Novinky

Ponitrianske múzeum vábi výstavami

Ponitrianske muzeum

Zaujímavé výstavy, ktoré si možno prezrieť do konca roka, pripravilo pre svojich návštevníkov Ponitrianske múzeum nielen v Nitre ale aj v Zlatých Moravciach.

Pozýva na nich na cestu dejinami. Navštívime Germánov i Slovanov. Na ďalšej postúpime v čase. Spoznáme históriu Oponického hradu a každodennosť jeho obyvateľov. Výstavou s dielami rezbárov spoznáme zručnosť majstrov – našich súčasníkov a vzdáme hold slovenskému folklóru.

Oponický hrad / Ponitrianske múzeum

Múzeum oslavuje aj krásu

Okrem nej sa tu oplatí navštíviť aj druhú výstavu. Je ňou autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Krásu a jedinečnosť ľudového umenia môže návštevník  obdivovať  v dielach troch tvorcov, remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Germáni a ich kultúra / Ponitrianske múzeum

V Zlatých Moravciach spoznáme každodennosť na Oponickom hrade

Múzeu v Zlatých Moravciach je to dvojica výstav. Výstavou Archeologický výskum a obnova Oponického hradu začína cyklus výstav o hradoch v Nitrianskom regióne. Približuje návštevníkom nielen dejiny ale aj každodenný život na hrade.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Ponitrianske múzeum hostí Germánov

Mimoriadnou je aj výstava venovaná Germánom v budove Ponitrianskeho múzea v Nitre. Prináša náhľad do života a kultúry Germánov na Ponitrí. Výstava Germáni a ich kultúra dokumentuje dobu pred príchodom Slovanov na Ponitrie.

Sústreďuje sa na archeologickú lokalitu v Nitre-Párovských Hájoch, v údolí Valy-Dolina. Osada v Nitre-Párovských Hájoch patrila do siete germánskych (kvádskych) sídlisk v predpolí Rímskej ríše. Fungovala nepretržite od polovice 3.  do polovice 5. stor. Po odchode germánskych kmeňov zostala niekoľko storočí ľudoprázdna a opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.  Taktiež si ju môžete pozrieť do konca roka 2021.

One thought on “Ponitrianske múzeum vábi výstavami”

Comments are closed.

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice
Culture Divadlo News PR

Každý deň odvahu. Tak znie nová inscenácia Baletu Národného divadla Košice

Začiatkom marca 2024 prináša Balet Národného divadla Košice ďalšiu novinku aktuálnej sezóny – Každý deň odvahu. Je tretím pokračovaním projektu Zvláštna radosť žiť

Read More
Smetana Gala
Culture Divadlo História Koncerty News Odporúčame

Národní divadlo v Prahe oslávi galakoncertom Smetana Gala 200 rokov narodenia Bedřicha Smetanu

Národní divadlo v Prahe pripravuje galakoncert Smetana Gala k 200. výročiu narodenia Bedřicha Smetanu za účasti hviezd.

Read More
Amadeus / Slovenské DIvadlo Tanca / Kam za kultúrou
Culture Dance Divadlo Eventy News Odporúčame PR

Slovenské divadlo tanca uvádza nový titul. Geniálny Amadeus strieda fenomenálnu Carmen

Slovenské divadlo tanca prichádza s novinkou. Po fenomenálnom predstavení Carmen prichádza geniálny Amadeus v réžii Jána Ďurovčíka. Súbor s ním krátko po premiére mieri na turné.

Read More
Translate »