Novinky

Letné Gala SND 2022: Inšpiratívna ochutnávka novej sezóny SND

Letné Gala SND

Leto sa pomaly blíži a s ním aj divadelné prázdniny. Už druhým rokom sa Slovenské národné divadlo rozhodlo dať bodku za končiacou sezónou open air podujatím Letné Gala SND. V novozaloženej tradícii pokračovali aj tento rok v poslednú júnovú sobotu (25. júna 2022). Okrem bodky za končiacou prinieslo inšpiratívny závan budúcej sezóny. Bol to výnimočný podvečer i krásny štart do letných prázdnin.

Letné Gala na námestí pred Novou budovou SND a Euroveou sa pomaly stáva programovou stálicou na záver divadelnej sezóny SND. Tento rok sme boli svedkami jeho 2. vydania v poslednú júnovú sobotu, ako sme avizovali TU. Myšlienka Letného gala SND ako open airového koncertu sa zrodila minulý rok v tieni pandémie koronavírusu. Hoci vtedy platili kapacitné obmedzenia, tomuto začiatku kultúrneho leta v Bratislave sa potešili všetci. Tentoraz sa už zaobišlo bez akýchkoľvek obmedzení. Koncepcia podujatia opäť priniesla veľkolepý program, v ktorom vystúpili všetky tri umelecké súbory Slovenského národného divadla. Pred zrakmi stoviek divákov i okoloidúcich dostala priestor nielen rozlúčka s končiacou, ale aj ochutnávka novej 103. sezóny.

Letné Gala SND / Pohľad do publika

Letné Gala SND malo svoj stage už len na jednom mieste

Tomu sobotňajšiemu prialo nielen krásne počasie, ale aj záujem verejnosti. V hľadisku i mimo neho na terase obchodného centra či len tak na Námestí pútavý program sledovali stovky divákov naprieč generáciami. Ich pozornosť sa koncentrovala na stage pri fontáne, ktoré postavil partner podujatia – Hlavné mesto SR Bratislava. Na rozdiel od prvého – minuloročného vydania Letného Gala malo podujatie k dispozícii tentoraz iba spoločný stage pre všetky tri umelecké zložky SND.  Prvá časť programu patrila opernému a baletnému súboru. Členovia súboru Činohry SND sa k slovu dostali po vyše hodinovej prestávke, a to taktiež prostredníctvom hudby.

Letné Gala SND / stage
Dejiskom Letného Gala SND bol jediný stage. Foto: Silvia Mária Petrovits

Generálny riaditeľ SND sa prihovoril prítomným

Divadelný letný openair však svojho moderátora z pódia nemal, čím SND po minuloročných reakciách vyslyšalo hlasy divákov. Úvodného slova sa ujal generálny riaditeľ SND, pán Matej Drlička. Prítomným stručne zhrnul to, čo charakterizovalo končiacu 102. divadelnú sezónu. Generálny riaditeľ povzbudil ľudí, aby sa nezabudli tešiť z prítomných okamihov a nechali sa inšpirovať na nasledujúcu sezónu.

Letné Gala SND / Matej Drlička, generálny riaditeľ SND

Na prítomných čakal divácky atraktívny program v uvoľnenej atmosfére. Balet i Opera SND ponúkli ochutnávku noviniek, ktoré na divadelné dosky prinesie nová, 103. sezóna. Činohra mala špeciálny program odkazujúci na inscenáciu uvedenú v sezóne 2021/2022.

Letné Gala SND 2022 otvorila Carmen

Každé divadlo siaha po repertoárových lahôdkach, ktoré mu zaručujú divácky úspech. Jednou z takých je aj opera CARMEN francúzskeho skladateľa Georga Bizeta. Tá je zároveň prvou plánovanou premiérou budúcej sezóny.  Na pláne je v septembri 2022, ako o tom informujeme TU. Práve jej highlighty otvorili prvú časť Letného Gala SND. Už známa Predohra k opere Carmen melódia plná sviežosti, živelnosti a temperamentu nás vtiahla do úžasného kompozičného koloritu, ktorý tu i tam narušilo spočiatku neveľmi dobre zvládnuté ozvučenie. Najmä deti pri fortissimách, ktoré až príliš zuneli, si občas zakrývali uši. Svieži, živelný začiatok si užívali poslucháči všetkých generácií. Orchester Opery a baletu SND sa v letný galavečer predstavil na pódiu pod holým nebom v skvelej kondícii pod taktovkou svojho nového šéfdirigenta Kevina Rhodesa. Práve v jeho hudobnom naštudovaní ju Opera SND v nasledujúcej sezóne aj uvedenie.

Carmen - temperamentná i zvodná

Po Predohre nasledovala známa ária Carmen z 1. dejstva L‘amour est un oiseau rebelle. Zaznela v podaní Kataríny Flórovej a zboru Opery SND, ktorý pripravila Zuzana Kadlčíková.

Letné Gala SND 2022 / Katarína Flórová

Mladá sólistka svojej Carmen prepožičala zvodnosť i južanský temperament. Podčiarkla farebnosť árie a vyzdvihla jej hravosť a exotický charakter.

Známa ária Escamilla strhla aj detských divákov

Ak sa povie Carmen, mnohým z nás sa vynorí melódia so slovami „Toreador en garde“. Je súčasťou árie Escamila z 2. dejstva Votre toast, je peux vous le rendre. V sobotu sme si ju vypočuli podaní barytonistu Daniela Čapkoviča, sólistiek (Denisa Hamarová, Andrea Vizvári, Katarína Flórová) a zboru Opery SND.

Letné Gala SND / Hamarová - Vizvári - Flórová - Čapkovič

Čapkovič áriu obdaril zamatovou farbou, skvelou interpretáciou i osobnostnou iskrou. Aj v letný sobotný večer ohúrila prítomné obecenstvo svojou atraktívnosťou. Podarilo sa im strhnúť publikum. Oslovili všetky generácie a spôsobili absolútnu radosť prítomným deťom. Pre ne sa Carmen stala dokonalým „podmazom“ na akúsi vlastnú discopárty priamo medzi radmi v publiku. Stálo by za to, ak by vedenie Opery SND pri jej inscenácii myslelo aj na detských divákov. Táto opera má v sebe veľký potenciál osloviť všetky generácie a prilákať ich do divadla.

Carmen aj baletne

Priam diváckym magnetom bolo baletné číslo, ktoré sa tiež nieslo v znamení Carmen. K Predohre z 3. dejstva choreografiu pre sólistov Siinu Ailasmau a Andreja Szaba pripravil Igor Holováč. Bol to fascinujúci tanec plný výrazov, lyriky a nehy.

Letné Gala SND / Balet k Predohre 3. dejstva opery Carmen
Balet SND sa predstavil aj počas Predohry k 3. dejstvu opery Carmen.

Uchvátilo pozornosť publika. Deťúrence, ktoré sedeli v radoch predo mnou, priklincovalo ku stoličkám. Zdalo sa, že takmer ani nedýchali. Mnohé menšie však žiadali rodičov, aby ich vzali na ruky a aby tak niečo z diania na pódiu videli. Tu i tam sa publikom sediacim ďalej od tribúny niesol povzdych. Kým niektorí by uvítali baletné čísla uviesť v Sále opery a baletu, iným divákom by stačili veľkoplošné obrazovky. Možno len súhlasiť, že ľuďom sediacim ďalej od pódia, by veľkoplošné obrazovky sprostredkovali pohľad na dianie na javisku. Snáď tento tichý povzdych dôjde k ušiam organizátorov a pouvažujú nad tým pri realizácií ďalších ročníkov podujatia.

Plnokrvná operno-baletná pieseň cigánok

Carmenovský blok ukončili temperamentnou Cigánskou piesňou Les tringles des sistres tintaient. Spoločne ju zaspievali Katarína Flórová, Andrea Vizvári a Denisa Hamarová. Sprevádzali ich sólisti a zbor Baletu SND, ktorí sa opäť predstavili v choreografii Igora Holováča. Dramaturgia tu spojila spevácke umenie s tanečným. Okrem atraktívnej choreografie vyžívajúcej sa v priestorovej perspektíve pódia i mimo neho, dali svoj punc programu farebné kostýmy. Aj vtedy sa zo zadných radov niesol tichý povzdych… Je na škodu, že toľká krása baletných čísel zostala pred zrakmi divákov sediacich v druhej polovici hľadiska ukrytá.

Letné Gala SND / Les tringles
Cigánsku pieseň Les tringles des sistres tintaient sprevádzali zaujímavou choreografiou aj baletní umelci.

Opera predstavila aj druhú novinku 103. sezóny

Gro dramaturgie Letného Gala SND 2022 sa nieslo v znamení operných noviniek. Po Carmen predstavili ďalší titul, ktorý obohatí repertoár Opery SND. Ním je opera Svätopluk skladateľa Eugena Suchoňa, ktorej návrat na divadelné dosky SND prinesie 103. sezóna. Známe kráľovské fanfáry na Letnom Gala SND chýbali. Vypočuli sme si však vnútornou drámou pretkaný monológ Svätopluka z 3. dejstva Sme na mieste, Záboj… v podaní interpreta výnimočných kvalít.

Ním bol excelentný basista a pedagóg Peter Mikuláš, ktorý má toto monumentálne dielo naštudované už niekoľko desaťročí. V jeho podaní bol Svätopluk presvedčivým kniežaťom trápiacim sa nad osudom ríše i prežívajúcim osobnú krízu. Divákov tak navnadil na druhú Suchoňovu operu, ktorú Opera SND uvedie pri príležitosti 30. výročia samostatnosti Slovenskej republiky vo februári 2023.

Letné Gala SND spestril aj baletný evergreen

Čajkovského Labutie jazero patrí k diváckym evergreenom a svoje miesto bude mať v repertoári Baletu SND aj v nasledujúcej sezóne. Na Letnom Gala uviedli fragment z 3. dejstva – Entrée a adagio v excelentnom podaní baletných sólistov – Rominy Kołodziej a Artemyja Pyzhova v choreografii Rafaela Avnikjana podľa Mariusa Petipu.

Letné Gala SND / Labutie jazero
Čajkovského Labutie jazero si tiež našlo svoje miesto v programe Letného Gala SND. hoci v divadelnom repertoári je už tri desaťročia. Foto: Silvia Mária Petrovits

Po tanečnom čísle zaznelo aj koncertné finále Labutieho jazera. Pod taktovkou Kevina Rhodesa znelo strhujúco. Ak ste Labutie jazero ešte nevideli, neváhajte a pozrite si ho v SND.

Pocta belkantu takmer nezaznela

Ďalšími bodom v avizovanom programe mala byť dvojica ukážok z poslednej opernej premiéry budúcej sezóny. Opera SND pripravuje v nasledujúcich troch sezónach premiéry výpravnej belkantovej trilógie Gaetana Donizettiho čerpajúcej z anglickej histórie. Prvú z nich – operu Maria Stuarda uvedie už v apríli 2023. V duete Leicestera a Talbota z 1. dejstva Donizettiho opery Maria Stuarda mal vystúpiť po boku Štefana Kocána tenorista Ondrej Šaling. Z dôvodu tenoristovej indispozície cavatina Questa imago, questa foglio – Ah! rimiro il bel sembiante nezaznela. V programe však pokračovali úryvkom z Rusalky, aby sa po nej k opere Maria Stuarda vrátili.

Rusalkovský záskok

Nahradila ju ária Vodníka z 2. dejstva opery Rusalka, Celý svět nedá ti nedá v podaní basistu Štefana Kocána. Štefan Kocán oslávi svoj debut v tejto úlohe počas nasledujúcej sezóny práve na doskách Opery SND. Kocán sa úlohy podľa tejto ukážky iste ujme na výbornú. Áriu zaspieval precítene, so zmyslom pre drámu i záverečný exponovaný part. Nuž, už teraz sa teším na neho v úlohe Vodníka. 

Letné Gala SND / Štefan Kocán

Modlitba Márie z tudorovskej trilógie

Po Rusalke sa program vrátil k Donizettiho opere Maria Stuarda. Podľa plánov zaznela ukážka z pripravovanej opery Gaetana Donizettiho Maria Stuarda. Sopranistka Mariana Sajko zaspievala za sprievodu zboru Opery SND modlitbu Marie z 3. dejstva Deh! Tu di un‘umile preghiera. Opäť ukázala svoju doménu v lyrických pasážach s krásnymi pianissimami a čistými, súc pomerne ostrými, výškami. Dobrým partnerom jej okrem orchestra bol aj Zbor Opery SND. Ten znel vyvážene a s prehľadom zaspieval všetky dynamické hladiny aj plynulé prechody.

Letné Gala SND / Mariana Sajko

Úspešný už pred premiérou

Ďalšou ukážkou z portfólia budúcej sezóny prišiel Balet SND. Bola ňou ukážka Dreváčkového tanca z pripravovanej baletnej premiéry La fille mal gardée/Zle strážené dievča. Uviedli ju v choreografii Sira Fredericka Ashtona. Na pódiu tancovali Juraj Žilinčár a dámy zboru Baletu SND.

Letné Gala SND / Dreváčkový tanec

U prítomného publika sa stretla s veľkým ohlasom. Dokázala zaujať i rozveseliť divákov naprieč generáciami. Bez pochýb priláka tento titul mnohých divákov do divadla. Premiéru avizuje SND na november 2022 a už teraz viem, že je sa na čo tešiť!

Prvú časť programu Letné Gala SND 2022 uzavreli dva prídavky

Nad rámec plánovaného programu zazneli dva operné prídavky. Niesli sa v znamení slávnych Verdiho opier – Rigoletta a Traviaty. Najprv sme si v podaní tenoristu Tomáša Juhása vypočuli známu cabalettu Vojvodu z Mantovy La donna e mobile. Predviedol príjemný výkon, vyčaroval uvoľnenú atmosféru, a to aj na vzdory ľahkému zaváhaniu.

Letné Gala SND / Tomáš Juhás

Bodkou za prvou časťou programu Letného Gala SND však bol prípitok Brindisi z La Traviaty v podaní všetkých účinkujúcich sólistov a zboru Opery SND. Touto ukážkou nepriamo nadviazali na jej premiéru v končiacej 102. sezóne (viac o La Traviate očami našej redaktorky si prečítate TU).

Letné Gala SND 2022 / Brindisi (Verdi, La Traviata)

Prišli aj Stouni

Členovia súboru Činohry SND sa k slovu dostali po vyše hodinovej prestávke. Prítomným sa prihovorili prostredníctvom hudby. Stalo sa tak na Koncerte kapely z inscenácie Kým prídu Stouni, ktorú v premiére uviedlo SND počas 102. sezóny. Vystúpili v zostave Robert Roth, Alexander Bárta, Daniel Fischer, Ondrej Kovaľ, Marián Džubák a Jakub Ursíny. Bratislavskí Stouni sa postarali o tú správnu atmosféru.

Letné Gala SND / Kapela Kým prídu Stouni

Letné Gala SND 2022: Bol to večer veľkolepej rozlúčky s ochutnávkou novej sezóny

Účinkujúci operní a baletní sólisti, členovia Činohry SND, Zbor Opery SND, Zbor Baletu SND, Orchester Opery a baletu SND pod taktovkou nového šéfdirigenta sa postarali o príjemný letný večer. Prítomné publikum sa stalo svedkom veľkolepej rozlúčky so starou sezónou. Prostredníctvom výborných výkonov umelcov i telies okúsilo inšpiratívnu ochutnávku novej sezóny. Okrem pár drobných detailov to bol skvelý večer. Večer v znamení krásnej hudby, speváckeho i baletného umenia, podnetov i zážitkov či krásny štart prázdnin.

Letné Gala SND

Verím, že organizátori vyslyšia skromnú prosbu publika a budúce Letné Gala SND poteší aj vzadu sediace publikum priblížením diania na pódiu prostredníctvom veľkoplošných obrazoviek. Mimochodom, po rozlúčke so 102. sezónou čaká Operné štúdio SND ešte 1. a 3. júla premiéra opery Mira Bázlika Peter a Lucia. Budeme pritom.

Hodnotenie: 96 %

Zdroj foto: Silvia Mária Petrovitsová a ak nie je uvedené je autorom foto Jozef Barinka / SND

***aktualizácia 2022-07-05***

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní
Culture Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Koncertné TOP tipy najbližších dní (25/2024)

Kam za kultúrou v najbližšie dni? Odpoveďou sú festivaly a zaujímavé koncertné stretnutia pre malých a veľkých. TOTO sú naše TOP tipy!

Read More
Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024
Culture Divadlo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO prináša svet divadla od pondelka 17.6.2024

TOP tipy na divadelné predstavenia tu máme pre vás aj teraz. Kam za kultúrou od 17. júna 2024? Svet divadla prináša zaujímavé podujatia. TIETO sa oplatí navštíviť!

Read More
Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Translate »