Novinky

Slovenské knihy budú na veľtrhu Buch Wien

Buch Wien 2021

Rakúsku metropolu ovládne v dňoch 10. - 14. novembra festival a veľtrh Buch Wien. Predstavia sa na ňom stovky vydavateľov. Na obľúbenom viedenskom sviatku kníh nechýba ani Slovensko.

Veľtrh Buch Wien sa už roky teší priazni návštevníkov. Dnes patrí medzi najdôležitejšie udalosti v rakúskom knižnom priemysle. Je miestom inšpirácie. Okrem tisícov nových publikácií prináša svojim návštevníkom množstvo podujatí. Tento rok nebude výnimkou. Pripravené sú pódiové rozhovory, panelové diskusie, čítania a prednášky nemecky hovoriacich a inojazyčných autorov. Organizátori pamätajú s početnými podujatiami aj na detského návštevníka.

Máme svoj stánok

Ak sa chystáte na tento veľtrh, nevynechajte ani slovenský stánok. Nájdete ho v hale D pod číslom E 15. Ponúka zaujímavé aktivity. Pripravilo ich Literárne informačné centrum v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Viedni. Tie začínajú už v piatok, 12. novembra 2021.

Autorské čítania i zaujímavé diskusie

Pavol Ranlov predstaví o 16:00 hod. svoju knihu Matky – Mütter v nemeckom preklade Ines Šebesta z vydavateľstva Anthea Verlag. Okrem besedy s autorom tlmočenej Mariánom Hattalom čaká na prítomných aj čítanie z knihy. Ujme sa ho Iris Schmid.  Návštevníci tejto aktivity sa započúvajú do úryvkov príbehu, v ktorom rezonuje dramatický osud žien, najmä matiek a deti na pozadí traumy gulagu.

Hneď po ňom už o 17:00 hod. dostane priestor diskusia. Jana Beňová a Ognjen Spahić hodia reč aj o nových textov zo strednej, východnej, juhovýchodnej Európy a čiernomorského regiónu. Ide o krátke prózy, poézie a úryvky z románov 45 autorov, ktorí na pozvanie ministerstva zahraničných vecí prišli do Viedne na rezidenčný pobyt.

S Utópiou Michala Hvoreckého

Slovenský program pokračuje zaujímavým programom aj v sobotu. Michal Hvorecký predstaví o 18:00 hod. nemecký preklad svojho románu Tahiti Utópia –  Tahiti: Utopia. V preklade Mirka Kraetscha vyšla vo vydavateľstve Klett Cotta Verlag.

(Post)covidová realita ovládne záverečnú diskusiu

Slovenské aktivity zakončí v nedeľu 14. novembra  2021 o 16. hod.  diskusia. Má zaujímavú tému: Medzi absurdnosťou a normálom – (Post)covidová realita v ženskej každodennosti [Zwischen Absurdität und Normalität – (Post-)Covid Realität im Alltag der Frauen]. Debatovať budú Noémi Kiss a Jana Beňová. Reč bude aj o autorkách, ich skúsenostiach v čase počas i po zúriacej pandémii. Jana Beňová porozpráva aj o realite každodenného života. Priestor poskytnú tiež úvahám o pandémii ako zdroji umeleckej inšpirácie.

Peter Mazalán
Culture Divadlo Hudba News Odporúčame Podujatia PR

Projekt Labutia pieseň s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť

Projekt Labutia pieseň spájajúci činohru s operným umením s Táňou Pauhofovou a Janou Oľhovou prinesie chuť žiť. Kto okrem nich vystúpi?

Read More
Slovenský komorný orchester / Kam za kultúrou / Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Slovenský komorný orchester s dvojicou virtuózov uvedie v utorok koncertnú poctu

Slovenský komorný orchester privíta dvojicu virtuózov a spoločne uvedú koncertnú poctu s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kun.

Read More
Kam za kultúrou
Culture Divadlo Eventy Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Hľadáte tipy kam za kultúrou? TOP výber je tu (16/2024)

Hľadáte tipy kam za kultúrou v týždni od 15. apríla 2024? Redakčný výber vám s tým opäť pomôže. Prinášame vám čerstvé tipy na zaujímavé kultúrne podujatia, ktoré prináša 16. týždeň roka 2024.

Read More
Translate »