Opera SND v nadchádzajúcej sezóne 2022/2023

SND / Slovenské národné divadlo

Čo prinesie Opera SND v sezóne 2022/2023 informovalo vedenie Slovenského národného divadla. Na štvrtkovej tlačovej konferencii (16.6.2022) predstavilo budúcu, ambicióznu, v poradí 103. divadelnú sezónu.

V postpandemickom období sa divákmi najťažšie zapĺňajú operné domy. Nie je to však len slovenská záležitosť. Prepad záujmu divákov o operu je pozoruhodný a podobne ho vnímajú aj v okolitých štátoch. Dôvody sú neznáme, no 103. divadelná sezóna Opery SND to verme, zmení k lepšiemu. Spolu s premiérami odohrá Opera SND v nasledujúcej sezóne dovedna 80 predstavení. Na pláne sú tri premiéry – Carmen, SvätoplukMaria Stuarda, komorné koncerty i galavečery. Zároveň sezónu charakterizujú hviezdne mená hosťujúcich umelcov, ale aj zopár zmien. Diváci budú môcť v nadchádzajúcej sezóne v Opere SND navštíviť aj predstavenia repertoárových titulov. Sú nimi La traviata, Čert a Káča, Rigoletto, Aida, Rusalka, Čarovná flauta. Na javisko opery sa vrátia Rozprávka o šťastnom konci, Bohéma, Netopier a Turandot.

Uvedú operu Ľubice Čekovskej

Trojicu premiér doplní 21. októbra 2022 súčasná pocta opernému žánru s odkazmi do histórie, Impresario Dotcom od Ľubice Čekovskej v koprodukcii so svetoznámym festivalom v Bregenzi. Patrí k špeciálnym projektov Opery SND v 103. divadelnej sezóne.

Tešiť sa môžeme na repertoárové tituly, komorné koncerty, galavečere i aktivity pre deti. Počas novej sezóny prinesie cyklus Komorných koncertov 9-tich rôznorodých koncertov. Zbor Opery SND vystúpi 19. novembra 2022 na významnom opernom festivale Janáček Brno, kde uvedie dielo Feliksa Nowowiejského Quo Vadis.

K nedožitým 75. narodeninám Jozefa Bednárika

Prvým podujatím nadchádzajúcej sezóny v Sále opery a baletu SND bude slávnostné predstavenie pri príležitosti nedožitých 75. narodenín režiséra Jozefa Bednárika. Opera SND uvedie 6. a 8. septembra 2022 predstavenie Giacomo Puccini: Turandot/Jozef Bednárik 75. Dirigovať bude nový šéfdirigent Kevin Rhodes a medzi účinkujúcimi budú Maida Hundeling, Eva Hornyáková, Peter Mikuláš a ďalší.

G. Puccini: Turandot / Opera SND
G. Puccini: Turandot. Zdroj: SND

Pocta kráľovnej belkanta

Sezónu 2022/2023 však oficiálne otvorí až galakoncert Pocta Edite Gruberovej, ktorý sa uskutoční 10. septembra 2022. Ním Opera SND nadviaže na minuloročný gratulačný večer k 70. narodeninám Maestra Petra Dvorského (písali sme o tom TU).

Galakoncertom Pocta Edite Gruberovej vzdajú hold našej sopránovej legende nielen súčasné operné hviezdy (o jej úmrtí sme vás informovali TU).

Medzi účinkujúcimi majú byť Francisco Araiza, Simona Šaturová, Slávka Zámečníková, Jana Kurucová, Ľubica Vargicová, Pavol Bršlík, Martina Masaryková, Mariana Sajko a Andrea Vizvári.

Návrat populárneho titulu na scénu Opery SND

Na javisko SND sa vracia v novej inscenácii jeden z najpopulárnejších operných titulov. Je ňou Carmen opera Georgea Bizeta, strhujúca realistická hudobná dráma o vášni, slobode, pomste a smrti. Novinka má ambíciu zachovať divácku atraktivitu diela, no odkryje aj iné roviny ako iba príbeh o prelietavej láske.

Zaznie v prestížnom naštudovaní nového šéfdirigenta Orchestru Opery a baletu SND, Kevina Rhodesa a v réžií riaditeľa Opery Lubora Cukra. Premiéra opery Carmen je naplánovaná na 29. septembra 2022.

K výročiu samostatnosti SR i ambiciózny plán

Druhou novinkou je slávnostná opera Eugena Suchoňa Svätopluk. Patrí k významným dielam slovenskej klasickej hudby. Zásadná historická téma sa na scénu Opery SND vracia ako súčasť osláv 30. výročia vzniku Slovenskej republiky v novej, výtvarne silnej a filozofickej koncepcii. Svoju premiéru bude mať 24. februára 2023. Na ňu nadviaže výpravná belkantová opera so sugestívnym príbehom z anglickej histórie Maria Stuarda od Gaetana Donizettiho. Tým zároveň SND ukazuje svoju ambíciu uviesť celú opernú trilógiu čerpajúcu z tudorovských dejín. Prvú časť z opernej trilógie Gaetana Donizettiho v premiére uvidíte už 21. apríla 2023. Zámerom dramaturgie Opery SND je v nadväzujúcej sezóne (2023/2024) uviesť slovenskú premiéru menej hraného diela Il castello di Kenilworth (Zámok Kenilworth). Cyklus tudorovskej trilógie Gaetana Donizzetiho zavŕšia v treťom roku poslednou časťou – operou Roberto Devereux. O sezónu neskôr sa ale presúva uvedenie Cikkerovej opery Vzkriesenie, ktorú malo SND uviesť už tento rok.

Reklama
Kučerová & Lapšanský / Festival Viva Musica! 2022

V novej sezóne nás čaká nový, pestrý divadelný svet

Lubor Cukr, riaditeľ / Opera SND
Lubor Cukr, riaditeľ Opery SND

Pokračujeme s obľúbenými dramaturgickými úvodmi pred predstaveniami, s matiné pred premiérami i s cyklom komorných koncertov. Chystáme tiež tradičné Letné gala pred novou budovou SND na záver sezóny. V repertoári ostávajú obľúbené tituly z predchádzajúcich sezón vrátane štyroch detských inscenácií. Pokračujeme tiež s Operným štúdiom SND, ktorého činnosť v podobe workshopov, koncertov a predstavení sme rozšírili o účinkovanie frekventantov v štandardných inscenáciách. Rozbiehame systematickú edukatívnu činnosť smerom k detskému a mladému divákovi. V novej sezóne nás čaká nás nový, pestrý divadelný svet, ktorý reflektuje tradičné kvality, osloví i mladého diváka a vyjadrí tiež zásadný postoj k súčasnému svetu. Tešíme sa, že budeme spolu premýšľať, smiať sa, kochať sa krásou i snívať,“ uviedol Lubor Cukr, riaditeľ Opery SND.

Silvester v opere i rozlúčka so sezónou

Už v minulosti ponúkalo SND silvestrovské koncerty či predstavenia. Novinkou podľa vzoru európskych operných domov je slávnostné silvestrovské predstavenie s hosťami v obmenenej podobe. Zámerom je zrealizovať ho aj v spolupráci s Činohrou SND. Silvester 2022 bude v SND v znamení operety Johanna Straussa ml. pod názvom Netopier Gala. Bodkou za sezónou spraví tradičný letný galakoncert všetkých troch súborov na námestí pred novou budovou SND. Sezónu 2022/2023 uzavrie Letné gala SND30. júna 2023.

Detský divák v Opere SND

Dlhodobým cieľom vedenia Opery SND je pritiahnuť na svoje predstavenia nielen nového diváka, ale najmä tínedžerov a deti. Súčasťou operného repertoáru sú preto štyri tituly vhodné pre celé rodiny. Návrat do repertoáru zaznamenáva titul Rozprávka o šťastnom konci s hudbou slovenského skladateľa Petra Zagara na libreto Daniela Heviera a Svetozára Sprušanského v pútavej scénickej výprave. Je vhodný pre prvý kontakt s operou najmenších divákov.

Dvořákova opera Čert a Káča na námet rozprávky Boženy Němcovej v réžii Zuzany Fischer vďaka akrobacii a parkúru upúta nielen deti, ale aj tínedžerov.

Podobný potenciál má ďalšie Dvořákovo dielo v repertoári Opery SND – Rusalka, ktorá je plná krásnej hudby a rozprávkovej atmosféry (viď recenzia s hviezdnym obsadením TU).

Štvoricu detských a rodinných titulov v ponuke Opery SND dopĺňa posledné divadelné dielo hudobného génia W. A. Mozarta Čarovná flauta. Rozpráva príbeh lásky princa Tamina a princeznej Paminy, ktorého alfou a omegou je mravnosť, pravda a láska.

Opera SND chystá podklady pre pedagógov

Mladé publikum chcú do divadla prilákať aj posilnením dopoludňajších predstavení určených pre školy a seniorov. SND ešte pred otvorením novej sezóny pripravuje v auguste špecializovaný seminár pre pedagógov. Učitelia okrem dramaturgického úvodu ku všetkým repertoárovým predstaveniam pre mladého diváka dostanú aj metodické listy a ďalšie didaktické pomôcky.

Operné štúdio SND pokračuje

Operné štúdio SND je umelecko-vzdelávacím projektom Opery SND. Jeho zámerom je systematicky pracovať s mladými opernými spevákmi a pripravovať ich na profesionálnu divadelnú scénu. Aktuálne má 11 frekventantov zo Slovenska, z Česka a Číny. Všetci sú to mladí operní adepti, ktorí sa v SND pripravujú na profesionálnu kariéru sólistu.  Momentálne sú takmer všetci na Festivale Jarmily Novotnej na Zámku Liteň (viac píšeme o tom TU). Frekventantov v novej sezóne čaká 5 majstrovských kurzov pod vedením skúsených profesionálov kultúrneho a operného života. Okrem toho budú pracovať s umeleckými garantmi Operného štúdia SND. Sú to operná speváčka Adriana Kohútková, dirigent Dušan Štefánek a režisér Marek Mokoš. Frekventanti operného štúdia dostanú príležitosť účinkovať aj v spomínaných pripravovaných premiérach Opery SND.

Uvedú dve novinky a v programe sú aj koncerty

Aj Operné štúdio SND bude v nasledujúcej sezóne pokračovať sériou koncertov Operného štúdia SND. V novej sezóne ponúkne spolu 5 koncertov v komornom priestore operného salóna divadla. Tu speváci predvedú repertoár, na ktorom budú pracovať na plánovaných majstrovských kurzoch. V budúcej 103. sezóne uvedie Operné štúdio dvojicu titulov: Piotr Iľjič Čajkovskij – Eugen Onegin a Gian Carlo Menotti – Telefón. Na konci sezóny 2022/2023 sa frekventanti predstavia v novom titule, ktorého premiéra uzatvorí dvojročný cyklus Operného štúdia SND. Členov 3. cyklu vyberie odborná komisia spomedzi záujemcov na konkurze plánovanom na leto 2023.

Opera SND v znamení česko-slovenských umelcov

Vedenie SND už oznámilo mená hosťujúcich operných umelcov, ktorí sa v Opere SND predstavia v nasledujúcej sezóne. Tešiť sa môžeme mexického tenoristu Francisca Araizu a známe mená prevažne slovenských a českých operných spevákov. Nováčikom na doskách SND bude tu debutujúca sopranistka Slávka Zámečníková, ináč sólistka Viedenskej štátnej opery. Divákom v SND sa predstaví v úlohách Musetty (G. Puccini – Bohéma) a Pamíny (W. A. Mozart – Čarovná flauta). Po viac než 5-ročnej pauzy sa do Bratislavy vráti medzičasom prestížnou cenou BBC Music Magazine ovenčená popredná česká sopranistka Kateřina Knežíková. O jej ocenení sme informovali TU. Uvidíme ju v postave Mimi (G. Puccini – Bohéma). Podobne svoj návrat na javisko Opery SND oslávi aj uznávaná sopranistka a bratislavská rodáčka Simona Šaturová. Skúsená interpretka mozartovských a belkantových opier sa tentoraz predstaví v úlohe Violetty vo Verdiho La Traviate. Z významných hostiek spomeňme mezzosopranistku Janu Kurucovú.

Kateřina Kněžíková
Zdroj: Kateřina Kněžíková / Eva Jasanovská

Medzi hosťami budú hviezdni Bršlík, Jenis či Kocán

Excelentným hosťom 103. sezóny bude Pavol Bršlík. Predstaví sa nielen ako Violettin milý Alfredo. Už v januári 2023 ho čaká debut v postave Roldolfa (G. Puccini – La Bohéme). Posilou do tímu La Traviaty bude aj barytonista Aleš Jenis. Okrem Giorgia Germonta vo Verdiho Traviate stvárni Marcella v Pucciniho Bohéme a Amonasra vo Verdiho Aide. Ďalším hviezdnym hosťom 103. sezóny bude aj Štefan Kocán. Opäť sa na neho môžeme tešiť nielen v zloduchovi Sparafucillem vo Verdiho opere Rigoletto. Najbližšiu sezónu ho čaká aj debut v postave Vodníka v Dvořákovej Rusalke. Debutovať na doskách SND bude s úlohou Sarastra (W. A. Mozart – Čarovná flauta) a Ramfisa vo Verdiho Aide. Hosťujúce hviezdy doplnia dvaja významní dirigenti – Robert Jindra (spolulaureát Vocal Award BBC Music Magazine) a Enrico Dovico.

Priestor dostanú aj mladé tváre

Z radov sólistov Viedenskej štátnej opery privíta SND nadchádzajúcej sezóne aj basistu Petra Kellnera. Ten sa predstaví v úlohách ako Colline (G. Puccini – Bohéma). Na javisku SND zažije debut v postave Sarastra z Mozartovej Čarovnej flauty i v postave Vodníka v Dvořákovej Rusalke. Posilou inscenačného tímu Rusalky bude aj tenorista Peter Berger. Z ďalších mien hosťujúcich debutujúcich sólistov spomeňme Richarda Švedu a Juraja Hollého. Richarda Švedu čaká debut v postave Schaunarda v Pucciniho Bohéme. Debutantom bude v postave Tamina (W. A. Mozart – Čarovná flauta) na javisku SND aj Juraj Hollý.

Čo prichystali Balet a Činohra SND v 103. sezóne?

Balet SND v sezóne 2022/2023 uvedie dve premiérové tituly, tradičné i nové projekty cielené najmä na detského diváka. K slovu sa opäť dostane nielen kombinácia módy a baletu. Počas sezóny privíta aj mimoriadnych hostí.

Činohra SND ponúkne nielen krásu umenia, ale aj reakciu na aktuálnu spoločenskú klímu. Prinesie desať nových projektov, aktivity pre deti a uvedie aj koprodukčnú hru s pražským Národným divadlom.

Zdroj: Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »