Ponitrianske múzeum vábi výstavami

Ponitrianske muzeum

Zaujímavé výstavy, ktoré si možno prezrieť do konca roka, pripravilo pre svojich návštevníkov Ponitrianske múzeum nielen v Nitre ale aj v Zlatých Moravciach.

Pozýva na nich na cestu dejinami. Navštívime Germánov i Slovanov. Na ďalšej postúpime v čase. Spoznáme históriu Oponického hradu a každodennosť jeho obyvateľov. Výstavou s dielami rezbárov spoznáme zručnosť majstrov – našich súčasníkov a vzdáme hold slovenskému folklóru.

Oponický hrad / Ponitrianske múzeum

Múzeum oslavuje aj krásu

Okrem nej sa tu oplatí navštíviť aj druhú výstavu. Je ňou autorská výstava s názvom Krása v dreve ukrytá. Krásu a jedinečnosť ľudového umenia môže návštevník  obdivovať  v dielach troch tvorcov, remeselných majstrov, Jozefa Gregása z Čaradíc, Jána Valaška z Veľkých Janíkoviec a Martina Píša z Koša.

Germáni a ich kultúra / Ponitrianske múzeum

V Zlatých Moravciach spoznáme každodennosť na Oponickom hrade

Múzeu v Zlatých Moravciach je to dvojica výstav. Výstavou Archeologický výskum a obnova Oponického hradu začína cyklus výstav o hradoch v Nitrianskom regióne. Približuje návštevníkom nielen dejiny ale aj každodenný život na hrade.

Krasa v dreve ukryta - vystava

Ponitrianske múzeum hostí Germánov

Mimoriadnou je aj výstava venovaná Germánom v budove Ponitrianskeho múzea v Nitre. Prináša náhľad do života a kultúry Germánov na Ponitrí. Výstava Germáni a ich kultúra dokumentuje dobu pred príchodom Slovanov na Ponitrie.

Sústreďuje sa na archeologickú lokalitu v Nitre-Párovských Hájoch, v údolí Valy-Dolina. Osada v Nitre-Párovských Hájoch patrila do siete germánskych (kvádskych) sídlisk v predpolí Rímskej ríše. Fungovala nepretržite od polovice 3.  do polovice 5. stor. Po odchode germánskych kmeňov zostala niekoľko storočí ľudoprázdna a opätovne ju osídlili až Slovania v 9. storočí.  Taktiež si ju môžete pozrieť do konca roka 2021.

One thought on “Ponitrianske múzeum vábi výstavami”

Comments are closed.

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »