Novinky

Vedenie SND predstavilo novú sezónu 2022/2023

SND / Slovenské národné divadlo

Vo štvrtok 16. júna predstavilo vedenie Slovenského národného divadla na tlačovej konferencii budúcu sezónu 2022/2023 nielen novinárom, ale aj širokej verejnosti. Prinesie nové premiéry, nadviaže na tradície a mnohé aktivity koncentruje na detského diváka. A samozrejme, ponesie sa v znamení určitých pozitívnych zmien.

Do konca aktuálnej sezóny zostáva už len pár týždňov (vďaka opernému súboru mesiac) a vedenie SND už predstavilo budúcu sezónu 2022/2023. O atraktívne plány nie je núdza. Oznámili premiérové tituly, tradičné i nové projekty cielené najmä na detského diváka. Nechýbali informácie o plánoch a o hosťovaní súborov na festivaloch, ale aj o hosťujúcich umelcoch.

Ochutnávkou novej sezóny bude Letné gala SND

Stodruhá divadelná sezóna v SND vyvrcholí veľkolepým Letným Gala SND25. júna. Tradičný open-air galakoncert všetkých troch súborov: Opery, Baletu a Činohry vyplní večer na námestí pred novou budovou SND. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Sále opery a baletu. Tešiť sa môžete na ukážky z pripravovaných opier novej sezóny, jedinečné baletné choreografie aj koncert hercov z inscenácie Kým prídu Stouni… Vstup na podujatie je voľný.  

Sezónu 2022/2023 charakterizujú viaceré zmeny a pokračujúce spolupráce

SND sa otvára všetkým divákom a myslí aj na ľudí všetkých vekových kategórií s rôznorodým zdravotným znevýhodnením. Naďalej chce byť divadlom pre všetky deti, a tak pokračuje v projekte s organizáciou Úsmev ako dar. Verejnosť sa dozvedela aj ďalšie plánované – tentoraz príjemné zmeny. Tie sa dotknú oblasti komunikácie SND. Avizovali vynovený, návštevnícky príťažlivý web divadla. Reč bola aj o samostatnom webe informujúcom verejnosť o ostro sledovanej obnove Historickej budovy SND. Zároveň generálny riaditeľ SND, pán Matej Drlička, informoval o zmenách v umeleckej rade divadla, nových a staronových partneroch. Čo však návštevníci iste ocenia, je nový objednávkový systém a návrat abonentiek. 

Orchester Opery a baletu SND bude mať opäť svojho šéfdirigenta

Novinkou je semiblokový systém hrania i dlho očakávané obsadenie postu šéfdirigenta Orchestra a baletu SND. Ním bude od novej sezóny medzinárodne uznávaný americký dirigent Kevin Rhodes. V SND hosťuje od minulého roka a v súčasnosti patrí k najvyhľadávanejším divadelným dirigentom. V 15 krajinách dirigoval koncerty, opery i balety s viac ako 50 orchestrami. Významné je jeho pôsobenie v európskych metropolách.  Spomeňme  Paríž, Viedenskú štátnu operu, Štátnu operu v Berlíne, milánsku La Scalu, Holandský národný balet či New York City Ballet. 

Interných sólistov doplnia hostia svetového mena

Vedenie SND už na TB k Verejnému odpočtu za uplynulý rok avizovalo redukciu počtu interných sólistov, ktoré sa stretlo s „pozdvižením“. Po personálnej reforme má ansámbel Opery SND 13 interných sólistov. Sú to sopranistky Eva Hornyáková, Katarína Flórová, Mariana Sajko, Andrea Vizvári a Jolana Fogašová, mezzosopranistky Monika Fabianová, Denisa Hamarová, Terézia Kružliaková, tenoristi Tomáš Juhás, Ondrej Šaling, barytonisti Daniel Čapkovič a Pavol Remenár a basista Jozef Benci. Divákom na základe diváckeho prieskumu, ktoré SND realizovalo začiatkom roka, imponuje účinkovanie hostí svetového mena.

Nový systém predaja vstupeniek i návrat abonentiek

Na tlačovej konferencii oznámilo vedenie SND odchod z platformy Návštevník.sk. Do prevádzky spustí 1. augusta 2022 predaj cez nový elektronický predajný systém vstupeniek (ticketing). Hlavnou výhodou tejto zmeny má byť užívateľsky prívetivejšie rozhranie, ako aj predaj e-vstupeniek s možnosťou využitia zliav pre deti, študentov či dôchodcov. Pokračuje tiež v predaji darčekových poukážok a spúšťa po dvoch rokov vynútenej pauzy aj abonentky.  V predaji budú abonentné série Novinky Činohry a Premiéry Opery a Baletu. Pri abonentkách budú garantovať rovnaké miesta na všetky predstavenie. Ich predaj je časovo limitovaný od 1.8. do 15.9.2022.

Poukážky: predaj aj na sezónu 2022/2023
Diváci si darčekové poukážky mimoriadne obľúbili. (Ilustračné foto, SND)

SND pre deti

SND sa otvára všetkým divákom a myslí aj na ľudí všetkých vekových kategórií s rôznorodým zdravotným znevýhodnením. Naďalej chce byť Divadlom pre všetky deti, a tak pokračuje v projekte s organizáciou Úsmev ako dar. Pre detského diváka pripravuje mnoho zaujímavých predstavení naprieč umeleckými súbormi i edukačnými a dobrodružnými aktivitami. Pokračovať bude aj Veľká divadelná prespávačka. Zároveň posilňuje v nasledujúcej divadelnej sezóne dopoludňajšie predstavenia určené pre deti a seniorov.

Divadlo pre všetky deti / plány aj na sezónu 2022/2023
Deti s tanečníkmi (Divadlo pre všetky deti). Foto: Jozef Barinka Zdroj: SND

103. divadelná sezóna v SND

Balet SND v sezóne 2022/2023 uvedie dve premiérové tituly, tradičné i nové projekty cielené najmä na detského diváka. K slovu sa opäť dostane nielen kombinácia módy a baletu. Počas sezóny privíta aj mimoriadnych hostí.

Činohra SND ponúkne nielen krásu umenia, ale aj reakciu na aktuálnu spoločenskú klímu. Prinesie desať nových projektov, aktivity pre deti a uvedie aj koprodukčnú hru s pražským Národným divadlom.  

103. sezóna Opery SND vyťaží Sálu opery a baletu SND na maximum. Prinesie 80 predstavení a ambiciózny dramaturgický plán. Čakajú nás štyri premiéry, špeciálne galavečery a komorné koncerty v znamení najmä česko-slovenských hviezd. Nebudú chýbať ani rodinné predstavenia.

Zdroj:  Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Historická budova SND / title / Slovenské národné divadlo
Culture Divadlo

Rekonštrukcia historickej budovy SND pokračuje a otvoria ju na prehliadky

Obnova Historickej budovy SND pokračuje aj v tejto sezóne. Pre návštevníkov otvorí svoje brány už v tejto sezóne, no hrať sa v nej nebude.

Read More
Translate »