Toto sú naše tipy pre prvý júlový týždeň

Kam za kultúrou? Toto sú naše tipy pre prvý júlový týždeň

Máme nový týždeň a s ním ruka v ruke prichádzajú aj naše tipy na kultúrne podujatia. Ktoré sú naše tipy na top kultúrne podujatia? Čo sa oplatí vidieť v prvý júlový týždeň?

Hoci divadlá už ukončili sezónu 2021/2022, s predstaveniami sa úplne nelúčime. V “kurze” sú letné festivaly, koncerty i nové výstavy. Leto si treba vychutnať, no úplne opomenúť Damoklov meč koronavírusu by bola chyba. Takže, voda, slnko, hudba, divadlo či výlety i určitá dávka opatrnosti k letu patria. Toto sú naše divadelno-hudobné tipy na prvý júlový týždeň!

Divadelný Bratislavský hrad

V Bratislave divadlo pokračuje aj počas letných prázdnin Letnými shakesparovými slávnosťami. Predstavia päticu slávnych diel anglického dramatika Williama Shakespeara. Prvý júlový týždeň sa ponesie v znamení festivalovej premiéry Shakespearovho kultového diela Hamlet. Hamletov príbeh sa vždy odvíja rovnako a predsa inak. Tentoraz jednému z najslávnejších textov Shakespera vdýchne život inscenácia režiséra Pavla Kheka s Ľubošom Kostelným v titulnej úlohe.

Prvý júlový týždeň v znamení oslavy štyridsiatky na Vive

Bratislavský chlapčenský zbor má 40 rokov. Oslávi ho koncert na obľúbenom festivale klasickej hudby Viva Musica! v Bratislave. Open air na Námestí pred Euroveou a Novou budovou SND ho privíta v stredu 6. júla 2022 podvečer. Viac o tomto koncerte sa dozviete TU.

Reklama
Bratislavský chlapčenský zbor / Festival Viva Musica! 2022

Folklór vo fraku v meste pod Zoborom

Krásne melódie slovenských ľudových piesní vo veľkolepých aranžmánoch pre mimoriadne sólové hlasy, veľký spevácky zbor a symfonický orchester zaznejú aj tento týždeň. Monumentálna hudobná show slovenských ľudových piesní v impozantnom šate s viac než 100 špičkových umelcov rozžiari letný večer pod majestátnym Zoborom. Dejiskom putovného galakoncertu FOLKLÓR VO FRAKU sa 8. júla 2022 stane amfiteáter v Nitre.

V sprievode symfonického orchestra Slovenskí symfonici, speváckeho zboru LÚČNICA a ľudovej hudby SOKOLY, pod taktovou zemplínskeho rodáka, dirigenta Adriana Kokoša sa predstavia poprední speváci. Budú to operné špičky Adriana KučerováMiroslav Dvorský. Medzi účinkujúcimi nebudú chýbať ani rock-popová diva Katarína Knechtová, populárny herec a spevák Filip Tůma a obľúbený folklorista Štefan Štec. Prekvapením organizátorov bude aj spevák Peter Cmorík. V rámci sprievodného programu sa predstaví Folklórny súbor Borinka  pri CVČ Domino Nitra a Detský spevácky zbor Dúha z Nitry.

Saxofón na Bojnickom zámku

Medzinárodné trio The Saxophone Connections v zložení Leila Akhmetova – husle (Kazachstan), Ken-Wassim Ubukata – violončelo (Francúzsko) a Ladislav Fančovič – altový saxofón sa vydáva na turné.

Medzinárodné trio The Saxophone Connections
The Saxophone Connections. Zdroj: Janka Dekanková / PR

V nedeľu 10.7. bude ich koncert hostiť rozprávkový Bojnický zámok. Uskutočňuje sa v rámci Bojnického hudobného leta. Jeho dejiskom sa o 19:00 hod. stane Huňadyho sála. Kam sa v júli ešte vyberú, sa dozviete TU.

Kremnica v znamení swingu a hotjazzu

Jeden z najkrajších stredovekých meštianskych domov v Kremnici – Dom komorského grófa č. 542/3 tradične patrí umeniu. Už 22. rok hostí od polovice júna do polovice júla festival Hudba pod diamantovou klenbou. V tomto týždni festivalový program ponúka 8. 7. 2022 koncert Fats Jazz Band. Súbor sa predstaví so svojim umeleckým vedúcim Ladislava Fančoviča a speváčkou Jankou Dekánkovou. Bude to večer v znamení swingu, hot jazzu a ich novej LPčky (viac info TU).

Kremnický hradný organ aj v prvý júlový týždeň prináša šarm francúzskej hudby

V banskom meste s bohatou históriou a tradíciou mincovníctva pokračuje v tomto týždni aj európsky organový festival Kremnický hradný organ. Mottom aktuálneho, 26. ročníka je “V šarme francúzskej hudby “. Otvárací koncert festivalu odohral už 2. júla 2022 István Nagy. Najbližšie zaznie hlas organu v šarme francúzskej hudby už 9. júla večer. Recitál so začiatkom o 19.00 hod. odohrá Francesco Cardelli z Talianska. Na programe bude Johann Sebastian Bach, Franz Liszt či Cézar Franck.

Slovenský mládežnícky orchester mieri do Prešova i Košíc

Aj východné Slovensko je koncertné. V oblasti klasickej hudby prinesie do Prešova i Košíc dvojicu koncertov Slovenského mládežníckeho orchestra. Tí sú počas prvej dekády júla na letných kurzoch v metropole východného Slovenska, ako sme vás už informovali TU.

Leto SMO 2022

Organizuje ho Hudobné centrum na pôde spoluorganizátorov, Konzervatória Timonova 2 v Košiciach a Štátnej filharmónie Košice. Tu mladí hudobníci naštudujú symfonický repertoár. Následne ho uvedú na dvojici koncertov v Prešove (PKO Čierny orol, 7. júla, 19.00 h) a v Košiciach (Dom umenia, 8. júla, 19.00 h). O ďalších podujatiach pre mladých hudobníkov v Košiciach sme vás informovali aj TU.

Uvedú aj premiéry

Koncerty bude dirigovať slovenský dirigent Maroš Potokár. V premiére uvedú skladbu súčasného slovenského skladateľa Vladislava Šarišského Spring Jar. Tú v roku 2020 skomponoval pre Slovenský mládežnícky orchester na objednávku Hudobného centra. V Koncertantnej symfónii pre hoboj, klarinet, fagot, lesný roh a orchester Es dur KV 297b Wolfganga Amadea Mozarta sa predstavia členovia Slovenského mládežníckeho orchestra. Budú to Alžbeta Struňáková (hoboj), Matej Veselka (klarinet), Danylo Honcharov (fagot) a Šimon Pajtinka (lesný roh). V súčasnosti pôsobia v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu. Na záver koncertného programu zaznie Symfónia č. 7 A dur op. 92 Ludwiga van Beethovena.

Kam na výstavy?

Neváhajte sa inšpirovať letným programom bratislavskej BIBIANY či našimi tipmi, ktoré nájdete napríklad TU.

Zdroj: programové ponuky a TS

One thought on “Toto sú naše tipy pre prvý júlový týždeň”

Comments are closed.

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »