Ponitrianske múzeum vábi výstavami

Ponitrianske muzeum

Zaujímavé výstavy, ktoré si možno prezrieť do konca roka, pripravilo pre svojich návštevníkov Ponitrianske múzeum nielen v Nitre ale aj v Zlatých Moravciach.

Pozýva na nich na cestu dejinami. Navštívime Germánov i Slovanov. Na ďalšej postúpime v čase. Spoznáme históriu Oponického hradu a každodennosť jeho obyvateľov. Výstavou s dielami rezbárov spoznáme zručnosť majstrov – našich súčasníkov a vzdáme hold slovenskému folklóru.

Oponický hrad / Ponitrianske múzeum

Múzeum oslavuje aj krásu

Okrem nej sa tu oplatí navštíviť aj druhú výstavu. Je ňou autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Krásu a jedinečnosť ľudového umenia môže návštevník  obdivovať  v dielach troch tvorcov, remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Germáni a ich kultúra / Ponitrianske múzeum

V Zlatých Moravciach spoznáme každodennosť na Oponickom hrade

Múzeu v Zlatých Moravciach je to dvojica výstav. Výstavou Archeologický výskum a obnova Oponického hradu začína cyklus výstav o hradoch v Nitrianskom regióne. Približuje návštevníkom nielen dejiny ale aj každodenný život na hrade.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Ponitrianske múzeum hostí Germánov

Mimoriadnou je aj výstava venovaná Germánom v budove Ponitrianskeho múzea v Nitre. Prináša náhľad do života a kultúry Germánov na Ponitrí. Výstava Germáni a ich kultúra dokumentuje dobu pred príchodom Slovanov na Ponitrie.

Sústreďuje sa na archeologickú lokalitu v Nitre-Párovských Hájoch, v údolí Valy-Dolina. Osada v Nitre-Párovských Hájoch patrila do siete germánskych (kvádskych) sídlisk v predpolí Rímskej ríše. Fungovala nepretržite od polovice 3.  do polovice 5. stor. Po odchode germánskych kmeňov zostala niekoľko storočí ľudoprázdna a opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.  Taktiež si ju môžete pozrieť do konca roka 2021.

One thought on “Ponitrianske múzeum vábi výstavami”

Comments are closed.

Virtuózi V4+ Slovinsko 2022 / semifinále
Culture Hudba News Odporúčame

Virtuózi V4+Slovinsko 2022: poznáme semifinalistov

V posledný novembrový piatok sme boli svedkami národného kola, ktoré u nás odvysielala televízna Dvojka. Česká televízia divákom sprostredkúva až medzinárodné kolá, a tak sme sa museli spoliehať na vysielanie televíznej Dvojky, poľskej TVP Kultura alebo maďarskej TV DUNA. Päť krajín, súboj 20 talentovaných semifinalistov, hviezdna porota i hostia – aj také budú dve semifinálové […]

Read More
Tučniaky / Divadlo Nová scéna
Divadlo News Odporúčame PR

TUČNIAKY – premiéra hudobnej rozprávky v Divadle Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie dňa 4. decembra 2022 o 10.00 a 15.00 hod. premiéry hudobnej rozprávky pre malé i veľké deti TUČNIAKY od nemeckého autora Ulricha Huba. Láskavý humor hry, pesničky, herecká hravosť a nápaditosť. To sú hlavné atribúty rozprávky TUČNIAKY, ktorá žne úspech po celej Európe. Inscenovali ju vo viac než tridsiatich jazykoch v […]

Read More
SND
Culture Divadlo News

Odborníci upozorňujú na riziká električky pred SND

Už nielen Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky, občianski aktivisti, architekti a urbanisti, ale aj odborníci na akustiku a vibrácie upozorňujú na vážne problémy, ktoré by prinieslo vybudovanie električkovej trate pred novou budovou Slovenského národného divadla tak, ako to plánuje developer s podporou Magistrátu hlavného mesta Bratislava. Budú električky pred SND na Pribinovej ulici? Výsledky meraní autorov […]

Read More
Translate »