„Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová

„Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová

Divadelný ústav v spolupráci s Divadlom Nová scéna pripravil výstavu kostýmovej výtvarníčke Irene Schanerovej pri príležitosti 100. výročia narodenia. Sprístupnenie výstavy „Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová sa bude konať 7. septembra 2022 v priestoroch Divadla Nová Scéna v Bratislave.

Zaujímavé kultúrne podujatia aktuálneho týždňa dopĺňa novučičká výstava z dielne Divadelného ústavu, na ktorej spolupracovalo aj Divadlo Nová Scéna. Panelovú výstavu „Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová nájdete v priestoroch Divadla Nová Scéna v Bratislave do 5. decembra 2022.

Výstavou sa spláca dlh osobnosti slovenského profesionálneho divadelníctva

Kolekcie kostýmových návrhov Ireny Schanerovej k viac ako osemdesiatim inscenáciám patria v zbierkach Múzea Divadelného ústavu medzi najstaršie a najvzácnejšie. Ako to už v histórii býva, meno Ireny Schanerovej sa vytratilo z povedomia s jej odchodom z divadla a zo Slovenska. Panelovú výstavu „Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová pripravil autorský tandem Miroslav Daubrava a Mária Čorejová. Prostredníctvom vzácnych zachovaných zbierok a návrhov si na výstave  pripomíname jej neprehliadnuteľné zásluhy v oblasti tvorby slovenského divadelného kostýmu. Splácame tak nielen dlh tejto slovenskej kostýmovej výtvarníčke, ale navraciame aj jej meno do histórie slovenského profesionálneho divadelníctva.

Kto bola Irena Schanerová?

Irena Schanerová Cihová / osobný archív

Irena Schanerová (rod. Cihová) sa narodila 18. 5. 1922 v Trenčíne. Po presťahovaní do Žiliny v roku 1954 sa začala jej pravidelná spolupráca na kostýmoch pre Krajové divadlo pracujúcich v Žiline (neskôr Divadlo Petra Jilemnického). V rokoch 1956 – 1968 pôsobila ako kostýmová výtvarníčka na Novej scéne v Bratislave. Taktiež intenzívne spolupracovala so SND, Tatra revue v Bratislave, s Dedinským divadlom v Bratislave, Divadlom Jonáša Záborského v Prešove či Divadlom Jozefa Gregora Tajovského vo Zvolene. Po emigrácii do Kanady v roku 1968 dlhé roky pracovala v televízii v Montreale. Irena Schanerová zomrela v Kanade v decembri v roku 1976.

Irena Schanerová bola všestranným talentom. Ovládala viaceré svetové jazyky, plynule rozprávala po maďarsky, nemecky, taliansky, ale najmä francúzsky. Nemožno pochybovať ani o jej hudobnom nadaní. Sama spievala, hrala a zároveň vyučovala hru na klavír.

Podpísala sa pod viac než 150 divadelných kostýmových výprav

Počas štrnástich rokov intenzívnej tvorby vytvorila takmer stopäťdesiat kostýmových výprav v rôznych divadlách. Z toho najväčšie množstvo vytvorila pre Novú scénu v Bratislave.  Boli obdobia, keď dokončila od pätnásť do dvadsať kostýmových realizácií v jednom roku. Módu chápala ako spoločenský jav s osobitým charakterom a špecifickými črtami. Na niekoľkých inscenáciách spolupracovala aj s nekonvenčnou režisérkou Magdou Husákovou-Lokvencovou (J. Hollý: Geľo Sebechlebský, 1957; S. Lichý: Aladinova čarovná lampa, 1961; A. N. Arbuzov: Dvanásta odbila, 1962).

Na Novej scéne vypravila kostýmy takmer do sedemdesiatich inscenácií. Z tých najvýznamnejších treba spomenúť kostýmy do Kálmánovej operety Fialka z Montmartru (1958, réžia: František Rell), Burkhardov Ohňostroj (1961, réžia: Otto Haas) alebo Lehárovu Veselú vdovu (1964, réžia: Stanislav Fischer) či Kramerovu operetu Keď je v Ríme nedeľa (1959, réžia: Karel Konstantin), Pobozkaj ma, Katarína od Cole Portera (1963, réžia: Otto Haas), Hello Dolly M. Stewarta a J. Hemana (1966, réžia: Bedřich Kramosil).

Pracovala aj pre film

Od roku 1948 navrhovala kostýmy aj pre film. Tu mala možnosť obliekať viacerých významných slovenských a českých hercov, ako napríklad Štefana Kvietika, Ela Romančíka, Jozefa Adamoviča, Radovana Lukavského, Júliusa Vašeka či Viliama Polónyiho a i. Schanerovej kostýmy pre film vždy korešpondovali s obsahovým textom a dotvárali ho, či sa jednalo o historický alebo súčasný film.

 

PR článok

Foto: osobný archív / Irena Schanerová 

Zdroj: Divadelný ústav

Redakciu informovala a fotografie poskytla Jana Dugasová, PR & marketing Divadelného ústavu

One thought on “„Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová”

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »