Novinky

Ponitrianske múzeum vzdáva hold kráse

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Medzi zaujímavé výstavy Ponitrianskeho múzea v Múzeu Zlaté Moravce patrí autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Sprístupnená bude do konca tohto roka.

Ponitrianske múzeum ponúka zaujímavé výstavy nielen v svojej sídelnej budove. Jednu takú pripravila aj jeho vlastivedná expozitúra v Zlatých Moravciach. Návštevníkom predstavuje tvorbu remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Žiaľ, keďže organizátori ich vystavovali pod holým nebom a plastiky boli neustále vystavené vplyvom počasia, sa ani jedna nezachovala. Jozef Gregás tvoril plastiky a reliéfne obrazy, zachytávajúc dianie na vidieku. Jeho práce sú aj v zbierkach Ponitrianskeho múzea v Nitre. Na výstave ich prezentujú plastiky Drevorubač, Rozsievač či Milujúca matka.

Rezbári sú aj majstrami detailov

Tvorcom sošiek tentoraz menších rozmerov je ďalší regionálny majster Ján Valašek. Väčšinou v jeho tvorbe dominujú ženské postavy. Zaujímavosťou jeho figúr je modelácia tváre, ktorou dokáže vyjadriť prívetivý výraz. V jeho rukách vyrástli postavy Jánošíka, typických dedinských žien a dievčat v ručníku, svätých, ale aj postavy zaváňajúce exotikou.

Majstrom modelácie tvár, mimík, gestiky je  Martin Píš. Jeho špecialitou bola modelácia tváre figúr. Perfektne vyjadrujú výraz, mimiku a gesto. Bez použitia predlohy spracovával iba svoje vlastné predstavy a spomienky. Tvoril aj kompozičné celky. Zobrazovali napríklad tkanie kobercov, kosenie či trepanie konopí.

Všetci traja vystavujúci majstri sú samoukovia, ktorý sa venovali  hlavne figurálnemu rezbárstvu. Svoj vzťah k drevu si formovali od malička strúhaním hračiek.  Inšpiráciu pre svoju tvorbu nachádzali v najbližšom okolí. Využívali techniky rezby ako je vypichovanie, žliabkovanie či plastická rezba. Povrchovo sú drevené plastiky z hľadiska výtvarného efektu mierne upravené opaľovaním a z hľadiska stabilizovania povrchu dreva napúšťaním fermežou alebo iným olejom. Rezbárskej tvorbe sa venovali až do vysokého veku a svojou prácou tak rozdávali radosť celému okoliu.

Ponitrianske múzeum s dielami trojice rezbárov pozývajú objaviť ich tvorbu

Regionálny rezbár Jozef Gregás sa niekoľkokrát zúčastnil folklórneho festivalu vo Východnej, kde vytvoril tematické monumentálne sochy. Jednou z nadživotne veľkostných plastík bola Krojovaná matka s dieťaťom na rukách a ďalšou skupinovou plastikou boli Tancujúci mládenec a deva.

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Bratislavské hudobné slávnosti / BHS / 58 / 2023 / Kam za kultúrou
Culture Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Začínajú sa Bratislavské hudobné slávnosti. 58. ročník prinesie do dokonalosti vyladený program i niekoľko noviniek

Začína sa prestížna oslava hudby – Bratislavské hudobné slávnosti. Tento rok píše svoj 58. ročník a sľubuje jedinečné zážitky.

Read More
Štátna opera
Culture Divadlo News PR

Sólisti Štátnej opery mieria opäť do Japonska

Sólisti Štátnej opery mieri opäť do Japonska, kde uvedú desať predstavení. Nadväzujú tak na prerušenú tradíciu. Kedy vyrážajú a s akým programom vystúpia?

Read More
Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!
Culture Divadlo Festivaly Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

Kam za kultúrou od pondelka 18. septembra 2023? TOTO sú naše TOP tipy!

Nový týždeň nám klope na vrátka, a tak je ten správny čas na najnovší diel TOP tipov Kam za kultúrou. Kam v 38. kalendárni týždeň roka 2023?

Read More
Translate »