Novinky

Pro musica nostra mieri aj do Trnavského kraja. Tretí ročník s bohatým programom

TT / Pro musica nostra / Kam za kultúrou

Obľúbený festival vážnej hudby Pro musica nostra mieri aj tento rok do Trnavského kraja. Tretí ročník dýcha zaujímavou dramaturgiou, zaujímavými hosťami a sľubuje strhujúce zážitky. Nechýba spojenie hudby a historickej architektúry či pestrý program v podaní popredných interpretov. Pro musica nostra Tyrnaviensi začína už v nedeľu 9. júna 2024.

Aj tento rok zavíta obľúbený festival klasickej hudby Pro musica nostra do Trnavského kraja. Obyvatelia a návštevníci Serede, Voderadov, Piešťan, Holíc, Hlohovca, Tomášikova a Trnavy sa majú na čo tešiť. V termíne od 9. do 15. júna 2024 si môžu vychutnať zážitok z obdivovania architektonických pokladov Slovenska s jedinečným geniom loci doplnený o pestré hudobné programy festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi. Na svoje si prídu milovníci starej hudby, netradičných spojení a unikátnych súzvukov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov / Kam za kultúrou
Festival Pro musica nostra sa začína. Regióny v znamení inšpiratívnych zážitkov

Tretí ročník festivalu Pro musica nostra v Trnavskom kraji otvorí v nedeľu 9. 6. v Bastióne Seredského kaštieľa netradičný projekt. Prepája sa v ňom moderná technika a historické priestory. Ojedinelý projekt Mikiho Skutu – The Future Symphonic Orchestra vznikol v snahe priniesť orchestrálnu hudbu na také miesta, kde nikdy nebola šanca počuť symfonický orchester v spolupráci so sólistom. Vďaka špičkovým moderným technológiám tak návštevníkom ponúknu klaviristi Miki a Nora Skuta svoju virtuozitu spolu s plnohodnotným zvukom digitálneho symfonického orchestra.

Miki Skuta / Pro musica nostra
Miki Skuta Zdroj: skuta.net

Druhý festivalový večer v pondelok 10. 6. bude patriť barokovej hudbe. V Kaštieli Voderady vystúpia renomovaní a medzinárodne uznávaní českí hostia. Huslista Václav Hudeček a čembalista Martin Hroch sa predstavia v programe so sonátami talianskych husľových mágov, akými boli Antonio Vivaldi, Giuseppe Tartini ale i Františka Bendu, českého husľového virtuóza pôsobiaceho na dvore pruského kráľa Friedricha II. v Berlíne.

Neopočúvané violončelá bez hraníc

Neopočúvané zážitky sprostredkúva aj ďalší festivalový koncert. V utorok 11. 6. sa v priestoroch zrekonštruovanej Elektrárne Piešťany môžu návštevníci tešiť na jedinečný program českého violončelového kvarteta Cello Republic. Ivan Vokáč, Matěj Štěpánek, Petr Špaček a Jan Zemen – dvaja poprední hráči Českej filharmónie, crossoverový sólista a profesor na konzervatóriu, svoje violončelá predstavia ako nástroje takmer neobmedzených zvukových možností.

Cello Republic / Pro musica nostra / Kam za kultúrou

Romantické zážitky s festivalom Pro musica nostra aj v Trnave

Na priaznivcov starej hudby myslia organizátori tohto regionálneho vydania festivalu Pro musica nostra v stredu 12. 6.2024. Hudobný zážitok prinesie vystúpenie slovenského súboru starej hudby Le nuove musiche  s medzinárodným obsadením v Kostole sv. Petra a Pavla v Holiciach. Program v naštudovaní umeleckého vedúceho Jakuba Mitríka umocní aj atmosféra chrámu s nástennými maľbami zo 14. storočia. 

Le Nuove Musiche / Hudobné kleNoty / Bratislava
Le Nuove Musiche počas bratislavského koncertu Hudobné kleNoty. Foto: Silvia Mária Petrovits

Spojenie hudby a poézie v romantickom šate prináša aj do Trnavy festival Pro musica nostra. Vo štvrtok 13. 6. na Zámku v Hlohovci  zažijete atmosféru koorných večierkov, ktoré dokonale prepojili literárne a hudobné svety. Piesne a skladby Franza Schuberta a Josepha Kaspara Mertza prednesú sopranistka Simona Šaturová a gitarista Martin Krajčo. Doplní ich aj romantická poézia, ktorú prednesie známy slovenský herec Vladimír Kobielsky.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Poklady Slovenska
Poklady Slovenska: Je známych deväť pamiatok roka 2024, za obnovu ktorých môžete hlasovať

Na objavnú cestu pozýva publikum v Trnavskom kraji aj predposledný festivalový koncert. Prinesie súhru Panovej flauty a cimbalu, ktorá prekypuje čarom, atraktívnosťou a pôsobivosťou. Sladké melódie Fritza Kreislera, drobnosti Georgesa Boulangera či Bélu Bartóka sa ponesú éterom na open-air koncerte holandsko-českého dua Liselotte Rokyta a Jan Rokyta. Uskutoční sa v piatok 14. 6. pri Vodnom mlyne v Tomášikove a je prísľubom nevšedného zážitku.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa
Kam za kultúrou? TOP koncertné zážitky 24. týždňa

Na folklórne inšpirácie nadviaže aj záver 3. ročníka festivalu Pro musica nostra Tyrnaviensi, ktorý bude patriť maďarskému hosťovi. Predstaví sa s programom inšpirovaným silou etnika, ľudového živlu i vzájomnej pikantnej fúzii stredo- a juhoamerických etnických zdrojov s kresťanským spevom. Pestrú paletu piesní a tancov interpretovaných na kópiách historických nástrojov v kombinácii so spevom a perkusiami ponúkne koncert maďarského súboru Bacchus Consort. To všetko zaznie v priestoroch Sakrálnej expozície Západoslovenského múzea v Trnave v sobotu 15. 6. 2024.

Bacchus Consort / Pro musica nostra / Kam za kultúrou
Záverečný koncert poslucháčov prenesie do Latinskej Ameriky.

Vstupenky zakúpite v predpredaji na Ticketportal.sk a hodinu pred koncertom v mieste jeho konania. Na koncert v Holiciach je vstupné dobrovoľné.

TS, Hudobné centrum, www.hc.sk

Zdroj: HC

Redakciu informovala a podklady poskytla Zuzana Meleková, manažér vzťahov s verejnosťou, Hudobné centrum

Koláž: Mária Kleinová

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »