Dnes začínajú letné kurzy Slovenského mládežníckeho orchestra

Letné kurzy / Slovenský mládežnícky orchester

Košice sa stanú dejiskom letného sústredenia Slovenského mládežníckeho orchestra. Na jednom pódiu sa tu v dňoch 1. až 8. júla 2022 stretne 55 mladých slovenských hudobníkov.

V Košiciach sa 1. až 8. júla 2022 uskutoční letné sústredenie Slovenského mládežníckeho orchestra. Organizuje ho Hudobné centrum na pôde spoluorganizátorov, Konzervatória Timonova 2 v Košiciach a Štátnej filharmónie Košice. Tu mladí hudobníci naštudujú symfonický repertoár. Následne ho uvedú na dvojici koncertov v Prešove (PKO Čierny orol, 7. júla, 19.00 h) a v Košiciach (Dom umenia, 8. júla, 19.00 h). O ďalších podujatiach pre mladých hudobníkov v Košiciach sme vás informovali aj TU.

Súčasťou sústredenia Slovenského mládežníckeho orchestra sú nielen kurzy

Na sústredení, ktorého prvá časť sa uskutoční na pôde Štátnej filharmónie Košice a Konzervatória na Timonovej ul., sa stretne 55 mladých hudobníkov – študentov slovenských konzervatórií a vysokých hudobných škôl. V rámci projektov Slovenského mládežníckeho orchestra, ktorý patrí ku kľúčovým hudobnovzdelávacím aktivitám Hudobného centra, sa mimoriadny dôraz kladie na dôsledný proces hudobného naštudovania.

Leto SMO 2022

V priebehu sústredenia hudobníci absolvujú delené skúšky pod vedením pedagógov – skúsených orchestrálnych hráčov, tentoraz prevažne zo Štátnej filharmónie Košice. Huslistom a skúškam skupín sláčikových nástrojov sa budú venovať skúsení interpreti. Budú to Maroš Potokár a Mátyás Mézes zo Štátnej filharmónie Košice. Violistov má na starosti Martin Jeriga (Štátna filharmónia Košice) a  violončelistov Zuzana Ďurčeková (Štátna filharmónia Košice). Juraj Valenčík zo Štátnej filharmónie Košice sa povenuje kontrabasistom.  Tympanistu má na starosti Máté Ács taktiež zo Štátnej filharmónie Košice. Hráči na dychových nástrojoch budú pracovať pod vedením Ronalda Šebestu (Symfonický orchester Slovenského rozhlasu) a Carlie Brooke Bigelow (lesný roh, Slovenská filharmónia).

Uvedú aj premiéry

Koncerty bude dirigovať slovenský dirigent Maroš Potokár, ktorý aktuálne pôsobí v Janáčkovej filharmónii Ostrava a zároveň je koncertným majstrom Štátnej filharmónie Košice. V premiére uvedú skladbu súčasného slovenského skladateľa Vladislava Šarišského Spring Jar. Tú v roku 2020 skomponoval pre Slovenský mládežnícky orchester na objednávku Hudobného centra. V Koncertantnej symfónii pre hoboj, klarinet, fagot, lesný roh a orchester Es dur KV 297b Wolfganga Amadea Mozarta sa predstavia členovia Slovenského mládežníckeho orchestra. Budú to Alžbeta Struňáková (hoboj), Matej Veselka (klarinet), Danylo Honcharov (fagot) a Šimon Pajtinka (lesný roh). V súčasnosti pôsobia v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu. Na záver koncertného programu zaznie Symfónia č. 7 A dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Maroš Potokár
Maroš Potokár ako dirigent Zdroj: HC

Slovenský mládežnícky orchester

Slovenský mládežnícky orchester vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra. Jeho cieľom je podporiť prípravu mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi, ako aj prispieť k pozdvihnutiu úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej, ale tiež komornej hry, práce s dirigentom či sólovými hráčmi.

Letné kurzy / Slovenský mládežnícky orchester

Združuje najperspektívnejších mladých orchestrálnych hudobníkov z celého Slovenska, študentov konzervatórií a vysokých hudobných škôl. Poskytuje im príležitosť nadobúdať skúsenosti v oblasti orchestrálnej hry, práce s dirigentom a sólistami. V súčasnosti tvorí orchester viac než 80 hudobníkov vo veku 16 až 28 rokov vybraných na základe konkurzov na pôde štátnych konzervatórií v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a v Bratislave.

Slovenský mládežnícky orchester je od mája 2017 členom Európskej federácie národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Aj vďaka tomu získavajú mladí hudobníci príležitosť zúčastniť sa na umeleckých projektoch v zahraničných orchestroch ako Wiener Jeunesse Orchester, Cyprus Youth Symphony Orchestra, Orchestra Giovanile Italiana. Členstvo v orchestri im zároveň prináša možnosť participovať na domácich aj medzinárodných podujatiach ako Medzinárodná akadémia Ensemble Modern, festival Konvergencie, koncerty Slovenskej filharmónie. V roku 2018 vystúpil v Bratislave v rámci Orchestra Residencies Program pod vedením svetoznámej huslistky Midori. Slovenský mládežnícky orchester účinkoval na medzinárodnom festivale Košická hudobná jar a po predstavil sa aj v zahraničí, v rámci koncertného cyklu Musica Orbis v Prahe a na medzinárodnom festivale mládežníckych orchestrov Young Euro Classic v Berlíne.

PR článok

Redakciu informovala a fotografie poskytla Veronika Štubňová, Hudobné centrum

One thought on “Dnes začínajú letné kurzy Slovenského mládežníckeho orchestra”

Comments are closed.

Rádiohlavy / Radio_Head Awards 2022
Culture Eventy Hudba News Udalosti

Víťazi Radio_ Head Awards 2022 sú známi. Aké sú ich pocity?

Po roku opäť nastal čas na sviatok slovenskej hudby. Prestížne hudobné ceny Radio_ Head Awards, majú v slovenskej kultúre už svoje miesto. A právom. Tento rok píšu 15. rok existencie. Za tie roky sa stali tradíciou i značkou kvality a prestíže. Aj tohto roku oceňovali TOP nahrávky slovenskej hudby uplynulého roka. Kto si odniesol sošky […]

Read More
Slovenská filharmónia
Hudba Koncerty News Odporúčame PR

V Slovenskej filharmónii zaznie Óda na radosť na oslavu 30. rokov Slovenskej republiky

Vo štvrtok a piatok 23. a 24. marca 2023 sa uskutoční v bratislavskej Redute ďalšia dvojica koncertov šéfdirigenta Daniela Raiskina. V jeho naštudovaní budú znieť dve vokálno-inštrumentálne diela – Óda na radosť. Ponesú sa v znamení radosti na oslavu 30. výročia Slovenskej republiky. Jedným z TOP udalostí týždňa i mesiaca je iste koncert s názvom […]

Read More
Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Festival Věčná naděje a Terne Čhave s hudbou tzv. zabudnutého holocaustu

Nielen tvorba židovských autorov bývala v koncentračných táboroch uvádzaná a hraná. Festival Věčná naděje v tomto roku upozorňuje taktiež na tzv. “zabudnutý holocaust”, teda prenasledovanie a likvidáciu Rómov. Priamo pre festival Věčná naděje vzniklo v spolupráci so skupinou Terne Čhave komponované pásmo piesní. Prezentujú diela, ktoré v koncentračných táboroch buď vznikli alebo s rómskym holocaustom […]

Read More
Translate »