Novinky

Slovenské knihy budú na veľtrhu Buch Wien

Buch Wien 2021

Rakúsku metropolu ovládne v dňoch 10. - 14. novembra festival a veľtrh Buch Wien. Predstavia sa na ňom stovky vydavateľov. Na obľúbenom viedenskom sviatku kníh nechýba ani Slovensko.

Veľtrh Buch Wien sa už roky teší priazni návštevníkov. Dnes patrí medzi najdôležitejšie udalosti v rakúskom knižnom priemysle. Je miestom inšpirácie. Okrem tisícov nových publikácií prináša svojim návštevníkom množstvo podujatí. Tento rok nebude výnimkou. Pripravené sú pódiové rozhovory, panelové diskusie, čítania a prednášky nemecky hovoriacich a inojazyčných autorov. Organizátori pamätajú s početnými podujatiami aj na detského návštevníka.

Máme svoj stánok

Ak sa chystáte na tento veľtrh, nevynechajte ani slovenský stánok. Nájdete ho v hale D pod číslom E 15. Ponúka zaujímavé aktivity. Pripravilo ich Literárne informačné centrum v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni. Tie začínajú už v piatok, 12. novembra 2021.

Autorské čítania i zaujímavé diskusie

Pavol Ranlov predstaví o 16:00 hod. svoju knihu Matky – Mütter v nemeckom preklade Ines Šebesta z vydavateľstva Anthea Verlag. Okrem besedy s autorom tlmočenej Mariánom Hattalom čaká na prítomných aj čítanie z knihy. Ujme sa ho Iris Schmid.  Návštevníci tejto aktivity sa započúvajú do úryvkov príbehu, v ktorom rezonuje dramatický osud žien, najmä matiek a deti na pozadí traumy gulagu.

Hneď po ňom už o 17:00 hod. dostane priestor diskusia. Jana Beňová a Ognjen Spahić hodia reč aj o nových textov zo strednej, východnej, juhovýchodnej Európy a čiernomorského regiónu. Ide o krátke prózy, poézie a úryvky z románov 45 autorov, ktorí na pozvanie ministerstva zahraničných vecí prišli do Viedne na rezidenčný pobyt.

S Utópiou Michala Hvoreckého

Slovenský program pokračuje zaujímavým programom aj v sobotu. Michal Hvorecký predstaví o 18:00 hod. nemecký preklad svojho románu Tahiti Utópia –  Tahiti: Utopia. V preklade Mirka Kraetscha vyšla vo vydavateľstve Klett Cotta Verlag.

(Post)covidová realita ovládne záverečnú diskusiu

Slovenské aktivity zakončí v nedeľu 14. novembra  2021 o 16. hod.  diskusia. Má zaujímavú tému: Medzi absurdnosťou a normálom – (Post)covidová realita v ženskej každodennosti [Zwischen Absurdität und Normalität – (Post-)Covid Realität im Alltag der Frauen]. Debatovať budú Noémi Kiss a Jana Beňová. Reč bude aj o autorkách, ich skúsenostiach v čase počas i po zúriacej pandémii. Jana Beňová porozpráva aj o realite každodenného života. Priestor poskytnú tiež úvahám o pandémii ako zdroji umeleckej inšpirácie.

Mikulášsky sprievod / sv. Mikuláš
Community Culture Eventy História Lifestyle News

Svätý Mikuláš obdarúva malých i veľkých

6. decembra slávi svätý Mikuláš svoj sviatok, tešia sa malí i veľkí mikulášskym sprievodom Mikuláša s anjelom a čertom, i drobným darčekom.

Read More
Perinbaba a dva svety
Community Culture Eventy Film News PR

Dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation

Uskutočnila sa dojímavá premiéra rozprávky Perinbaba a dva svety. Jakubiskov posledný film si vyslúžil standing ovation.

Read More
Perinbaba a dva svety
Culture Eventy Film News PR

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov Perinbaba a dva svety mieri do kín

Najočakávanejší slovenský film posledných rokov mieri do kín. Jakubiskov ostatný film Perinbaba a dva svety uvedú už o pár dní.

Read More
Translate »