Divadlo Nová scéna prezradilo plány na novú sezónu

Divadlo Nová scéna

V stredu 7.9.2022 sa v Štúdiu Olympia Divadla Nová scéna konala verejná generálka prvej novinky začínajúcej sa divadelnej sezóny. Následná tlačová konferencia po krátkom exkurze do minulej sezóny priblížila plány na novú.

Divadlo Nová scéna otvára svoju 76. divadelnú sezónu premiérou komornej komédie ŠRUPINKA. Uvedie ju 10. septembra 2022 o 19.00 hod. v Štúdiu Olympia a premiéry sa zúčastní aj jej uznávaný poľský autor Marcin Szczygielski.  V krehkej komédii o nečakanom stretnutí dvoch úplne rozdielnych žien, ktoré zmení ich životy, sa pod režijnou taktovkou Adriany Totikovej predstavia Miroslava Drínová a Jana Lieskovská. Vedenie Divadla Nová scéna si nielen pospomínalo na veľmi úspešnú uplynulú sezónu, ale aj načrtlo plány tej novej.

Škrupinka / Divadlo Nová scéna / Štúdio Olympia
Škrupinka. Foto: jano stovka mqep / DNS

Aká bola minulá sezóna?

Na úvod sme si vypočuli krátke návraty  k minulej sezóne. Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna, pani Ingrid Fašiangová, pripomenula prítomným zástupcom médií posledný premiérovaný titul v uplynulej sezóne – muzikál The Bodyguard. Ten žne ohlasy nielen u vždy vypredaného publika.

Mirka Gális Partlová / The Bodyguard / DNS
Mirka Gális Partlová ako diva Rachel v muzikáli The Bodyguard. Foto: ZH / DNS

Nevynechala ani úspech muzikálu Turandot, ktorý zaznamenali jeho tvorcovia na medzinárodnom festivale v Daegu, ako sme informovali TU.

DNS Turandot / predstavenie / Medzinárodný muzikálový festival DIMF v Daegu, v Južnej Kórei.
Muzikál Turandot v modernom šate a v slovenčine si vyslúžil na festivale DIMF v Daegu búrlivý potlesk. Vpredu Turandot v podaní Miroslavy Drínovej a Calaf - Patrik Vyskočil. Foto: DNS

Spomenula aj obľúbené open air podujatia koncom augusta na Bratislavskom hrade. Tie tentoraz, ako sme informovali aj my, priniesli viaceré predstavenia. Nechýbala dvojica predstavení mimoriadneho muzikálu Mária Terézia #posledná milosť. Derniérovú bodku dostal úspešný muzikál Boyband, ktorý na doskách Novej scény kraľoval 12 rokov. Tohtoročná augustová dvojica koncertov patrila legendárnemu režisérovi Jozefovi Bednárikovi, ktorého nedožité 75. narodeniny si pripomíname.

Čo prinesie nová sezóna?

Po krátkom úvode o úspechoch minulej sezóny, sa vedenie Divadla Novej scény zameralo na práve začínajúcu. Divadlo Nová scéna otvára svoju 76. divadelnú sezónu premiérou komornej komédie ŠRUPINKA. Uvedie ju 10. septembra 2022 o 19.00 hod. v Štúdiu Olympia.

TB / Škrupinka / Divadlo Nová scéna / Štúdio Olympia
Vedenie Divadla Nová scéna oboznámilo zástupcov médií s plánmi na začínajúcu sa sezónu. (Zľava: Zuzana Šebestová, Ingrid Fašiangová, Svetozár Sprušanský, Andrea Bučko, Jana Lieskovská, Miroslava Drínová a Adriana Totíková). Foto: Silvia Mária Petrovits

Dramaturgicky tým zavŕši v minulej sezóne odštartovaný projekt trojice komorných hier v Štúdiu Olympia. Táto hra, ktorú celkom ovládajú herečky Miroslava Drínová a Jana Lieskovská, je tak zavŕšením triády hier Výstup o priateľstve mužov a kríze stredného veku (P. Plevčík, M. Ochránek, M. Kaprálik) a inscenácie Sex pre pokročilých (P. Topoľský a L. Vráblicová).

Hra, ktorá nastavuje zrkadlo

Novinka rozpráva vtipný i poučný príbeh – tentoraz o priateľstve žien. „Škrupinka je komornou komédiou, krehkým príbehom dvoch odlišných žien, ktoré hľadajú svoje šťastie a naplnenie predstavy o živote. Je aj o vzťahoch, i o tom ako si nahadzujeme masky, uzatvárame sa do svojich svetov – škrupín, ktoré majú umožniť komfortnejší život, ale zväzujú. Je to ľudský príbeh o zblížení sa dvoch ľudí, ktorí sú ale úplne odlišní. No postupne odkladajú masky tak, ako praskajú škrupinky, ktoré otvárajú cestu k sebe a spriateľujú sa. Nezmieriteľné postoje sa menia a ich povahy sa prelínajú a čo-to preberajú od seba navzájom. Našim cieľom je priniesť príbeh, aby sa divák mal možnosť identifikovať s postavami, témou, ktorú sám možno teraz prežíva či otázkami, ktoré si kladie,“ približuje dramaturg Divadla Nová scéna Svetozár Sprušanský. Viac o predstavení sa dozviete TU.

Ingrid Fašiangová / Svetozár Sprušanský / Divadlo Nová scéna

Divadlo Nová scéna si pripomenie aj osobnosť s ňou spätú

Divadlo Nová scéna v tejto začínajúcej sa divadelnej sezóne pripravilo pre svojich divákov množstvo premiérových titulov. Dominantné postavenie bude mať pôvodný slovenský, hudobno-dramatický projekt „šitý“ priamo na mieru divadla. Pôjde o inscenáciu BONVIVÁN mapujúcu osobnosť Františka Krištofa Veselého, ktorý bol výrazne spätý s touto bratislavskou scénou a ktorému tiež Divadlo vďačí za svoj genius loci. Inscenáciu pripravujú tvorcovia na čele s režisérom Martinom Kákošom a libretistom Jozefom Lenhartom. Predstavenie prinesie zlomové momenty zo života a bohatej kariéry tohto velikána slovenskej hudobnej a divadelnej kultúry, ako aj množstvo vtedajších hitov a melódií so živým orchestrom. Inscenácia priblíži vznik genia loci Divadla Nová scéna, ale aj mesta Bratislavy. „Deťom  ponúkneme v decembri 2022 rozprávku Ulricha Huba TUČNIAKY o sile priateľstva a začína sa aj tvorivý proces s účastníkmi súbehu o pôvodné muzikálové dielo mladých tvorcov,“ priblížila nám PR manažérka divadla, Zuzana Šebestová.  

S čím prichádza Štúdio Olympia?

Bohatý program čaká divákov aj v Štúdiu Olympia. „Štúdio Olympia sleduje v túto sezónu dve línie. Prvá je komorná Nová scéna, ktorá dá šancu hercom z Divadla Nová scéna predstaviť sa v komornom priestore i predstaviť tento priestor v rôznych podobách. Druhá línia sleduje ideu dať šancu mladým tvorcovom – režisérom, hudobníkom a hercom,“ približuje svoju predstavu dramaturgička Štúdia Olympia, pani Andrea Bučko.

Andrea Bučko, Jana Lieskovská, Mirosalva Drínová, Adriana Totíková / Divadlo Nová scéna
Dramaturgička Štúdia Olympia Andrea Bučko s hlavnými a jediným protagonistkami komornej komédie Škrupinka Janou Lieskovskou a Miroslavou Drínovou a režisérkou a kostymérkou Adrianou Totíkovou. Foto: Silvia Mária Petrovits

Už v septembri to bude premiéra komornej komédie ŠKRUPINKA, ktorá dá priestoru Štúdia Olympia vyniknúť v netradičnej podobe. V rámci línie mladých divadelných tvorcov minulú sezónu ukončila monodráma Alessandra Barricca TISÍCDEVÄŤSTO.

Premiéra komornej hry o legendárnom pianistovi – Tisícdeväťsto už dnes / Divadlo Nová scéna
Komorná hra o legendárnom pianistovi – Tisícdeväťsto / Divadlo Nová scéna

Nasledovať ju v tejto sezóne bude komorná dráma Tennesseeho Williamsa HRA PRE DVOCH, v hlavnej úlohe s Lukášom Pištom a hostkou Zuzanou Haverdou.  „Pôjde o slovenskú premiéru hry Tennesseeho Williamsa, ktorá u nás ešte nebola inscenovaná. Uvedieme ju v exkluzívnom preklade pre Divadlo Nová scéna v réžii Tomáša Procházku,“ rozšírila nám informáciu Andrea Bučko. Aj táto inscenácia bude prepojená so živou hudbou, so snahou otvárať aj vážnejšie filozofickejšie témy na javisku. „Štúdio Olympia sa chce otvoriť aj koncertom, takže určite chceme dať šancu našim hercom, keďže všetci herci v tomto divadle sú veľmi hudobne nadaní, aby tu koncertne mali možnosť vystúpiť. Ja by som chcela tiež otvoriť dvere poetickým večerom, čiže prinavrátiť priestor poézii, by sa ukázala cez zhudobnenie alebo príbehy v iných formách,“ priblížila nám svoj plán pani Bučko.  

Ingrid Fašiangová / Svetozár Sprušanský a Andrea Bučko/ Divadlo Nová scéna
Generálna riaditeľka Divadla Nová scéna, pani Ingrid Fašiangová, dramaturg Divadla Nová scéna Svetozár Sprušanský a dramaturgička Štúdia Olympia Andrea Bučko počas tlačovej konferencii ku komédii Škrupinka. Foto: Silvia Mária Petrovits

Prvé hudobno-poetické pásma tú budú už v novembri

Myslím na pravidelné hudobno-poetické pásma. Pôvodne som chcela urobiť večer, ktorý by bol venovaný povinnej poetickej literatúre. Teda prepojeniu básní s hudbou a zaujímavosťami ku každému autorovi tak, aby sme zaujali aj mladé publikum. Pri prípravách som však zistila, že v zozname povinnej literatúry nájdete len poetov a žiadne ženy. Udivilo ma to, pretože máme geniálne poetky od Máši Haľamovej cez Kristu Bendovú a veľa ďalších, až som sa dostala k našim súčasným poetkám. Tak som sa rozhodla večery poňať koncertno-poetickou formou. Nepôjde tak o divadelnú hru, skôr o koncertné pásmo doplnené zinscenovanými dialógmi medzi autormi zaradenými do zoznamu povinnej literatúry s autorkami, ktoré by v zozname povinnej literatúry mali tiež byť. Určite by som tu rada vytvorila priestor aj pre prezentáciu súčasnej poézie, ale vždy prepojenej s hudbou. Myslím si, že poézia prepojená s hudbou je aj pre diváka atraktívnejšia,“ prezradila nám koncepciu dramaturgička.

Malé prekvapenie v podobe hudobno-poetického predstavenia BÁSNICI A POETKY z diel autorov, ktorí patria k povinnému čítaniu, podaných v novom šate, tú budú už v novembri.

Súčasťou programu budú aj koncerty a výstavy

No hudobno-poetické pásma majú v programe Štúdia Olympia doplniť aj koncerty. „Komornými koncertmi by sme radi naviazali na Malú nočnú hudbu, kde každý mesiac vystupovali naši herci so svojim repertoárom. To by bolo tiež krásne obnoviť,“  zamýšľala sa dramaturgička. Žánrovo by malo ísť o známe kúsky z muzikálov, šansóny či jazzu blízka produkcia. V Štúdiu Olympia čaká divákov okrem komorných predstavení, hudobno-poetických pásem či koncertov, aj zopár rozprávok a zaujímavých diskusií.

"Ako briliant!"

Mimochodom, nezabudnite si v Divadle Nová scéna prezrieť zaujímavú výstavu o slovenskej kostýmovej výtvarníčke Irene Schanerovej, ktorú ako sme informovali TU, pripravil Divadelný ústav s Divadlom Nová scéna.

„Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová
„Ako briliant!“ Kostýmová výtvarníčka Irena Schanerová na výstave v Divadle Nová scéna. Foto: Silvia Mária Petrovits

Zdroj: DNS

Foto: DNS, Zdenko Hanout, Ján Štovka/jano stovka mqep,  Silvia Mária Petrovitsová

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »