napríklad Youtube ešte ani neexistoval. No, mal som to šťastie, že sa v našej obci konali koncerty klasickej hudby: Cíferská hudobná jar,“ začal svoje spomínanie Dušan Caja.

Koncertom pripomenuli udalosti spred štvrťstoročia

Nedeľným organovým koncertom si v Cíferi pripomenuli nielen 25. ročník tohto podujatia. Oslávili aj 25. výročie odhalenia pamätnej tabule na dome, v ktorom kedysi býval MUDr. Štefan Bugala. Práve tam sa svojho času stretávala trojica hudobných skladateľov: Mikuláš Schneider-Trnavský, Eugen Suchoň a Gejza Dusík. „Keď som mal 9 rokov, zúčastnil som sa ako miništrant odhalenia a požehnania pamätnej tabule, venovanej trom hudobným skladateľom: M. Schneiderovi-Trnavskému, E. Suchoňovi a G. Dusíkovi. Títo sa schádzali v Cíferi, v dome lekára Dr. Štefana Bugalu. Udalosti sa zúčastnili osobnosti hudobného života, ktoré som ako dieťa nepoznal. Okrem rodinných príslušníkov skladateľov to bola napríklad aj speváčka Mária Kišoňová-Hubová. Po odhalení pamätnej tabule nasledoval prvý koncert prvého ročníka Jesenného cyklu koncertov. Už si nepamätám, či som sa zúčastnil aj toho koncertu, ale moment odhalenia pamätnej tabule mi v pamäti zostal. Bol to rok 1998. O pár dní, 25. októbra – to bude už 25 rokov,“ spomína Dušan Caja.

V Cíferi privítali počas recitálu Istvána Nagya i vzácneho hosťa. Vnuka slovenského Schuberta!

Aj to boli udalosti, ktoré znamenali zrod už štvrťstoročia trvajúcej edície Jesenných koncertov v Cíferi. Tie už niekoľko rokov Dušan Caja organizuje.

NEPREHLIADNITE / Článok pokračuje pod reklamou

Ani som si spočiatku neuvedomoval, aké osobnosti u nás vystupujú a koľkých slovenských či svetových premiér som sa zúčastnil. Ak mám byť niekomu vďačný za svoj vzťah ku klasickej hudbe, tak je to Dr. Viliam Hafner. Pritiahol do Cífera neskutočné množstvo špičkových umelcov. A tým dal Cíferčanom možnosť vybudovať si vzťah k nádhernej hudbe,“ zaspomínal si na vznik inšpiratívnej tradície. Práve tohtoročné nedožité 90. narodeniny MUDr. Viliama Hafnera reflektovali v Cíferi vyhlásením Roka Viliama Hafnera. Všetky koncerty organizované v tomto roku tak venujú MUDr. Viliamovi Hafnerovi, čestnému občanovi obce Cífer a dlhoročnému organizátorovi kultúrneho života v Cíferi. „Prešlo 25 rokov a zo mňa sa stal organizátor týchto koncertov. A ja som veľmi rád, že dnes tu môžem privítať ďalšieho výborného organistu, ktorým je István Nagy. V programe zaznejú aj skladby Mikuláša Schneidera-Trnavského. Ktorý, ako som spomínal, Cífer pravidelne navštevoval. A som veľmi rád, že tu môžem u nás privítať aj vnuka M. Schneidera-Trnavského pána JUDr. Štefana Bugalu,“ uviedol v príhovore Dušan Caja. 

Vzápätí nasledoval niečo cez hodinu trvajúci program, ktorý predniesol vyhľadávaný interpret István Nagy.

Dejiskom koncertov je Kostol sv. Michala archanjela. Foto: Silvia Mária Petrovits

Organ – srdce koncertu

Pozornosť prítomných sa sústredila na dvojmanuálový v srdci romantický organ v Cíferi postavil organár Otokar Važanský – Nitra, v roku 1941. Z času na čas, počas svojich návštev dcérky v Cíferi, ho rád rozoznel aj náš velikán, slovenský Schubert a autor väčšiny piesní Jednotného katolíckeho spevníka,  Mikuláš Schneider-Trnavský. Avšak odvtedy si už miestny organ zažil a prežil všeličo. V roku 1991 prešiel generálnou opravou a bol v duchu Orgelbewegungu Ing. Miroslavom Hegerom z Plzne dispozične pozmenený. Tieto zmeny mu však viac uškodili ako pomohli a v niektorých registroch dokonca stráda. No i tak sa ako koncertný nástroj (a nielen liturgický) pod rukami skúseného interpreta, ktorým István Nagy, bez pochýb je, počúval naozaj príjemne.

Organ / Kostol sv. Michala Archanjela, Cífer
Organ v Kostole sv. Michala Archanjela v Cíferi rozoznel aj István Nagy. Foto: Silvia Mária Petrovits

To najlepšie a majestátny zvuk plný farieb v pestrej škále dynamiky ako sochár majstrovsky vytesal skvelý interpret István Nagy aj napriek nie úplne 100%-ému stavu nástroja. Veľkou pomocou mu pre neveľmi dokonalý stav nástroja bol jeho registrátor, MUDr. Dávid Anda.

Koncertný organista Mgr. István Nagy, DiS.art. s registrátorom MUDr. Dávidom Andom.
Koncertný organista Mgr. István Nagy, DiS.art. s registrátorom MUDr. Dávidom Andom. Foto: Silvia Mária Petrovits

Programom vzdal István Nagy poctu slovenskému Schubertovi, Bachovi i velikánom romantizmu

Koncertný organista, kantor slovenských katolíckych veriacich v Budapešti, pedagóg a skladateľ István Nagy, sa v programe koncertu predstavil s dielami, ktoré odkazovali na jeho pozitívny vzťah k baroka či romantizmu. No vzdal i poctu slovenskému Schubertovi. Úvodné tóny patrili Bachovmu Concertu in d. Z diela J. S. Bacha zaznela aj Herzlich tut mich verlangen, BWV 727. V programe sme si vypočuli tiež diela európskeho romantizmu. Boli to Prelúdium a fúga na meno B-A-C-H (prvá verzia z roku 1855) Franza Liszta či Sonáta pre organ A dur, Op. 65, No. 3 Felixa Mendelssohna-Bartholdyho. V programe koncertu zaznelo aj niekoľko prelúdií Mikuláša Schneidera-Trnavského.  

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi. Foto: Silvia Mária Petrovits

V znamení harmónie, technickej istoty a filigránskej virtuozity

Na koncerte sa ako skladateľ predstavil aj interpret. Vypočuli sme si eucharistickou piesňou „Na kolená padáme“ inšpirovanú Ariu con Variazioni. Istvána Nagy k jej tvorbe viedol nízky počet organových skladieb z klasicistického obdobia. Variácie na tému známej eucharistickej piesni, ktorej vznik datujeme práve do obdobia klasicizmu, poňal István Nagy ako hudobnú poctu géniom hudobného klasicizmu Haydnovi a Mozartovi. Práve ich kompozičné postupy v jednotlivých variáciách zrkadlil. Ako prídavok zahral improvizáciu na tému piesne Matka Božia Trnavská. Zachytil v nej taktiež okamihy z nej plynúcej inšpirácie tvorivých myšlienok a pozval prítomných duchovne pookriať.

Cífersky recitál charakterizovala harmónia, virtuózne majstrovstvo v početných brilantných pasážach, štýlová vernosť, výborná technická a interpretačná disponovanosť i umelecká presvedčivosť a suverenita Istvána Nagya.

István Nagy
István Nagy. Foto: Silvia Mária Petrovits

István Nagy predstavil aj svoj debutový album

Po koncerte sme si mali možnosť zakúpiť „z brusu“ nové debutové CD Istvána Nagya s názvom Nebeská harmónia, ktoré vyšlo tento mesiac.  Nahral ho na historickom nástroji prešovskej Konkatedrály sv. Mikuláša za podpory partnerov SOZA a BIES dielňa – výroby a opravy organov. Na disku, ktoré vyšlo vo FILMA Production nájdete diela velikánov prelomu vrcholnej renesancie a baroka (J. P. Sweelincka), baroka (J. Pachelbel, G. Muffat, J. S. Bach) či romantizmu. Ten reprezentuje F. Mendelssohn-Bartholdy a interpretov vzťah k hudobnému klasicizmu a romantizmu s impresionistickým nádychom zosobňuje zase dvojica diel z autorskej tvorbu interpreta. Tá ho predstavuje nielen ako skladateľa, ale i ako vynikajúceho improvizátora.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jesenný cyklus koncertov / Kam za kultúrou
Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Aký program prinesie?

Foto: Dušan Caja, Silvia Mária Petrovits

Písané z koncertu 22. októbra 2023, Kostol sv. Michala archanjela v Cíferi v rámci 25. ročníka Jesenného cyklu koncertov v Cíferi

István Nagy, organista

Program:

  1. J. S. Bach/A. Vivaldi: Concerto in d, BWV 596 
  2. J. S. Bach: Herzlich tut mich verlangen, BWV 727
  3. István Nagy: Aria con Variazioni „Na kolená padáme“
  4. Felix Mendelssohn-Bartholdy: Sonáta pre organ A dur, Op. 65, No. 3
  5. Mikuláš Schneider-Trnavský: Prelúdiá pre organ (1920): č.24.: Preludio e fughetta g mol;  č. 28.: Andante sostenuto e mol, č. 36.: Andante Es dur a č. 40.: Maestoso f mol
  6. Franz Liszt: Prelúdium a fúga na meno B-A-C-H (prvá verzia z roku 1855)
Prídavok: Improvizáciu na tému piesne Matka Božia Trnavská

Kam na výstavy
Architektúra Culture Eventy Kam za kultúrou Výtvarné umenie

Múzeá a galérie volajú. Októbrové tipy na výstavy sú už tu

Múzeá a galérie volajú. Októbrový špeciál rubriky Kam za kultúrou so zaujímavými tipmi na atraktívne výstavy je už tu…

Read More
Dom umenia Fatra
Culture Hudba Koncerty News

ŠKO Žilina počas októbra 2024 v znamení zážitkov i debutu

ŠKO Žilina pozýva v októbri 2024 publikum na atraktívne koncerty. Pozýva na klavírny koncert, detskú operu, Vivaldiho aj európsku hudbu v znamení debutantov v Žiline.

Read More
Dom umenia SF Piešťany
Culture Divadlo Eventy Hudba News PR

Dom umenia SF v Piešťanoch sprostredkuje jedinečné zážitky s newyorskou Met

Dom umenia SF v Piešťanoch pozýva aj v novej sezóne na jedinečné operné zážitky s newyorskou MET. Vychutnajte si živé prenosy s TOP castom!

Read More
Translate »