ODPORÚČAME: Reedícia jedinečnej knihy Organová interpretácia na pultoch kníhkupectiev

Organová interpretácia - titulka

Dlho očakávané a vytúžené sa stalo realitou. Koncom apríla tohto roka sa na pulty slovenských a českých kníhkupectiev dostal knižný titul, ktorý poteší nejedného študenta, pedagóga či záujemcu o problematiku organovej interpretácie. Po štyridsiatich rokoch sa svojej reedície dočkala jedinečná súhrnná kniha Ferdinanda Klindu Organová interpretácia, ktorá sa ohlasu i významu teší už niekoľko dekád.

Kniha, ktorú v roku 1983 vydalo vydavateľstvo OPUS, so svojim spracovaním zožala úspechy doma i v zahraničí. Dodnes sa teší cvengu kmeňovej literatúry pre všetkých študentov organovej hry na konzervatóriách a umeleckých vysokých školách na Slovensku i v Českej republike.  Nielen na slovenskom knižnom trhu nemá obdoby ani konkurenta. Doposiaľ úspešná, oceňovaná a jedinečná kniha Organová interpretácia od popredného koncertného organistu a pedagóga Ferdinanda Klindu je jedinou literatúrou svojho druhu. Nečudo, že po jej reedícii roky volala odborná verejnosť i akademická obec. Klindova Organová interpretácia sa už krátko po vydaní beznádejne vypredala. Po dlhých rokoch sa dočkala svojej reedície. Na pulty slovenských a českých kníhkupectiev prišla na jar tohto roka. O dôležitosti, prínose a význame tohto počinu niet najmenších pochýb!

Dielo preslávané aj za hranicami

V krátkom čase po vydaní Organovej interpretácie v Československu vznikla na jej báze autorova kniha o organovej registrácii, ktorá vyšla v nemeckom vydavateľstve Breitkopf & Härtel. Tu sa pod názvom Orgelregistrierung – Klanggestaltung der Orgelmusik dočkala dvoch vydaní a získala ohlasy po celom svete.

Ferdinand Klinda / Organová interpretácia

Úryvok z knihy si môžete pozrieť TU.

Ako nám prezradil Štefan Iľaš, ktorý v súčasnosti študuje na Hochschule für Musik und Theater v Mníchove, mnoho študentov z celého sveta a pedagógov nevynímajúc, tam pozná a stále číta knihu Ferdinanda Klindu o organovej registrácii.

Návrat po štyroch dekádach v aktualizovanej podobe

Po niekoľkoročnej práce prichádza jej druhé, korigované, rozšírené a aktualizované vydanie. Na ňom sa okrem autora – významného slovenského organistu Ferdinanda Klindu podieľalo vydavateľstvo Quirinus o. z. s pomocou Fondu na podporu umenia. Prispela k tomu aj pätica slovenských tvorcov, ktorí zároveň patria k iniciátorom tohto projektu. Sú to koncertná organistka a pedagogička Emília Dzemjanová, organista a dramaturg Štefan Iľaš či organológ a reštaurátor Andrej Štafura. Na príprave vydania sa podieľala aj editorka Katarína Štafurová a grafička Lucia Tomaschová.

Po reedícii roky volali a dočkali sa

Štefan Iľaš, ktorý pôsobí tiež ako dramaturg Medzinárodného organového festivalu Ivana Sokola, prispel notovými príkladmi a aj podnetnou iniciatívou.

Klindova Organová interpretácia dodnes predstavuje kmeňovú literatúru pre všetkých študentov organovej hry na konzervatóriách a umeleckých vysokých školách na Slovensku i v Českej republike. Vysoko hodnotenie si kniha získala už v dobe svojho vzniku, no po expresnom výpredaji bola takmer 40 rokov celkom nedostupná. Často sa už nenachádza ani vo verejných či školských knižniciach!  Práve počas štúdia na košickom konzervatóriu som okúsil problematiku nedostupnosti tejto knihy a nutnosť jej pokútneho a nelegálneho kopírovania,“ prezradil pre redakciu Art & History Magazine Štefan Iľaš. S podobnými problémami nedostupnosti staršej, no rokmi overenej literatúry, sa u nás stretáva stále veľké množstvo študentov.

Vynovená Organová interpretácia

Ako kedysi, aj dnes Organová interpretácia poskytuje svojím čitateľom na 590 stranách súhrnný obraz všetkých aspektov potrebných k hre na kráľovský nástroj. Vychádza zo spojenia bohatých teoretických, pedagogických a praktických vedomostí autora s dobovými pramennými poznatkami. Hoci je kniha primárne určená tým, ktorí sa aktívne zaoberajú organom od budovania repertoáru až po prednes, vďaka svojej komplexnosti a bohatstvu si iste opäť nájde čitateľov i medzi hráčmi na iných hudobných nástrojoch. „Autor vo svojej autobiografickej knihe Kráľovský nástroj a ja z roku 2009 smutne konštatuje, že reedícia Organovej interpretácie nebude. Som rád, že môžeme toto profesorove tvrdenie poopraviť a že kniha vyšla v aktualizovanom a rozšírenom vydaní,“ nadšene uzatvára Štefan Iľaš.

Záujemcovia si knihu môžu objednať v kníhkupectvách ako Artforum, na  e-shope webu amadeo.sk či na stránkach hudobného vydavateľstva ArTThon.

Ferdinand Klinda / Kráľovský nástroj a ja

Foto: archív Perfekt, Artforum

Zdroj: Štefan Iľaš

Z tlačovej správy a informácií Štefana Iľaša pre redakciu Art & History Magazine zostavila Silvia Mária Petrovits

Hrad Červený Kameň
Culture História News Odporúčame Podujatia PR

Nedeľný čaj o piatej s kunsthistoričkou na Hrade Červený Kameň

V nedeľu 11. júna 2023 sa na Hrade Červený Kameň uskutoční zaujímavé podujatie – Čaj o piatej s kunsthistoričkou Ingrid Halászovou. Rozprávať sa bude o dvoch bratoch, palatínoch Jánovi a Mikulášovi z rodu Pálffy. SNM-Múzeum Červený Kameň chystá pre svojich návštevníkov ďalší atraktívny program. V nedeľu podvečer o 17:00 hod. pozýva na výnimočné podujatie, ktoré […]

Read More
Slovenská filharmónia
Culture Hudba Koncerty News PR

Jún so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou

Čo prinesie jún 2023 so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a Slovenskou filharmóniou? Okrem ďalšej abonentnej symfonickej dvojice koncertov spojenej debutom i ďalšiu ochutnávku programu svojho turné. Prvá júnová dvojica symfonických koncertov Slovenskej filharmónie zaznie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Návštevníci si vypočujú program, s ktorým sa Slovenská filharmónia predstaví na tohtoročnom štrnástom  turné v Japonsku.  Sólistom […]

Read More
Pro musica nostra 2023 - Trnavský kraj
Culture Eventy Festivaly Hudba Koncerty News PR

Pro musica nostra Tyrnaviensi 2023 sa vracia do Trnavy

Po roku opäť sa do Trnavského kraja vracia festival vážnej hudby Pro musica nostra. Hoci v iných regiónoch Slovenska je už etablovaný, v Trnavsku ide o mladú tradíciu. Druhý ročník Pro musica nostra Tyrnaviensi prinesie do Piešťan, Smoleníc, Voderád, Lančára, Cífera-Pácu, Hlohovca a Trnavy sedem zaujímavých programov v podaní domácich umelcov ale i hostí z […]

Read More
Translate »