ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

Organová interpretácia - titulka

Dlho očakávané a vytúžené sa stalo realitou. Koncom apríla tohto roka sa na pulty slovenských a českých kníhkupectiev dostal knižný titul, ktorý poteší nejedného študenta, pedagóga či záujemcu o problematiku organovej interpretácie. Po štyridsiatich rokoch sa svojej reedície dočkala jedinečná súhrnná kniha Ferdinanda Klindu Organová interpretácia, ktorá sa ohlasu i významu teší už niekoľko dekád.

Kniha, ktorú v roku 1983 vydalo vydavateľstvo OPUS, so svojim spracovaním zožala úspechy doma i v zahraničí. Dodnes sa teší cvengu kmeňovej literatúry pre všetkých študentov organovej hry na konzervatóriách a umeleckých vysokých školách na Slovensku i v Českej republike.  Nielen na slovenskom knižnom trhu nemá obdoby ani konkurenta. Doposiaľ úspešná, oceňovaná a jedinečná kniha Organová interpretácia od popredného koncertného organistu a pedagóga Ferdinanda Klindu je jedinou literatúrou svojho druhu. Nečudo, že po jej reedícii roky volala odborná verejnosť i akademická obec. Klindova Organová interpretácia sa už krátko po vydaní beznádejne vypredala. Po dlhých rokoch sa dočkala svojej reedície. Na pulty slovenských a českých kníhkupectiev prišla na jar tohto roka. O dôležitosti, prínose a význame tohto počinu niet najmenších pochýb!

Dielo preslávané aj za hranicami

V krátkom čase po vydaní Organovej interpretácie v Československu vznikla na jej báze autorova kniha o organovej registrácii, ktorá vyšla v nemeckom vydavateľstve Breitkopf & Härtel. Tu sa pod názvom Orgelregistrierung – Klanggestaltung der Orgelmusik dočkala dvoch vydaní a získala ohlasy po celom svete.

Ferdinand Klinda / Organová interpretácia

Úryvok z knihy si môžete pozrieť TU.

Ako nám prezradil Štefan Iľaš, ktorý v súčasnosti študuje na Hochschule für Musik und Theater v Mníchove, mnoho študentov z celého sveta a pedagógov nevynímajúc, tam pozná a stále číta knihu Ferdinanda Klindu o organovej registrácii.

Návrat po štyroch dekádach v aktualizovanej podobe

Po niekoľkoročnej práce prichádza jej druhé, korigované, rozšírené a aktualizované vydanie. Na ňom sa okrem autora – významného slovenského organistu Ferdinanda Klindu podieľalo vydavateľstvo Quirinus o. z. s pomocou Fondu na podporu umenia. Prispela k tomu aj pätica slovenských tvorcov, ktorí zároveň patria k iniciátorom tohto projektu. Sú to koncertná organistka a pedagogička Emília Dzemjanová, organista a dramaturg Štefan Iľaš či organológ a reštaurátor Andrej Štafura. Na príprave vydania sa podieľala aj editorka Katarína Štafurová a grafička Lucia Tomaschová.

Po reedícii roky volali a dočkali sa

Štefan Iľaš, ktorý pôsobí tiež ako dramaturg Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola, prispel notovými príkladmi a aj podnetnou iniciatívou.

Klindova Organová interpretácia dodnes predstavuje kmeňovú literatúru pre všetkých študentov organovej hry na konzervatóriách a umeleckých vysokých školách na Slovensku i v Českej republike. Vysoko hodnotenie si kniha získala už v dobe svojho vzniku, no po expresnom výpredaji bola takmer 40 rokov celkom nedostupná. Často sa už nenachádza ani vo verejných či školských knižniciach!  Práve počas štúdia na košickom konzervatóriu som okúsil problematiku nedostupnosti tejto knihy a nutnosť jej pokútneho a nelegálneho kopírovania,“ prezradil pre redakciu Art & History Magazine Štefan Iľaš. S podobnými problémami nedostupnosti staršej, no rokmi overenej literatúry, sa u nás stretáva stále veľké množstvo študentov.

Vynovená Organová interpretácia

Ako kedysi, aj dnes Organová interpretácia poskytuje svojím čitateľom na 590 stranách súhrnný obraz všetkých aspektov potrebných k hre na kráľovský nástroj. Vychádza zo spojenia bohatých teoretických, pedagogických a praktických vedomostí autora s dobovými pramennými poznatkami. Hoci je kniha primárne určená tým, ktorí sa aktívne zaoberajú organom od budovania repertoáru až po prednes, vďaka svojej komplexnosti a bohatstvu si iste opäť nájde čitateľov i medzi hráčmi na iných hudobných nástrojoch. „Autor vo svojej autobiografickej knihe Kráľovský nástroj a ja z roku 2009 smutne konštatuje, že reedícia Organovej interpretácie nebude. Som rád, že môžeme toto profesorove tvrdenie poopraviť a že kniha vyšla v aktualizovanom a rozšírenom vydaní,“ nadšene uzatvára Štefan Iľaš.

Záujemcovia si knihu môžu objednať v kníhkupectvách ako Artforum, na  e-shope webu amadeo.sk či na stránkach hudobného vydavateľstva ArTThon.

Ferdinand Klinda / Kráľovský nástroj a ja

Foto: archív Perfekt, Artforum

Zdroj: Štefan Iľaš

Z tlačovej správy a informácií Štefana Iľaša pre redakciu Art & History Magazine zostavila Silvia Mária Petrovits

SKD Martin
Culture Divadlo Festivaly News PR

Martin vo festivalovom šate. Dotyky a spojenia štartujú v pondelok

Martin ožije festivalom. Najväčšia prehliadka najnovšej slovenskej divadelnej tvorby – Dotyky a spojenia štartuje v pondelok. Čo všetko prináša?

Read More
Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Translate »