Novinky

Nesmrteľnú kráľovnú belkanta Editu Gruberovú si SND pripomenie špeciálnym galakoncertom

Nesmrteľnú kráľovnú belkanta Editu Gruberovú si SND pripomenie špeciálnym galakoncertom / Edita Gruberová / Foto: Zdenko Hanout

Opera SND otvorí novú divadelnú sezónu výnimočným galakoncertom na počesť zosnulej svetovej opernej legendy Edity Gruberovej. Pozvanie na účinkovanie prijali slovenské aj svetové operné hviezdy. Na javisko sa postaví aj speváčkin dlhoročný javiskový partner Francisco Araiza či hviezdna americká sopranistka Brenda Rae. Vstupenky na galakoncert sú už v predaji.

Nazývali ju kráľovná belkanta, diva divissima či primadonna assoluta, ale aj cárovná spevu, kráľovná koloratúry, hlas slávika a božská Edita. Publikum najprestížnejších operných domov sveta nadšene stálo, ešte len keď prichádzala na javisko. Svetová operná legenda Edita Gruberová, ktorá patrí medzi najlepšie koloratúrne sopranistky všetkých čias, začínala svoju spevácku kariéru na javisku Slovenského národného divadla.

SND / Historická budova SND
Historická budova SND. Foto: Silvia Mária Petrovits

Výnimočnú osobnosť opernej divy si Slovenské národné divadlo pripomenie galakoncertom Edita Gruberová Tribute, ktorý v sobotu 10. septembra slávnostne otvorí 103. divadelnú sezónu, ako sme avizovali TU. „Podľa vzoru úspešného galakoncertu Peter Dvorský 70 z minulej sezóny pokračujeme v uvádzaní špeciálnych podujatí tohto typu. Veríme, že z otváracích galakoncertov sezóny venovaných výnimočnej slovenskej osobnosti operného sveta sa stane tradícia, ktorú si operné publikum zamiluje,“ hovorí riaditeľ Opery SND Lubor Cukr.

V Bratislave ju nechceli, svet ju miloval

Edita Gruberová bola výnimočný zjav na operných javiskách. V Opere SND profesionálne debutovala ako Rosina v Rossiniho komickej opere Barbier zo Sevilly v roku 1968. Pre zlý kádrový profil však pre ňu v Bratislave nebolo miesto. Musela odísť do Banskej Bystrice, kde sa stala členkou operného súboru Divadla Jozefa Gregora Tajovského. V roku 1970 Edita Gruberová debutovala vo Viedenskej štátnej opere v úlohe Kráľovnej noci v Mozartovej opere Čarovná flauta. Postavu obdarenú extrémnymi výškami spievala vo Viedni, ale aj na iných scénach počas nasledujúcich 14 rokov viac ako 140-krát.

Vo Viedni ju spočiatku obsadzovali do menších rolí. Obrat v kariére prišiel v roku 1976, keď odspievala Zerbinettu v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe. Vtedy mladú speváčku zaregistrovalo medzinárodné publikum a ešte v tom istom roku debutovala v Metropolitnej opere v New Yorku. Edita Gruberová si rýchlo podmanila všetky svetové operné scény. Okrem Viedenskej štátnej opery a Metropolitnej opery v New Yorku pôsobila v Bavorskej štátnej opere v Mníchove, Kráľovskej opere Covent Garden v Londýne aj milánskej La Scale.

Medzi jej najdôležitejšie naštudované operné postavy patria belkantové hrdinky Lucia (Lucia z Lammermooru), Elvira (Puritáni), Elisabetta (Roberto Devereux) či Mozartova Donna Anna (Don Giovanni), alebo Straussova Zerbinetta (Ariadna na Naxe). Na javiskách veľkých operných domov spievala neuveriteľných 51 rokov.

„Hlas Edity Gruberovej bol zázračný. Počas celej kariéry fascinoval krištáľovou priezračnosťou, mimoriadnym zvládnutím vysokých tónov, virtuóznou technikou, unikátnym dynamickým rozpätím a optimálnym vyvážením racionálneho prístupu a hlbokej emocionality,“ opisuje výnimočnosť opernej legendy dramaturg Opery SND Jozef Červenka.

Edita Gruberová nečakane zomrela 18. októbra 2021 vo veku 74 rokov, ako sme informovali TU.

Hviezdne sólistické obsadenie

Poctu Edite Gruberovej na javisku SND vzdajú slovenské aj svetové operné hviezdy. Je medzi nimi aj legendárny mexický tenorista Francisco Araiza, dlhoročný javiskový partner Edity Gruberovej.

Galakoncert v Bratislave bude jednou z výnimočných príležitostí počuť Araizu spievať naživo, keďže profesionálnu kariéru už ukončil.

Brenda Rae
Brenda Rae. Foto: Gillian Riesen - Emitha LLC

Ďalšou hviezdnou hostkou bude americká sopranistka Brenda Rae, ktorá pravidelne účinkuje v najprestížnejších operných domoch, ako je Metropolitná opera v New Yorku, Bavorská štátna opera v Mníchove či v Covent Garden v Londýne. Dôkazom umeleckej kvality tejto medzinárodne etablovanej sopranistky je aj jej tohtoročný debut na Salzburskom festivale v Mozartovej Čarovnej flaute v úlohe Kráľovnej noci – v jednej z kľúčových úloh, ktorými sa v opernom svete preslávila samotná Edita Gruberová. Niektoré hudobné čísla príznačné pre kariéru Gruberovej odznejú na galakoncerte v Opere SND práve v podaní Brandy Rae.

„V programe galakoncertu Edita Gruberová Tribute prostredníctvom árií mapujeme kariérne míľniky a repertoár tejto opernej divy. Na galakoncerte zaznejú árie z Donizettiho opier Roberto Devereux, Lucia di Lammermoor, Maria Stuarda aj Linda di Chamounix, ale aj z Mozartovej opery Don Giovanni a Čarovná flauta či Straussovej opery Ariadna na Naxe a ďalších,“ približuje dramaturg Opery SND Jozef Červenka.

Spomedzi slovenských operných hviezd diváci uvidia vôbec prvýkrát na javisku SND sopranistku Slávku Zámečníkovú, ale aj Simonu Šaturovú, Ľubicu Vargicovú a Pavla Bršlíka. Nebudú chýbať ani slovenské koloratúrne sopranistky Martina Masaryková, Mariana Sajko a Andrea Vizvári. Dirigovať bude nový šéfdirigent Opery SND Kevin Rhodes.

Hudobnú spomienku na kráľovnú belkanta, Editu Grúberovú, doplní aj výstava

Ďalší hviezdni hostia a bývalí kolegovia Edity Gruberovej si zaspomínajú na opernú legendu prostredníctvom videodokrútok. Program bude doplnený aj záznamami a fotografiami z vystúpení Edity Gruberovej. Hudobnú udalosť roka doplní výstava LA GRUBEROVÁ vo foyeri opery a baletu. Výstava reflektuje nielen významné míľniky kariéry sopranistky Edity Gruberovej, ale obsahuje aj zaujímavé dokumenty z jej osobného života. Má ambíciu osloviť široké spektrum návštevníkov všetkých vekových kategórií a pútavou formou predstavuje jednu z najvýznamnejších osobností slovenskej kultúry, svetovo rešpektovanú osobnosť operného umenia. Prináša výber z bohatej profesionálnej i osobnej fotodokumentácie, známe i raritné zábery z operných predstavení a koncertov, ktoré sú cenným svedectvom o výnimočnosti opernej kariéry Edity Gruberovej. Pozrieť si ju môžete od 5. 9. 2022 do 9. 10. 2022.

SND_GRUBEROVA TRIBUTE_1920x1080(1)

Vstupenky na galakoncert si možno zakúpiť online alebo v pokladnici SND.

 

PR článok

Zdroj titulnej foto: Zdenko Hanout

Vizuál: na fotografii Edita Gruberová, Bayerische Staatsoper, 2019 Foto: Wilfried Hösl; Vizuál: Barbora Šajgalíková

Zdroj: TS SND

Redakciu informovala a fotografie poskytla, Jana Alexová, PR manažérka SND

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »