Slovenské knihy budú na veľtrhu Buch Wien

Buch Wien 2021

Rakúsku metropolu ovládne v dňoch 10. - 14. novembra festival a veľtrh Buch Wien. Predstavia sa na ňom stovky vydavateľov. Na obľúbenom viedenskom sviatku kníh nechýba ani Slovensko.

Veľtrh Buch Wien sa už roky teší priazni návštevníkov. Dnes patrí medzi najdôležitejšie udalosti v rakúskom knižnom priemysle. Je miestom inšpirácie. Okrem tisícov nových publikácií prináša svojim návštevníkom množstvo podujatí. Tento rok nebude výnimkou. Pripravené sú pódiové rozhovory, panelové diskusie, čítania a prednášky nemecky hovoriacich a inojazyčných autorov. Organizátori pamätajú s početnými podujatiami aj na detského návštevníka.

Máme svoj stánok

Ak sa chystáte na tento veľtrh, nevynechajte ani slovenský stánok. Nájdete ho v hale D pod číslom E 15. Ponúka zaujímavé aktivity. Pripravilo ich Literárne informačné centrum v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni. Tie začínajú už v piatok, 12. novembra 2021.

Autorské čítania i zaujímavé diskusie

Matky

Pavol Ranlov predstaví o 16:00 hod. svoju knihu Matky – Mütter v nemeckom preklade Ines Šebesta z vydavateľstva Anthea Verlag. Okrem besedy s autorom tlmočenej Mariánom Hattalom čaká na prítomných aj čítanie z knihy. Ujme sa ho Iris Schmid.  Návštevníci tejto aktivity sa započúvajú do úryvkov príbehu, v ktorom rezonuje dramatický osud žien, najmä matiek a deti na pozadí traumy gulagu.

Hneď po ňom už o 17:00 hod. dostane priestor diskusia. Jana Beňová a Ognjen Spahić hodia reč aj o nových textov zo strednej, východnej, juhovýchodnej Európy a čiernomorského regiónu. Ide o krátke prózy, poézie a úryvky z románov 45 autorov, ktorí na pozvanie ministerstva zahraničných vecí prišli do Viedne na rezidenčný pobyt.

S Utópiou Michala Hvoreckého

Slovenský program pokračuje zaujímavým programom aj v sobotu. Michal Hvorecký predstaví o 18:00 hod. nemecký preklad svojho románu Tahiti Utópia –  Tahiti: Utopia. V preklade Mirka Kraetscha vyšla vo vydavateľstve Klett Cotta Verlag.

(Post)covidová realita ovládne záverečnú diskusiu

Slovenské aktivity zakončí v nedeľu 14. novembra  2021 o 16. hod.  diskusia. Má zaujímavú tému: Medzi absurdnosťou a normálom – (Post)covidová realita v ženskej každodennosti [Zwischen Absurdität und Normalität – (Post-)Covid Realität im Alltag der Frauen]. Debatovať budú Noémi Kiss a Jana Beňová. Reč bude aj o autorkách, ich skúsenostiach v čase počas i po zúriacej pandémii. Jana Beňová porozpráva aj o realite každodenného života. Priestor poskytnú tiež úvahám o pandémii ako zdroji umeleckej inšpirácie.

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje otvorí Verdiho Requiem vo výnimočnom prevedení
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Trio Bohémo dnes zakončí jarnú časť festivalu Věčná naděje

Šiesty ročník festivalu Věčná naděje zakončí svoju jarnú časť 30. marca koncertom Tria Bohémo v kostole sv. Vavrinca na Malej Strane. „Počas šiestich týždňov sme mohli obdivovať diela nielen terezínskych skladateľov, ale tiež si vypočuť prednášku o hudobnom a kultúrnom živote v Terezíně, zažiť vôbec prvý koncert projektu Terne Čhave: Porajmos, spracúvajúci piesne pripomínajúce obete […]

Read More
Veľká noc 2023 / koncerty
Culture Hudba Koncerty News Odporúčame PR

Veľká noc 2023 s hudbou v sviatočnej atmosfére

Pre niektorých sviatky jari a pre iných je Veľká noc spojená s pripomienkou umučenia, smrti a zmŕtvychvstania Ježiša Krista. Ako po minulé roky, tak aj v tomto roku, tieto sviatky spestria sviatočné koncerty aj v Slovenskej filharmónii. Tento rok je ponuka veľkonočných koncertov naozaj bohatá a veľmi atraktívna. Začínajú sa už na Kvetnú (presnejšie Palmovú) […]

Read More
Allegretto Žilina 2023
Festivaly Hudba Koncerty News Odporúčame PR Udalosti

Allegretto Žilina 2023 s atraktívnym programom štartuje o necelý mesiac

Stredoeurópsky festival koncertného umenia Allegretto Žilina 2023 sa nezadržateľne blíži. Aký program prináša jeho 32. ročník, ktorý sa uskutoční v dňoch 24. – 29. apríla 2023 v Dome umenia Fatra? Šesť dní, sedem koncertov, dvanásť umelcov zo siedmich krajín a zaujímavé dramaturgie, a to nie je zďaleka všetko. Žilinskému publiku Allegretto Žilina opäť sprostredkuje výnimočný umelecký […]

Read More
Translate »