Po roku je tu čas na ďalší ročník medzinárodného festivalu vážnej hudby Pro musica nostra. Hudbu s históriou, jedinečnými zážitkami, inšpiratívnym programom a poprednými účinkujúcimi prináša po šiesty raz aj na pôdu Prešovského kraja. Čím všetkým ožijú lokality na Šariši?
Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra na Šariš. V poradí 6. ročník Medzinárodného festivalu klasickej hudby Pro musica nostra Sarossiensi 2024 prinesie v termíne od 8. do 14. júna 2024 do Prešova, Fintíc, Hermanoviec, Fričoviec, Zborova, Hanušoviec nad Topľou a Petrovian sedem zaujímavých programov. Festivalové publikum čakajú koncerty v podaní domácich umelcov ale i hostí z Holandska, Rakúska, Nemecka, Maďarska či Českej republiky. Milovníci klasickej hudby v Prešovskom kraji sa môžu tešiť na pestrú paletu diel svetových autorov od baroka až po súčasnosť.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Od barokového štartu k violončelu bez hraníc
Festival Pro musica nostra zaháji baroková hudba. Na otváracom koncerte festivalu, ktorý sa uskutoční v sobotu 8. 6. 2024, bude znieť Konkatedrálou sv. Mikuláša v Prešove. Zaznie v podaní renomovaných a medzinárodne uznávaných umelcov – huslistu Václava Hudečka a čembalistu Martina Hrocha. V programe uvedú sonáty talianskych husľových mágov, akými boli Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini ale i Františka Bendu, českého husľového virtuóza pôsobiaceho na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne.
Druhý festivalový koncert bude patriť netradičnému predstaveniu violončela. Ako znie violončelo bez obmedzení zvukových možností? Aj to spoznáte na koncerte violončelového kvarteta Cello Republic. Tvoria ho Ivan Vokáč, Matěj Štěpánek, Petr Špaček a Jan Zemen – dvaja poprední hráči Českej filharmónie, crossoverový sólista a profesor na konzervatóriu.
Festivalovému publiku sa na úvod nedeľného koncertu predstavia so slávnou predohrou k Rossiniho opere o prefíkanom Figarovi. Inšpiratívny bude ale aj ich ďalší program. Hostia odohrajú v Dessewffyovskom kaštieli vo Finticiach napríklad Dvořákovú Humoresku, Chačaturianov Šabľový tanec, Ravelovo Bolero či Tack od súčasného skladateľa Pavla Šimaia.
Keď sa snúbi virtuozita s modernými technológiami a historickým priestorom
Inšpiratívny program sľubuje tiež ojedinelý projekt s pôvodným názvom The Future Symphonic Orchestra Mikiho Skutu. Práve projekt, ktorý vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom, je ponuka tretieho festivalového koncertu.
Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom Péchy Castle v Hermanovciach v pondelok 10. 6. ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Na svoje si prídu aj milovníci romantiky a poézie. V Kaštieli vo Fričovciach sa v utorok 11. júna 2024 môžete tešiť na spojenie romantickej poézie a hudby. Hlavnú úlohu hrá pritom nielen Franz Schubert, ktorému sa vo svojich piesňach podarilo dokonale prepojiť literárne a hudobné svety a všetko zavŕšiť v podobe živej praxe na komorných večierkoch zvaných Schubertiade. Atmosféru týchto večierkov navodia sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo. Piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza doplní romantická poézia, ktorú prednesie Vladimír Kobielsky.
Pocta folklóru
K interpretom všetkých troch júnových regionálnych vydaní festivalu Pro musica nostra patrí holandsko-české duo Liselotte Rokyta a Jan Rokyta. Ich vystúpenie prinesie súhru cimbalu a Panovej flauty, ktorá je geograficky viazaná na rumunský folklór. Návštevníkom tento koncert sľubuje netradičné zážitky. Na svojom čare, pôsobivosti a zvukovej atraktívnosti nadobúdajú aj diela z minulosti. Zaznejú sladké melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera či Bélu Bartóka. Priestor dostane ale aj Claude Debussy, rumunské melódie a napríklad aj Božská flauta Stanislava Palúcha. Tento program si môžete vychutnať v utorok 11. 6., kedy ho umocní priestor zrubového Kostola sv. Juraja v Žiline-Trnovom.
Hudba v každom kúte sveta má rovnaké korene a čerpá energiu z rovnakých zdrojov. Hudobníci minulosti si všímali silu etnika a ľudového živlu. V priebehu 18. storočia nastalo mohutné hnutie šírenia kresťanstva na území Strednej a Južnej Ameriky, vďaka čomu dochádzalo k pikantnej fúzii tamojších etnických zdrojov s kresťanským spevom. Pestrú paletu piesní a tancov interpretovaných na kópiách historických nástrojov v kombinácii so spevom a perkusiami ponúkne koncert maďarského súboru Bacchus Consort vo štvrtok 13. 6. na nádvorí Veľkého kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou.
Záver festivalu Pro musica nostra v Prešovskom kraji so súborom Le nuove musiche
Organizátormi tohto regionálneho vydania festivalu – Prešovský hudobný spolok Súzvuk a Hudobné centrum, pripravujú na záver koncert starej hudby. Záverečný koncert 6. ročníka festivalu Pro musica nostra Sarossiensi sa uskutoční v piatok 14. 6. 2024 v oválnej sále Barokovo-klasicistického kaštieľa v Petrovanoch. Zaujímavý program uvedie súbor Le nuove musiche s medzinárodným obsadením a pod umeleckým vedením Jakuba Mitríka, ktorý sa venuje historicky poučenej interpretácii ranobarokovej, hlavne talianskej hudby na kópiách historických nástrojov ako chitarrone, resp. teorba, baroková gitara, husle, violončelo, viola da gamba či arpa doppia.
Súbor prednesie zaujímavý program z diel Sigismonda d’Indiu, Girolama Frescobaldiho, Domenica Pellegriniho, Giovanniho Girolamu Kapspergera a ďalších.
Vstupenky zakúpite v predpredajovej sieti Ticketportal a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania.
—
TS, Hudobné centrum, www.hc.sk
Foto: archív HC
Zdroj: Hudobné centrum
Redakciu informovala a podklady poskytla Zuzana Meleková, manažér vzťahov s verejnosťou, Hudobné centrum
Koláž: Mária Kleinová
*** Posledná aktualizácia: 2024-06-06 (oprava / mklein)