Členovia Slovenského komorného orchestra s um. vedúcim Ewaldom Danelom každoročne venujú jeden z januárových koncertov spomienke na zakladateľa Slovenského komorného orchestra, legendárneho Bohdana Warchala. Koncert Hommâge à Bohdan Warchal sa uskutoční v nedeľu 28. januára 2024 v Malej sále SF o 16.00 hod., pričom privítajú aj vzácneho hosťa.
Na koncerte pocty Hommâge à Bohdan Warchal si pripomenú nedožité 94. narodeniny prof. Warchala (27.01. 1930 – 30.12. 2000). Prof. Bohdan Warchal bol v roku 1960 iniciátorom vzniku tohto umeleckého telesa Slovenskej filharmónie – Slovenského komorného orchestra. Tento komorný súbor zostavil z vynikajúcich hráčov sláčikovej sekcie orchestra Slovenská filharmónia. “Warchalovci” pod jeho umeleckým vedením koncertovali nielen v slovenských mestách, ale uznanie dosiahli v mnohých svetových metropolách.
K pocte zakladateľovi
Popri hudbe baroka sa venovali aj dielam z obdobia klasicizmu a romantizmu. a nevynechávajú pritom ani diela 20. storočia. Interpretovali a dodnes interpretujú tiež skladby slovenských skladateľov Eugena Suchoňa, Alexandra Moyzesa, Ilju Zeljenku, ktoré vznikli na podnet prof. Warchala, alebo ich tvorcovia darovali komornému orchestru. Prof. Bohdan Warchal viedol komorný orchester s malou nečakanou pauzou celých 40 rokov. Štafetu umeleckého vedúceho odovzdal Ewaldovi Danelovi, ktorý od januára 2001 v tejto práci pokračuje. Okrem pravidelných koncertov v Slovenskej filharmónii koncertuje SKO na rôznych festivaloch a turné doma i v zahraničí, realizuje dramaturgicky zaujímavé projekty a rovnako uvádza premiéry slovenských diel.
Na úvod v znamení noci
Úvod nedeľného popoludnia bude patriť Wolgangovi Amadeovi Mozartovi, ktorý jednoznačne patrí k symbolom svetla, slnka, života, optimizmu, pozitívneho prístupu k realite. Jeho meno sa však spája aj s dielami s tematikou noci – okrem slávnej Malej nočnej hudby k nim patrí i Serenáda č. 6 D dur Serenata notturna, KV 239.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Hommâge à Bohdan Warchal aj so vzácnym hosťom
Programovú štafetu prevezme talentovaný skladateľ a zároveň violončelista Luigi Boccherini napísal celkovo dvanásť koncertov pre violončelo. Barokový skladateľ využíva celý rozsah nástroja, vďaka čomu patrí medzi veľmi obľúbené i jeho Deviaty koncert, ktorý je ďalšou položkou koncertnej dramaturgii. Popularita Boccheriniho diel bola v 19. storočí tak vysoká, že sa deviaty koncert rozhodol v roku 1895 nemecký violončelista Friedrich Grützmacher upraviť tak, aby vyhovoval romantickej štýlovej estetike. Grützmacherova verzia kombinuje štvrtý, piaty i siedmy koncert s deviatym, pričom sú dokomponované i kadencie. V takej verzii nahrala koncert i známa múza violončelového umenia Jacqueline du Pré. V tejto podobu ho budú počuť aj návštevníci tohto koncertného stretnutia, kedy zaznie v interpretácii vzácneho hosťa sezóny.
Po boku Slovenského komorného orchestra sa na nedeľnom popoludňajšom koncerte predstaví nositeľ japonského štátneho vyznamenania – Rádu vychádzajúceho slnka – Ľudovít Kanta. Slovenský violončelista dlhodobo žijúci v Japonsku býval niekdajším koncertný majster violončelovej skupiny Slovenskej filharmónie, než zakotvil v Japonsku.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Nedeľný koncert cyklu SKO uzavrie Suita pre sláčikový orchester Leoša Janáčka, ktorú skladateľ skomponoval ešte pred svojim štúdiom na lipskom konzervatóriu. Štýlový zámer navrátiť sa k starým barokovým suitám dodržal iba v archaickom pomenovaní šiestich častí.
Koncert Hommâge à Bohdan Warchal zaznie v interpretácií Slovenského komorného orchestra a Ľudovíta Kantu aj v Dome umenia SF v Piešťanoch. Uvedú ho v pondelok 29. januára 2024 večer.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk
Foto: P. Brenkus, archív SF
Zdroj: SF
Redakciu informovala a fotografie poskytla Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF