Novinky

Kam za kultúrou? Top divadelné tipy (39/2022)

Kam za kultúrou / Top divadelné tipy 39/2022

Nový týždeň prináša nové tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Pýtate sa kam za kultúrou v 39. týždeň roka 2022? Prinášame zaujímavé divadelné tipy.

Slovenské divadlá i koncertné siene ponúkajú aj v 39. týždeň roka 2022 bohatý program. Do ich programu sme sa pozreli za vás. Opäť tak prinášame tipy na zaujímavé kultúrne podujatia. Aj tentoraz zodpovieme na otázku kam za kultúrou. V tejto časti prinášame prehľad top divadelných tipov. Na úvod prezradíme, že Slovensko je festivalové, v znamení premiéry i veľkého turné. Prajeme inšpiratívne čítanie!

Divadelný festival ovládol mesto pod Zoborom

Aktuálny týždeň prináša do mesta pod Zoborom známy divadelný festival. Divadelná Nitra 2022 sa začala ešte v piatok 23. septembra. Divadelnú prehliadku na javiskách Divadla Andreja Bagara (DAB) odštartovalo predstavenie Kým nastane ticho domáceho, hostiteľského umeleckého súboru v réžii Ivety Ditte Jurčovej. K festivalu patrí nielen tradičná séria moderovaných diskusií s kurátormi a umelcami (Artist talks v sobotu, pondelok, utorok a stredu dopoludnia v Meeting Pointe DAB), ale tiež niekoľko špeciálnych diskusií na aktuálne témy. Nebudú chýbať ani obľúbené rozhovory publika s tvorcami po predstaveniach.

Divadelná Nitra 2022 / Top divadelné tipy 39. týždňa

V hlavnom programe sa počas 31. ročníka predstaví 15 inscenácií z desiatich krajín vrátane Slovenska. Festival končí v stredu 28. septembra 2022. Čo všetko na vás čaká? Divadlo Pôtoň & Horácke divadlo Jihlava uvedie v pondelok hru SWING HEIL! a maďarskí hostia uvedú hru SNÍVAL SOM SO STAROU MAMOU. Utorok patrí košickému Divadlu Thália Színház, ktoré na festival prináša hru OTEC, MATKA, CHĽAST. Pozrieť si v tento deň môžete aj experimentálne fyzické tanečné dielo česko-slovensko-maďarskej spolupráce SOFT SPOT. Streda bude v znamení Slovenského komorného divadla Martin s hrou o povestnej diaľnici D1 (PRACOVNÝ NÁZOV)SVETLONOS, ktorú uvedie Odivo a Ivan Martinka. Všetky potrebné informácie o hlavnom i bohatom sprievodnom programe sa dozviete TU.

Divadelný tip týždňa: Opera SND v znamení prvej premiéry 103. sezóny

Opera SND počas tohto týždňa uvádza prvú premiéru svojej 103. sezóny. Ako sme avizovali TU, je ňou titul francúzskej opernej literatúry so španielskym šarmom a vášňou. Opera Carmen Georga Bizeta patrí medzi stálice repertoárov operných domov ako Pucciniho Bohéma, Tosca, Verdiho Aida, Nabucco, Rigoletto či Traviata. Aj na dosky SND sa vracia už po dvanásty raz. Poslednú inscenáciu opery Carmen v réžii Mariána Chudovského z roku 2002 uvádzala Opera SND až do roku 2020 s viac než 160 reprízami. To najnovšie naštudovanie pochádza z režisérskej dielne riaditeľa Opery Lubora Cukra a hudobne ju naštudoval nový šéfdirigent Opery SND – Kevin Rhodes. Aká bude nová Carmen, sa dozviete na premiérach už 29. a 30. septembra 2022.

Prvá Carmen s hviezdami

Bizetova Carmen v Opere SND láka aj zaujímavým obsadením, kde kombinuje hviezdy operného neba, s domácimi sólistami a mladými talentami vrátane frekventantov Operného štúdia SND. Pod taktovkou šéfdrigenta Kevina Rhodesa sa na prvej premiére môžete tešiť na hviezdny cast.  Annunziatu Vestri si vychutnáte v titulnej úlohe. Dona Josého stvárni Luis Chapa a Escamillom bude Csaba Kotlár. V ďalších úlohách sa v prvý premiérový večer môžete tešiť na Evu Hornyákovú, Andreu Vizvári, Denisu Hamarovú, Pavla Remenára, Martina Gyimesiho, Martina Morháča, Ivana Lyvcha a Margot Kobzovú. Účinkujú tiež Bratislavský chlapčenský zbor, zbor a orchester Opery SND.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Zdroj: Viva Musica! festival

Druhý večer s domácim castom

Druhý premiérový večer bude v znamení domácich sólistov. Ako femme fatale – ohnivá kráska Carmen sa predstaví Katarína Hano Flórová. Tá už na júnovej ochutnávke novej sezóny na Letnom Gala SND (ako píšeme TU) ukázala, že jej Carmen bude ohnivá, temperamentná, zvodná, vypočítavá, manipulatívna i rozmarná. Skrátka Carmen je femme fatale, hrdinka a zároveň antihrdinka.  

Letné Gala SND 2022 / Katarína Flórová
Katarína Hano Flórová počas Letného Gala SND v júni 2022. Zdroj: SND

Ondrej Šaling bude jej Donom José a Escamillom Daniel Čapkovič. Ďalšie postavy stvárnia  Mariana Sajko, Zoya Petrova či Terézia Kružliaková. V caste aj druhého premiérového večera figuruje Martin Morháč, ktorý v prvý večer stvárni Moralesa a Dancaira na druhej premiére. Okrem nich sa na druhej premiére predstavia Róbert Remeselník, Robin Červinek, Jinxin Chen a Lillas Pastia bude opäť Margot Kobzová. Vstupenky zakúpite aj online na stránkach SND – TU.

Divadelné tipy aj v znamení muzikálov

Kto má rád muzikál, ten si na svoje príde počas tohto týždňa vďaka viacerým sviežim chuťovkám viac ráz.  Pondelok 26.9.2022 patrí, ako sme avizovali ešte minulý týždeň, bláznivej sexy muzikálovej komédii na hity Petra Nagya. ČAJOČKY v réžii Jána Ďurovčíka potešia v Mestskom kultúrnom stredisku v Galante svojich fanúšikov. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal – TU.

Ďalším top divadelným tipom týždňa je hit svetových scén – muzikál LAZARUS. Ten sa po prázdninách opäť vracia na program Divadla Aréna v priestoroch bratislavského DPOH. Najbližšie už v utorok 27.9.2022. Muzikál v sebe prepája činohru s hudobným žánrom.

Slovenská verzia muzikálu Lazarus vychádza z mimoriadne úspešnej pražskej inscenácie. Je realizovaná v novom, slovenskom obsadení a prispôsobená novým interpretom, ich naturelu a hereckej polohe. Viac o predstavení sa dozviete napríklad aj TU. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Top divadelný tip týždňa: Voda (a krv) nad vodou v Bratislave i v Banskej Bystrici

Kto miluje legendárnu skupinu Elán, si iste na svoje príde! Tento týždeň totiž neodškriepiteľne patrí muzikálu s nesmrteľnými hitmi Elánu – VODA (A KRV) NAD VODOU. Príbeh stojí na parafráze slávneho románu Monte Christa od Alexandra Dumasa. Ale sú to noví hrdinovia, emócie a dynamická výprava v majstrovskej réžii Jána Ďurovčíka. A to nielen na doskách Divadla Nová scéna, ale aj v Banskej Bystrici.

Muzikál od tvorcov Ôsmeho Svetadielu si vychutnáte v Divadle Nová scéna v dňoch 27.9. a 28.9.2022. Banskobystrické ŠH Štiavničky ho budú hostiť 30. septembra a 1. októbra, na ktoré získate vstupenky v sieti Ticketportal.

V piatok sa budete báť

Príbeh o najznámejšom upírovi všetkých čias uvedie Divadlo Aréna na doskách DPOH aj tento týždeň. Už 30.9.2022 prichádza do Bratislavy DRACULA a bude to výnimočný zážitok. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal – TU.

Operetný tip pre Banskú Bystricu

Prvá októbrová sobota patrí v Banskej Bystrici aj operete. Štátna opera už v sobotu 1.10.2022 uvedie vrcholnú operetu Gejzu Dusíka HRNČIARSKY BÁL. Námet je zasadený do revolučných rokov 1848-1849, ktoré sú v slovenských dejinách spojené s národným hnutím štúrovcov. Príbeh sa odohráva v prostredí slovenských hrnčiarov na Záhorí. Opereta je kompozične prepracovaná a popretkávaná slovenským folklórom. Premiéru mala na scéne košického Štátneho divadla v roku 1956 a neskôr ju hrali takmer vo všetkých slovenských divadlách, aj v zahraničí. Dnes patrí toto dielo do zlatého fondu slovenskej operetnej tvorby.

Vstupenky na predstavenie zakúpite aj online TU.

Tohto týždňové divadelné tipy uzatvára dvojica tipov v Košiciach

Máme tu niečo aj pre priaznivcov divadla na východnom Slovensku. Utorok 27.9.2022 o 19:00 hod. patrí v Štátnom divadle Košice unikátnemu multižánrovému divadlu Ondreja Šotha a Michaela Kocába MILADA HORÁKOVÁ, ktoré vzdáva hold obetiam totalitnej moci.

Pocta Milade Horákovej

Milada Horáková bola nespravodlivo odsúdená a popravená v najväčšom z vykonštruovaných politických procesov, ku ktorým dochádzalo v 50. rokoch 20. storočia v komunistickom Československu. Cieľom takzvaných monsterprocesov bolo odradiť ľudí od akejkoľvek kritiky štátneho režimu. Súčasťou veľkého procesu, známeho aj ako „proces s vedením záškodníckeho spiknutia proti republike so skupinou Dr. Milady Horákovej“. Nepomohla ani medzinárodná intervencia, a Klement Gottwald odsúdil Miladu Horákovú na trest smrti. O život prišlo 10 ľudí, 50 ďalších dostali doživotia a mnohí iní dlhoročné tresty odňatia slobody súhrnne v dĺžke viac ako 7800 rokov. Horáková sa vďaka svojej nezlomnosti a odvahe stala symbolom odporu voči totalitnej moci. Vstupenky zakúpite aj online TU.

Známe dielo antiky v nestarnúcom šate

Posledným divadelným tipom tohto týždňa je známe dielo antickej gréckej literatúry OIDIPUS s pera Sofokla. Inscenácia Činohry Štátneho divadla Košice otvára nový pohľad na jeden z najznámejších príbehov v svetovej literatúre. Nechce potvrdzovať staré mýty, ani vytvárať nové. Univerzálny príbeh o obetnom baránkovi predsa presakuje do každej doby. V modernej vizualite zaznievajú popri silných hereckých výkonoch aj spevy antického chóru v podaní operného zboru. Pozrieť si ho môžete 28.9.2022. Vstupenky zakúpite aj online TU.

Veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz.

 

Zdroj: Divadelná Nitra, Divadlo Aréna, Divadlo Nová scéna, SND, Štátna opera Banská Bystrica, Štátne divadlo Košice, Ticketportal

*** aktualizácia 2022-09-27 (mk) ***

2 thoughts on “Kam za kultúrou? Top divadelné tipy (39/2022)

Comments are closed.

Štátny komorný orchester
Culture Hudba News PR

Skladbu Tam okolo Strečna Haimoni Balgavej uvedú už dnes v Žiline vo svetovej premiére

Štátny komorný orchester Žilina ponúkne na koncerte 23. mája 2024 okrem zaujímavého programu aj svetovú premiéru skladby Tam okolo Strečna od mladej slovenskej hudobnej skladateľky Haimoni Balgavej.

Read More
Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky
Culture Divadlo Dizajn Fashion News Podujatia PR

Fashion Ballet ´24: Tretí ročník očakávaného projektu v SND obliekli štyri módne dizajnérky

V Balete SND sa blíži očakávaná premiéra Fashion Ballet ´24, 3. ročníka exkluzívneho projektu, ktorý sa od svojho vzniku teší mimoriadnej diváckej priazni.

Read More
Ewald Danel
Culture Hudba Koncerty News Osobnosti PR Rozhovory

Na slovíčko s KHJ: Ewald Danel o koncerte Slovenského komorného orchestra

Druhý koncert festivalu Košickej hudobnej jari – Slovenský komorný orchester predstavuje v rozhovore umelecký vedúci Ewald Danel.

Read More
Translate »