Novinky

Ponitrianske múzeum vábi výstavami

Ponitrianske muzeum

Zaujímavé výstavy, ktoré si možno prezrieť do konca roka, pripravilo pre svojich návštevníkov Ponitrianske múzeum nielen v Nitre ale aj v Zlatých Moravciach.

Pozýva na nich na cestu dejinami. Navštívime Germánov i Slovanov. Na ďalšej postúpime v čase. Spoznáme históriu Oponického hradu a každodennosť jeho obyvateľov. Výstavou s dielami rezbárov spoznáme zručnosť majstrov – našich súčasníkov a vzdáme hold slovenskému folklóru.

Oponický hrad / Ponitrianske múzeum

Múzeum oslavuje aj krásu

Okrem nej sa tu oplatí navštíviť aj druhú výstavu. Je ňou autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Krásu a jedinečnosť ľudového umenia môže návštevník  obdivovať  v dielach troch tvorcov, remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Germáni a ich kultúra / Ponitrianske múzeum

V Zlatých Moravciach spoznáme každodennosť na Oponickom hrade

Múzeu v Zlatých Moravciach je to dvojica výstav. Výstavou Archeologický výskum a obnova Oponického hradu začína cyklus výstav o hradoch v Nitrianskom regióne. Približuje návštevníkom nielen dejiny ale aj každodenný život na hrade.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Ponitrianske múzeum hostí Germánov

Mimoriadnou je aj výstava venovaná Germánom v budove Ponitrianskeho múzea v Nitre. Prináša náhľad do života a kultúry Germánov na Ponitrí. Výstava Germáni a ich kultúra dokumentuje dobu pred príchodom Slovanov na Ponitrie.

Sústreďuje sa na archeologickú lokalitu v Nitre-Párovských Hájoch, v údolí Valy-Dolina. Osada v Nitre-Párovských Hájoch patrila do siete germánskych (kvádskych) sídlisk v predpolí Rímskej ríše. Fungovala nepretržite od polovice 3.  do polovice 5. stor. Po odchode germánskych kmeňov zostala niekoľko storočí ľudoprázdna a opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.  Taktiež si ju môžete pozrieť do konca roka 2021.

One thought on “Ponitrianske múzeum vábi výstavami”

Comments are closed.

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »