Novinky

Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa

Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa

Nový týždeň, nové tipy. V poradí 24. vydanie rubriky tipov Kam za kultúrou nás tiež pozýva do sveta vážnej hudby. Ovláda ho festivalová nálada. Definuje ho tiež rozlúčková atmosféra s aktuálnou koncertnou sezónou. Obohatením sú tiež viaceré chuťovky, a to nielen zo sveta starej hudby či mladého umenia. Poďte a spoznajte, akéže koncertné podujatia ponúka tento týždeň a inšpirujte sa nami opäť!

Začína sa nový kalendárny týždeň, a to je čas na pokračovanie redakčnej výberovky tipov Kam za kultúrou. V tejto časti sa bližšie pozrieme do sveta hudby. Bude to festivalové, rozlúčkové a nesmierne pestré. Inšpirujte sa našim výberom i dnes!

Slovensko festivalov

Počas 24. kalendárneho týždňa žije Slovensko niekoľkými festivalmi. Kým v Košiciach nás čaká finále 68. ročníka Košickej hudobnej jari večerom so škandinávskou hudbou, v Bratislave vrcholí nový festival Domus Artis v Dome Albrechtovcov. Zároveň je niekoľko festivalov v plnom prúde. Sú to hlavne tri regionálne vydania festivalu Pro musica nostra. Historické priestory s unikátnym geniom loci, zaujímavou koncertnou dramaturgiou a špičkových sólistov prepojí v regiónoch Trnavského, Žilinského i Prešovského kraja.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP podujatia týždňa! (24/2024)
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP podujatia týždňa! (24/2024)

Piešťany ponúknu tentoraz večer ako z kráľovských dvorov a Medzinárodný organový festival Vivat vox organi pokračuje tiež, ale tentoraz sa ponesie v znamení starej hudby. Počas 24. kalendárneho týždňa je skutočné bohatá koncertná ponuka s inšpiratívnymi účinkujúcimi, kde si nájde to svoje určite každý. Slovenská filharmónia aj Štátny komorný orchester Žilina čaká rozlúčka s jubilejnými sezónami, no priestor dostane opäť aj mladé umenie, stará či duchovná hudba.

Týždeň s festivalom Pro musica nostra

V aktuálnom týždni pokračujú koncerty trojice regionálnych vydaní festivalu Pro musica nostra. Na historické miesta s jedinečným geniom loci prinášajú klasickú hudbu vo vynikajúcej interpretácií domácich i zahraničných festivalových hostí. Po šiesty raz prepojí miesta v Žilinskom i Prešovskom kraji. Trnavský kraj dobýva po tretíkrát. Programová ponuka je pestrá i vyvážená, vďaka čomu si tam to svoje nájde naozaj každý priaznivec vážnej hudby.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov / Kam za kultúrou
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov

Pondelok 10. júna prinesie trojicu festivalových podujatí v troch regiónoch. Kaštieľ vo Voderadoch bude patriť barokovej hudbe v interpretácií renomovaných a medzinárodne uznávaných českých hostí. Huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch sa predstavia v programe so sonátami prevažne talianskych husľových mágov.

Václav Hudeček
Václav Hudeček. Zdroj: Festival Krumlov

Festival v Žilinskom kraji predstaví už v pondelok violončelá ako nástroje takmer neobmedzených zvukových možností. Château Gbeľany rozozvučí české violončelové kvarteto Cello Republic. V ich podaní zaznie  slávna predohra k Rossiniho opere o prefíkanom Figarovi, Dvořákova Humoreska, Chačaturianov Šabľový tanec, Ravelovo Bolero či Tack od súčasného skladateľa Pavla Šimaia.

Cello Republic / Pro musica nostra / Kam za kultúrou
Cello Republic

Návštevníkom Péchy Castle v Hermanovciach taktiež v pondelok ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spojenú vďaka špičkovým moderným technológiám s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.

Spomienka na Schubertiády či priestor pre súhru

Festivalový utorok bude pestrý. V priestoroch zrekonštruovanej Elektrárne Piešťany sa môžu návštevníci tešiť na jedinečný program českého violončelového kvarteta Cello Republic, ktoré v pondelok uviedli na festivalovom vydaní v Žilinskom kraji. Práve tam v utorok ovládnu priestory zrubového Kostola sv. Juraja v Žiline-Trnovom sladké melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera, Bélu Bartóka, Claudea Debussyho či rumunské melódie a napríklad aj Božská flauta Stanislava Palúcha. Tešiť sa môžete na jedinečnú súhru cimbalu a Panovej flauty v podaní holandsko-českého dua Liselotte Rokyta a Jana Rokytu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Pro musica nostra opäť v Žilinskom kraji. Šiesty ročník s pestrým programom / Kam za kultúrou
Pro musica nostra opäť v Žilinskom kraji. Šiesty ročník s pestrým programom

Na svoje si v regióne Šariša prídu zase milovníci romantiky a poézie. V Kaštieli vo Fričovciach sa v utorok 11. júna 2024 môžete tešiť na spojenie romantickej poézie a hudby. Atmosféru zvaných Schubertiád navodia sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo. Piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza doplní romantická poézia, ktorú prednesie Vladimír Kobielsky. Schubertiádu v kaštieli Burg v Považskom Podhradí prinesie festivalová streda (12.6.). Jedinečnú súhru cimbalu a Panovej flauty v programe, ako zaznel v utorok v Žilinskom kraji, si v stredu 12. júna v podaní holandsko-českého dua Liselotte Rokyta a Jana Rokytu vypočujú návštevníci koncertu v Kostole sv. Žofie v Zborove.

Priestor má aj stará hudba

Pro musica nostra do Trnavského kraja prinesie v stredu 12. 6.2024 vystúpenie slovenského súboru starej hudby Le nuove musiche. Súbor s medzinárodným obsadením v starobylom Kostole sv. Petra a Pavla v Holiciach prednesie program v naštudovaní umeleckého vedúceho Jakuba Mitríka. Atmosféru umocní aj atmosféra chrámu s nástennými maľbami zo 14. storočia. 

Le Nuove Musiche / Kam za kultúrou

Vo štvrtok 13. 6. zažijete na Zámku v Hlohovci atmosféru komorných večierkov – Schubertiád, ktoré dokonale prepojili literárny a hudobný svet. Piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza prednesú sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo. Doplní ich aj romantická poézia v podaní Vladimíra Kobielskeho.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Martin Krajčo / Hortus Artis / Kam za kultúrou
Martin Krajčo: K tvorbe Hummela mám veľmi pozitívny vzťah

Festivalový štvrtok 13. 6. do zrekonštruovaného priestoru kaplnky hradu Budatín prinesie koncert starej hudby medzinárodne obsadeného súboru Le nuove musiche, ktoré je počas týchto dňoch na slovenskom turné.

Festivalový piatkovíkend patrí záveru jarných vydaní Pro musica nostra

Na nádvorí Veľkého kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou si vo štvrtok vypočujú na koncerte maďarského súboru Bacchus Consort pestrú paletu piesní a tancov. V nich sa spájajú etnické stredo- a juhoamerické etnické zdroje s kresťanským spevom. Zaznejú na kópiách historických nástrojov v kombinácii so spevom a perkusiami. Rovnaký program zaznie tiež v piatok 14. 6. v Kostole sv. Bartolomeja v Čadci. Bude tiež programom na záver 3. ročníka festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi  v priestoroch Sakrálnej expozície Západoslovenského múzea v Trnave v sobotu 15. 6. 2024.

Bacchus Consort / Pro musica nostra / Kam za kultúrou
Bacchus Consort

Program v trnavskej verzii prináša v piatok 14. 6. do priestoru pri Vodnom mlyne v Tomášikove  nevšedný zážitok. Tým je jedinečná súhra cimbalu a Panovej flauty – dvoch nástrojov spätých s folklórom. V podaní česko-holandského dua Liselotte a Jana Rokytovcov zaznejú diela rumunského folklóru, ale aj unikátne aranžmány skladieb C. Debussyho, B. Bartóka či Božská flauta Stanislava Palúcha.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
TT / Pro musica nostra / Kam za kultúrou
Pro musica nostra mieri aj do Trnavského kraja. Tretí ročník s bohatým programom už od nedele

Sú to však aj dni záverečných koncertov. Okrem už spomenutej piatkovej rozlúčky v Trnavskom kraji, sa v piatok koná aj záverečný koncert 6. ročníka festivalu Pro musica nostra Sarossiensi. Uskutoční sa v oválnej sále Barokovo-klasicistického kaštieľa v Petrovanoch. Zaujímavý program uvedie súbor Le nuove musiche s medzinárodným obsadením a pod umeleckým vedením Jakuba Mitríka.

Exkluzívny záver v Žilinskom kraji

Interpretom predposledného koncertu Pro musica nostra Thursoviensis patria dve umelecké telesá Slovenskej filharmónie. V sobotu 15. 6. sa v Kostole sv. Ladislava v Rajci  bok po boku predstavia členovia Slovenského komorného orchestra Slovenský filharmonický zbor. Pod taktovkou dirigenta Františka Maceka (šéfdirigenta Štátneho komorného orchestra v Žiline) zaznie v ich podaní Mozartovo Rekviem. Sólisticky sa predstavia Michaela Kušteková, Michaela Šebestová, Ľudovít Ludha a Gustáv Beláček.

Slovenský komorný orchester
Slovenský komorný orchester. Foto: P. Brenkus

Vlastný záver žilinského vydania bude patriť inšpiratívnym a ojedinelým zážitkom. To prinesie vystúpenie The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu. Ojedinelý projekt vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Sobášneho paláca v Bytči v nedeľu 16. 6. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra na záverečnom koncerte festivalu Pro musica nostra Thursoviensi 2024.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Šariš ožije hudbou. Pro musica nostra sa začína aj v Prešovskom kraji / Kam za kultúrou
Šariš ožije hudbou. Pro musica nostra sa začína aj v Prešovskom kraji

Kam za kultúrou? Niektoré festivaly pokračujú, iné končia

Týždeň patrí aj finále 68. ročníka Košickej hudobnej jari s večerom v škandinávskom štýle. Bodku za festivalom Košická hudobná jar dá severská hudba v dielach Sibelia, Griega a Stenhammara. Štátna filharmónia Košice vystúpi pod taktovkou Rolanda Kluttiga privíta vo štvrtok 13. júna 2024 v Dome umenia aj sólistku – francúzsku klaviristku Lise de la Salle.  

Štátna filharmónia Košice / košickí filharmonici
Štátna filharmónia Košice. Foto: Miriama Fenciková

Za návštevu stojí taktiež záverečný koncert nového festivalu Domus Artis, ktorý je na pláne už v nedeľu 16. júna 2024 večer v Dome Albrechtovcov. Bude patriť saxofónu Ladislava Fančoviča a klavíru Jakuba Čižmaroviča. PRÍBEH SAXOFÓNU zoznámi návštevníkov podujatia s hudbou autorov, ktorí zareagovali na výzvu spojenú so vznikom a rozvojom dychového nástroja Adolpha Saxa. Dvojité výročie hudobníka a staviteľa saxofónu (210. narodenia a 130. úmrtia) bolo podnetom na predstavenie nástroja a priblíženie predstáv skladateľov 19. a 20. storočia, ako pre nástroj písať a ako ho využiť v tom najlepšom slova zmysle. Väčšina z diel pritom zaznie v slovenskej premiére.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Košická hudobná jar
Košická hudobná jar vrcholí. Finále ponúkne Labutiu pieseň aj večer v škandinávskom štýle

Kam za kultúrou? Organový festival i Piešťany pokračujú a ponúkajú zaujímavé zážitky

Slovensko je festivalové aj v iných regiónoch. V Kam za kultúrou tradične nechýba ani piešťanský music festival Piešťany, ktorého 69. ročník práve prebieha. V Dome umenia SF sa už vo štvrtok 13. júna koná koncert s názvom Kráľovské soirée. Predstaví sa na ňom popredná slovenská harfistka, členka orchestra Slovenská filharmónia, Katarína Turnerová. Spolu s členmi Trnavského komorného orchestra uvedie program z diel uvádzaných na kráľovských dvoroch vo Viedni, Londýne, Budapešti, Prahe a ďalších. Zaznejú tak diela Leoše Janáčka, Georga Friedricha Händela, Egona Kráka či Antonína Dvořáka.

Katarína Turnerová
Katarína Turnerová

K stáliciám výberovky Kam za kultúrou patrí aj Medzinárodný organový festival Vivat vox organi. Aktuálny ročník pokračuje v sobotu 15. júna na dvoch miestach. V Rimavskom Brezove aj v Jelšave privíta súbor starej hudby Le nuove musiche, ktorý je počas júna na slovenskom turné s názvom Cara mia cetra – hudba obdobia renesancie na historických nástrojoch.

Festival duchovnej hudby v Prešove

Od piatka do nedele sa v Katedrálnom chráme sv. Jána Krstiteľa v Prešove koná aj Festival duchovných piesní byzantského obradu. Cieľom prezentácie speváckych zborov, ktoré vo svojom repertoári majú byzantské zborové spevy je zachovať krásu kultúrneho dedičstva nášho národa, ktorého korene siahajú k sv. Cyrilovi a Metodovi.

Článok pokračuje pod reklamou

K festivalom sa v nedeľu 16. júna pripojí aj Medzinárodný festival sakrálnej hudby Musica sacra, ktorého 33. rečník sa v meste pod Zoborom koná  v termíne od 16. do 30. júna. Otvárací koncert v Piaristickom kostole sv. Ladislava v Nitre prinesie v nedeľu večer o 19:00 hod. vystúpenie žilinského Štátneho komorného orchestra a Speváckeho zboru Lúčnica pod taktovkou Leoša Svárovského. Po ich boku sa v programe z diel A. Dvořáka, M. Nováka a M. Moyzesa predstavia aj dvaja sólisti – koncertný majster žilinského ŠKO, huslista Róbert Kopelman a organista Marek Štrbák. 

Leoš Svárovský
Dirigentom výnimočného koncertu v ŠfK bude český dirigent a pedagóg, prof. Leoš Svárovský. Od roku 2014 pôsobí ako šéfdirigent Aichi Central Symphony Orchestra v japonskej Nagoji. Zdroj: www.leossvarovsky.com

Kam za kultúrou? Na koncerty v znamení rozlúčky so sezónou

Poteší vás ale aj bohatá koncertná ponuka. Vo štvrtok a piatok sa v Dome umenia Fatra v Žiline rozlúči Štátny komorný orchester s aktuálnou 50. koncertnou sezónou. Na záverečnom koncerte jubilejnej sezóny vystúpi dvojica sólistov. Prvým je zakladajúci člen ŠKO a jeden z najlepších európskych hráčov na bicích nástrojoch Libor Cabejšek. Ďalším je mladý nádejný klavírny virtuóz, pochádzajúci z populárnej žilinskej hudobníckej rodiny – Pavol Praženica. Žilinské publikum ho naposledy počulo na medzinárodnom festivale Allegretto 2021, kde získal Cenu primátora Mesta Žilina aj Cenu publika.

Štátny komorný orchester Žilina / ŠKO Žilina / Kam za kultúrou
Štátny komorný orchester Žilina. Foto: Roderik Kučavík

Slovenská filharmónia prinesie počas ďalšieho júnového týždňa dvojicu koncertov, ako sme vás začiatkom tohto mesiaca informovali v prehľade júnových koncertov Slovenskej filharmónie. Prvý z nich sa uskutoční v utorok 11. júna 2024 po 19:00 hod., kedy Malá sála SF bude patriť trom popredným slovenským interpretom – flautistke Kataríne Turčinovej, 1. klarinetistovi orchestra SF Jozefovi Luptáčikovi a klaviristke Karin Remencovej. Spolu sa predstavia v komornom repertoári pre túto zaujímavú kombináciu nástrojov. Na tomto koncerte cyklu komornej hudby zaznejú diela Carla Mariu von Webera, Ernőa von Dohnányiho, Dušana Martinčeka, Jana Nováka, Francisa Poulenca a Camilla Saint-Saënsa. 

Bodka za sezónou

Záverečný večer Populárneho cyklu je na programe v stredu 19. júna 2024 o 19.00. Slovenský filharmonický zbor sa predstaví spolu s pravidelným hosťom koncertných sezón Slovenskej filharmónie Thomasom Langom. V jeho naštudovaní zaznie Rossiniho sakrálny opus Petite messe solennelle.

SFZ / Slovenský filharmonický zbor / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Gioacchina Rossiniho poznáme ako autora komických opier. Jeho dva koncertné opusy sakrálnej hudby – Stabat Mater a Petite messe solennelle sme počuli z pódia Slovenskej filharmónie už viackrát. Obe diela patria k zlatému fondu veľkých sakrálnych vokálno-hudobných skladieb. Zaradenie Petite messe solennelle celkom iste poteší nejedného milovníka talianskej tvorby a zborovej hudby. V kvartete sólistov sa predstavia sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Alena Grach, tenorista Jozef Gráf a bas Tomáš Šelc. Spoluúčinkovať budú klaviristka Jana Nagy-Juhász a organista Marek Štrbák. Dielo pre kvarteto sólistov, zbor, klavír a organ je jedným z posledných  Gioacchina Rossiniho.

Stará hudba v Šaštíne

Na svoje si prídu milovníci starej hudby aj na Záhorí. Ensemble Thesaurus Musicum sa v nedeľu 16. júna predstaví v rámci projektu “Kultúrne leto v Šaštíne” s koncertom “Salve, sancta caro v Národnej svätyni v Šaštíne. Koncert prináša slovenskému poslucháčovi exkluzívnu duchovnú hudbu nemeckého ranobarokového skladateľa Andreasa Hammerschmidta, ktorého tvorba sa zachovala na území dnešného Slovenska zo 17. storočia predovšetkým v Levočskej zbierke hudobnín. 

Šašín
Bazilika Sedembolestnej v Šaštíne-Strážach. Foto: Silvia Mária Petrovits

Protipólom k jeho tvorbe sú duchovné kantáty významnej talianskej skladateľky raného baroka, Barbary Strozzi, ktorej sláva prenikla do celej Európy. Kompozície týchto autorov sú doplnené o diela nemenej významných autorov baroka ako Carl Friedrich Abel, Girolamo Kapsberger a Marin Marais. Poslucháči si budú môcť vypočuť duchovné diela autorov, ktoré sú súčasťou nášho kultúrneho dedičstva v kontexte s európskou duchovnou hudbou renesancie a raného baroka. Skladby sú interpretované na kópiách historických nástrojov, historicky poučenou interpretáciou.

So sakrálnou hudbou aj v Pezinku

Ďalší koncert s témou sakrálnej hudby sa koná v rámci projektu Hudba v Pezinku, v nedeľu 16. júna od 20:00 hod. v tamojšom Farskom kostole. Koncepcia dramaturgie koncertu vychádza z faktu, že v chrámovom prostredí na Slovensku znela v 17. storočí staršia (zo stredoveku či z renesancie pochádzajúca) ako aj mladšia, resp. súčasná tvorba zo 17. storočia dlho paralelne vedľa seba. Vzájomnú súvislosť hudobných kompozícií zo 17. storočia a zo stredoveku podčiarkuje aj vtedajšia hudobná prax alternatim a tiež kompozičný princíp, ktorý vo viachlasnej hudbe často využíva stredoveký gregoriánsky chorál ako esenciálny stavebný princíp – ako cantus firmus.

Farský kostol v Pezinku. Foto: Silvia Mária Petrovits

Z tvorby Davida Thusia, hudobného skladateľa nemeckého pôvodu, sa dodnes zachovalo málo skladieb. Jednou z nich je Magnificat octavi toni, ktorej rukopisný odpis sa nachádza v Tabulatúrnom zborníku Samuela Marckfelnera II v Levočskej zbierke hudobnín zo 17. storočia uloženej v Evanjelickom kostole a.v. v Levoči (región Spiš). Tri hlasy tejto kompozície sa zachovali aj v Bardejovskej zbierke hudobnín z Baziliky sv. Egídia v Bardejove (región Šariš), ktorá obsahuje aj tlačenú podobu diela Thomasa Stolzera Jesus Christus nostra salus z roku 1542. Ľubický spevník napísaný medzi rokmi 1677 a 1713 je nazvaný podľa miesta nálezu, ktorým je Ľubica (región Spiš). 

Článok pokračuje pod reklamoou

Kompozícia Te Deum laudamus / Te Boha chwalime anonymného autora zaznie na tomto koncerte v novodobej premiére. Je najrozsiahlejšou skladbou v spevníku (bola do neho zapísaná v poslednej tretine 17. storočia a vznikla začiatkom 17. storočia). Ide o unikátnu kompozíciu v kontexte hudby na Slovensku v 17. storočí, keďže okrem latinského textu obsahuje aj text v slovakizovanej češtine. Chorálnu tvorbu zastúpia spevy z rukopisných pergamenových kódexov používaných v stredoveku na Slovensku ako aj z najstarších a zároveň kľúčových európskych prameňov gregoriánskeho chorálu zo Sankt Gallen a Einsiedeln. Program zaznie v podaní Ensemble Ad fontes pod taktovkou basbarytonistu Tomáša Šelca. Vystúpi v zložení mezzosopranistka Eva Šušková, sopranistka Zuzana Badárová, basbarytonista Tomáš Šelc, tenoristi Matúš Šimko a Juraj Kuchar. Ďalej vystúpia Júlia Urdová a Sylvia Urdová.

Pokračujú aj hudobné cykly

Cyklus s názvom Biele miesta prinesie kysuckému publiku tentoraz huslistu a skladateľa Milana Paľu. V rámci svojho koncertu v Oščadnici tento jedinečný slovenský umelec predstaví aj tzv. milanolo – špeciálne päťstrunové husle zostrojené priamo pre neho. Výnimočný bude aj jeho repertoár. Program pozostáva z diel J. S. Bacha, M. Paľu, P. Dusapina či E. Ysaya. 

Milan Paľa / title
Milan Paľa

Za návštevu stojí aj piaty koncert cyklu (Ne)známa hudba 2024, ktorý je ostatným pred letnou prestávkou. Publiku v utorok 11. júna 2024 o 18.00 v Dome Albrechtovcov na Kapitulskej 1 v Bratislave predstaví melodrámy – diela pre recitátora a klavír Mikuláša Moyzesa, Milana Licharda, Ladislava Stančeka a Eugena Suchoňa. Predstaví sa klavirista Ivan Koska a recitovať budú Eva Šušková a Štefan Bučko.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska
Poklady Slovenska: Poznáme deväť pamiatok roka 2024, za obnovu ktorých môžete hlasovať

Inauguračný a kolaudačný organový koncert v Žiline

V Kam za kultúrou máme pre vás aj jeden netradičný tip. Je ním inauguračný a kolaudačný organový koncert. Uskutoční sa v nedeľu 16. júna 2024  o 17:00 hod.  pri príležitosti dokončenia rekonštrukcie organa v Kostole Božieho Milosrdenstva v Žiline-Hájiku. Požehnanie nástroja koncertu predíde, nakoľko sa uskutoční ráno počas nedeľnej bohoslužby. Tento organ koncertne rozozvučí známy slovenský organista, častý účastník medzinárodných organových festivalov ako Kremnický hradný organ či Musica Sacra Samariensis, István Nagy. Prednesie diela od J. S. Bacha, weimarského princa, A. Marcella, G. A. Mušeľa a zároveň aj svoju vlastnú tvorbu.

István Nagy / Cífer / Kam za kultúrou
István Nagy v Cíferi. Foto: Silvia Mária Petrovits

Komorné koncerty nechýbajú

Komorným koncertom svojich sólistov sa už v pondelok pripojí aj Štátna opera v Banskej Bystrici. Hudobným stretnutím v podaní sláčikového Spectrum Quartett uzavrú v Nitrianskej Synagóge  v stredu 12. júna v noci aj 33. ročník festivalu Divadelná Nitra. Zaujímavé podujatie chystá sláčikové kvarteto Spectrum Quartett i v Tatranskej galérii. V zostave Peter Dvorský (viola), Ján Kružliak ml. (husle), Miroslav Vilhan (husle), Branislav Bielik (violončelo) sa tam predstaví v nedeľu 16. júna o 17:00 hod., pričom ich vystúpenie otvorí tohtoročné vydanie cyklu „Nová hudba v Tatranskej galérii“. Cyklus koncertov “Nová hudba v Tatranskej galérii” je pokračovaním snáh Slovenskej sekcie Medzinárodnej spoločnosti pre súčasnú hudbu o propagáciu súčasnej hudby, tvorby súčasných skladateľov a interpretačné umenie slovenských hudobníkov aj v menších mestách Slovenska.

Hudba dneška v Slovenskejnárodnej galérii už po 45.krát
Spectrum Quartett. Zdroj: InMusic

V nedeľu 16. júna sa môžete tešiť aj na večerný koncert s tvorbou Johanna Sebastiana Bacha, ktorý sa uskutoční po 20:00 hod. v Bazilike sv. Mikuláša v Trnave v rámci festivalu Trnavská hudobná jar. Na koncerte s názvom Jesu Meine Freude sa predstaví Miešaný spevácky zbor Tirnavia pod vedením Michala Stahla. Sólistami večera s maestrom Bachom budú sopranistky Hilda Gulyás a Lucia Byráková, altistka Angelika Zajícová, tenorista István Hajdu a basista David Harant. Na organe ich bude sprevádzať Vladimír Kopec.

Mladé umenie má v Kam za kultúrou svoje miesto i dnes

Ani v 24. tohtoročnom vydaní Kam za kultúrou nechýba mladé umenie. Tento týždeň vašu pozornosť upriamime na koncert komorného ansámblu Konzervatórium Band. Jeho členmi sú študenti a pedagógovia najstaršieho slovenského konzervatória. Dejiskom tohto hudobného stretnutia bude Moyzesova sieň na Vajanského nábreží v Bratislave. Vo štvrtok 13. júna sa po 18:00 hodine rozozvučia jej priestory známymi melódiami populárnej a filmovej hudby. Zážitok plný emócií a dobrodružstva prinesú známe melódie skupín ABBA či Queen, Franka Sinatru, Johna Williamsa, Hansa Zimmera či Ennia Morriconeho.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Jubilejné Dni Astorky v Prahe už tento týždeň
Jubilejné Dni Astorky v Prahe už tento týždeň

Bohatú ponuku kultúrnych podujatí rozšírime ďalším tipom pre tých, ktorých zaujíma sakrálna hudba. So zaujímavou ponukou prichádza najstaršie slovenské konzervatórium. Oddelenie Cirkevnej hudby Konzervatória, Tolstého 11 Bratislava pozýva už túto nedeľu (16.6.) popoludní o 15:00 hod. do Brestovian pri Trnave a v stredu 19. júna večer aj do Bratislavy na koncerty s názvom „Dve krásy – jeden duch“. Verejnosť tak už v nedeľu v Rímskokatolíckom kostole sv. Jána Krstiteľa v Brestovanoch a v stredu v Katedrále sv. Šebastiána v bratislavských Krasňanoch zažije krásu i duchovno spojenia hudby a sakrálnych priestorov.

Brestovany plagát / „Dve krásy – jeden duch“

Dve krásy - jeden duch

Návštevníkom oboch koncertov čaká výber z chorálovo-organovej tvorby skladateľov J. S. Bacha a M. Duruflého, ktorý priblíži hudobno-liturgické momenty  v tradíciách tvorby dvojice skladateľov. Program zaznie v podaní mladého skladateľa a organistu z triedy Mgr. art. Petra Reiffersa. Michal Malčovský je aktuálne aj poslucháčom 3. ročníka bakalárskeho štúdia v odbore teórie hudby na HTF VŠMU v Bratislave. Zároveň okrem interpretačnej stránky dostane priestor tiež ako skladateľ.  Po jeho boku sa predstavia dve rôzne vokálne zoskupenia: Komorný zbor oddelenia Cirkevnej hudby pod vedením Hildy Gulyás a Schola Gloria Dei – homo vivens pod vedením Glorie Braunsteiner.

Komorný zbor Konzervatória
Komorný zbor Konzervatória, Tolstého 11, Bratislava

Program oboch koncertov odštartuje výber z Bachových Lipských chorálových spracovaní pre organ, ktoré Johann Sebastian Bach (1685 – 1750) zostavil v posledných rokoch svojho života. Z nich si návštevníci koncertov vypočujú chorálové spracovanie turičného hymnu Komm, Gott Schöpfer, heiliger Geist či prvý verš veľkopiatkového hymnu  O Lamm Gottes, unschuldig. Ďalej to budú chorály Schmücke dich, o liebe Seele či Nun danket alle Gott.

Od Bacha k Duruflému

Spojivom medzi dielami Johanna Sebastiana Bacha a Mauricea Duruflého budú v dramaturgii koncertnej dvojice diela mladého slovenského skladateľa Michala Malčovského (1998). Tie sú vlastne poctou obom velikánom. Ako svoju poctu Bachovi venoval dielo Partite brevi sopra il Corale Slávne meno Márie (Hommage à Bach)Diptyque grégorien sur les thèmes de la Pentecôte je zase poctou Duruflému a súčasne úvodom do druhej časti programu koncertu.

Malcovský
Michal Malčovský. Foto: Hanka Dubovská

Z diel Mauricea Duruflého (1902 – 1986) si návštevníci vypočujú chorál Ecce advenit dominator Dominus, Prélude sur l´Introït de l´Épiphanie, op. 13 z roku 1961. Je to jedno z menej známych diel tohto skladateľa, ktoré je súčasťou jeho zbierky Orgue et liturgie. Na programe je aj Duruflého Omša “Cum Jubilo” , ktorá je jednou z jeho ostatných a zároveň aj najzaujímavejších zborových skladieb. Venoval ju svojej manželke a kolegyni Marie-Madeleine Duruflé-Chevalierovej. Z omše určenej na sviatky Panny Márie zaznejú časti Kyrie, Sanctus, Benedictus či Agnus Dei. Duruflého diela v koncertnej dramaturgii zastúpi aj Prélude, Adagio et Choral varié sur le Veni Creator, op. 4 z roku 1930. Konkrétne zaznie jeho tretia časť Choral varié.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024

Ďalšie tipy kam za kultúrou?

Ďakujeme za vašu priazeň. Veríme, že sme vás naším výberom zhrnutým v tomto vydaní Kam za kultúrou, v úvodnom a jeho jednotlivých častiach – koncertných, divadelných či výstavných opäť inšpirovali a vybrali ste si svojho favorita. Želáme príjemné dni a budeme radi, ak nám zachováte svoju priazeň a necháte sa nami inšpirovať aj na budúce. Nezabudnite si prečítať ani ďalšie zaujímavé články portálu Art & History Magazine a sledujte nás pre ďalšie aktuálne informácie aj na našich sociálnych sieťach.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Divadelné TOP tipy pre 24. týždeň roka 2024
Kam za kultúrou? Divadelné TOP tipy pre 24. týždeň roka 2024

Foto: Peter Brenkus, Miriama Fencíková, Roderik Kučavík, Silvia Mária Petrovits, archív Le nuove musiche a umelcov

Koláž: Mária Kleinová

Zdroj: Albrecht Forum, o.z., Bazilika Sedembolestnej v Šaštíne, Divadelná Nitra, Dom umenia v Piešťanoch, Hudobné centrum, Hudba v Pezinku, ISCM Slovakia,  Konzervatórium, Tolstého 11, Bratislava; Kysucká galéria v Oščadnici, Musica Sacra Nitra, OZ Albrechtina, Slovenská filharmónia, Štátna filharmónia Košice, Štátna opera, Štátny komorný orchester Žilina, Združenie Sakrálne spevy Východu, Gréckokatolícke arcibiskupstvo v Prešove

Na vydaní spolupracovali Silvia Mária Petrovitsová a Mária Kleinová

*** Posledná aktualizácia: 2024-06-14 (smp) ***

Kam za kultúrou? Naše tipy od pondelka 7. októbra 2024
Culture Divadlo Eventy Folklór Hudba Kam za kultúrou News Odporúčame PR

Kam za kultúrou? Naše tipy od pondelka 7. októbra 2024

Na prahu nového týždňa tu pre vás všetkých máme ďalší diel tipov Kam za kultúrou. Ktoré sú naše tipy na týždeň od pondelka 7. októbra 2024?

Read More
Víťazi s medzinárodnou poroou / Maľba 2024
Community Culture Eventy Kam za kultúrou News Odporúčame PR Výtvarné umenie

Podpora mladého umenia pokračuje. Sú známi víťazi súťaže Maľba 2024

Podpora mladého umenia pokračuje. Sú známi víťazi súťaže Maľba 2024 a otvorená je aj výstava diel finalistov aktuálneho ročníka v Galérii Nedbalka…

Read More
ŠFK / Košickí filharmonici / Rastislav Štúr
Culture News PR

ŠFK vstupuje do 56. sezóny s novou vizuálnou identitou

Štátna filharmónia Košice (ŠFK) vstupuje do novej, v poradí 56. koncertnej sezóny s novou vizuálnou identitou.

Read More
Translate »