Novinky

Dva výnimočné večery v SND s exotickou Turandot

Turandot / SND

Pri príležitosti nedožitých 75. narodenín legendárneho divadelného režiséra Jozefa Bednárika sa Opera SND vracia k jeho magickej inscenácii opery Turandot. V novej budove SND bude na programe v tomto roku len dvakrát, a to v utorok 6. septembra a vo štvrtok 8. septembra 2022 v zaujímavom sólistickom obsadení.

Čarovná inscenácia opery Turandot sa na dosky Opery SND vracia v aktuálnom roku len dva razy. Pripomenie režisérsku legendu i slávneho slovenského herca Jozefa Bednárika. Dvojica septembrových predstavení sľubuje zaujímavé sólistické obsadenie. Hlavnú postavu stvárni bratislavskému publiku známa a obľúbená nemecká sopranistka Maida Hundeling a princa Calafa mexický tenorista Luis Chapa.

Opera plná hitov

Talianskeho skladateľa Giacoma Pucciniho zaujal na námete opery Turandot exotický príbeh a v protiklade k hrdinkám jeho predchádzajúcich diel krutý, chladný charakter čínskej princeznej Turandot. Je to posledné Pucciniho dielo, majster ho nedokončil. Jeho rukopis sa končí smrťou ďalšej hrdinky tohto diela Liù. Jedným z tých, ktorý operu dokomponoval podľa existujúcich zápiskov, bol taliansky skladateľ a klavirista Franco Afano. Traduje sa však zaujímavá historka spojená s premiérou opery Turandot v milánskej La Scale, ktorú 25. apríla v roku 1926 dirigoval Pucciniho priateľ, slávny dirigent Arturo Toscanini. Z piety k veľkej osobnosti Pucciniho po scéne smrti Liù zložil Toscanini taktovku a obrátil sa k publiku so slovami: „Na tomto mieste maestro umrel“

Pucciniho Turandot je strhujúcim dielom z obsahovej i hudobnej stránky. Mnohé árie sa stali hitmi, patrí medzi ne aj azda najslávnejšia tenorová ária Nessun dorma (Nikto nespí!), ktorú spieva princ Calaf, končiaca sa víťazným „Vincero!“. Práve touto áriou sa na každom koncerte blysne vynikajúci tenorista a hosť v inscenácii Turandot v SND Luis Chapa k nim patrí!

Strhujúcu operu v SND zrežíroval práve legendárny Jozef Bednárik

Symbolická rozprávka, v ktorej za strach z lásky hlavnej hrdinky zaplatí hlavou mnoho nápadníkov, kým ho neprelomí princ Calaf, je interpretačne mimoriadne náročná, a tak až do premiéry Bednárikovej inscenácie v roku 2006 absentovala na scéne SND celých štyridsať rokov. Opera vo verzii, ako ju uvádza aj SND, zaznela kompletne v La Scale až nasledujúci deň po premiére.

Pucciniho operu Turandot si po mnohých operných inscenáciách v SND, v ktorých uplatnil svoju nevyčerpateľnú invenciu, vybral ako svoju „labutiu pieseň“ aj režisér Jozef Bednárik. Našťastie sa tak nestalo a pokračoval v iných žánroch, ale múzam ostal verný. Hovorieval, že nemá rád ušľachtilú nudu, ale smiech, slzy, drámu, potlesk i nesúhlas… Túžil vyvolať emócie, rozdával energiu. Miloval vôňu javiska, svoje herečky, svojich umelcov, svojich divákov, často výbušný, sršiaci nápadmi, taký bol Beďo, ako ho volali blízki. Azda nik zo slovenských umelcov sa tak intenzívne v každej voľnej chvíli nevyberal do sveta za divadlom ako on; v súkromí skromný, na neuverenie plachý, múdry a rozhľadený, pokorný sluha múz Jozef Bednárik. Turandot je jednou z dvoch posledných živých inscenácií Jozefa Bednárika v SND.

Spomienka na veľkého maestra

Jozef Bednárik
Jozef Bednárik. Foto: Archív SND

Na Jozefa Bednárika, tohto milovaného, nekonvenčného umelca, si SND spomína uvedením jeho inscenácie opery Turandot – monumentálnej filozoficko-rozprávkovej fresky. Vracia sa po „covidovej“ dvojročnej prestávke. Slovenské národné divadlo ju uvedie v dvoch septembrových termínoch. ako sme to avizovali TU. V hlavných úlohách s Maidou Hundeling a Luisom Chapom, ďalej sa predstavia Eva Hornyáková, Peter Mikuláš, Šimon Svitok, Róbert Remeselník, Tomáš Juhás, členovia Operného štúdia Martin Morháč a Pavol Mucha. Účinkuje Bratislavský chlapčenský zbor, orchester a zbor Opery SND pod taktovkou nového šéfdirigenta Kevina Rhodesa.

Nenechajte si ujsť výnimočný zážitok na úvod 103. divadelnej sezóny SND – inscenáciu opery Turandot v réžii Jozefa Bednárika – 6. a 8. septembra 2022.

PR článok

Foto: SND

Zdroj: TS SND

2 thoughts on “Dva výnimočné večery v SND s exotickou Turandot

Comments are closed.

Le nuove musiche
Hudba PR

Le nuove musiche opäť koncertovalo. S klenotmi z depotov sa predstavili v Nemecku

Súbor Le nuove musiche pravidelne pôsobí s úspechom aj za hranicami Slovenska. Pozrite si čo prinieslo jeho ostatné vystúpenie v Nemecku…

Read More
Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Translate »