Novinky

Lucia Potokárová približuje 55. sezónu ŠFK: „Je to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných umelcov“

Lucia Potokárová / ŠFK / Štátna filharmónia Košice

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) oficiálne štartuje svoju polojubilejnú 55. koncertnú sezónu vo štvrtok 12. októbra 2023. Otváraciemu koncertu so šéfdirigentom Robertom Jindrom však predchádzalo už niekoľko koncertov. S akými pocitmi štartujú v Košiciach novú sezónu, a čo všetko priaznivcov počas novej sezóny ešte len čaká, nám v rozhovore prezradila pani Lucia Potokárová, riaditeľka Štátnej filharmónie Košice.

Patrí k elitným filharmóniám nášho stredoeurópskeho regiónu a na svojom konte má niekoľko nahrávok. Medzi nimi nájdete i vavrínom víťazstva na Rádiohlavách ocenenú nahrávku Cikkerových orchestrálnych diel pod taktovkou Zbyňka Müllera. Štátna filharmónia Košice (ŠFK) po obsahovej stránke prináša sezónu za sezónou atraktívny, kvalitne prepracovaný program. A práve to charakterizuje aj aktuálnu koncertnú sezónu. Hoci sa zameriava na hudbu 20. storočia, rezonuje v nej i myšlienka popularizácie slovenskej hudobnej tvorby či uvádzanie inšpiratívnych, takmer raritných titulov vrátane premiér. A tak popri programoch priťahuje záujem čoraz širšieho publika naprieč generáciami aj účasť výnimočných domácich a zahraničných umelcov. Čo už pred štartom sezóny pripravili a s akým ohlasom sa stretli? Rovnako tiež i to, aký program čaká návštevníkov košickej filky v tejto sezóne, prezradila riaditeľka ŠFK, pani Lucia Potokárová.

Prv než sa pozrieme podrobnejšie na plány 55. koncertnej sezóny ŠFK, ako by ste ju stručne charakterizovali?

Naša 55. koncertná sezóna je pestrá a pre všetkých. Rad koncertov čaká na rodiny s deťmi, a to isté konštatovanie platí aj programoch, ktoré cielia na ďalšie generácie. Bude to sezóna plná skvelej hudby a privítame mnoho excelentných sólistov a dirigentov.

Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom. / ŠFK
Štátna filharmónia Košice so svojím šéfdirigentom Robertom Jindrom.
Hoci vlastnú sezónu štartujete otváracím koncertom až 12. októbra, na svoje publikum ste mysleli už od začiatku septembra. Pred oficiálnym štartom aktuálnej sezóny uviedla Štátna filharmónia Košice viaceré mimoriadne koncerty. Zaznel klavírny recitál Jonathana Fournela a oslávili ste 40 rokov Collegia Technica. Na milovníkov opery ste cielili koncertným uvedením Dvořákovej rozprávkovej Rusalky s výnimočnými domácimi i zahraničnými umelcami. A samozrejme, nechýbal ani tradičný Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Ako by ste zhodnotili predštartovnú koncertnú a festivalovú štafetu?
Lucia Potokárová / ŠFK
Riaditeľka ŠFK, pani Lucia Potokárová počas tlačovej konferencie k 55. koncertnej sezóne. Foto: Silvia Mária Petrovits

Súčasťou každého otvorenia koncertnej sezóny Štátnej filharmónie Košice (ŠFK) je organizovanie Medzinárodného festivalu Ivana Sokola (MOFIS). Tento rok sme v rámci 52. ročníka festivalu pripravili aj zopár noviniek. Realizovali sme koncerty nielen v Košiciach, ale aj v okolí. Organ sme nechali znieť napríklad v Spišskej Novej Vsi, v Prešove, Kežmarku i v Rožňave.

Aký bol 52. ročník MOFIS?

MOFIS bol dramaturgicky veľmi zaujímavý. Rovnako atraktívny a výnimočný bol aj čo sa týka obsadenia. Jeho tohtoročným lejtmotívom bola improvizácia, ktorá sa pretavila do programov umelcov v rámci jednotlivých koncertov. Pripravili sme tiež workshop zameraný na improvizáciu, do ktorého sa nám aktívne i pasívne zapojilo viacero mladých účastníkov umelcov – organistov.  Súčasťou festivalu bola aj novinka. Tou bol organový maratón, ktorý sme organizovali v predvečer Medzinárodného maratónu mieru. Bolo veľmi pekné sledovať aj bežcov, ktorí zavítali na tento maratónsky koncert. Zazneli štyri koncerty v štyroch kostoloch. Program však vyvrcholil v Dóme sv. Alžbety improvizáciou troch organistov spätých s Košicami.

Pokračovali ste aj v tradícií uvádzania diel Johanna Sebastiána Bacha?

Áno, aj naďalej pokračujeme vo veľkej dramaturgickej ambícií, ktorou je uvedenie všetkých diel Johanna Sebastiána Bacha. Tento cieľ chceme dosiahnuť v rámci 10 rokov. My sme s týmto zámerom začali ešte minulý rok. Doposiaľ sme pripravili už štyri koncerty. Tento rok sme na festivale uviedli tretí a štvrtý koncert tohto nášho dramaturgického počinu.

ČLÁNOK POKRAČUJE POD REKLAMOU
A ako to bolo s návštevnosťou? Boli medzi návštevníkmi festivalu zastúpené všetky generácie? Respektíve, ktorú vekovú skupinu oslovilo organové umenie najviac?

To je veľmi dobrá otázka. Rovnako výnimočný a úspešný bol MOFIS aj svojou návštevnosťou. Tá pri niektorých koncertoch prekonávala kapacity chrámov, čomu sa veľmi tešíme. Mám totiž pocit, že návštevník, ktorý navštevuje koncerty organovej hudby je iný ako ten, ktorý navštevuje koncerty ŠFK. Ukazuje sa, že je len veľmi malá skupinka návštevníkov, ktorá je medzi týmito množinami prienikom. MOFIS má teda svoje publikum. Javí sa, že je skôr staršie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
MOFIS / Medzinárodný organový festival Ivana Sokola
Vo štvrtok štartuje Medzinárodný organový festival Ivana Sokola. Píše 52. ročník
Ďalším mimoriadnym koncertom pred vlastným štartom sezóny bola v Štátnej filharmónii Košice aj Rusalka v koncertnom šate. Po boku košických filharmonikov sa pod taktovkou šéfdirigenta Roberta Jindru predstavilo výnimočné obsadenie s umelcami svetového renomé. Aké boli reakcie publika?

Mimoriadne, a to  nielen odborné ale i laické. Už len samotný záujem o koncert bol enormný. Koncertnú sálu sme vypredali a predali sme ešte aj ďalších 100 stoličiek, tzv. prístavkov. Čiže, návštevnosťou sme atakovali 800 miest, čo je naozaj veľké číslo. Takže sa z toho veľmi tešíme.

Šéfdirigent Robert Jindra patrí k vyhľadávaným operným dirigentom. Osobne som pod jeho taktovkou v Bratislave zažila v podobnom obsadení výnimočnú Rusalku. Aká bola tá koncertná v Košiciach?

Ja osobne som takéto prevedenie Rusalky nepočula. Samozrejme, neporovnávala som ho s klasickou divadelnou produkciou Rusalky, ale musím povedať, že vo mne evokovalo priam divadelný pocit. Pán šéfdirigent dramaturgicky výber zostavil vynikajúco. Bol to prierez operou, a teda náš poslucháč mohol právom nadobudnúť pocit, že bol naozaj na opere a nielen na uvedení jedného z dejstiev. Človek sa nemohol ubrániť pocitu, že mu nič z Rusalky nechýbalo. Ja veľmi tomuto počinu tlieskam. Ono to chce naozaj skúseného dirigenta a špičkového odborníka na to, aby to takto urobil. No a tie odozvy od publika boli fantastické. Koncert sa stretol s obrovským záujmom nielen u publika, ale aj s výrazne pozitívnou spätnou väzbou kritikov. Na koncerte sa predstavil výber naozaj špičkových sólistov počnúc od Kateřiny Kněžíkovej, Pavla Bršlíka, Jany Kurucovej až po Petra Kellnera. Ľudia sa informovali, kedy plánujeme Rusalku zopakovať, či to neplánujeme nahrať, že by si to radi kúpili atď. Čiže záujem bol obrovský a aj odozva bola veľmi príjemná.  

Rusalka / Štátna filharmónia Košice / ŠFK
Hviezdna Rusalka v košickej filke vzbudila veľké ohlasy. Foto: Miriama Fencíková
Nahrali ste mi na smeč. Iste sa opýtam za nejedného spokojného návštevníka. A uvažujete s nahraním Rusalky?

Keďže divácky dopyt bol naozaj obrovský, reálne sme si položili túto otázku a zaoberáme sa ňou. No v tejto chvíli by asi bolo predčasné a ani nebolo korektne vyjadriť sa: áno či nie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
A. Dvořák: Rusalka / Opera SND / Star cast
Rusalka v SND: hviezdny večer plný impulzov
Vráťme sa teraz k plánom a k 55. sezóne trochu bližšie.

Pre našich divákov sme v rámci našej 55. koncertnej sezóny pripravili rad koncertov, na ktorých zaznie skvelá hudba. Predstavia sa u nás excelentní sólisti aj dirigenti. Po obsahovej stránke potešia divákov všetkých generácií. Pripravili sme tradičné abonentné, komorné i mimoriadne a sviatočné koncerty. Okrem abonentných koncertov, ktoré zahŕňajú našu hlavnú činnosť, ŠFK prinesie 22 koncertov v rámci abonentných cyklov A a B. Okrem toho sme pripravili aj mimoriadne koncerty pre deti a mládež či rad komorných koncertov. Z našej ponuky koncertov si vie skutočne vybrať aj konzervatívny návštevník holdujúci tradičnému repertoáru, ale aj ten, ktorý má rád populárnejšiu hudbu alebo raritný program či vysoké umenie.

V minulých sezónach ste ponúkli aj populárne predkoncertné stretnutia a verejné generálky. Zachováte ich počas aktuálnej sezóny?

Áno, pokračujeme tiež v obľúbených predkoncertných stretnutiach i verejných generálkach. Tie organizujeme každý mesiac. Je to služba ŠFK voči návštevníkom, ktorí sa boja chodiť na večerné koncerty. Radi  ich vyhľadávajú napr. seniori, ktorí upustili od návštev večerných koncertov. A zároveň na nich vítame aj skupiny žiakov ZUŠ príp. konzervatórií, čo je tiež dôležité, aby sme tu takýchto hostí mali.

Mnoho koncertných domov i divadiel vo svojich dramaturgiách reflektuje výročia hudobného sveta. Jedným z najskloňovanejších je Rok českej hudby.

Áno, k oslave Roku českej hudby sa pripájame aj my. Vlastne ju reflektujeme počas celej koncertnej sezóny, nakoľko máme pomerne veľké zastúpenie českých dirigentov a sólistov, z ktorých spomeniem mená ako napr. Ivan Klánsky, Jiří Houdek, Tomáš Brauner, Petr Altrichter a ďalší.

Ktoré výročia reflektuje ŠFK v 55. koncertnej sezóne?

V rámci abonentného cyklu A budeme reflektovať viacero významných jubileí. Pripomenieme si 200. výročie narodenia českého skladateľa Bedřicha Smetanu. Vo výnimočnom projekte uvedieme kompletný cyklus Má vlast v naštudovaní nášho šéfdirigenta (18.4.).  Zároveň budeme reflektovať aj 100. výročie úmrtia talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho, ktorého oslávime na galakoncerte s dirigentom Martinom Leginusom (14.3.). Zaznie na ňom výber z opier Tosca, Madame Butterfly a Manon Lescaut a privítame na ňom sopranistku Maidu Hundeling a tenoristu Boldizsára Lászlóa. A taktiež si koncertom (22.2.) pripomenieme 200. výročie narodenia Antona Brucknera. Zahráme jeho Romantickú symfóniu č. 4 pod taktovkou dirigenta Eugena Tziganea, ktorý sa minulý rok premiérovo predstavil košickému publiku počas Košickej hudobnej jari. Na spoluprácu s ním sa veľmi tešíme.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!
Bratislava Mozart Festival oslavuje jubileum!
Spomínali ste mimoriadne koncerty. Ktoré sú to?

Okrem iného v 55. koncertnej sezóne pripravujeme aj mimoriadne koncerty. Práve nimi sme už v septembri neoficiálne zahájili našu koncertnú sezónu. Prvým bol klavírny recitál Jonathana Fournela. Po ňom nasledovali koncerty Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola a teraz nedávno mimoriadne úspešne, už spomenuté koncertné uvedenie opery Rusalka. Aj v novej sezóne pokračujeme v tradícii sviatočných koncertov – ako sú vianočné koncerty, novoročný či veľkonočný koncert. Pre detského diváka sme pripravili aj nový projekt, ktorý budeme realizovať spolu s pánom šéfdirigentom v decembri s názvom Z rozprávky do rozprávky či koncert filmovej hudby s Rastislavom Štúrom.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Štátna filharmónia Košice / Dom umenia / Košická hudobná jar
Štátna filharmónia Košice predstavuje 55. koncertnú sezónu
Štátna filharmónia Košice ako jediná u nás je organizátorom troch festivalov. Pokračujete s nimi aj v aktuálnej sezóne?

Za sebou už máme Medzinárodný organový festival Ivana Sokola, ktorý sme realizovali v septembri. Súčasťou festivalu boli nielen koncerty v Košiciach a v regióne Košického a Prešovského samosprávneho kraja. Predvečer 100. košického maratónu mieru sme pripravili pre našich návštevníkov aj organový maratón. Ostatne, Maratónu mieru sa s úspechom zúčastnilo aj niekoľko členov nášho orchestra, čo tiež verím, bude krásnou tradíciou. Rovnako nebudú chýbať ani ďalšie festivaly. Pripravujeme festival súčasného umenia Ars Nova (20. ročník sa uskutoční v novembri 2023 – pozn. red.) a Medzinárodný festival Košická hudobná jar. V tejto súvislosti by som rada informovať, že sme po 55. rokoch urobili zmenu. A síce, rozhodli sme sa našu koncertnú sezónu počas trvania KHJ neprerušiť, ale ukončiť ju o niečo skôr, konkrétne už 16. mája. Cieľom bolo, aby koncertná sezóna bola ucelená. Následne 68. ročník Košickej hudobnej jari prebehne v termíne 21. mája až 13. júna 2024, teda až počas neskorej jari.

Aký bude záver sezóny?

V závere koncertnej sezóny sme si ešte pre publikum pripravili mimoriadne koncerty. Medzi nimi bude projekt pre deti mládež a posledným hudobným stretnutím v júni 2024 bude koncert filmovej hudby.

Vianoce so Slovenskou filharmóniou / Rastislav Štúr / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Dirigent Rastislav Štúr so Slovenskou filharmóniou a BCHZ. Foto: A. Trizuljak / SF
Ťahákom publika sú prevažne vystupujúci umelci, sólisti či dirigenti. Prezradíte, na ktoré mená sa môžeme tešiť?

Najvýznamnejšou umeleckou osobnosťou pre vývoj nášho orchestra je zaiste náš šéfdirigent Robert Jindra, ktorý ho mimoriadnym spôsobom formuje a podporuje tak našu činnosť. Pre nás je to veľmi dôležité a i vďaka tomu sa nám darí prizývať k spoluprácam významné osobnosti z umeleckého sveta z radov spevákov, sólistov i dirigentov. Napríklad jedným zo sólistov bude prvý sóloviolončelista Bavorskej štátnej opery v Mníchove Emanuel Graf, ktorý zahrá Saint-Saënsov violončelový koncert. V rámci sezóny sa predstaví aj rad spevákov. V programe pre deti to bude sopranistka Jana Sibera. Naše pozvanie prijali napríklad aj zahraniční dirigenti. Medzi nimi napríklad srbský dirigent Alexandar Marković. S našim orchestrom sa predstaví počas abonentného koncertu Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie. Renomovaní špičkoví sólisti ako Alisa Kolosova či Corby Welch sa predstavia už na otváracom koncerte.

Novoročný koncert ŠfK / šéfdirigent Robert Jindra
Šéfdirigent ŠFK Robert Jindra so svojim orchestrom v Košiciach. Foto: ŠFK
Sú pre vás títo umelci inšpiráciou?

Sú to umelci svetového mena, ktorí prichádzajú spolupracovať s našim orchestrom, čo bude mimoriadne inšpiratívne aj pre orchester. Posúva nás to ďalej, máme možnosť konfrontovať sa s európskou interpretačnou školou napr. prostredníctvom dirigentov a sólistov. Za toto i za celú uplynulú sezónu patrí veľká vďaka nášmu šéfdirigentovi Robertovi Jindrovi. Veľmi sa tešíme aj na nadchádzajúcu koncertnú sezónu.

Z ktorej spolupráce sa Vy osobne najviac tešíte?

To je veľmi ťažká otázka. Nechcem, aby to vyznelo ako klišé, ale ja sa teším z každej spolupráce. Spolu so šéfdirigentom totiž pripravujem program našich koncertov. Takže nie som typickou riaditeľkou, ktorá má na to svojho dramaturga. Ale robím to ja a robím to rada, a veľmi zodpovedne. Čiže, aj preto sa teším na každý jeden koncert. Ak som v Košiciach, nevynechám ani jeden a dokonca, sa zúčastním aj na skúškach, nielen na samotných koncertoch. Veľmi sa teším na každý koncert, pretože v každom jednom vidím zmysel.

ŠfK / Štátna filharmónia Košice / v košickom Dome umenia / Kam za kultúrou
Štátna filharmónia Košice. Zdroj: Miriama Fenciková/Štátna filharmónia Košice
Ktoré koncerty sú pre vás pomyselnou čerešničkou na torte?

Ale, ak by som niečo z toho predsa len mala „vypichnúť“, tak sú to raritné veci. Po prvý raz uvedieme Mahlerovu Pieseň o Zemi. Potom je to program, ktorý pripravujeme s Aleksandrom Markovičom, nesúci ťažký názov Sloboda a útlak – smrť a vykúpenie. Na ňom v slovenskej premiére zaznie Ullmannov Klavírny koncert v podaní Jana Bartoša. Ullmann je skladateľ, ktorý tragicky zomrel v koncentračnom tábore ako 46-ročný a za krátke obdobie vytvoril obrovské hudobné bohatstvo. Ďalšou chuťovkou bude aj uvedenie Rachmaninových Symfonických tancov s Tomášom Braunerom. Teším sa tiež na interpretáciu fenomenálneho huslistu Milana Paľu a  Elgarov husľový koncert v jeho podaní. A samozrejme, na množstvo ďalších koncertov, ktorých je skutočne veľa…

Spomínali ste, že cielite na divákov naprieč generáciami. A nezabúdate ani na najmladšieho diváka. Pripravujete program pre rodiny s deťmi?

Počas 55. koncertnej sezóny nezabúdame ani na našich najmladších. Nachystali sme rad koncertov pre deti a mládež a medzi nimi aj projekt v rámci hudobnej edukácie, ktorý pripravujeme spolu s našim šéfdirigentom. Veľmi sa tomu teším, pretože nie je pravidlom, aby šéfdirigent chcel robiť koncerty pre deti a mládež a prispieť tak k edukácií mladých divákov. V predvianočnom čase uvedieme veľmi zaujímavý program pre mladého diváka s názvom Z rozprávky do rozprávky.   

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou
Kam za kultúrou od pondelka 9. októbra 2023? TOTO sú naše TIPY!
Spomenuli ste hudobnú edukáciu. Aké aktivity chystáte v tejto oblasti?

Štátna filharmónia Košice si uvedomuje význam hudobnej edukácie. Edukácia a vzdelávanie publika a mladého poslucháča je mimoriadne zodpovednou úlohou, a tak k tomu aj pristupujem. Keďže nepreferujem prizývať na spolupráce do takýchto projektov začínajúcich umelcov, siahame po etablovaných osobnostiach. Nezdá sa mi totiž fér, aby sa začínajúci umelci učili na deťoch. Skôr naopak, mám za to, že mladý poslucháč má dostať to najlepšie možné umenie, aby bol konfrontovaný s tým najvyšším umením. Nadväzujeme tak nielen na už rozbehnuté aktivity pre mladého diváka, ktoré sú tematické a ktoré sprevádza odborné sprievodné slovo. Snažíme sa, aby sa mladí poučili v rôznych hudobných témach. Výzvou do ďalších sezón pre nás je príprava projektov hudobnej edukácie pre deti predškolského veku. To je oblasť, ktorá nám chýba a už teraz pracujeme na nových projektoch, ktoré prinesieme v nasledujúcich koncertných sezónach.

Pravidelne vo svojich radoch vítate konzervatoristov. Čo ich čaká u vás tohto roku?

Aj na spoluprácu s konzervatoristami, ktorí sa stávajú na týždeň členmi ŠFK, čo je jeden z edukatívnych projektov na vyššej úrovni, prizývame šéfdirigentov a popredných umelcov. Tento rok bude súčasťou renomovaný dánsky skladateľ Christian Oland. Mladých študentov konzervatórií konfrontujeme s vynikajúcim renomovaným umelcom a dirigentom, ale musia rátať aj s tým, že projekt prebehne v anglickom jazyku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Na vlnách lásky s Le nuove musiche
Počas septembra bola možnosť zakúpiť si abonentku. Ako to vyzerá s číslami pre 55. koncertnú sezónu?

Naša práca je pravidelná dávka umenia, z ktorej čerpáme aj my pracujúci v tomto odvetví. Som si istá, že sa naša radosť a spokojnosť z práce, ktorú robíme, prenáša aj na našich divákov. To, že tomu tak naozaj je, vidíme aj v číslach. Mám obrovskú radosť z nárastu abonentov. Ich počet vzrástol o osemdesiat ľudí, čo sa možno zdá byť malé číslo, ale pre mňa je to obrovský úspech voči minulým sezónam. Zväčša sú to ľudia v staršom veku, no skutočnosť, že sa rozhodli stráviť s nami koncertné večere, je obrovský záväzok i radosť. Veľmi si to vážime. Tešíme sa na vás a všetkých pozývame na koncerty 55. sezóny ŠFK. Je to sezóna plná skvelej hudby a excelentných sólistov a dirigentov.

Ďakujem za rozhovor.

Ďakujem. 🙂

Zhovárala sa Silvia Mária Petrovits

Foto: Miriama Fencíková, archív ŠFK, Alexander Trizuljak, archív Slovenská filharmónia, Silvia Mária Petrovits

Zdroj: TS ŠFK, programová brožúra

Rodinný koncert SF / Reduta / Slovenská filharmónia
Community Culture Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Slovenská filharmónia bude plná detí a mladých umelcov

Slovenská filharmónia bude plná detí a mladých umelcov. Ponúka prvú Hudobnú akadémiu tejto sezóny a deti poteší dobrodružstvom s Karnevalom zvierat.

Read More
Gotická cesta / Henckovce / Nadácia VÚB
Architektúra Community Culture História News PR Udalosti Výtvarné umenie

Gotická cesta v Henckovciach sprístupnila verejnosti unikátnu nástennú maľbu sv. Juraja

Gotická cesta pomocou reštaurátorov zachránila v stredovekom kostole Všetkých svätých v Henckovciach jedinečnú veľkorozmernú maľbu sv. Juraja…

Read More
MittelCinemaFest píše 22. ročník a vzdáva hold silným ženským postavám
Culture Eventy Film News PR

MittelCinemaFest píše 22. ročník a vzdáva hold silným ženským postavám

22. ročník festivalu MittelCinemaFest sa nezadržateľne blíži. Svojím programom vzdáva hold silným ženským postavám…

Read More
Translate »