Novinky

Kam za kultúrou? TOTO sú TOP koncerty 48. týždňa roka 2023

Kam za kultúrou / Kam na koncerty na prelome novembra a decembra 2023?

Týždeň na prelome novembra a decembra je už tu a ponúka celú fúru zaujímavých podujatí. Okrem sveta divadiel zasahuje aj hudbu. Pozrite sa spolu s nami na prehľad TOP tipov na najzaujímavejšie koncerty najbližších dní. Okrem viacerých koncertov klasickej hudby, zavítame na festivalové dozvuky do Banskej Bystrici. Zároveň oslávime výročie zboru, necháme sa strhnúť tangom a mágiou filmovej hudby. Navyše sa naladíme aj na vianočné sviatky adventnými a (pred)vianočnými koncertmi.

Týždeň od pondelka 27. novembra 2023 sľubuje mnoho atraktívnych zážitkov, a to nielen vo svete divadla. Je tu nové vydanie rubriky Kam za kultúrou. Zavítame na koncerty do Slovenskej filharmónie na klavírny recitál a pripomenieme si Mozarta a Myslivečku s fenomenálnou Simonou Houda Šaturovou. Neopomenieme ani na festivalové dozvuky, ktoré prinesú spojenie organu a kontratenoristu. Okúsime tiež spojenie histórie, literatúry a hudby, vianočné reflexie huslistky, speváčky a skladateľky v trnavskom divadle a navštívime tiež koncerty rôznych žánrov. Ponúkneme hudobné tipy pre mladých hudobníkov i rodiny so školopovinnými deťmi. Mnohé z nich sú už aj v rozprávkovom, a s časti sviatočnom vianočnom šate. Veď posúďte sami a nechajte sa inšpirovať aj našimi tipmi na najzaujímavejšie hudobné podujatia!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!
Kam za kultúrou na prelome novembra a decembra 2023? Toto sú TOP tipy!

Kam za kultúrou? Na koncerty v bratislavskej Redute

Ako naša tradícia velí, v našom prehľade TOP tipov Kam za kultúrou sa tradične umiestňujú koncerty, ktoré prináša Slovenská filharmónia. Hoci jej orchester vyrazil na turné, do Reduty pozýva na koncerty svojich hostí a ďalšieho umeleckého telesa Slovenskej filharmónie. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónie mieri na turné s programom slovensko-kórejského priateľstva / koncerty
Slovenská filharmónie mieri na turné s programom slovensko-kórejského priateľstva

v utorok 28. novembra 2023 je na programe v Malej sále SF druhý koncert cyklu Klavír a klaviristi. V Slovenskej filharmónii sa debutovo predstaví moskovský rodák Dmitry Ishkhanov, ktorý sa so svojimi rodičmi presťahoval na Maltu. Už ako 14-ročný debutoval v newyorskej Carnegie Hall. 

V znamení debutu

Pre svoj debut na pôde Slovenskej filharmónie (pondelkový debut v Dome umenia SF Piešťany a utorkový v bratislavskej Redute) si Dmitry Ishkhanov vybral niekoľko diel z ruskej klavírnej literatúry. Program recitálu zostavil z diel ruskej klavírnej literatúry – Sergeja Prokofieva, Sergeja Rachmaninova a Alexandra Skriabina, ktorý doplnil sonátou Ludwiga van Beethovena. 

Trojica skladateľov sa do dejín hudby zapísala nielen v rámci kompozičného remesla, ale v tých časoch predstavovala aj interpretačnú špičku koncertných klaviristov. Efektná tretia sonáta (z celkovo deviatich) Sergeja Prokofieva, ale i variácie Sergeja Rachmaninova na tému barokového majstra Arcangela Corelliho preveria technické zručnosti klaviristu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.
Slovenská filharmónia jubiluje. Prinášame veľký prehľad toho, čo prinesie 75. koncertná sezóna SF.

Výraz a zvukomaľbu overia zas kusy od Alexandra Skriabina, ktorý je autorom viacerých cyklov prelúdií, avšak len opus 11 tvorí kompletný cyklus 24 prelúdií vo všetkých tóninách. Rachmaninov a Skriabin boli v podstate rovesníkmi, hru na klavíri študovali dokonca u rovnakého profesora Nikolaja Zvereva v Moskve. Ludwig van Beethoven označil Appassionatu za najlepšiu spomedzi svojich 32 sonát pre klavír. Hovorí sa, že prostredníctvom Beethovenových klavírnych diel, teda osobnejších opusov, ktoré písal pre vlastnú interpretáciu, sa dá preniknúť k podstate jeho osobnosti a nahliadnuť do jeho utrápeného srdca.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri / Nová slovenská hudba / Kam za kultúrou / koncerty
Slovenská filharmónia pozýva do Reduty aj v novembri

S dielami Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta

Novembrový program v bratislavskej Redute uzavrie a decembrový otvorí dvojica koncertov vo štvrtok a piatok 30. novembra a 1. decembra večer so začiatkom o 19:00 hod. Tentoraz po boku Slovenského komorného orchestra vystúpi slovenská sopranistka žijúca v Prahe Simona Houda Šaturová, v ktorej interpretácii zaznejú diela Josefa Myslivečka a Wolfganga Amadea Mozarta.  

Slovenská filharmónia k oslavám 30. výročia samostatnosti s koncertom v Prahe / Simona Houda Šaturová
Slovenská sopranistka žijúca v Prahe, Simona Houda-Šaturová, sa predstavila po boku slovenských filharmonikov. Foto: Matej Krén

Pri príležitosti premiéry filmu Il Boemo hovorila o interpretácii diel oboch skladateľov: „Estetika interpretácie oboch skladateľov si je skutočne blízka, dokonca by som povedala, že na nejaké rozlišovanie Mozarta od Myslivečka nie je vo vokálnom prístupe žiaden priestor. Pred pár rokmi som mala možnosť nahrať diela oboch autorov. Skladby sme vyberali z rovnakej dekády, keď bol Mysliveček na vrchole svojej tvorby a Mozart iba začínal. Bolo to nesmierne zaujímavé porovnanie. Od tej doby mám dojem, že Mozart na Myslivečka v podstate plynule nadviazal a rozvinul jeho vklad.”

V znamení komorných koncertov

Zamierme teraz do Dunajskej Stredy, kde sa už v pondelok 27. novembra 2023 od 17:00 hod. koná v Koncertnej sieni miestnej ZUŠ repríza koncertu s Bachovou hudbou. Na programe sú 3 sonáty pre violu a klavír BWV 1012 –  10129 Johanna Sebastiana Bacha. Zaznejú v podaní komorného dua – klaviristu Mikiho Skutu a violistu Tamása Cseha počas koncertu, ktorý minulý týždeň premiérovali v Slovenskom národnom divadle.

INZERCIA / Článok pokračuje pod reklamou

Aj koncom novembra a začiatkom decembra ovláda Slovensko festivalová nálada. V Bratislave máme na utorok 28. novembra 2023 aj ďalšie tipy. Pre istotu, ak nepatríte k milovníkom klavírnej hudby. Práve vtedy pokračuje ďalším koncertom Bratislavský komorný festival. Tentoraz v Koncertnej sieni Klarisky po 18:00 hod. privítajú českého violončelistu Petra Nouzovského a slovenskú gitaristku Miriam Rodriguez Brüllovú. 

A zároveň, zhruba v tom istom čase sa v bratislavskom Zichyho paláci koná ďalší koncert z cyklu (Ne)známej hudby. OZ Albrechtina tentoraz pripomenie skladateľa Frica Kafendu v hudobnom portréte. V programe sa s jeho dielami predstavia ako sólisti huslista Juraj Tomka a klavirista Maroš Klátik, a rovnako aj Mucha Quartet. 

Mucha Quartet / Kam za kultúrou
Mucha Quartet. Foto: Marcel Plavec

Žhavé rytmy tanga

Posledný novembrový utorok bude po 19:30 hod. patriť na scéne Teatro Colorato sviežim rytmom argentínskeho tanga v podaní Ivana Ecetová Quartet – Tango Project. Vystúpi v zložení speváčky Ivany Ecetovej, huslistky Ivety Vojtušovej, klaviristu Matúša Ferka a akordeonistky Any Vyparinovej Krsmanovičovej zo Srbska. Vstupenky na koncert zakúpite v sieti tootoot.fm

Kam za kultúrou neponúka len koncertné tipy pre milovníkov vážnej hudby. Tentoraz potešíme aj milovníkov filmovej hudby.

Magická filmová hudba so Cinemagic Band

V týždni na prelome novembra a decembra 2023 zažijete v rôznych mestách na Slovensku magický večer filmovej hudby. Prináša ho projekt vokálno-inštrumentálnej svetovej filmovej hudby zložený z klasicko-rockového súboru Cinemagic Band jedenástky profesionálnych hudobníkov na čele s Romanom Rusňákom. Títo hudobníci pôsobia v Slovenskej filharmónii či v Symfonickom orchestri Slovenského orchestru či v bigbandoch. Spolu sprevádzajú speváckych hostí ako Mirka Partlová, Patrik Vyskočil a Ján Slezák, známych z Divadla Nová scéna.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Musica Aeterna
Jeseň 2023 so súborom starej hudby Musica aeterna

Prvý z magických večerov zažijete 29. novembra 2023 v Košiciach. Tamojším GES clubom zaznejú v podaní muzikálových hviezd Mirky PartlovejPatrika Vyskočila hity v znamení lásky. Budú to duety z Pretty Woman, Hriešného tanca, West Side Story, ľadového kráľovstva Frozen s Vivaldiho Zimou. Okrem iného si vypočujete aj ikonickú skladbu Singing In The Rain, slávny soundtrack k filmu Rocky 3 Eye of the Tiger, či dych berúci song You Raise Me Up, až po najnovšie hity a oskarové duety ako Shallow či Skyfall.

Program magických večerov pokračuje v dňoch 1. a 2. decembra 2023 aj v Starej Ľubovniv Poprade. Počas decembrových vystúpení si vypočujete najznámejšie filmové hity v originálnych aranžmánoch z filmov ako napr. Hriešny tanec, Gladiátor, Vtedy na západe, Zrodila sa hviezda, West side story, Frozen, La la land a mnoho ďalších. Vstupenky na košický magický večer filmovej hudby nájdete TU a na decembrové večere TU.

Spevácky zbor Technik oslavuje

K tohto týždňovým TOP podujatiam zaiste patrí aj galakoncert k 70. výročiu Speváckeho súboru Technik. Publikum koncertu s názvom VENOVANÉ GENERÁCIÁM, ktoré zaznie 3. decembra 2023 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu, si vypočuje diela autorov mnohých storočí. Zaznejú diela A. Vivaldiho, G. B. Pergolesiho, P. Breinera, P. Cóna, Š. Molotu, E. Esenvaldsa a mnohých ďalších. Spolu s Folklórnym súborom, Komorným orchestrom a Speváckym zborom Technik sa vydáte na vychádzku mnohými žánrami v kontexte 70-ročnej histórie jedinečného telesa.

SZ Technik STU.
SZ Technik STU. Credit: Roman Jekkel

Kam za kultúrou? Na koncerty aj na strednom Slovensku

Prešli sme si niekoľko zaujímavých tipov na koncertné stretnutia na západnom Slovensku. Presuňme sa na stredné Slovensko, kde pomaly vrcholí Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Nevynecháme ale ani Žilinu, ktorej Dom umenia Fatra bude tentoraz patriť deťom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ŠKO Žilina predstavuje novú sezónu a spúšťa predaj abonentiek
ŠKO Žilina ide s filmom Jánošík do Varšavy a Prahy

Netradičné spojenia do Banskej Bystrice prináša Vivat vox organi

Organ a kontratenor. Presné také – netradičné, jedinečné a úplne premiérové festivalové spojenie prináša na Medzinárodný organový festival Vivat vox organi ďalší festivalový koncert. V sobotu 2. decembra 2023 o 16:00 hod. sa v Evanjelickom kostole na Lazovnej ulici predstaví slovenská dvojica – organistka Mária Plšeková a kontratenorista Matej Benda. Na programe sú diela G. Muffata, A. Granda, C. Monteverdiho, G.F. Händela či J. Rheibergera  a na návštevníkov čaká aj prekvapenie.

Nedeľa patrí v Žiline deťom a Bratislavskému chlapčenskému zboru

Dom umenia Fatra v Žiline hostí na prvú adventnú nedeľu popoludní po 16:00 adventne ladené matiné s medzinárodne uznávaným Bratislavským chlapčenským zborom za účasti všetkých detí v hľadisku. Tie si si donesú na pomoc roľničky, zvončeky, kľúče a iné cinkacie a zvoniace nástroje, aby podporili malých spevákov na pódiu.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor

O Otcovi vlasti s literatúrou a hudbou v Prešove

Prešovské Divadlo Viola pripravuje 1. decembra 2023 unikátne podujatie KAROL IV. V LITERÁRNYCH OBRAZOCH. Ide o literárno-hudobný večer venovaný panovníkovi, ktorý sa zapísal do dejín nie najmä prostredníctvom víťazných bitiek a anektovaných území, ale predovšetkým skrz svoju vzdelanosť, diplomaciu a svojím kultúrno-umeleckým pôsobením. Ako sa v priebehu stáročí jeho obraz približoval legende a nakoľko niesol podstatné charakteristiky historickej osobnosti Karola IV.? Otázka osvieteného otca vlasti, múdreho kráľa a správcu, vedomého a humánneho politika je v rôznych obmenách aktuálna do dnešných dní. Aký ideál k nám v Karlovi IV. prehovára? Vizuálne program dotvorí projekcia fotografií, reálií a umeleckých diel spojených s dobou Karola IV. Hudobný hosť – gitarista Ondrej Veselý bude interpretovať výber z dobových stredovekých skladieb a variácií na ne. Programom bude sprevádzať Soňa Pariláková.

 

Kam za kultúrou? O hudbe s mladými a za mladými

Aj koncertný program najbližších dní patrí deťom i mladým hudobníckym nádejam. Slovenská filharmónia prináša v piatok 1. decembra 2023 ďalší diel Hudobnej akadémie. Tentoraz ju venuje téme skladateľstva s názvom: „Konkurz na hudobného skladateľa“. V programe sa predstaví Symfonický orchester najstaršieho slovenského konzervatória pod taktovkou dirigenta Juraja Jartima a so sprievodným slovom moderátora Martina Vaneka. Totožnú dramaturgiu prinesie aj rodinný popoludňajší koncert v sobotu 2. decembra 2023 v Koncertnej sieni SF.

Martin Vanek / rodinné koncerty / Reduta / Slovenská filharmónia
Martin Vanek, popularizátor klasickej hudby pre deti a mládež.

Workshopy a kurzy pre mladé nádeje

Máme tu tip aj pre študentov konzervatórií. Súkromné konzervatórium v Prešove pripravuje počas tohto týždňa 5. ročník Medzinárodného festivalu konzervatórií. Uskutoční sa v termíne 28. a 30. novembra 2023. Na tomto ročníku bude hostiť workshopy, interpretačné kurzy a prednášky skúsených lektorov, ale aj prehliadku toho najlepšieho z produkcií konzervatórií. Tešiť sa môžete na gitarový workshop Miroslava Záhradníka či prednášku Petra Uhera o gitarových FX efektoch. Klaviristom dávame do pozornosti majstrovské interpretačné kurzy v hre na klavíri a prednášku Evy Varhaníkovej. Juraj Benčík sa pozrie na verbálnu komunikáciu v praxi javiskového umelca, pantomímu a umenie rozprávania bez slov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne / koncerty
Slovenská filharmónia pripravuje podujatia pre mladých aj v jubilejnej sezóne

Tanečníkov potešia workshopy Jakuba Jeňa v znamení súčasnej techniky. Klasický tanec priblíži workshop Lidije Pavlovič a choreografiou za bude zaoberať workshop Viliama Mikulu. Prednášku Od konkurzu po premiéru povedie Jozef Krasula a interaktívny workshop Operu na pôde konzervatória zase Roman BajzíkMarcom Vlasákom.

V rámci festivalu čaká návštevníkov koncert Slovak Nuevo Quinteto. Piati známi slovenské umelci originálne skĺbia svet tanga s klasickou hudbou. Zoskupenie vystúpi v zostave hráča na bicie Petra Solárika, kontrabasistu Róberta Ragana st., klaviristky Evy Varhaníkovej, huslistu Imre Farkaša a akordeonistu Michala Červienku.

Prehliadka mladých organistov

Kým predošlý festival bol viac-menej určený iba hudobníkom najmladšej generácie, na koncerty v rámci Prehliadky slovenských organistov môže zavítať každý. Košické Konzervatórium na Timonovej prináša v týždni od pondelka 27. novembra do štvrtka 30. novembra 2023 v poradí 49. ročník Prehliadky slovenských organistov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Organová interpretácia - titulka
ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

V koncertnej sieni Timonky sa v pondelok od 16:30 hod. predstavia mladí organisti z hostiteľského Konzervatória KošiceSúkromného konzervatória Nitra. Prehliadka bude pokračovať aj v utorok 28. novembra popoludní. Ponajprv bude patriť  Konzervatóriu Žilina a po 18:00 hod. poslucháčom bratislavskej VŠMU. Program v stredu začne o niečo skôr. Už o 14:30 sa v koncertnej sieni Konzervatória na Timonovej ulici predstavia organistky z Cirkevného konzervatória v Bratislave. Štafetu o 16:00 hod. preberie Konzervatórium Bratislava. O 18:00 hod. sa v Evanjelickom kostole predstavia študenti z Konzervatória D. Kardoša v Topoľčanoch. Záverečný deň Prehliadky odštartuje od 10:00 hod. prednáška o nových trendoch v organológii. O 13:00 hod. nasleduje program z dielne Konzervatória J. L. Bellu Banská Bystrica a uzavrie ho o 14:30 Katolícka univerzita z Ružomberka.  

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Eugen Onegin / Štátna opera / Kam za kultúrou
Eugen Onegin sa vracia do Banskej Bystrice. Štátna opera ho uvedie v ostatnú novembrovú sobotu

Kam za kultúrou? Adventné koncerty začínajú

Advent sa pomaly začína už tento týždeň v nedeľu, a tak nechýbajú v našich tipoch ani koncerty v znamení adventu a nadchádzajúcich Vianoc. A hoci ešte oficiálne nezačal adventno-vianočný december, už sú tu nielen adventné, ale aj vianočné koncerty. Pozrite si spolu s nami ich stručný prehľad.

V znamení známych hitov v Piešťanoch

Takmer pred začiatkom adventu sa v prvú decembrovú sobotu večerGrand restaurant hotela Thermia Palace v Piešťanoch predstaví Felix Slováček, ktorý patrí k špičke hráčov na klarinet a saxofón v Českej republiky. Na svojom konte má významné spolupráce, viac ako 500 nahrávok a v repertoári hity vážnej hudby, jazzu i popu. Piešťanskému publiku uvedie tie najväčšie hity, ktoré lemovali jeho viac ako 60-ročnú kariéru. Medzi nimi budú skladby ako Cirkus Humberto, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Tenkrát na západe, Krstný otec, Lady Karneval či Včelka Mája. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Na koncerty v prvú adventnú nedeľu

Najviac adventných koncertov prináša prvá adventná nedeľa (3. decembra 2023). V prvú adventnú nedeľu podvečer sa v bratislavskom Primaciálnom paláci chystá svoj adventný koncert aj Spevácky zbor mesta Bratislavy. Po 17:00 hod. sa predstavia pod taktovkou Adriana Kokoša s programom z vianočných kolied A. Moyzesa. J. Cikkera, Z. Mikulu, vianočných piesní M. Krajčiho a Debussyho Clair de Lune s klavírnym sólom Petra Mikulu.

Spevácky zbor mesta Bratislavy.
4. októbra 2022 v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie vystúpili v rámci BHS Slovenský komorný orchester, Spevácky zbor mesta Bratislavy pod taktovkou Adriána Kokoša so sólistami Katarínou Porubanovou, Martinom Gyimesim a Gustávom Beláčkom. Foto: A. Trizuljak

Štyri koncerty, každý v adventnú nedeľu zažijete aj v Trnave. Prvý z nich zaznie v tamojšom františkánskom Kostole sv. Jakuba už v nedeľu 3. decembra 2023. So svojím programom sa na ňom predstaví bratislavská world music skupina BANDA. Spolu so ženskou speváckou skupinou VRANKY z Nitry uvedú nádherné, clivé i veselé, chrámové i ľudové vianočné piesne a koledy. V nápaditých aranžmánoch zaznejú známe i menej známe vianočné duchovné piesne a koledy (Jednotný katolícky spevník, Evanjelický spevník, Pravoslávna vianočná pieseň) a ľudové vianočné koledy z viacerých regiónov Slovenska a Slovákov žijúcich v Maďarsku a Rumunsku. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy
Kam za kultúrou? Novembrové tipy na výstavy (11/2023)

Na adventný koncert aj do trnavského divadla

Jedným z najkrajších období v roku sú Vianoce. Vyvolávajú v nás atmosféru rodiny, lásky, odpustenia, medziľudského zblíženia. Prinášajú myšlienky z detstva a rozprávkové dni inšpirovali Janu Andevskú, klasicky vyštudovanú huslistku s macedónskymi koreňmi, k tvorbe a vydaniu autorského albumu Vianoce. Repertoár premiéry vianočného koncertu obsahuje piesne z tohto albumu, v ktorých prevláda slovenský text a prináša v ňom rôzne žánre hudby.

Popri vlastnej tvorbe aj známe vianočné popové skladby, koledy, juhoslovanskú ľudovú pieseň, ale aj skladbu z obdobia romantizmu. Spev Jany Andevskej budú v nedeľu 3. decembra 2023 v trnavskom Divadle Jána Palárika sprevádzať skvelí trnavskí hudobníci, detský zbor a husľový ansámbel, ktorý zafarbí vianočné piesne aranžmánmi s autorkiným rukopisom.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou / Kam do divadla na prelome novembra a decembra 2023?
Kam do divadla na prelome novembra a decembra 2023? TOTO sú TOP tipy!

Už v nedeľu, 3. decembra sa o 19:30 hod. v prievidzkom Kine Braník predstaví Bratislavský chlapčenský zbor na vianočnom koncerte s multižánrovou speváčkou Lenkou Piešovou aj so spoločnými skladbami.

Bratislavský chlapčenský zbor
Bratislavský chlapčenský zbor. Foto: Vlado Škuta

Adventné koncerty zažijete tohto roku aj v Kaštieli v Orlovom (Hotel GINO PARK PALACE ****) pri Považskej Bystrici. Prvá adventná nedeľa do Kaplnky sv. Jána Nepomúckeho v orlovskom kaštieli prinesie lutnový recitál Csabu Nagya. Vstupenky zakúpite v sieti Ticketportal.

Nalaďte sa na Vianoce s vianočnými koncertami

V termíne od 27. novembra až do 7. decembra sľubuje vianočné turné najpopulárnejšia česká speváčka Lucie Bílá. I tohto roku sa v sprievode Orchestra a zboru Petra Maláska spolu s hosťami vydáva na svoje každoročné turné BÍLÉ VÁMOCE LUCIE BÍLÉ 2023. Fanúšikom prináša melódie, z ktoých srší láska, pokoj a vianočná nálada. Počas tohto týždňa poteší Nitru, Košice, Bardejov, Humenné, Poprad, Rabču a Nové Zámky.

O (pred)vianočnú náladu sa postará aj výnimočné slovenské vokálne zoskupenie Fragile pod vedením Braňa Kostku, ktoré prinesie známe vianočné skladby svojim priaznivcom v termíne od 29. novembra až do 23. decembra 2023. Svoje vianočné turné štartujú 29. novembraPiešťanoch, kde ako hosťa privítajú Roba Opatovského.prvú adventnú nedeľu zavítajú aj do Suchej nad Parnou.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Vianočné trhy Bratislava / Advent
Nalaďme sa na Vianoce 2023: Vianočné trhy začínajú po Slovensku

Atmosféru tých pravých Vianoc priblíži aj populárny autor slovenských vianočných skladieb Robo Opatovský, ktorý spolu s hosťom Bystríkom vystúpi v sobotu 2. decembra 2023 večer v Hoteli & Spa Resort Kaskády, Sliač. Aj na tento koncert zakúpite vstupenky v sieti Ticketportal.

Ďakujeme za vašu priazeň a veríme, že sme vás inšpirovali aj tentoraz inšpirovali samostatným dielom rubriky Kam za kultúrou s tipmi na zaujímavé koncerty najbližších dní. Prajeme príjemné dni nielen so slovenskou kultúrou! Ak vás zaujímajú divadelné tipy príp. ďalšie atraktívne podujatia a výstavy na 48. kalendárny týždeň roka 2023, nájdete ich v samostatnom článku.

Zdroj: Bratislavský chlapčenský zbor, Cinemagic Band, Divadlo Jána Palárika, Divadlo Viola, Hudobné centrum, Ivana Ecetová Quartet, Konzervatórium Košice, MOF Vivat vox organi, OZ Albrechtina, Slovenská filharmónia, Spevácky zbor mesta Bratislavy, Spevácky zbor Technik, Súkromné konzervatórium v Prešove, Štátny komorný orchester Žilina, Ticketportal

*** Posledná aktualizácia: 2023-11-29 (smp) ***

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »