Vedenie SND predstavilo novú sezónu 2022/2023

SND

Vo štvrtok 16. júna predstavilo vedenie Slovenského národného divadla na tlačovej konferencii budúcu sezónu 2022/2023 nielen novinárom, ale aj širokej verejnosti. Prinesie nové premiéry, nadviaže na tradície a mnohé aktivity koncentruje na detského diváka. A samozrejme, ponesie sa v znamení určitých pozitívnych zmien.

Do konca aktuálnej sezóny zostáva už len pár týždňov (vďaka opernému súboru mesiac) a vedenie SND už predstavilo budúcu sezónu 2022/2023. O atraktívne plány nie je núdza. Oznámili premiérové tituly, tradičné i nové projekty cielené najmä na detského diváka. Nechýbali informácie o plánoch a o hosťovaní súborov na festivaloch, ale aj o hosťujúcich umelcoch.

Ochutnávkou novej sezóny bude Letné gala SND

Stodruhá divadelná sezóna v SND vyvrcholí veľkolepým Letným Gala SND25. júna. Tradičný open-air galakoncert všetkých troch súborov: Opery, Baletu a Činohry vyplní večer na námestí pred novou budovou SND. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Sále opery a baletu. Tešiť sa môžete na ukážky z pripravovaných opier novej sezóny, jedinečné baletné choreografie aj koncert hercov z inscenácie Kým prídu Stouni… Vstup na podujatie je voľný.  

Sezónu 2022/2023 charakterizujú viaceré zmeny a pokračujúce spolupráce

SND sa otvára všetkým divákom a myslí aj na ľudí všetkých vekových kategórií s rôznorodým zdravotným znevýhodnením. Naďalej chce byť divadlom pre všetky deti, a tak pokračuje v projekte s organizáciou Úsmev ako dar. Verejnosť sa dozvedela aj ďalšie plánované – tentoraz príjemné zmeny. Tie sa dotknú oblasti komunikácie SND. Avizovali vynovený, návštevnícky príťažlivý web divadla. Reč bola aj o samostatnom webe informujúcom verejnosť o ostro sledovanej obnove Historickej budovy SND. Zároveň generálny riaditeľ SND, pán Matej Drlička, informoval o zmenách v umeleckej rade divadla, nových a staronových partneroch. Čo však návštevníci iste ocenia, je nový objednávkový systém a návrat abonentiek. 

Orchester Opery a baletu SND bude mať opäť svojho šéfdirigenta

Novinkou je semiblokový systém hrania i dlho očakávané obsadenie postu šéfdirigenta Orchestra a baletu SND. Ním bude od novej sezóny medzinárodne uznávaný americký dirigent Kevin Rhodes. V SND hosťuje od minulého roka a v súčasnosti patrí k najvyhľadávanejším divadelným dirigentom. V 15 krajinách dirigoval koncerty, opery i balety s viac ako 50 orchestrami. Významné je jeho pôsobenie v európskych metropolách.  Spomeňme  Paríž, Viedenskú štátnu operu, Štátnu operu v Berlíne, milánsku La Scalu, Holandský národný balet či New York City Ballet. 

Interných sólistov doplnia hostia svetového mena

Vedenie SND už na TB k Verejnému odpočtu za uplynulý rok avizovalo redukciu počtu interných sólistov, ktoré sa stretlo s „pozdvižením“. Po personálnej reforme má ansámbel Opery SND 13 interných sólistov. Sú to sopranistky Eva Hornyáková, Katarína Flórová, Mariana Sajko, Andrea Vizvári a Jolana Fogašová, mezzosopranistky Monika Fabianová, Denisa Hamarová, Terézia Kružliaková, tenoristi Tomáš Juhás, Ondrej Šaling, barytonisti Daniel Čapkovič a Pavol Remenár a basista Jozef Benci. Divákom na základe diváckeho prieskumu, ktoré SND realizovalo začiatkom roka, imponuje účinkovanie hostí svetového mena.

Nový systém predaja vstupeniek i návrat abonentiek

Na tlačovej konferencii oznámilo vedenie SND odchod z platformy Návštevník.sk. Do prevádzky spustí 1. augusta 2022 predaj cez nový elektronický predajný systém vstupeniek (ticketing). Hlavnou výhodou tejto zmeny má byť užívateľsky prívetivejšie rozhranie, ako aj predaj e-vstupeniek s možnosťou využitia zliav pre deti, študentov či dôchodcov. Pokračuje tiež v predaji darčekových poukážok a spúšťa po dvoch rokov vynútenej pauzy aj abonentky.  V predaji budú abonentné série Novinky Činohry a Premiéry Opery a Baletu. Pri abonentkách budú garantovať rovnaké miesta na všetky predstavenie. Ich predaj je časovo limitovaný od 1.8. do 15.9.2022.

Poukážky: predaj aj na sezónu 2022/2023
Diváci si darčekové poukážky mimoriadne obľúbili. (Ilustračné foto, SND)

SND pre deti

SND sa otvára všetkým divákom a myslí aj na ľudí všetkých vekových kategórií s rôznorodým zdravotným znevýhodnením. Naďalej chce byť Divadlom pre všetky deti, a tak pokračuje v projekte s organizáciou Úsmev ako dar. Pre detského diváka pripravuje mnoho zaujímavých predstavení naprieč umeleckými súbormi i edukačnými a dobrodružnými aktivitami. Pokračovať bude aj Veľká divadelná prespávačka. Zároveň posilňuje v nasledujúcej divadelnej sezóne dopoludňajšie predstavenia určené pre deti a seniorov.

Divadlo pre všetky deti / plány aj na sezónu 2022/2023
Deti s tanečníkmi (Divadlo pre všetky deti). Foto: Jozef Barinka Zdroj: SND

103. divadelná sezóna v SND

Balet SND v sezóne 2022/2023 uvedie dve premiérové tituly, tradičné i nové projekty cielené najmä na detského diváka. K slovu sa opäť dostane nielen kombinácia módy a baletu. Počas sezóny privíta aj mimoriadnych hostí.

Činohra SND ponúkne nielen krásu umenia, ale aj reakciu na aktuálnu spoločenskú klímu. Prinesie desať nových projektov, aktivity pre deti a uvedie aj koprodukčnú hru s pražským Národným divadlom.  

103. sezóna Opery SND vyťaží Sálu opery a baletu SND na maximum. Prinesie 80 predstavení a ambiciózny dramaturgický plán. Čakajú nás štyri premiéry, špeciálne galavečery a komorné koncerty v znamení najmä česko-slovenských hviezd. Nebudú chýbať ani rodinné predstavenia.

Zdroj:  Redakciu informovala Jana Alexová, PR manažérka SND

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »