Novinky

Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!)

Divadlo Nová scéna uvedie premiéru úspešnej komédie DÁŠ TO! (GROAN UPS!) / Kam za kultúrou

Divadlo Nová scéna uvedie 10. novembra 2023 slovenskú premiéru úspešnej britskej komédie o detstve, dospievaní a dospelosti DÁŠ TO!. V réžii Svetozára Sprušanského sa v postavách detí, tínedžerov i dospelých spolužiakov predstavia Marcel Ochránek, Jana Balzar Lieskovská, Pavol Plevčík, Andrea Somorovská a Vladislav Plevčík.

Divadlo Nová scéna uvádza 10. novembra 2023 premiérový titul, v ktorom sa nájde každý. Komédia DÁŠ TO! (Groan ups) patrí medzi súčasné divadelné hity úspešnej britskej autorsko – hereckej trojice Henry Lewis – Jonathan Sayer – Henry Shields. Bývalí spolužiaci herectva na Londýnskej akadémií múzických umení sa stali zakladateľmi a kmeňovými členmi Mischief Theatre a spolu doteraz vytvorili päť úspešných autorských inscenácií, z ktorých hneď prvá The Play That Goes Wrong (Hra, ktorá sa nevydarila / Zbabraná hra / Celé zle – uvádza ju Činohra SND – pozn. red.) z roku 2013/2014 dosiahla mimoriadny úspech a hrá sa po celom svete. Základom všetkých ich spoločných diel je herecká improvizácia, z ktorej vychádzajú.

Dáš to!

Komédia DÁŠ TO! sleduje osudy piatich spolužiakov v priebehu tridsiatich rokov. Zo sedemročných hravých a nezbedných školákov sa stanú tínedžeri, ktorí prežívajú pubertu, prvé lásky i sklamania, aby ich napokon zaskočili výzvy dospelosti. Je to aj komédia o našich povahách, ktoré sa ani rokmi nemenia. O tom, že každý chce byť šťastný, úspešný a milovaný. Pretože bez ohľadu na to, ako sa zhostíme roly flegmatického pubertiaka alebo vyhoreného štyridsiatnika, v hĺbke duše zostávame stále deťmi. Vždy sme tak trochu smiešni a trápni, ale aj vážni, pritom dojemní a nedokonale ľudskí.

Dáš to!

Dramaturga a režiséra Svetozára Sprušanského oslovila hra na prvé prečítanie: Hra Dáš to! je veľmi vtipná, pestrá a pritom univerzálna témou medziľudských a partnerských vzťahov. Vraciame sa do detstva, do dávnej mladosti a súčasne nám tlmočí životný pocit dnešných štyridsiatnikov. Je naplnená skvelými charaktermi postáv, ktoré nás baví sledovať, pretože sú nám blízke. Smejeme sa, ale pritom si uvedomujeme, že rieši aj naše problémy a kľúčové témy.

Dáš to!

Komédia DÁŠ TO! je zábavná, ale pre hercov je aj výzvou. Na scéne ubehne 30 rokov

V hlavných úlohách komédie Dáš to! sa predstaví pätica hercov, členov súboru DNS – Marcel Ochránek, Jana Balzar Lieskovská, Pavol Plevčík, Andrea Somorovská a Vladislav Plevčík. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!
Kam za kultúrou od pondelka 6. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY!

Asi najväčšou zmenou počas inscenácie prejde Pavol Plevčík: Môj Šimon nebol obdarený ideálnymi fyzickými dispozíciami. Trpí nadváhou, má astmu, predkus a zlý zrak. Deti bývajú v kolektívoch svojimi prejavmi veľmi nekompromisné a preto je preňho, napriek veľkej snahe, mimoriadne ťažké začleniť sa do kolektívu. Tento fakt ho postupom rokov donúti podstúpiť najvýraznejší progres z postáv našej hry a v každom z dejstiev sa veľmi výrazne mení.

Dáš to!

Andrea Somorovská stvárňuje rozmaznanú, sebavedomú Sisu, ktorá má všetko, avšak v konečnom dôsledku nie je šťastná: „Celý skúšobný proces nás všetkých veľmi bavil. Vrátiť sa do detstva bolo pre mňa skvelé. Keďže mám tri deti, vedela som od nich “odkukať” ich chovanie a rôzne reakcie, ktoré sú deťom prirodzené. Veľakrát mi boli nápomocní a skúšali si so mnou repliky. Detský pohľad na svet a na nás dospelých je čarovný.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024 / Kam za kultúrou / Kam do divadla / Divadlo v kine
Kiná siete CINEMAX budú v znamení opery a baletu aj v sezóne 2023/2024

V troch životných obdobiach uvidia diváci aj Vladislava Plevčíka: Andy je inteligentný, ambiciózny, bezprostredný, talentovaný, priateľský, ale počas celej hry si nesie so sebou tajomstvo, ktoré na záver prekvapí všetkých… A aj keď je to istým spôsobom nostalgicko-romantický príbeh, skúšky a celá príprava bola náročná.  Vyžadovala  si veľmi presnú predstavu o týchto troch životných štádiách, poctivú prípravu, presný herecký plán.

Dáš to!

Svedomitú a prajnú poctivku Kristy stvárňuje Jana Balzar Lieskovská, ktorá sa s chuťou a radosťou vrátila do svojich detských a pubertálnych  liet: Hra je výborne napísaná a vypointovaná. Je zároveň prekvapivá, citlivá a emotívna. Cez naozaj vtipné charaktery a situácie si podľa mňa každý urobí taký vlastný malý audit svojho života a osobnosti. Ako veľmi sme sa zmenili? Čo nás najviac ovplyvnilo? Aký človek z nás vyrástol? Myslím, že takéto “obzretia späť ” môžu byť občas veľmi prínosné pre každého z nás.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Škrupinka / DNS / Kam za kultúrou
Škrupinka: svieži oddych s pridanou hodnotou

Päticu rozličných charakterov a osudov uzatvára Marcel Ochránek v postave Marcusa: Je to taký ten vodca bandy na základke a neskôr v živote samotár, ktorý to ďaleko nedotiahol. Hra okrem skvelej zábavy prináša aj zamyslenie, ako sa všetko v živote mení a ako nejaká banálna vec môže ovplyvniť celý život. Ako sa menia ľudia, alebo naopak, sú rovnakí celý život…Ako sa každý z nás dostane do komplikovaných situácií…a vtedy je dôležité povedať si tú čarovnú vetičku: DÁŠ TO!“

Dáš to!

Pre hercov i režiséra výzvou

Pre režiséra Svetozára Sprušanského bola takáto predloha výzvou: „Snažili sme sa pri inscenovaní nestratiť nič z jej ľahkosti a pritom mnohým témam dať patričnú váhu. Tri rozličné časové obdobia sa odohrávajú v jednom hracom priestore, charaktery postáv vo veľkom časovom oblúku musia byť uveriteľné. Ale to už bola spoločná “dobrodružná” cesta, na ktorú sme sa vydali s mojimi hereckými kolegami. Bola to cesta vskutku príjemná, inšpiratívna a tešila nás. Verím, že výsledok bude tešiť aj diváka, ktorý do divadla príde s cieľom stráviť príjemný večer, sledovať príťažlivý príbeh, zabaviť sa, spoznať sám seba či svojich blízkych.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Povala / DAB
Divadlo Andreja Bagara v Nitre uvádza slávny muzikál Povala po prvýkrát v slovenčine

Slovenská premiéra komédie DÁŠ TO! bude 10. novembra 2023 v Divadle Nová scéna.

— TS, Divadlo Nová scéna, www.novascena.sk

Zdroj: DNS

Redakciu informovala a fotografie poskytla Zuzana Šebestová, PR manažér DNS

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Komorný zbor Konzervatória
Culture Hudba Kam za kultúrou Koncerty News Odporúčame PR

„Dve krásy – jeden duch“ – dva večery s velikánmi v podaní Konzervatória

„Dve krásy – jeden duch“. Dva večery s velikánmi chorálovo-organovej tvorby v podaní najstaršieho slovenského konzervatória a hostí.

Read More
Spišské divadlo
Culture Divadlo News Odporúčame Podujatia PR

Spišské divadlo na záver sezóny na festivale v Martine aj so Zlatou labuťou

Spišské divadlo čaká záver sezóny. Uvedie dve derniéry a vystúpi na festivale v Martine. Čaká ho aj tradičný galavečer Zlatá labuť.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Slovenská filharmónia exkluzívne aj na záver 75. sezóny

Záver jubilejnej sezóny sa blíži. Slovenská filharmónia dá bodku za 75. koncertnou sezónou naozaj veľkolepo.

Read More
Translate »