Novinky

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC Music Magazine v rukách

Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC

Debutové album sopranistky Kateřiny Kněžíkovej Phidylé získalo svetovú cenu BBC Music Magazine Award v kategórii „Vocal“. Kateřina sa kvôli neodkladným pracovným povinnostiam nemohla zúčastniť slávnostného odovzdávania cien, ktoré sa uskutočnilo v Londýne.

BBC Music Magazine Awards sú už tri desaťročia vyhradené iba klasickej hudbe (viac o cenách sa dozviete TU). Na rozdiel od väčšiny iných prestížnych cien o víťazovi jednotlivých kategórií rozhoduje široká verejnosť po celom svete prostredníctvom internetového hlasovania. České umenie zaznamenalo  opäť svetový úspech. Cenu svetového formátu – BBC Music Magazine Award v kategórii „Vocal“, ako sme o tom informovali vyhrala sopranistka Kateřina Kněžíková. Víťazné album nahrala s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod taktovkou Roberta Jidru, šéfdirigenta Štátnej filharmónie Košice. Zaradili sa tak medzi doterajších laureátov výročných cien BBC Music Magazine. Z radov českých umelcov sú to dirigent Jakub Hrůša, klavirista Ivo Kahánek, Pavel Haas Quartet či mezzosopranistka Magdalena Kožená.

O ceny bojovala 27-čka

Pestrú ponuku 312 minuloročných noviniek klasickej hudby skresala porota. Do užšieho výberu poslala 175 z nich, ktoré prestížny magazín recenzoval a opatril 5 hviezdičkami. Vlastné nominácie získala finálová 27-čka nominovaných albumov z produkcie 17 vydavateľských spoločností. Zápolili v 9 kategóriách a večer 28. apríla 2022 vyhlásili laureátov prestížnych hudobných cien BBC Music Magazine Awards. Mimochodom, tentoraz boli v hre dve významné české mená – Kateřina Knežíková a Jakub Hrůša (viac si o tom prečítate TU).

Patrí k top 9 svetovej klasiky

Tohtoročným laureátom v kategórii „Vocal“, sa stalo debutové album sopranistky Kateřiny Kněžíkovej Phidylé.  Vo svojej kategórii porazila dve známe mená s bohatou diskografiou – Kate Lindsey a Michaela Spyresa. Hneď od vydania albumu Phidylé s ním sopranistka Kateřina Kněžíková slávi medzinárodné úspechy. Boduje u kritikov a verejnosti, ako doma, tak aj v zahraničí. Svoj sólový debut z dielne Suphraphonu sopranistka zostavila z okúzľujúcich piesní fin de siecle, „...z písní, které jsou mému srdci a hlasu obzvlášť blízké; všechny jsou z přelomu 19. a 20. století, s nádechem impresionismu.“

Na začiatku stáli Kouzelné noci, ktoré Martinů komponoval na verše čínskej poézie. Objavom pre mnohých sú piesne Henriho Duparca. Jednoduchú a zbožnú vidiečanku Phidylé si sólistka vybrala pre názov celého albumu. Z neho i z každej piesni vyžaruje exotika, spojenie s prírodou i vlastnou intuíciou.

Janáčkova filharmonie Ostrava s dirigentom Robertom Jindrom na nahrávke vytvorila nádherne farebné plátno pre zlatú linku sopránu Kateřiny Kněžíkovej.

Cenu si Kateřina Kněžíková osobne prevzala až teraz

Pre pracovné povinnosti sa s ním slávnostného odovzdávania cien v Londýne nemohla zúčastniť. Cenu namiesto nej prevzal zástupca vydavateľstva Supraphon, šéfproducent klasickej hudby, pán  Matouš Vlčínský. Bohužiaľ som nemala čas prevziať si cenu skôr, ale konečne som sa dočkala. Produkčná mi ju priniesla na fotenie titulky lifestylových novín What,“ hovorí ocenená Kateřina Knežíková.

Popredná česká sopranistka Kateřina Kněžíková pri fotení pre magazín What!
Popredná česká sopranistka Kateřina Kněžíková pri fotení pre magazín What!

Sopranistka, ktorá sa momentálne chystá na premiéru Predanej nevesty, prezradila, aké to je držať svetovú cenu konečne v rukách.Cena je krásna. Som nadšená a mám pochopiteľne obrovskú radosť. Dnes si vôbec pripadám výnimočne. Pre What ma fotí úžasná Lucie Robinson, som odetá do krásnych šiat a zdobia ma prenádherné šperky v hodnote 5 miliónov. Je okolo mňa úžasný tým ľudí, ktorí dbajú na to, aby bola práce čo najkvalitnejšie spravená. Mám sa ako v bavlnke,“ smeje sa Kateřina.

Kateřinu Knežíkovú čaká nielen premiéra

Diár najobsadzovanejšej českej sopranistky je naozaj plný. Pokiaľ nevystupuje, tak skúša a alebo sa venuje svojim študentom. „Do konca sezóny ma čaká ešte mnoho vystúpení. Okrem Predanej nevesty aj Rusalka a Carmen. V júni budem debutovať v Taliansku, pod taktovkou Jakuba Hrůšu si zaspievam Glagolsku omšu s jedným z najlepších orchestrov sveta Orchestra dell’Accademia Nationale di Santa Cecilia v Ríme,” hovorí  Kateřina. V nasledujúcom mesiaci vydáva tiež svoje v poradí už tretie CD s názvom K2.

Spolupracuje na ňom s harfistkou Kateřinou Englichovou. Koncert a slávnostný krst sa uskutoční 19.6.2022 na Festivale Smetanova Litomyšl.

 

Zdroj foto: Eva Jasanovská

Redakciu informovala Eva Jasanovská / PR manažérka Kateřiny Knežíkovej  

3 thoughts on “Kateřina Kněžíková po prvýkrát s cenou BBC Music Magazine v rukách

Comments are closed.

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Jesenný cyklus koncertov
Culture Festivaly Hudba Koncerty News PR

Jesenný cyklus koncertov v Cíferi píše 25. ročník. Začína už túto nedeľu

V polovici septembra štartuje v Rímsko-katolíckom chráme sv. Michala v Cíferi obľúbený Jesenný cyklus koncertov…

Read More
Translate »