Novinky

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty aj v závere jubilejnej sezóny. Čím žije v júni?

Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou

Slovenská filharmónia pozýva na koncerty abonentov i návštevníkov aj v závere sezóny. Počas júna prinesie do bratislavskej Reduty, ale aj na iné miesta osem koncertov. Tešiť sa môžete na pestrý výber a skvostné kultúrne zážitky.

Jubilejná 75. koncertná sezóna sa blíži k svojmu záveru. Spríjemnite si horúce júnové dni pri tónoch hudby na niektorom z koncertov Slovenskej filharmónie. Na svoje si počas júna prídu nielen na pôde bratislavskej Reduty milovníci symfonických i komorných koncertov, klavírnej či organovej hudby. Programom v prvých júnových dňoch poteší Slovenská filharmónia aj deti či juniorské publikum. Organizátori na osmičku júnových koncertov prizvali zaujímavých domácich i zahraničných účinkujúcich, ktorí sa pred publikom predstavia s inšpiratívnym programom. Slovenská filharmónia však poteší aj zrak.  Do konca aktuálnej koncertnej sezóny ponúka v časoch koncertov v bratislavskej Redute vo Filharmonickom klube výstavu obrazov vynikajúceho husľového virtuóza Juraja Čižmaroviča, ktorý sa na nej prezentuje ako zdatný výtvarník. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024
Kam na výstavy? TOTO sú TOP tipy na zaujímavé výstavné a iné podujatia v júni 2024

Reduta plná detí. S Martinom Vanekom a hudbou oslávi Slovenská filharmónia dnešný MDD

V znamení Medzinárodného dňa detí, ktorý sa v mnohých krajinách sveta, vrátane Slovenska, oslavuje práve dnes, sa ponesie aj bratislavská Reduta. Slovenská filharmónia pri tej príležitosti prinesla ešte v piatok ďalší diel Hudobnej akadémie pre školákov. A už v sobotu 1. júna ponúkne Rodinný koncert. Jeho témou bude hudba z filmov, ktorá zaznie v podaní Slovenského komorného orchestra. Warchalovci ponúknu výber toho najlepšieho z domácej i svetovej produkcie filmovej hudby.

Slovenský komorný orchester / Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenský komorný orchester a Ewald Danel. Foto: P. Brenkus

Spoločne s členmi Slovenského komorného orchestra a umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom vstúpime do sveta filmovej hudby. Uvedomili ste si pri pozeraní rozprávok, že hudba a film bez seba existovať nemôžu? Ak nie, všetko doženiete na koncerte, kde si filmovú hudbu doslova vychutnáme! Nebude chýbať tombola a prekvapenia, ktoré patria k Medzinárodnému dňu detí,” približuje koncert Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF. V aktuálnej koncertnej sezóne práve týmto koncertným stretnutím uzatvorí Slovenská filharmónia svoj cyklus zameraný na juniorské publikum a rodiny.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam s deťmi k MDD? Za kultúrou i na zaujímavé podujatia / Deň detí / výstavy
Kam s deťmi k MDD? Za kultúrou i na zaujímavé podujatia

Slovenská filharmónia pozýva na nedeľnú chvíľu organu

Slovenská filharmónia poteší aj priaznivcov organovej hudby. Ďalším júnovým hudobným stretnutím v poradí bude organový recitál, ktorý sa uskutoční v prvú júnovú nedeľu popoludní (2. júna 2024 o 16.00 hod.). Publiku sa predstaví Marek Štrbák, koncertný organista, pedagóg, klavirista, dirigent, zbormajster, korepetítor a skladateľ. Slovenskému publiku je dôverne známy z mnohých sólových i orchestrálnych projektov. 

Marek Štrbák
Marek Štrbák. Zdroj: Ars Organi Nitra

Marek Štrbák pravidelne spolupracuje so Slovenskou filharmóniou a Slovenským filharmonickým zborom. “Sólový recitál v našom cykle organových koncertov uvedie po prvýkrát. Do programu zaradil diela Césara Francka, bratislavského rodáka Štefana Németha-Šamorínskeho, ktorý bol organistom v Katedrále sv. Martina a Marcela Duprého,” objasňuje Martina Tolstova. Bližšie o dramaturgii tohto recitálu informujeme aj v koncertných tipoch aktuálneho vydania Kam za kultúrou.

Organ vystrieda klavír

Priaznivcom klavírnej hudby pripravuje Slovenská filharmónia záverečný klavírny recitál svoje jubilejnej 75. sezóny SF. Zaznie v Malej sále SF. V utorok 4. júna 2024 o 19.00 sa práve na ňom po prvýkrát v Bratislave predstaví dvadsaťročná španielska klaviristka Eugenia Sánchez Durán, ktorá je víťazkou mnohých medzinárodných interpretačných súťaží. Debutovala v Carnegie Hall i Mozarteum Salzburg. Mladá umelkyňa svoj program zostavila z diel Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina a Alexandra Skriabina. Čerešničkou bude záver večera – výber z klavírnej suity Goyescas španielskeho skladateľa Enrique Granadosa.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií
Kam za kultúrou? Tipy pre 23. týždeň plné zážitkov a inšpirácií

Symfonická dvojica so šéfdirigentom a laureátmi prestížnej hudobnej ceny

Vo štvrtok a piatok 6. a 7. júna 2024 sa budú konať záverečné koncerty cyklu DE pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina.Pred štvrtkovým koncertom vás pozývame na  predkoncertné stretnutie, kde sa naladíte do hudobného diania večera v Koncertnej sieni. Rozhovor o programe koncertu vedie dramaturg Juraj Bubnáš, ktorý pútavé rozprávanie šéfdirigenta tlmočí do slovenského jazyka. Stretnutie sa začne o 18.15 hod.,” hovorí Martina Tolstova.

Daniel Raiskin / Slovenská filharmónia
Šéfdirigent Slovenskej filharmónie Daniel Raiskin. Foto: Peter Brenkus

Popri dvoch telesách – orchestri Slovenská filharmónia a Slovenskom filharmonickom zbore (zbormajster Jan Rozehnal) vystúpi na záverečnej dvojici aj jedinečné komorné zoskupenie Storioni trio. Na hudobnej scéne pôsobí viac ako dve desaťročia.  patrí medzi svetovo najznámejšie triové formácie. Tvoria ho dvaja bratia Wouter Vossen a Marc Vossen, ktorí spolu vystupujú od najútlejšieho detstva spolu s klaviristom Bartom van de Roerom. A mimochodom, nahrávka Beethovenovho koncertu získala cenu Editorov magazínu Gramophone a Rádio BBC 3 ju vyhlásilo za CD týždňa. 

Úvod koncertov bude patriť orchestru Slovenskej filharmónie a predohre Coriolan Ludwiga van Beethovena, ktorú vystrieda skladateľov Koncert pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur, op. 56 s výnimočnými sólistami, členmi Storioni tria.

SF Slovenská filharmónia / Kam za kultúrou
Slovenská filharmónia. Foto: Peter Brenkus

Na záver programu zaznie kantáta Žalm zeme podkarpatskej op. 12, ESD 65 pre miešaný zbor, tenor sólo a veľký orchester Eugena Suchoňa z roku 1938. Skladateľa inšpirovali básne Jaroslava Zatloukala zo zbierky „Vítr z Polonin.“  Sólový part vokálno-inštrumentálneho diela zaznie tentokrát v interpretácii slovenského tenoristu Petra Bergera.

Tenorista Peter Berger.
Tenorista Peter Berger. Foto: Navstevnik.sk - SND/Printscreen

Slovenský komorný orchester a Spevácky zbor Technik STU vystúpia v Katedrále sv. Martina

Záverečný koncert cyklu Hudba v chrámoch sa uskutoční v nedeľu 9. júna 2024  v Katedrále sv. Martina v Bratislave o 15.00. So Slovenským komorným orchestrom vystúpi po prvýkrát Spevácky zbor Technik STU, ktorý v decembri oslávil svoje 70. výročie založenia. Umelecké teleso vedie už desať rokov zbormajsterka Petra Torkošová.

SZ Technik STU.
SZ Technik STU. Credit: Roman Jekkel

Na koncerte zaznie slovenská duchovná hudba  Ivana Valentu a Ľuboša Bernátha. „Sila pravdy a pravda slova – kantáta pre rozprávača, sólo bas-barytón, miešaný zbor a komorný orchester je mojou duchovnou kompozíciou, ktorú som napísal v roku 2023. Je venovaná roku kresťanskej kultúry vyhlásenému na roky 2023-2024. Kompozičnému procesu predchádzala moja úvaha o cyrilo-metodskej tradícii a hlbokom posolstve a zároveň odkaze vierozvestcov, ktorí zásadným spôsobom poznačili formovanie viery, náboženských tradícií, ako aj zásadným spôsobom naštartovali intelektuálny a celkove kultúrny rozvoj nášho národa v 9. storočí n. l.,“  napísal o svojom diele skladateľ Ľuboš Bernáth.

Komorný večer v Malej sále SF

Malá sála Slovenskej filharmónie bude patriť v utorok 11. júna 2024 po 19:00 hod. trom popredným slovenským interpretom – flautistke Kataríne Turčinovej, 1. klarinetistovi orchestra SF Jozefovi Luptáčikovi a klaviristke Karin Remencovej. Spolu sa predstavia v komornom repertoári pre túto zaujímavú kombináciu nástrojov. Na tomto koncerte cyklu komornej hudby zaznejú diela Carla Mariu von Webera, Ernőa von Dohnányiho, Dušana Martinčeka, Jana Nováka, Francisa Poulenca a Camilla Saint-Saënsa. 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
Slovenská filharmónia s jubileom. Čo prináša 75. koncertná sezóna? / Kam za kultúrou / jubilejná sezóna Slovenskej filharmónie
Slovenská filharmónia s jubilejnou sezónou. Čo prináša 75. koncertná sezóna?

Bodka za sezónou

Bodkou za koncertmi v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie bude záverečný večer Populárneho cyklu, ktorý je na programe v stredu 19. júna 2024 o 19.00. Slovenský filharmonický zbor sa predstaví spolu s pravidelným hosťom koncerfných sezón Slovenskej filharmónie Thomasom Langom. V jeho naštudovaní zaznie Rossiniho sakrálny opus Petite messe solennelle.

SFZ / Kam za kultúrou
Slovenský filharmonický zbor. Foto: Peter Brenkus

Gioacchina Rossiniho poznáme ako autora komických opier. Jeho dva koncertné opusy sakrálnej hudby – Stabat Mater a Petite messe solennelle sme počuli z pódia Slovenskej filharmónie už viackrát. Obe diela patria k zlatému fondu veľkých sakrálnych vokálno-hudobných skladieb. Zaradenie Petite messe solennelle celkom iste poteší nejedného milovníka talianskej tvorby a zborovej hudby. V kvartete sólistov sa predstavia sopranistka Lenka Máčiková, mezzosopranistka Alena Grach, tenorista Jozef Gráf a bas Tomáš Šelc. Spoluúčinkovať budú klaviristka Jana Nagy-Juhász a organista Marek Štrbák. Dielo pre kvarteto sólistov, zbor, klavír a organ je jedným z posledných  Gioacchina Rossiniho.

Reduta s pôvodnou verziou labutej piesne operného majstra z Pesara

Na vrchole svojej slávy sa ako operný tvorca odmlčal a ku komponovaniu sa vrátil až ku koncu života. V tomto období, roku 1863 skomponoval Slávnostnú omšu. Po prvýkrát bola uvedená v Paríži 14. marca 1864 v pôvodnej verzii pre komorný zbor, sóla, klavír a organ. Hneď po premiére Rossini dielo zinštrumentoval. V orchestrálnej podobe zaznelo rok po autorovej smrti 4. februára 1869 v parížskom Théâtre Italien. V bratislavskej Redute zaznie pôvodná verzia labutej piesne „majstra z Pesara“.

Článok pokračuje pod reklamou

V Pokladnici Slovenskej filharmónie si môžete v týchto dňoch zakúpiť vstupenky na blížiaci sa 59. ročník Bratislavských hudobných slávností. Aktuálny ročník medzinárodného hudobného festivalu sľubuje stretnutia so zvučnými menami domácich i zahraničných orchestrov, sólistov a dirigentov.

bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Obnovená opäť do krásy. Foto: Peter Brenkus

Výmena abonentiek na novú 76. koncertnú sezónu sa začne koncom augusta a pokračovať bude počas septembrových dní. Ďakujeme vám za vašu priazeň v jubilejnej sezóne a tešíme sa na vás v tej nadchádzajúcej, v ktorej oslávime 75. výročie orchestra Slovenská filharmónia. Radi vám budeme robiť spoločnosť aj počas letných prázdnin prostredníctvom nášho hudobného archívu na stream.filharmonia.sk, kde nájdete množstvo záznamov našich koncertov, ktoré sú pre vás voľne prístupné. Začiatkom septembra sa opäť stretneme na open air koncertoch na Záverečnom koncerte Bratislavského kultúrneho leta na Námestí slobody a v rámci festivalu Symfónia umenia na námestí pred Pradiarňou v Bratislave,” dodáva Martina Tolstova. 

TS, Slovenská filharmónia, www.filharmonia.sk

Foto: Peter Brenkus, archív SF; Roman Jekkel, archív SZ Technik STU, archív Navstevnik.sk, Ars Organi Nitra

Zdroj: Slovenská filharmónia

Redakciu informovala a fotografie poskytla

Martina Tolstova, tlačová tajomníčka SF

Koláž z fotografií poskytnutých SF: Mária Kleinová

Posledná aktualizácia: 2024-06-04 (nahratie titulky, mk)

Divadlo Jána Palárika
Community Culture Divadlo Festivaly News PR

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 sa začína už čoskoro

Festivalový prírastok Teen Theatre Fest 2024 ovládne Trnavu už čoskoro. Ponúkne osmičku inscenácií špičkových divadiel i pestrý sprievodný program.

Read More
bratislavská Reduta 2023 / Slovenská filharmónia
Culture Eventy News PR

V Redute sa uskutoční11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete už dnes

Už v septembri sa v Slovenskej filharmónii uskutoční 11. medzinárodná klavírna súťaž Johanna Nepomuka Hummela. Prihlásiť sa môžete do 15. júla 2024.

Read More
Alexander Fellmayer ako Mozart_Foto Petra Bošanská
Culture Hudba News Podujatia PR

Mozart pozýva deti do košickej filky

Mozart pozýva deti do košickej filky. Spoznajte spolu s deťmi život i dielo nesmrteľného skladateľa s košickými filharmonikmi a Gabrielom Rovňákom!

Read More
Translate »