Dve kráľovné, jeden trón na doskách Opery SND

Maria Stuarda / SND

V repertoári Opery SND pribudne už tento týždeň ďalší titul - výnimočná opera Gaetana Donizettiho, Maria Stuarda. Návštevníci sa môžu tešiť na titul, ktorý na doskách našej prvej scény ešte nebol. Inscenáciu sprevádza bohatstvo efektov, fascinujúce výkony či inšpiratívne mená sólistov.

Na scéne SND má po prvý raz premiéru opera Gaetana Donizettiho Maria Stuarda, sugestívna historická freska, inscenácia plná javiskových efektných scén vo fascinujúcich dobových kostýmoch. Opera reflektuje konflikt medzi dvoma kráľovnami Máriou Stuartovou a Alžbetou I. anglickou, ktorých príbehy sa skrížili v Anglicku v 16. storočí. Odvtedy sa v rôznych obdobiach a s rôznym akcentom objavujú na divadelnej scéne či filmovom plátne. Stane sa tak v piatok 21. a v nedeľu 23. apríla 2023, ako avizujeme v aktuálnom prehľade Kam za kultúrou.

Vrcholné dielo na motívy anglických dejín

Gaetano Donizetti napísal Mariu Stuardu v období, keď bol na vrchole svojej skladateľskej kariéry. A hoci v námetoch mnohých svojich diel podľahol čaru novej romantickej literatúry, s obľubou sa vracal do anglickej histórie ako k lákavému zdroju javiskovo efektných tém. Zaujal ho osud škótskej kráľovnej Márie v spracovaní Friedricha von Schillera, na rozdiel od predlohy sa však Donizetti vyhol politicko-náboženským témam. Dej sa odohráva v Anglicku zmietanom náboženskými bojmi, ktoré sa odrazili aj na postavení kráľovien, keďže Alžbeta I. anglická bola protestantka a Mária Stuartová, škótska kráľovná, katolíčka. Opera sa však sústreďuje predovšetkým na osud dvoch silných osobností túžiacich po moci – ale aj po láske a slobode.

Paolo Lardizzone, Jana Kurucová, foto: Zdenko Hanout
Paolo Lardizzone a Jana Kurucová ako Alžbeta I. Foto: Zdenko Hanout

Kráľovná Alžbeta I. vládla od roku 1558 až do svojej smrti v roku 1603. Aj vďaka jej záujmu o rozvoj obchodu, remesiel, vzdelanosti a divadla, venovala svoju priazeň predovšetkým Shakespearovi, dostáva čas jej vlády prívlastok alžbetínska doba alebo zlatý vek Anglicka. Nesplodila žiadneho potomka, vyhlasovala, že sa vydala za Anglicko, a tak ju súčasníci i história označili za „panenskú kráľovnú“, čo nebol vždy lichotivý prívlastok. Ženskosť, emócie, vášeň a ľúbostné pletky, taká bola Mária Stuartová „kráľovná sŕdc“. Je to pravda, sú to mýty? História nám ďalej hovorí o snahe Márie Stuartovej získať anglický trón, keďže vďaka zložitým príbuzenským vzťahom naň mali nárok obidve. Alžbeta právom považuje Máriu za rivalku. Podozrieva ju z úkladov a zo sprisahaní. Dá ju uväzniť a napokon podpíše aj rozsudok smrti, ktorý bol vykonaný 8. februára 1587.

Maria Stuarda / Opera SND
Ondrej Šaling, Terézia Kružliaková a Pavol Remenár. Foto: Zdenko Hanout

Dve kráľovné - Alžbeta vs. Mária

V deji svojej opery však Donizetti ponechal legendárnu fiktívnu scénu stretnutia Márie Stuartovej s Alžbetou I. Skladateľa Gaetana Donizettiho nezaujímali v tomto diele politicko-náboženské témy. Vymodeloval a hudobne nádherne ozvláštnil bohatý psychologický svet obidvoch protagonistiek a na zvýraznenie dramatických momentov ponechal legendu o stretnutí kráľovských rivaliek, ktoré opísal aj Schiller a ktoré sa v realite nikdy neuskutočnilo.

Mariana Sajko ako Maria Stuarda, foto: Zdenko Hanout
Mariana Sajko ako Maria Stuarda, Foto: Zdenko Hanout

Svetovú premiéru odložila cenzúra

Pohnuté osudy dvoch kráľovien pripravili aj nečakané komplikácie pri opernej premiére. Donizetti skomponoval operu s názvom Maria Stuarda pre Teatro San Carlo v Neapole v roku 1834. Keď skúšky boli v plnom prúde, zasiahla cenzúra a operu zakázala. Pre cirkev nebolo prijateľné, aby bol spracovaný námet hry, v ktorej katolícku kráľovnú v katolíckom Taliansku odsúdia na smrť sťatím hlavy. Premiéra sa teda uskutočnila až o rok neskôr v milánskej La Scale, kde cenzúra nebola taká prísna. Počas storočí si v umeleckých dielach raz jedna, raz druhá kráľovná získavala väčšiu pozornosť. Dramatik Schiller i skladateľ Donizetti sú skôr na strane Márie Stuartovej. V súčasnosti, v racionálnom svete, je možno viac v popredí osud Alžbety I. ako zdatnej političky, ako to vyzdvihol napríklad režisér Shekhar Kapur vo svojom oscarovom filme Elizabeth v hlavnej úlohe s Cate Blanchett. A v praxi to dokazujú aj mnohé výrazné osobnosti političiek v nedávnej minulosti i súčasnosti.

Inzercia / Odporúčame
Allegretto Žilina 2023

Maria Stuarda na doskách Opery SND vo veľkom štýle

Výrazný dramatický konflikt, bohatý psychologický profil postáv, nádherná hudba a skvelý príbeh s dvomi kráľovnami – rivalkami sú v sugestívnej inscenácii francúzskeho režiséra Gilberta Blina výpravným historickým operným divadlom. Monumentálnu historickú fresku, sugestívnu drámu s nádhernou hudbou pripravuje v SND medzinárodný tím. Francúzsky režisér Gilbert Blin si k spolupráci prizval talianskeho dirigenta Marca Guidariniho, amerického scénografa Alexandra McCargara a českého výtvarníka Josefa Jelínka.

V impozantnom opernom diele sa v hlavných úlohách predstavia v alternáciách ako Maria Stuarda Mariana Sajko a Andrea Vizvári, ako Alžbeta/Elisabetta Terézia Kružliaková a Jana Kurucová. Po premiérach Donizettiho opery Maria Stuarda v piatok 21. apríla a v nedeľu 23. apríla – je v aktuálnej divadelnej sezóne inscenácia opery na programe už len trikrát, a to 25. 4., 27. 4. a 29. 4. 2023. Vstupenky na predstavenie zakúpite TU. V dramaturgických plánoch ide o prvú lastovičku v uvádzaní ďalších opier Gaetana Donizettiho, v ktorých sa inšpiroval z anglických dejín. Viac sa dočítate v článku Opera SND v 103. sezóne.

Maria Stuarda / Opera SND
Foto: Zdenko Hanout

TS, SND, www.snd.sk

Foto: Zdenko Hanout

Zdroj: SND

*** Posledná aktualizácia: 2023-04-22 (adm) ***

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »