Ponitrianske múzeum vzdáva hold kráse

Medzi zaujímavé výstavy Ponitrianskeho múzea v Múzeu Zlaté Moravce patrí autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Sprístupnená bude do konca tohto roka.

Ponitrianske múzeum ponúka zaujímavé výstavy nielen v svojej sídelnej budove. Jednu takú pripravila aj jeho vlastivedná expozitúra v Zlatých Moravciach. Návštevníkom predstavuje tvorbu remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Žiaľ, keďže organizátori ich vystavovali pod holým nebom a plastiky boli neustále vystavené vplyvom počasia, sa ani jedna nezachovala. Jozef Gregás tvoril plastiky a reliéfne obrazy, zachytávajúc dianie na vidieku. Jeho práce sú aj v zbierkach Ponitrianskeho múzea v Nitre. Na výstave ich prezentujú plastiky Drevorubač, Rozsievač či Milujúca matka.

Rezbári sú aj majstrami detailov

Tvorcom sošiek tentoraz menších rozmerov je ďalší regionálny majster Ján Valašek. Väčšinou v jeho tvorbe dominujú ženské postavy. Zaujímavosťou jeho figúr je modelácia tváre, ktorou dokáže vyjadriť prívetivý výraz. V jeho rukách vyrástli postavy Jánošíka, typických dedinských žien a dievčat v ručníku, svätých, ale aj postavy zaváňajúce exotikou.

Majstrom modelácie tvár, mimík, gestiky je  Martin Píš. Jeho špecialitou bola modelácia tváre figúr. Perfektne vyjadrujú výraz, mimiku a gesto. Bez použitia predlohy spracovával iba svoje vlastné predstavy a spomienky. Tvoril aj kompozičné celky. Zobrazovali napríklad tkanie kobercov, kosenie či trepanie konopí.

Všetci traja vystavujúci majstri sú samoukovia, ktorý sa venovali  hlavne figurálnemu rezbárstvu. Svoj vzťah k drevu si formovali od malička strúhaním hračiek.  Inšpiráciu pre svoju tvorbu nachádzali v najbližšom okolí. Využívali techniky rezby ako je vypichovanie, žliabkovanie či plastická rezba. Povrchovo sú drevené plastiky z hľadiska výtvarného efektu mierne upravené opaľovaním a z hľadiska stabilizovania povrchu dreva napúšťaním fermežou alebo iným olejom. Rezbárskej tvorbe sa venovali až do vysokého veku a svojou prácou tak rozdávali radosť celému okoliu.

Ponitrianske múzeum s dielami trojice rezbárov pozývajú objaviť ich tvorbu

Regionálny rezbár Jozef Gregás sa niekoľkokrát zúčastnil folklórneho festivalu vo Východnej, kde vytvoril tematické monumentálne sochy. Jednou z nadživotne veľkostných plastík bola Krojovaná matka s dieťaťom na rukách a ďalšou skupinovou plastikou boli Tancujúci mládenec a deva.

Virtuózi V4+
Aktuálne/Novinky Hudba

Virtuózi V4+ pozná mená semifinalistov

Úspešná medzinárodná talentová šou Virtuózi V4+ 2021 pozná mená semifinalistov. Národné kolá sú úspešne za nami. Poroty v každej participujúcej krajine stáli pred náročnou úlohou. Z desiatok uchádzačov vybrali semifinálové štvorice. Poznáme mená nominantov do semifinále. Uplynuli dva týždne, čo odštartovala sezóna Virtuózov V4+ 2021. Ako prvé boli na rade národné kolá. Tie sme mohli […]

Read More
Ensemble Ricercata s premiérami
Aktuálne/Novinky Odporúčame

Ensemble Ricercata s premiérami bude online

Slovenská republika sa ocitla v lockdowne. Časť podujatí sa zrušila, kým iné sa presunuli na nový termín. Mnohé podujatia sa uskutočnia v pôvodnom termíne, ale v online forme. Jedným z nich je aj záverečný koncert ôsmeho ročníka projektu Ensemble Ricercata v Slovenskom rozhlase. O koncert Ensemble Ricercata so svetovými premiérami pod bratislavskou rozhlasovou Pyramídou, napriek lockdownu […]

Read More
Aktuálne/Novinky

Lockdown uzatvoril Slovenské národné múzeum

Z dôvodu vyhlásenia núdzového stavu a schválenia lockdownu vládou SR sa s účinnosťou od 25. novembra 2021 až do odvolania rozhodlo vedenie Slovenského národného múzea (SNM) uzavrieť všetkých 18 múzeí SNM na Slovensku. Nateraz nám zostáva „užiť si“ múzeum aspoň virtuálne. „Návštevníkov pozývame do virtuálneho priestoru na webové stránky SNM a sociálne siete špecializovaných múzeí, […]

Read More
Translate »