Rakúsku metropolu ovládne v dňoch 10. - 14. novembra festival a veľtrh Buch Wien. Predstavia sa na ňom stovky vydavateľov. Na obľúbenom viedenskom sviatku kníh nechýba ani Slovensko.
Veľtrh Buch Wien sa už roky teší priazni návštevníkov. Dnes patrí medzi najdôležitejšie udalosti v rakúskom knižnom priemysle. Je miestom inšpirácie. Okrem tisícov nových publikácií prináša svojim návštevníkom množstvo podujatí. Tento rok nebude výnimkou. Pripravené sú pódiové rozhovory, panelové diskusie, čítania a prednášky nemecky hovoriacich a inojazyčných autorov. Organizátori pamätajú s početnými podujatiami aj na detského návštevníka.
Máme svoj stánok
Ak sa chystáte na tento veľtrh, nevynechajte ani slovenský stánok. Nájdete ho v hale D pod číslom E 15. Ponúka zaujímavé aktivity. Pripravilo ich Literárne informačné centrum v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni. Tie začínajú už v piatok, 12. novembra 2021.
Autorské čítania i zaujímavé diskusie
Pavol Ranlov predstaví o 16:00 hod. svoju knihu Matky – Mütter v nemeckom preklade Ines Šebesta z vydavateľstva Anthea Verlag. Okrem besedy s autorom tlmočenej Mariánom Hattalom čaká na prítomných aj čítanie z knihy. Ujme sa ho Iris Schmid. Návštevníci tejto aktivity sa započúvajú do úryvkov príbehu, v ktorom rezonuje dramatický osud žien, najmä matiek a deti na pozadí traumy gulagu.
Hneď po ňom už o 17:00 hod. dostane priestor diskusia. Jana Beňová a Ognjen Spahić hodia reč aj o nových textov zo strednej, východnej, juhovýchodnej Európy a čiernomorského regiónu. Ide o krátke prózy, poézie a úryvky z románov 45 autorov, ktorí na pozvanie ministerstva zahraničných vecí prišli do Viedne na rezidenčný pobyt.
S Utópiou Michala Hvoreckého
Slovenský program pokračuje zaujímavým programom aj v sobotu. Michal Hvorecký predstaví o 18:00 hod. nemecký preklad svojho románu Tahiti Utópia – Tahiti: Utopia. V preklade Mirka Kraetscha vyšla vo vydavateľstve Klett Cotta Verlag.
(Post)covidová realita ovládne záverečnú diskusiu
Slovenské aktivity zakončí v nedeľu 14. novembra 2021 o 16. hod. diskusia. Má zaujímavú tému: Medzi absurdnosťou a normálom – (Post)covidová realita v ženskej každodennosti [Zwischen Absurdität und Normalität – (Post-)Covid Realität im Alltag der Frauen]. Debatovať budú Noémi Kiss a Jana Beňová. Reč bude aj o autorkách, ich skúsenostiach v čase počas i po zúriacej pandémii. Jana Beňová porozpráva aj o realite každodenného života. Priestor poskytnú tiež úvahám o pandémii ako zdroji umeleckej inšpirácie.