Novinky

Ponitrianske múzeum vzdáva hold kráse

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Medzi zaujímavé výstavy Ponitrianskeho múzea v Múzeu Zlaté Moravce patrí autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Sprístupnená bude do konca tohto roka.

Ponitrianske múzeum ponúka zaujímavé výstavy nielen v svojej sídelnej budove. Jednu takú pripravila aj jeho vlastivedná expozitúra v Zlatých Moravciach. Návštevníkom predstavuje tvorbu remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Žiaľ, keďže organizátori ich vystavovali pod holým nebom a plastiky boli neustále vystavené vplyvom počasia, sa ani jedna nezachovala. Jozef Gregás tvoril plastiky a reliéfne obrazy, zachytávajúc dianie na vidieku. Jeho práce sú aj v zbierkach Ponitrianskeho múzea v Nitre. Na výstave ich prezentujú plastiky Drevorubač, Rozsievač či Milujúca matka.

Rezbári sú aj majstrami detailov

Tvorcom sošiek tentoraz menších rozmerov je ďalší regionálny majster Ján Valašek. Väčšinou v jeho tvorbe dominujú ženské postavy. Zaujímavosťou jeho figúr je modelácia tváre, ktorou dokáže vyjadriť prívetivý výraz. V jeho rukách vyrástli postavy Jánošíka, typických dedinských žien a dievčat v ručníku, svätých, ale aj postavy zaváňajúce exotikou.

Majstrom modelácie tvár, mimík, gestiky je  Martin Píš. Jeho špecialitou bola modelácia tváre figúr. Perfektne vyjadrujú výraz, mimiku a gesto. Bez použitia predlohy spracovával iba svoje vlastné predstavy a spomienky. Tvoril aj kompozičné celky. Zobrazovali napríklad tkanie kobercov, kosenie či trepanie konopí.

Všetci traja vystavujúci majstri sú samoukovia, ktorý sa venovali  hlavne figurálnemu rezbárstvu. Svoj vzťah k drevu si formovali od malička strúhaním hračiek.  Inšpiráciu pre svoju tvorbu nachádzali v najbližšom okolí. Využívali techniky rezby ako je vypichovanie, žliabkovanie či plastická rezba. Povrchovo sú drevené plastiky z hľadiska výtvarného efektu mierne upravené opaľovaním a z hľadiska stabilizovania povrchu dreva napúšťaním fermežou alebo iným olejom. Rezbárskej tvorbe sa venovali až do vysokého veku a svojou prácou tak rozdávali radosť celému okoliu.

Ponitrianske múzeum s dielami trojice rezbárov pozývajú objaviť ich tvorbu

Regionálny rezbár Jozef Gregás sa niekoľkokrát zúčastnil folklórneho festivalu vo Východnej, kde vytvoril tematické monumentálne sochy. Jednou z nadživotne veľkostných plastík bola Krojovaná matka s dieťaťom na rukách a ďalšou skupinovou plastikou boli Tancujúci mládenec a deva.

Krasa v dreve ukryta - vystava - detail

Milan Paľa
Culture Koncerty News PR

Marec v košickej filke odštartujú Milan Paľa a Symfonické tance

Vychutnajte si dielo ruského skladateľa Sergeja Rachmaninova – Symfonické tance.
Koncert pre husle a orchester h mol od Edwarda Elgara v košickom Dome umenia uvedie huslista Milan Paľa spolu s orchestrom ŠFK, ktorý povedie dirigent Tomáš Brauner.

Read More
SND
Culture Divadlo News PR

SND zriadilo Klub priateľov a mecénov Slovenského národného divadla

Slovenské národné divadlo zriadilo Klub priateľov a mecénov SND, ktorý pod známym heslom Pod heslom „Národ sebe“ spúšťa od marca…

Read More
Saxophobia Bratislava
Culture Eventy Hudba News PR

Saxofónová udalosť roka je tu: Saxophobia Bratislava 2024

Top saxofónová udalosť roka – Saxophobia Bratislava je už tu. Okrem medzinárodných majstrovských kurzov ponúka aj dva verejné koncerty.

Read More
Translate »