Novinky

Jubilejné Dni Astorky v Prahe už tento týždeň

Jubilejné Dni Astorky v Prahe už tento týždeň

Každoročné hosťovanie bratislavského Divadla ASTORKA Korzo ́90 v hlavnom meste Českej republiky sa nezadržateľne blíži. Dni Astorky v Prahe počas tohto týždňa prinesú nielen zaujímavé predstavenia. Návštevníkov poteší aj atraktívny sprievodný program. Nechýbajú ani diskusie s tvorcami či prezentácia slovenskej divadelnej literatúry vo foyeri divadla.

Divadlo ASTORKA Korzo ´90 v zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavského samosprávneho kraja znovu reprezentuje v zahraničí. Aj tohto roku, nadväzuje na svoju tradíciu hosťovaní u našich západných susedov. Podujatie Dni Astorky v Prahe píše svoj jubilejný 20. ročník a koná sa aj s finančnou podporou Fondu na podporu umenia a v spolupráci so Slovenským inštitútom v Prahe. V najbližších dňoch predstavenia Astorky hostí Švandovo divadlo. na Smíchově. Program návštevníkom sľubuje opätovne inšpiratívne zážitky. Okrem predstavení Jakub a jeho pán či Láska. Prsty. Salman Rushdie. Súčasťou hosťovania bratislavskej Astorky budú opäť aj zaujímavé sprievodné podujatia, diskusie s tvorcami či prezentácia slovenskej divadelnej literatúry vo foyeri divadla.

Dni Astorky v Prahe majú svoju tradíciu

Pravidelné hosťovanie Divadla ASTORKA Korzo ´90 v Prahe má od roku 2003 už svoju tradíciu. Úspech predstavení bratislavskej Astorky  na tomto podujatí je príslovečný. Počas uplynulých ročníkov ich predstavenia navštívili aj českí divadelníci a filmári či osobnosti diplomatických a podnikateľských kruhov. Dni Astorky v Prahe svojou prítomnosťou poctili aj významní divadelní kritici či zástupcovia prestížneho medzinárodného divadelného festivalu Divadlo v Plzni.

Dni Astorky / Svandovo divadlo
Jubilejný ročník privíta Švandovo divadlo na Smíchově. Zdroj: Švandovo divadlo

Oslavujeme 20. ročník hosťovaní v českej metropole pod názvom DNI ASTORKY V PRAHE. Za tie roky  sme zažili obrovské úspechy s inscenovaním klasických hier, čo bolo vždy povzbudzujúce. A minulý rok mali veľkú odozvu súčasné hry Halpern a Johnson od Lionela Goldsteina s Milanom Kňažkom a Vladom Černým a Dni a noci vášne Romana Poláka s Adym Hajdu a Anežkou Petrovou, vidíme teda aj posun vo vnímaní našej tvorby. Tento rok by sa Milan Kundera dožil 95 rokov, sme radi, že aj my môžeme prispieť k poctám jeho literárneho diela, ktoré prebehli na celom svete. O to viac, že narodeniny spisovateľa sú presne v deň vzniku nášho divadla a je to dátum, ktorý má sám osebe krásne konotácie – 1. apríl,” hovorí Andrea Domeová, dramaturgička bratislavského Divadla ASTORKA Korzo´90.

Pocta Diderotovi od Kunderu v preklade Lasicu

V piatok 14. 6. 2024 sa o 19.00 hod. bratislavskí divadelníci predstavia vo Veľkej sále Švandova divadla s poctou Denisovi Diderotovi v troch dejstvách. Uvedú hru Jakuba a jeho pána. Pocta Denisovi Diderotovi v troch dejstvách z pera Milana Kunderu v preklade Milana Lasicu. Už predloha Milana Kunderu sa podtitulom hlási k osvietenskému vzdelancovi Denisovi Diderotovi. Ponúka potešenie z myslenia, radosť zo slovnej ekvilibristiky, dotyk s literárnym umením naprieč storočiami. V preklade Milana Lasicu prináša – s humorom jemu vlastným – prepojenie intelektuálnej hry so slovom s prvkami slovenskej ľudovej slovesnosti.

Jakub a jeho Pán / Astorka Korzo 90 / Dni Astorky v Prahe

Dvojica Jakub a Pán už niekoľko storočí patrí k archetypálnym postavám svetovej literatúry. Putovanie Pána a jeho sluhu Jakuba je prelínané pútavými príbehmi, v ktorých sú Jakub a Pán protagonistami, ale aj divákmi. Divadlo v divadle je hrané s nadsázkou a humorom, v podaní zábavných postavičiek: remeselníci Ozembuchovci, gauner rytier, bohatá markíza, sukničkár markíz. Tieto hry o láske, vernosti a zrade Pána ani Jakuba nikdy neomrzia, konfrontácia s ich vlastnými osudmi je pre nich príťažlivá, hoci miestami aj trpká. Nad všetkým je však poznanie o priateľstve a dôvere, ktoré im uľahčuje putovanie životom. Titulné postavy stvárnia Marián Miezga ako Jakub a Juraj Kemka ako Pán. V ďalších postavách diváci uvidia Annu Šiškovú, Pavla Šimuna, Tomáša Turka, Fany Horváthovú, Róberta Jakaba či Sarah Arató.

Sobota s Majlingom v podaní Astorky

Sobota 15. 6. 2024 večer bude od 19.00 hod. v Štúdiu Švandova divadla patriť hre Daniela Majlinga Láska. Prsty. Salman Rushdie, ktorá voľne vychádza z poviedok Za vodou a O skutočnej hodnote literatúry z komiksovej knihy Rudo. S absurdným humorom stavia do protikladu humanisticky orientovaného umelca. Mierneho človeka morálnych zásad zas so svetom drsných spoluobčanov (s podozrivým prízvukom) mafiánskeho razenia, ktorí ako horda východných bojovníkov ničia životy a kultúrne hodnoty západného sveta. V inscenácii režiséra Michala Vajdičku hrajú Juraj Kemka, Róbert Jakab, Zuzana Porubjaková a Marián Miezga.

Rudo / Astorka Korzo 90 / Dni Astorky v Prahe
Snímka z predstavenia Rudo. Foto: Ctibor Bachratý

Rudo žije už roky ustáleným spôsobom života – píše knižky, ktoré nikoho nezaujímajú. Zožiera sa stavom tohto sveta a hrá sóla na imaginárnej gitare. Túto jeho pokojnú idylu narúšajú len nevyžiadané návštevy bývalého spolužiaka Soetkina, ktorého sa Rudo snaží zbaviť rovnako neúspešne ako svojich hemoroidov. Rudov svet sa otrasie v základoch, keď doň vstúpi bývalá spolužiačka Nele. Čo od neho tá prekliata žena po rokoch chce?! Prečo sa naňho tak čudne pozerá?! A prečo ho pozýva na večeru??? Akoby mu nestačili problémy so Soetkinom, ktorý ho zaťahuje do kalných vôd kriminálneho podsvetia. Pôjde o veľa – o lásku, prsty a Salmana Rushdieho…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP podujatia týždňa! (24/2024)
Kam za kultúrou? TOTO sú TOP podujatia týždňa! (24/2024)

Po predstaveniach divákov čakajú diskusie a okrem iného aj prezentácia divadelnej literatúry. 

TS, Divadlo ASTORKA Korzo ´90, www.astorka.sk

Foto:  Ctibor Bachratý / Divadlo ASTORKA Korzo ´90

Zdroj: TS Divadlo ASTORKA Korzo ´90, Švandovo divadlo

Koláž: Mária Kleinová

Lóránt Chovan
Culture História News Osobnosti Výtvarné umenie

Svetobežný portrétista Lóránt Chován skonal pred 17 rokmi

Patril k svetoznámym portrétistom. Narodil sa vo Vojvodine, študoval v Maďarsku. Portrétista Lóránt Chován bol svetobežník a neraz zavítal na Slovensko, aby navštívil priateľov. Významný svetobežník skonal pred 17 rokmi. Pripomeňte si ho spolu s nami.

Read More
BIBIANA / BIB / Kam za kultúrou / Bienále ilustrácií Bratislava
Community Culture News PR Výtvarné umenie

„Vyfarbi si leto“: BIBIANA pozýva deti na skvelé workshopy s ilustrátormi

Už tretí rok ponúkne Medzinárodný dom umenia pre deti – BIBIANA originálny program „Vyfarbi si leto“ plný zážitkov. Viac informácií nájdete v článku

Read More
Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)
Cestovanie Culture Expo Kam za kultúrou News Odporúčame Podujatia PR

Kam za kultúrou? TOTO sú naše tipy na zaujímavé výstavy a podujatia (29/2024)

Kam za kultúrou v tretí prázdninový týždeň? Opäť prinášame tipy na zaujímavé výstavy a podujatia najbližších dní, ktoré sa oplatí zažiť na vlastnej koži.

Read More
Translate »