Novinky

Slovenská filharmónia mieri na turné s programom slovensko-kórejského priateľstva

Slovenská filharmónie mieri na turné s programom slovensko-kórejského priateľstva / koncerty

Orchester Slovenská filharmónia sa koncom novembra chystá na turné s programom v znamení slovensko-kórejského priateľstva. Uvedie ho nielen počas juhokórejského turné, ale aj na domácej pôde v bratislavskej Redute pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Privíta tiež ďalšieho zo zahraničných hostí svojej tohtoročnej jubilejnej sezóny.

Slovenská filharmónia sa ešte pred svojim odchodom na turné predstaví v bratislavskej Redute pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Stane sa tomu tak vo štvrtok a piatok 23. a 24. novembra 2023. Návštevníci koncertov si vypočujú program, s ktorým sa orchester predstaví na tohtoročnom turné v Južnej Kórei (26. 11. – 4. 12. 2023). Koncerty sa začnú o 19.00. Piatkový večer bude Koncertom priateľstva medzi Kórejskou republikou a Slovenskou republikou. Pred piatkovým koncertom sa o 18:15 hod. čaká vo foyeri SF na návštevníkov a abonentov populárne predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom.

Slovenská filharmónia
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

K jubileu Jána Levoslava Bellu

Na úvod večerov zaznie v naštudovaní šéfdirigenta Koncertná predohra Es dur Jána Levoslava Bellu z roku 1876, predstaviteľa slovenskej národnej hudby 19. storočia. Jej vznik a konkrétne prvé uvedenia nie sú v dostupných prameňoch celkom presné. V Koncertnej sieni SF uvedú autentická verzia predohry z edície kompletne vydaného Bellovho diela Hudobným centrom. 

Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom
Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom. Foto: A. Trizuljak

Predohra je súčasťou pripravovaného propagačného CD Slovenskej filharmónie a šéfdirigenta Daniela Raiskina mapujúceho Bellovu symfonickú  tvorbu. Jej zaradením si zároveň pripomenú tohtoročné 180. výročie narodenia skladateľa. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Musica aeterna / Slovenská filharmónia / Bratislava Mozart Festival / Štátna filharmónia Košice
Kam za kultúrou od pondelka 20. novembra 2023? TOTO sú naše TIPY

Nasledovať bude Travel Notebook pre klavír a orchester izraelského skladateľa Alexeya Shora, pôvodom z ukrajinského Kyjeva.

Rezonuje i rozmer priateľstva

V sedemčasťovej suite pre klavír, hudobnom „denníku cestovateľa“ nás skladateľ prevedie mestami s dlhou históriou, Bercelonou, Rímom, Benátkami, Ravennou, Parížom i anglickým Ascotom. 

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Dielo zaznie v interpretácii mladého juhokórejského klaviristu Yekwona Sunwooa, ktorý študoval na Julliarde i Curtis Institute of Music vo Philadelphii. Je laureátom viacerých medzinárodných klavírnych súťaží a v Slovenskej filharmónii debutoval v roku 2017 po boku Juhokórejského KBS Symphony Orchestra. V interpretácii energického umelca zaznie aj Rapsódia na Paganiniho tému pre klavír a orchester, op. 43 Sergeja Rachmaninova – 24 variácií vychádzajúcich z Paganiniho populárneho husľového Capriccia a mol.

Koncert uzavrie Symfonická fantázia, op. 32 Francesca da Rimini Piotra Iľjiča Čajkovského z roku 1876, dielo inšpirované Danteho Božskou komédiou.

Slovenská filharmónia mieri na turné. Po návrate ponúkne nabitý adventný a sviatočný program

V nedeľu 26. novembra odcestujú Filharmonici so šéfdirigentom a klavírnym virtuózom Yekwonom Sunwoom na štvrté koncertné turné do Južnej Kórey, kde uvedú so spomenutým programom šesť koncertov. Predstavia sa na ostrove Jeju, nazývanom Havaj Južnej Kórey (28. a 29. 11. 2023), nasledovať bude koncert v priemyselnom meste Ulsan (30.11. 2023),  štvrtý koncert zaznie v meste Cheonan (1. 12. 2023), ďalší v hlavnom meste Soul (2. 12. 2023). Turné uzavrie Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom  v juhokórejskom meste Incheon (3. 12. 2023). V pondelok 4. decembra pricestuje Slovenská filharmónia do Bratislavy, kde počas decembra 2023 ponúkne svojim abonentom a návštevníkom sériu sviatočných koncertov, ktoré vyvrcholia na Silvestra a Nový rok.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: P. Brenkus, A. Trizuljak

Zdroj: SF

*** Správu sme redakčne upravili (red) ***

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »