Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC Music Magazine v rukách

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC

Debutové album sopranistky Kateřiny Kněžíkovej Phidylé získalo svetovú cenu BBC Music Magazine Award v kategórii „Vocal“. Kateřina sa kvôli neodkladným pracovným povinnostiam nemohla zúčastniť slávnostného odovzdávania cien, ktoré sa uskutočnilo v Londýne.

BBC Music Magazine Awards sú už tri desaťročia vyhradené iba klasickej hudbe (viac o cenách sa dozviete TU). Na rozdiel od väčšiny iných prestížnych cien o víťazovi jednotlivých kategórií rozhoduje široká verejnosť po celom svete prostredníctvom internetového hlasovania. České umenie zaznamenalo  opäť svetový úspech. Cenu svetového formátu – BBC Music Magazine Award v kategórii „Vocal“, ako sme o tom informovali vyhrala sopranistka Kateřina Kněžíková. Víťazné album nahrala s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod taktovkou Roberta Jidru, šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice. Zaradili sa tak medzi doterajších laureátov výročných cien BBC Music Magazine. Z radov českých umelcov sú to dirigent Jakub Hrůša, klavirista Ivo Kahánek, Pavel Haas Quartet či mezzosopranistka Magdalena Kožená.

O ceny bojovala 27-čka

Pestrú ponuku 312 minuloročných noviniek klasickej hudby skresala porota. Do užšieho výberu poslala 175 z nich, ktoré prestížny magazín recenzoval a opatril 5 hviezdičkami. Vlastné nominácie získala finálová 27-čka nominovaných albumov z produkcie 17 vydavateľských spoločností. Zápolili v 9 kategóriách a večer 28. apríla 2022 vyhlásili laureátov prestížnych hudobných cien BBC Music Magazine Awards. Mimochodom, tentoraz boli v hre dve významné české mená – Kateřina Knežíková a Jakub Hrůša (viac si o tom prečítate TU).

Patrí k top 9 svetovej klasiky

Tohtoročným laureátom v kategórii „Vocal“, sa stalo debutové album sopranistky Kateřiny Kněžíkovej Phidylé.  Vo svojej kategórii porazila dve známe mená s bohatou diskografiou – Kate Lindsey a Michaela Spyresa. Hneď od vydania albumu Phidylé s ním sopranistka Kateřina Kněžíková slávi medzinárodné úspechy. Boduje u kritikov a verejnosti, ako doma, tak aj v zahraničí. Svoj sólový debut z dielne Suphraphonu sopranistka zostavila z okúzľujúcich piesní fin de siecle, „...z písní, které jsou mému srdci a hlasu obzvlášť blízké; všechny jsou z přelomu 19. a 20. století, s nádechem impresionismu.“

Na začiatku stáli Kouzelné noci, ktoré Martinů komponoval na verše čínskej poézie. Objavom pre mnohých sú piesne Henriho Duparca. Jednoduchú a zbožnú vidiečanku Phidylé si sólistka vybrala pre názov celého albumu. Z neho i z každej piesni vyžaruje exotika, spojenie s prírodou i vlastnou intuíciou.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentom Robertom Jindrom na nahrávke vytvorila nádherne farebné plátno pre zlatú linku sopránu Kateřiny Kněžíkovej.

Cenu si Kateřina Kněžíková osobne prevzala až teraz

Pre pracovné povinnosti sa s ním slávnostného odovzdávania cien v Londýne nemohla zúčastniť. Cenu namiesto nej prevzal zástupca vydavateľstva Supraphon, šéfproducent klasickej hudby, pán  Matouš Vlčínský. Bohužiaľ som nemala čas prevziať si cenu skôr, ale konečne som sa dočkala. Produkčná mi ju priniesla na fotenie titulky lifestylových novín What,“ hovorí ocenená Kateřina Knežíková.

Popredná česká sopranistka Kateřina Kněžíková pri fotení pre magazín What!
Popredná česká sopranistka Kateřina Kněžíková pri fotení pre magazín What!

Sopranistka, ktorá sa momentálne chystá na premiéru Predanej nevesty, prezradila, aké to je držať svetovú cenu konečne v rukách.Cena je krásna. Som nadšená a mám pochopiteľne obrovskú radosť. Dnes si vôbec pripadám výnimočne. Pre What ma fotí úžasná Lucie Robinson, som odetá do krásnych šiat a zdobia ma prenádherné šperky v hodnote 5 miliónov. Je okolo mňa úžasný tým ľudí, ktorí dbajú na to, aby bola práce čo najkvalitnejšie spravená. Mám sa ako v bavlnke,“ smeje sa Kateřina.

Kateřinu Knežíkovú čaká nielen premiéra

Diár najobsadzovanejšej českej sopranistky je naozaj plný. Pokiaľ nevystupuje, tak skúša a alebo sa venuje svojim študentom. „Do konca sezóny ma čaká ešte mnoho vystúpení. Okrem Predanej nevesty aj Rusalka a Carmen. V júni budem debutovať v Taliansku, pod taktovkou Jakuba Hrůšu si zaspievam Glagolsku omšu s jedným z najlepších orchestrov sveta Orchestra dell’Accademia Nationale di Santa Cecilia v Ríme,” hovorí  Kateřina. V nasledujúcom mesiaci vydáva tiež svoje v poradí už tretie CD s názvom K2.

Spolupracuje na ňom s harfistkou Kateřinou Englichovou. Koncert a slávnostný krst sa uskutoční 19.6.2022 na Festivale Smetanova Litomyšl.

 

Zdroj foto: Eva Jasanovská

Redakciu informovala Eva Jasanovská / PR manažérka Kateřiny Knežíkovej  

3 thoughts on “Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC Music Magazine v rukách

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
The Ladies Ensemble & Peter Adamov
Hudba Koncerty PR

The Ladies Ensemble & Peter Adamov: Vianočný koncert s romantickou atmosférou

K predvianočnému obdobiu hudba naozaj patrí. Ponuka adventných i vianočných koncertov je – našťastie, po dvoch pandemických rokoch, bohatá a dostupná úplne pre každého. Jedným z koncertov ktorý vás naladí na sviatočnú atmosféru, je vianočný koncert v podaní zoskupenia The Ladies Ensemble a Petra Adamova. Ak máte radi romantickú atmosféru, tak je tento koncert v […]

Read More
Vianoce 2022 v Štátnej filharmónii Košice
Hudba Koncerty News Odporúčame Podujatia PR

Vianoce 2022 v košickej filke

Advent a Vianoce 2022 oslávite aj v košickej filke! V predvianočnom období pre svojich návštevníkov prichystali päticu atraktívnych adventno-vianočných koncertných stretnutí. Poďte sa pozrieť, čo vás čaká do Vianoc v košickom Dome umenia. Štátna filharmónia Košice pripravila pre svojich návštevníkov niekoľko rozmanitých vianočných podujatí. Aký bude Advent a Vianoce 2022 s košickou filkou? Decembrové dni […]

Read More
Translate »