Novinky

Festival Janáček Brno 2022 sa začína!

Janáček Brno 2022

Neopakovateľná atmosféra moravskej metropole, nádherná hudba Leoša Janáčka, ale i špeciálne janáčkovské menu v reštauráciách a kaviarňach – to všetko zažijete v dňoch 2. – 20. novembra 2022, kedy sa mesto Brno rozoznie už 8. ročníkom medzinárodného operného a hudobného festivalu Janáček Brno.

Či už prídete na celé tri týždne, alebo len na predĺžený víkend, čaká na vás jedinečná atmosféra a vskutku nabitý program. Ten zaznie v podaní popredných operných domov, uznávaných dirigentov, režisérov a interpretov. Z operného repertoáru Leoše Janáčka si vychutnáte opery Glagolská omša, Káťa Kabanová, Věc Markopulos či Příhody lišky Bystroušky. Samozrejmosťou festivalu Janáček Brno 2022 sú koncerty a bohatý sprievodný program.

V znamení "Quo vadis"

V poradí ôsmy ročník festivalu Janáček Brno 2022 sa nesie v známe veľmi výstižnej témy „Quo Vadis“. Ide o citáciu z duchovnej kantáty Felikse Nowowiejského, obľúbeného diela Leoša Janáčka. Nesie v sebe veľké humanistické posolstvo, ktoré sa zrkadlí aj v Janáčkovej tvorbe. A to najväčšmi v dielach so slovanskou inšpiráciou. “Festival Janáček Brno získal jedno z najprestížnejších ocenení, aké operné festivaly môžu získať. Ako prvý a doposiaľ i jediný operný a hudobný festival v Českej republike obdŕžal The International Opera Award za najlepší festival roku 2018,” pripomína riaditeľ Národního divadla Brno Martin Glaser.

Privíta známe mená domácej i svetovej scény

Z mien, s ktorými je aktuálny ročník festivalu Janáček Brno 2022 spomeňme najzaujímavejšie z nich. Samozrejmosťou je kompletná česká dirigentská špička na čele s Jakubom Hrůšom, Tomášom Hanusom, Tomášom Netopilom a Markom Ivanovićom. Tešiť sa môžete aj na už tradične vynikajúce české i zahraničné súbory a interpretov. Festival tento rok privíta Welsh National Opera, Grand Théâtre de Genève, Orchestre de la Suisse Romande, Pavel Haas Quartet či Josef Špaček. Tešiť sa môžete aj na spevácke hviezdy ako Corinne Winters, Nicky Spence, Tomasz Konieczny či Adam Plachetka

Inzercia
Bratislava Mozart Festival

Janáček Brno 2022 bude s operami i koncertmi

Festival ponúkne v roku 2022 výnimočné operné i koncertné produkcie. Slávnostné otvorenie bude patriť výnimočnému projektu. “Pred viac než dvoma rokmi ma dirigent Jakub Hrůša oslovil s myšlienkou uviesť Janáčkovu operu Z mrtvého domu spoločne s jeho Glagolskou omšou scénicky. Takémuto podnetu sa nedalo odolať, obzvlášť so súborom Janáčkovej opery NdB, ktorý patrí k špičkovým interpretom Janáčkovej hudby. Inscenácia bude zároveň naživo prenášaná v rámci programu OperaVision, ktorého sme súčasťou.” vraví Jiří Heřman, umelecký šéf Janáčkovej opery NdB a režisér inscenácie v jednom.

Opäť predvedie možnosti interpretácie Janáčkových opier

Obrovskú šírku v možnostiach interpretácie Janáčkových opier ukazuje festival už tradične a ani ročník 2022 nebude výnimkou. Grand Théâtre de Genève príde s inscenáciou Káti Kabanovej režisérky Tatjany Gürbaca v hudobnom naštudovaní Tomáša Netopila. Pražské Národní divadlo potom predvedie spracovanie tej istej opery, za ktorým stojí režisér Calixto Bieito a dirigent Jaroslav Kyzlink. Na divákov tak čakajú dve veľmi zaujímavé interpretačné pohľady. Ďalšie výnimočné predstavenie predvedie Velšská národní opera, ktorá na festival privezie Věc Makropulos v réžii Olivie Fuchs pod hudobným vedením Tomáša Hanusa. Národní divadlo v Prahe potom festival zakončí operou Plameny od Ervína Schulhoffa opäť v réžii Calixta Bieita. “Plameny tvoria zaujímavú paralelu k Věci Makropulos. Tam, kde Janáčkova Elina nájde svoj vyslobodenie skrze smrť, ktorej konečnosť naplňuje náš život, je Schulhoffov Don Juan potrestaný za svoje činy tým, že musí zostať naveky nesmrteľný, “ dodáva Patricie Částková, dramaturgička Janáčkovej opery NdB.

Reklama
Melos-Étos

Samozrejmosťou je aj koncertný program, ktorý splní aj Janáčkovo želanie

Koncertný program festivalu reflektuje inšpirácie slovanskou kultúrou nielen v Janáčkovom diele, ale i v tvorbe ďalších skladateľov, predovšetkým jeho súčasníkov. Z bohatého koncertného programu to bude už zmienená kantáta Quo Vadis pod taktovkou Johna Fioreho s orchestrom Janáčkovej opery NdB a zborom SND, ako sme informovali TU. “Janáček chcel Quo Vadis za každú cenu v roku 1910 predviesť, ale nepodarilo sa mu dať dohromady orchester. Teda po 112 rokoch zaznie v Brne dielo, ktoré si Janáček tak veľmi prial, aby tu zaznelo, ” hovorí muzikológ Jiří Zahrádka. Z ďalších koncertov to potom sú vynikajúce telesá, ako Orchestre de la Suisse Romande, orchester Welsh National Opera a Symfonický orchestr Českého rozhlasu.

Komorné koncerty prinesú aj Zápisník zmizelého

Komorná koncertná rada predstaví špičkové súbory ako sú Pavel Haas Quartet či Zemlinsky Quartet. Tak ako minulý rok, ani tentoraz nebude chýbať ani Janáčkov Zápisník zmizelého. Kým minulý rok zaznel v interpretácií slovenských umelcov – klaviristu Róberta Pechanca a tenoristu Pavla Bršlíka, tento rok zaznie rovno v dvoch prevedeniach. Ako prvý sa na rad dostane medzinárodne ocenený s Juliom Drakom, Nicky Spencom a Václavou Krejčí Houskovou. Druhý zaznie v inštrumentácii Miloša Štědroně s nemenej známou interpretkou Ivou Bittovou a popredným českým tenoristom Jaroslavom Březinom.

Festival dáva priestor aj pre mladých umelcov

Festival podporuje a dáva priestor taktiež najmladšej generácii umelcov v spolupráci s Konzervatóriom Brno a Janáčkovou akadémií múzických umění. V rámci programu tak zaznejú napr. dve premiéry nových opier skladateliek Markéty Brothánkovej a Noemi Savkovej. Ďalšie informácie i kompletný program nájdete na www.janacek-brno.cz. 

Slávnostné otvorenie s Janáčkovou operou NdB

Slávnostné otvorenie festivalu Janáček Brno už tradične patrí súboru Janáčkovej opery Národního divadla Brno. Rovnako tak, ako tomu bolo v minulých ročníkoch, pôjde i v tomto prípade o mimoriadny projekt, ktorý spojí v priebehu jedného večera po prvýkrát dve Janáčkove vrcholné diela. Pôjde o operu Z mrtvého domu so scénickým stvárnením Glagolskej omše v hudobnom naštudovaní jedného z najlepších českých dirigentov Jakuba Hrůši (aktuálneho hudobného šéfa Kráľovskej opery v Londýne – pozn. red.) a v réžii Jiřího Heřmana.

Jakub Hrúša

Netradičné spojenie

Čo k tomuto netradičnému spojeniu viedlo, upresňuje Jakub Hrůša: „Je tu určitá nedopovedanosť záveru opery a taktiež jej dĺžka, ktorá umožňuje ešte ďalší rozvinutie. I to, že skladby boli komponované v blízkosti jedna druhé. Glagolská omša umožňuje vstup ženského svetlého elementu, ako v zbore, tak v sólových hlasoch.“ Režisér Jiří Heřman dodáva: „Janáček nás rovnako ako Dostojevský vťahuje do psychiky ľudí, ktorí spáchali závažný čin, a ľudí, ktorí sú vo väznici z politických dôvodov či nedopatrením a musia sa s väzenským životom popasovať. Opere dominujú monológy väzňov, ktorí spáchali trestný čin kvôli žene. Janáček tu odkrýva vrstvy mužského srdca, ktoré bez ženy nemôže existovať, svet je pre neho mŕtvym domom a nemusí to byť iba milenka, ale taktiež matka ako u jednej z hlavných postáv Aljeja či Gorjančikova, ktorý zmieňuje v záveru opery sen o matke. Glagolská omša pre mňa tieto dva svety opäť prepojuje a očisťuje.

Mladí i poprední interpreti

Diváci sa môžu tešiť aj na spevácke obsadenie, ktoré dáva priestor mladej generácii spevákov. Z nich to tentoraz je Roman Hoza (Gorjančikov), Pavol Kubáň (Šiškov), Jarmila Balážová (Aljeja), ktorá zožala veľký úspech s úlohou Varvary na tohtoročnom Salzburskom festivale. Samozrejme, priestor patrí aj vynikajúcim českým i zahraničným spevákom pravidelne spolupracujúcim s brnianskou operou. Z nich sa môžete tešiť na osobnosti ako sú Kateřina Kněžíková, Peter Berger či Gianluca Zampieri. Veľmi symbolické bude hosťovanie ukrajinského tenoristu Eduarda Martynyuka, ktorý stvárni postavu Šapkina a tenorový part v Glagolskej omši spoločne s Petrom Bergerom.

Obohatí aj projekt OperaVision

Predstavenie 6. novembra 2022 bude sprevádzať  live stream. Po veľmi úspešných streamoch Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky a Osudu bude v poradí štvrtým príspevkom Janáčkovej opery NdB do medzinárodného projektu OperaVision. Partnermi streamu a záznamu inscenácie budú Česká televize, Jihomoravský kraj, Nadace Leoše Janáčka a ČEPS. 

PR článok

Zdroj: Festival Janáček Brno

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »