Ponitrianske múzeum vzdáva hold kráse

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Medzi zaujímavé výstavy Ponitrianskeho múzea v Múzeu Zlaté Moravce patrí autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Sprístupnená bude do konca tohto roka.

Ponitrianske múzeum ponúka zaujímavé výstavy nielen v svojej sídelnej budove. Jednu takú pripravila aj jeho vlastivedná expozitúra v Zlatých Moravciach. Návštevníkom predstavuje tvorbu remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Žiaľ, keďže organizátori ich vystavovali pod holým nebom a plastiky boli neustále vystavené vplyvom počasia, sa ani jedna nezachovala. Jozef Gregás tvoril plastiky a reliéfne obrazy, zachytávajúc dianie na vidieku. Jeho práce sú aj v zbierkach Ponitrianskeho múzea v Nitre. Na výstave ich prezentujú plastiky Drevorubač, Rozsievač či Milujúca matka.

Rezbári sú aj majstrami detailov

Tvorcom sošiek tentoraz menších rozmerov je ďalší regionálny majster Ján Valašek. Väčšinou v jeho tvorbe dominujú ženské postavy. Zaujímavosťou jeho figúr je modelácia tváre, ktorou dokáže vyjadriť prívetivý výraz. V jeho rukách vyrástli postavy Jánošíka, typických dedinských žien a dievčat v ručníku, svätých, ale aj postavy zaváňajúce exotikou.

Majstrom modelácie tvár, mimík, gestiky je  Martin Píš. Jeho špecialitou bola modelácia tváre figúr. Perfektne vyjadrujú výraz, mimiku a gesto. Bez použitia predlohy spracovával iba svoje vlastné predstavy a spomienky. Tvoril aj kompozičné celky. Zobrazovali napríklad tkanie kobercov, kosenie či trepanie konopí.

Všetci traja vystavujúci majstri sú samoukovia, ktorý sa venovali  hlavne figurálnemu rezbárstvu. Svoj vzťah k drevu si formovali od malička strúhaním hračiek.  Inšpiráciu pre svoju tvorbu nachádzali v najbližšom okolí. Využívali techniky rezby ako je vypichovanie, žliabkovanie či plastická rezba. Povrchovo sú drevené plastiky z hľadiska výtvarného efektu mierne upravené opaľovaním a z hľadiska stabilizovania povrchu dreva napúšťaním fermežou alebo iným olejom. Rezbárskej tvorbe sa venovali až do vysokého veku a svojou prácou tak rozdávali radosť celému okoliu.

Ponitrianske múzeum s dielami trojice rezbárov pozývajú objaviť ich tvorbu

Regionálny rezbár Jozef Gregás sa niekoľkokrát zúčastnil folklórneho festivalu vo Východnej, kde vytvoril tematické monumentálne sochy. Jednou z nadživotne veľkostných plastík bola Krojovaná matka s dieťaťom na rukách a ďalšou skupinovou plastikou boli Tancujúci mládenec a deva.

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Aurum Quartet
Hudba Koncerty Literatúra News Odporúčame PR

Jedinečný advent so štyrmi klarinetmi

Sviatky a hudba k sebe patria. Predvianočný čas nie je výnimkou. Na tradície adventných a vianočných koncertov nadväzuje aj v tomto roku jedinečné slovenské klarinetové zoskupenie Aurum Quartet. S úspechom reprezentovalo Slovensko v Kuvajte, v Portugalsku, v Nemecku či v Českej republike, no nezabúda ani na svojich priaznivcov na Slovensku. Počas decembra na nich pamätá dvojicou vystúpení. Oneskorenou mikulášskou nádielkou bude koncert na […]

Read More
Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
Translate »