Novinky

Svetová sopranistka Edita Gruberová odišla navždy

Edita Gruberova

V pondelok 18. októbra 2021 zomrela vo švajčiarskom Zürichu vo veku 74 rokov „Diva divissima“, „kráľovná belkanta“, svetoznáma koloratúrna sopranistka Edita Gruberová. Rodáčka z Bratislavy pôsobila na opernej scéne viac ako 50 rokov. O jej úmrtí informovala rodina prostredníctvom agentúry Hilbert Artists Management.

V roku 1968 debutovala na doskách Slovenského národného divadla v úlohe Rosiny v Rossiniho opere Barbier zo Sevilly.  Svoju medzinárodnú kariéru odštartovala rolou Zerbinetty vo Viedenskej štátnej opere pod taktovkou K. Böhma.  V roku 1970 vystúpila vo Viedenskej štátnej opere v úlohe Kráľovnej noci v Mozartovej opere Čarovná flauta  a okamžite získala stále angažmán. Tu spievala tiež napríklad v opere Richarda Straussa Ariadna z Naxu úlohu Zerbinetty (1973), čo sama považovala za vrchol koloraturného sopránu. Práve špecializáciu na tento druh sopránového spevu (často nazývaný soprano leggiero) jej priniesla svetovú slávu.

Kritici na  obdivovali na jej hlase tónovú jasnosť, vokálnu agilitu, dramatickou silu a samozrejme výšky, ktoré dosahovala. Postupne ju začali prezývať „kráľovnou koloratúrneho sopránu“, „zázrak Gruberová“ alebo „Diva divissima“. Za svoju druhú životnú rolu považovala Luciu z opery Lucie z Lammermooru Gaetana Donizettiho. Dôležitým medzníkom v jej kariére bola vystúpenie v roku 1989 v newyorskej MET-ke v úlohe Violetty vo Verdiho opere La Traviata pod taktovkou Carlosa Kleibera a v réžii Franka Zeffirelliho. Jej domovskou scénou bola Viedeň – kde stvárnila viac než 45 rolí a stala sa čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.

Stvárnila viac ako 45 postáv na najväčších scénach sveta

Edita Gruberova
Kráľovná belkanta, koloratúrna sopranistka Edita Gruberová. Foto: Lukas Beck/Národní divadlo. Zdroj titulnej fotografie: Ivan Malý/Pražské jaro

Predstavila sa na všetkých významných svetových operných scénach (Teatro alla Scala v Miláne, Royal Opera House Covent Garden v Londýne, Metropolitná opera v New Yorku, operné domy vo Viedni, Berlíne, Hamburgu, Mníchove, Paríži, Zürichu, Neapole, Florencii, Madride, Barcelone, Tokiu, atď.). K jej najvýraznejším operným postavám patrili Zerbinetta, Lucia di Lammermoor, Konstanze, Gilda, Rosina či Norma. Divákov fascinovala interpretáciou Donizettiho troch tudorovských kráľovien – Annou Bolenou, Mariou Stuardou a Alžbetou I. z opery Roberto Devereux. Bola držiteľkou mnohých ocenení, napr. Herbert von Karajan Musikpreis, Sir Lawrence Olivier Award, Bellini d‘Oro, Franco Abbiati Price a i., nositeľkou titulu rakúskej a bavorskej „Kammersängerin“ a množstva ďalších vyznamenaní. Účinkovala s najvýznamnejšími svetovými dirigentmi a orchestrami. Nahrávala pre Nightingale Classics, EMI, Deutsche Grammophon, Decca, Teldec a Philips. Okrem opery sa venovala aj interpretácii piesní, najmä nemeckých autorov.

S jej odchodom zo scény sa skončila jedna éra opery

Za viac než polstoročnú kariéru sa Edite Gruberovej dostalo mnoho prezývok. Okrem „kráľovnej koloratúr“ ju média označovali napríklad ako „večnú veľkňažku belcanta“. Jej meno sa spájalo v jednom rade s Mariou Callasovou či Montserrat Caballé. V roku 2018 oslávila neuveriteľné 50. výročie svojho účinkovania a potom sa stiahla do ústrania.

Česť jej pamiatke!

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »