Ponitrianske múzeum vzdáva hold kráse

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Medzi zaujímavé výstavy Ponitrianskeho múzea v Múzeu Zlaté Moravce patrí autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Sprístupnená bude do konca tohto roka.

Ponitrianske múzeum ponúka zaujímavé výstavy nielen v svojej sídelnej budove. Jednu takú pripravila aj jeho vlastivedná expozitúra v Zlatých Moravciach. Návštevníkom predstavuje tvorbu remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Žiaľ, keďže organizátori ich vystavovali pod holým nebom a plastiky boli neustále vystavené vplyvom počasia, sa ani jedna nezachovala. Jozef Gregás tvoril plastiky a reliéfne obrazy, zachytávajúc dianie na vidieku. Jeho práce sú aj v zbierkach Ponitrianskeho múzea v Nitre. Na výstave ich prezentujú plastiky Drevorubač, Rozsievač či Milujúca matka.

Rezbári sú aj majstrami detailov

Tvorcom sošiek tentoraz menších rozmerov je ďalší regionálny majster Ján Valašek. Väčšinou v jeho tvorbe dominujú ženské postavy. Zaujímavosťou jeho figúr je modelácia tváre, ktorou dokáže vyjadriť prívetivý výraz. V jeho rukách vyrástli postavy Jánošíka, typických dedinských žien a dievčat v ručníku, svätých, ale aj postavy zaváňajúce exotikou.

Majstrom modelácie tvár, mimík, gestiky je  Martin Píš. Jeho špecialitou bola modelácia tváre figúr. Perfektne vyjadrujú výraz, mimiku a gesto. Bez použitia predlohy spracovával iba svoje vlastné predstavy a spomienky. Tvoril aj kompozičné celky. Zobrazovali napríklad tkanie kobercov, kosenie či trepanie konopí.

Všetci traja vystavujúci majstri sú samoukovia, ktorý sa venovali  hlavne figurálnemu rezbárstvu. Svoj vzťah k drevu si formovali od malička strúhaním hračiek.  Inšpiráciu pre svoju tvorbu nachádzali v najbližšom okolí. Využívali techniky rezby ako je vypichovanie, žliabkovanie či plastická rezba. Povrchovo sú drevené plastiky z hľadiska výtvarného efektu mierne upravené opaľovaním a z hľadiska stabilizovania povrchu dreva napúšťaním fermežou alebo iným olejom. Rezbárskej tvorbe sa venovali až do vysokého veku a svojou prácou tak rozdávali radosť celému okoliu.

Ponitrianske múzeum s dielami trojice rezbárov pozývajú objaviť ich tvorbu

Regionálny rezbár Jozef Gregás sa niekoľkokrát zúčastnil folklórneho festivalu vo Východnej, kde vytvoril tematické monumentálne sochy. Jednou z nadživotne veľkostných plastík bola Krojovaná matka s dieťaťom na rukách a ďalšou skupinovou plastikou boli Tancujúci mládenec a deva.

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »